Arazi Araçlarıyla Kaçkar Deniz Gölü ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Deep Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 56
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 31,647
Ynt: Arazi Araçlarıyla Kaçkar Deniz Gölü ?

focus' Alıntı:
Maalesef yok. Sadece yaya geçilebiliyor, patika var. Yalnız, yanlış hatırlamıyorsam Barhal'dan (Yusufelinden Yaylalara giderken bir belde) bir dağ yolu var diye biliyorum. Ama emin değilim. Akşam haritadan bakar söylerim.

Yanlış hatırlamışım. Haritalara baktım araç yolu gözükmüyor. Sadece yayayolu var. Ama gittiğiniz zaman oradaki köylülerden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Etiketler

Mert,
Bu planınızı gerçekleştirdiniz mi? fikir süper çekici. ama yaklaşık 15 yıldır dağ tırmanışı yapmıyorum. eğer plan gerçekleşmedi ise, ufak bi dağla ve minimum yürüyüşle yapılabilecek başka bir parkuru deneyebiliriz.

Mert Bey;

Selam ;

Daha önce Kaçkar'a hem olgunlar üzerinden hem kavron tarafından tırmandım;

Olgunlardan Dilber düzü arası mesafe arazi aracı ile geçilmeye müsait lakin bir miktar tepki çekebilirsiniz sezonda; çünkü çok fazla trekker var Temmuz ağustos aylarında, Arazi araçlarına çok iyi bakmıyorlar,

Biz şöyle bir şey denedik, arazi araçları ile olgunlara oradan cross motorlarla dilber düzüne ulaştık oda oldukça yorucu, bu arada olgunlar dilber düzü iyi bir yürüyücü için 3 saat maximum çeker,arazi aracı ile de 1 saatten biraz fazla çeker kanatindeyim. Dilber düzüde çok geniş bir alan değil sezonda çadır atacak yer zor bulunuyor. Üstelik dilber düzü deniz gölü tırmanışı diğer tarafa göre oldukça dik ve zorlu 2 saat kadar sürüyor ama bir günlük enerji alıyor oradan da zirve 5 saat civarında normal koşullarda, dezavantaj şu; Dilberdüzünde sabaha karşı 3-4 te kalktığınızda saat 6 gibi deniz gölünde 11- 12 gibi zirvede oluyorsunuz ve kaçkarın zirvesi genelde 12 gibi bir saatten sonra bozulmaya başlar, yani yolda olacak bir aksilik ve yorgunluk sizi biraz zorlayabilir ve zirve şansınız azalır, geri dönüşte de deniz gölüne gelmeden pont gölü civarında muhtemel yağış alablirsiniz tekrar dileber düzüne gelmeniz akşamı bulur.

KAvrondan bir rota daha var mezovit üzerinden deniz gölünün hemen arkasında adsız göl(isimsiz göl) e geliyor orasıda eğlenceli bir rota ve olgunlardan daha eğlenceli bence ama yorucu, fakat manzara olarak daha güzel bu rotada araç geçişi mümkün değil. Avantaj şu isimsiz gölün kenarında yatarsanız bir gece önce; sabah yarım saatte deniz gölüne o efsane sırttan inersiniz ve 4-5 saat arası zirvede olursunuz geri dönüşünüzde kampınıza çok yakın olur

Olgunlardan Ayder yürüyerek 8 saat çekiyor, araçla yusufeli üzerinden de en az 7 saat çeker ayder tarafı, bu rota trans kaçkar olarak a adlandırılabilir,

Ben olgunlar rotasını çok sevmedim hem pansiyonlar açısından hemde ulaşım açısından, rehberler de çok iii değil di, lakin ayder tarafı öyle değil, kavrona kadar araçla gidip ordan zirve deneyebilirsiniz ama dediğim gibi biraz yorucu ama muhteşemmm...

Ayder'de iyi bir rehber var Nadir demirci ; isterseniz telefonunu da verebilirim; dağcılar tarafından çok sevilen bir pansiyonu var KArdelen isminde, dost bir insandır, her maceracı insana.

Selamlar

edaghan' Alıntı:
Mert,
Bu planınızı gerçekleştirdiniz mi? fikir süper çekici. ama yaklaşık 15 yıldır dağ tırmanışı yapmıyorum. eğer plan gerçekleşmedi ise, ufak bi dağla ve minimum yürüyüşle yapılabilecek başka bir parkuru deneyebiliriz.

Engincim, kusura bakma biraz geç farkettim mesajını, dediğin gibi kış sezonunda daha kolay yerlerde alıştırma yapıp Ender bey'in dediği Kaçkar rotalarını gelecek yaza deneyebiliriz :smiley:
Biz geçtiğimiz yaz Verçenik yaylasına çıkıp oradan Verçenik zirvesi eteğindeki göllere çıktık, Ayder'den de Aşağı Çeymakçur yaylasına çıktık, seneye Kavron'dan göller ve zirve mantıklı görünüyor, teşekkürler Ender bey.

Rica ederim;
Aranıza yeni katıldım ama konular , uğraşlar tam sevidğim gibi , bu vesile ile tanışmış olmaktan kıvanç duyarım, inşallah olursa aktivitelerde yüz yüze de tanışırız. Daha detaylı bilgi var paylaşırım sorular olursa

Selamlar

slm ENDY bir arkdaşım bu topiği okumamı söyledi ve hemen araştırıp buldum sen yazında aynen şunu yazmışsın
(Biz şöyle bir şey denedik, arazi araçları ile olgunlara oradan cross motorlarla dilber düzüne ulaştık ) bende bu temmuz.da kaçkar zirve yaptım bizde motosikletlerle gittik ama olgunlardan sonra 1km civarı motosikletle gidebiliyosun sonrası mümkün degil siz nsıl olduda dilber düzüne motosikletlerle çıktınız anlayamadım bir yanlışlık olmasın saygılar foto falan varmı.

Selam Kroscu

Biz gideli baya bir zaman oldu nerden baksanız 5- 6 sene olgunlar rotasından; o zaman yaz zamanı neredeyse Dilberdüzüne kadar vadinin sol kanadından giden bir tek patika vardı; cross motorlar ile çıkan arkadaşlar zaman zaman motorları elleri ile geçirdilerse de Dilberdüzüne varış yapılmıştı. Ben Rota üzerinde ortalarda olan bir yayladan yürüdüm; Daha sonraki zamanda arazinin durumunu inanın çok bilmiyorum sonuçta çok ciddi şekildeher yıl rotalar patikaların bir kısmı tahrip oluyor; orda rehberlerin anlattığına göre daha önce dilberdüzüne askeri araçlar ile de çıkılmış bununla ilgili de net bilgi sahibi değilim;

bir diğer yandan 2 ingilizin de 2 adet motorla dilberdüzüne ulaştıklarını biliyorum.

Sizin söylediğiniz 1 km çok kısa bir mesafe tam olarak vadinin neresinden geçtiniz bilemiyorum ama olgunlardan zaten 3-4 km mesafe çok rahattı zaten.

Fotoğraflar bir taşınaibilir hard diskte aralarında bir tarama yapayım varsa eklemeye çalışırım.

Selamlar

cevap için teşekkür ederim evt yollar degişmiş olabilir biz yüreyerek dahi bazı yerlerden zor geçmiştik bu yüzden şaşırdım motorla çıktılar degince .
Bizim motorları çıkardığımız bölüm rahattı dediğim gibi zaten fazlka gidemedik bizim makinalar çok yüklüydü 60-70kğ yük vardı motorda zaten motor kendisi 160 kğ üstünde bide ben 78 kğ yani yüklü kamyon gibiydim kros motor olsaydı birazdaha gidilirdi belki ama dilberdüzü benim gittiğim patikadan mümkündeğil .
Zaten artık o kısma yani olgunlardan sonraki kısma artık motorlu taşıdın girmesi yasak yani parkur degişsede artık oraya motorla çıkmak mümkün olmıyacak ordaki görevli bizi orayakadar çıkardığımız halde bile uyardı ve bundan sonrası için tüm düzenlemelerin yapılacağını tabelaların ve gerekli uyarı ların yapılacagını hatta kesinlikle zirve çıkışlarının rehbersiz yapılamayacağını söyleyledi ha nekarını uyğulamayageçiririler bilemem ama bence geçiririlersede iyi olur özellikle rehbersiz çıkılmaması gerekli hakkaten biz şanslıydık bir frassızın tutugu rehberin peşine takılıp çıktık beleşe he he iyide oldu .

Sevgili Kroscu

Biz gittiğimiz sene vadinin içinde solda kanadında resmen yol vardı nerdeyse dilberdüzünün önünde ki yamaca kadar; motorlar boştu çünkü katırlarda kiralanmıştı. Bizim gözümüzde direk kesmemişti; zaten bildiğim kadarı ile 2007 de çok ciddi bir sel ve kayma olmuştu oralarda ben sonra hep mezovit rotası nı kullandım.

daha da önemlisi yukarda daha önce ki mesajlarımda da belirttim; zaten o zaman bile motorlu herhangi bir araç ile yapıacak girişimlere ciddi tepki gösteriyorlardı

Son durum ile ilgili bilgi sahibi değilim inan fakat denenecek yeni bir motor expedisyonuna katılamak isterim :smiley:))) keyifli oluyor

endy' Alıntı:
Sevgili Kroscu

Biz gittiğimiz sene vadinin içinde solda kanadında resmen yol vardı nerdeyse dilberdüzünün önünde ki yamaca kadar; motorlar boştu çünkü katırlarda kiralanmıştı. Bizim gözümüzde direk kesmemişti; zaten bildiğim kadarı ile 2007 de çok ciddi bir sel ve kayma olmuştu oralarda ben sonra hep mezovit rotası nı kullandım.

daha da önemlisi yukarda daha önce ki mesajlarımda da belirttim; zaten o zaman bile motorlu herhangi bir araç ile yapıacak girişimlere ciddi tepki gösteriyorlardı

Son durum ile ilgili bilgi sahibi değilim inan fakat denenecek yeni bir motor expedisyonuna katılamak isterim :smiley:))) keyifli oluyor

Biz şu işi motor yerine Disco'larla yapsak? Kaçkar olmak zorunda değil. benzeri bir hedef ve rota çizilebilir.

focus' Alıntı:
Tara0011

Soldaki vatandaş tanıdık gelmiştir. :smiley:

Biz toyotacılar bu konuya ilgi gosterebiliriz sanki :smiley: bizim grubun hepsi deli cunku... :smiley::smiley::smiley::smiley: ;D ;D ;D

ayrıca da muhtesem bir fikir... fikir sahibini kutluyorum...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri