Aranıza Isuzu Md27 İle Giriş Yapmayı Dusunuyorum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan poyraz_35 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 81
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 97,831
Ynt: Aranıza Isuzu Md27 İle Giriş Yapmayı Dusunuyorum

bir eklemede benden.... bu araç eski isuzu oldugu için biraz daha fazla yakıyor otoyol m23 veya m 25 e göre ..bu işi yapıyorum servis
%17-20 yakıt normal kabul edilir ....eger 10 numara yag atmadıysa o rakam imkansız...ucuz mazot alırsa kırsal v.b 42 krş*17=714
km yakar...ama pompa vede motor işçiligide daha pahalıdır otoyola göre...
dikkatli hesapta fayda var çünki 10.000 km lik bir gezide yaklaşık 10.000\100*17=1700 lt yakarsınız...yani ortalama %10 la dolaşan bir iveco daily e göre 700lt*4.56=3192 tl fark eder...olay tamamen bütçeyle ilgili ..yani tamamen duygusalll....

Etiketler

arada oluşan 4000 tl ilede geceligi ortalama 100 tlden yarım pansiyon 40 gece otel pansiyon konaklaması da cabası.... ::smiley: ::smiley: :eek: 8) 8)
[oclor=red][/color]
oda kahvaltı .....

bu araçlarla karavan; çok km. yapmazsan,gittiğin yerde tatilini geçirirsen verdiği rahatlık açısından tercih edilebilir,ben çok gezeceğim yılda 10bin km.yapacağım diyorsan en az yakan aracı alacaksın ki oda 2300 dizel dukato,cumper,boxer dir bu araçlar 8-10 lt.yakarlarki midi lere göre bu yakıt parasını yarısı demektir.

ilk gezim çesme nın ildir kasabasına oldu bornovaya tam olarak 90 km ve ben yola cıktığımda ısık yanıyor idi 150 tl lik yakıt aldım ııldıra gidip dondukden sonra toplamda 200 km yol yapdıkdan sonra izmirde ki kullanımlarım ile 270 km yol yapdıkdan sobra tekrar kırmızı ısık yandı yanı 150tl yakıt/270 km yol=0,555 tl yakmış
ben aracın yakıtının derdinde değilim daha once cekme karavan ve j9 karavan kullandım ama bu tarz yani midilerin rahatlığını hıcbır aracda gormedim ve hesap ortada aracın yakıtı km de 0,55 kurus hemde opetin azda olsa pahalı mazotu ile:smiley:))

ha ben 55 maksimum 60 kurus yakacağını ispatlarım daha fazla yaktığını ıspatlayacak arkadaslarında depolarını doldurmaya hazırım depoları bos gelsinler

Umut bey karavanınızı iyi günlerde kullanın yakıtınız gönlünüze göre olsun.

Sizden ricam; yakıt konusu çok önemli zira sizin gibi bu ve benzer marka araçlara geçiş yapıp karavan yapacak arkadaşlarımız
merakla sizin gibi kullanıcılardan gelecek sağlıklı bilgilere ihtiyaç duyuyorlar.
İşin idda konusundan ziyade gerçekler üzerinden hareketle deponuz tam doluyken yapacağınız bir uzun yol gezisi sonrası
deponuzu yeniden fulleyerek aradaki alınan litreyi yapılan km ye bölerek 100 km de kaç litre yakıt tüketmiş bize bunun bilgisini
verebiliyorsanız çok iyi bir bilgi olacaktır.

Bu dönemde depo fullemekte kolay değil elbette yinede böyle bir hesaplama yapılana kadar meraklar devam edecektir.

Selamlar

güngör' Alıntı:
Umut bey karavanınızı iyi günlerde kullanın yakıtınız gönlünüze göre olsun.

Sizden ricam; yakıt konusu çok önemli zira sizin gibi bu ve benzer marka araçlara geçiş yapıp karavan yapacak arkadaşlarımız
merakla sizin gibi kullanıcılardan gelecek sağlıklı bilgilere ihtiyaç duyuyorlar.
İşin idda konusundan ziyade gerçekler üzerinden hareketle deponuz tam doluyken yapacağınız bir uzun yol gezisi sonrası
deponuzu yeniden fulleyerek aradaki alınan litreyi yapılan km ye bölerek 100 km de kaç litre yakıt tüketmiş bize bunun bilgisini
verebiliyorsanız çok iyi bir bilgi olacaktır.

Bu dönemde depo fullemekte kolay değil elbette yinede böyle bir hesaplama yapılana kadar meraklar devam edecektir.

Selamlar
Bu işin doğru hesabı bu. önce depo dolacak sonra yapılan yola ne kadar yaktığı tekrar hesaplanacak. Depo ışığının yanması aracı duruşuna göre bile değişir. Bu da bu araçlardaki depo büyüklüğüne bakarsak 3 - 4 litre mazot oynamasına denk gelirki yakıt hesabında ciddi yanılgılara neden olur.
3500 motor olan Albatros'un yakıtı son zamlardan önce ( en son kurban bayramında test etmişdim. ) 70 krş cıvarındaydı.
Bütün bunlara rağmen şu da bir gerçek ki, uzun soluklu konaklamalar da bizim araçlarımızın konforu PSA grubu araçlara göre daha fazla.
Netice de bu bir tercih meselesi. Her + olayın elbet de ki - bir yanı mutlaka olacaktır. Önemli olan senede yapılacak 10.000 km yolun yapılacağı süredir. Kişinin zamanı varsa ve gezdikleri yeri sindire sindire gezebiliyorlarsa rahatlık acısından bizim araçlar daha bir önemli oluyor. Fakat zaman kısıtlı ise sorun seri ve çabuk hareket etmeyi gerektiriyorsa PSA grubu araçlar daha çok öne geçiyor.
Unutmamak gerekir ki bunlar benim naçizane fikrim ve deneyimim.
Özetle benim olan karavan komşunun karavanından daha iyidir. ;D ;D ;D

poyraz_35' Alıntı:
ilk gezim çesme nın ildir kasabasına oldu bornovaya tam olarak 90 km ve ben yola cıktığımda ısık yanıyor idi 150 tl lik yakıt aldım ııldıra gidip dondukden sonra toplamda 200 km yol yapdıkdan sonra izmirde ki kullanımlarım ile 270 km yol yapdıkdan sobra tekrar kırmızı ısık yandı yanı 150tl yakıt/270 km yol=0,555 tl yakmış
ben aracın yakıtının derdinde değilim daha once cekme karavan ve j9 karavan kullandım ama bu tarz yani midilerin rahatlığını hıcbır aracda gormedim ve hesap ortada aracın yakıtı km de 0,55 kurus hemde opetin azda olsa pahalı mazotu ile:smiley:))

ha ben 55 maksimum 60 kurus yakacağını ispatlarım daha fazla yaktığını ıspatlayacak arkadaslarında depolarını doldurmaya hazırım depoları bos gelsinler
poyraz_35' Alıntı:

ssayın poyraz bu sitede sizden öncede bu araçlardan karavan yapıldı bu arkadaşlarda tüketim 18-20lt. diyorlar ışık yanıltır,abdullah beyin aracı 3500cc 15lt.yakıyorsa sizin araç 4000cc ve daha ağır olduğundan daha az yakması zor.

Eweeeetttt öncelikle herkese selamlaer dun itibarı ile 12 mart 2014 tarihinde depomu 380 tlye gırtlağına kadar mazot doldurttum tabancanın depoya girdiği yeri bile adam mazot doldurduyani mazotun depo ağzından tasmasına 1,2 cm kaldı ve kapağı kapattım.
Şimdi 200 km yol yaptıkdan sonra tekrar gidip aynı benzin istasyonundan aynı pompadan aynı sekilde dolum yerine mazotun ılaşmasına 2 cm kalana kadar depoyu doldurup kaç tl odediğimi buraya yazacağım sanırım hepimiz için aydınlatıcı olur ve net olarak tuketimi gosteren değer olur

Ha bu arada 14 Mart 2014 tarihinde İzmir yamanlar karagole 3 gunluk program hazırlanmıstır tum karavancı arkadaşlar davetlidir

poyraz_35' Alıntı:
Eweeeetttt öncelikle herkese selamlaer dun itibarı ile 12 mart 2014 tarihinde depomu 380 tlye gırtlağına kadar mazot doldurttum tabancanın depoya girdiği yeri bile adam mazot doldurduyani mazotun depo ağzından tasmasına 1,2 cm kaldı ve kapağı kapattım.
Şimdi 200 km yol yaptıkdan sonra tekrar gidip aynı benzin istasyonundan aynı pompadan aynı sekilde dolum yerine mazotun ılaşmasına 2 cm kalana kadar depoyu doldurup kaç tl odediğimi buraya yazacağım sanırım hepimiz için aydınlatıcı olur ve net olarak tuketimi gosteren değer olur

Ha bu arada 14 Mart 2014 tarihinde İzmir yamanlar karagole 3 gunluk program hazırlanmıstır tum karavancı arkadaşlar davetlidir

Selamlar Umut Bey.
Önemli olan tamamen sizin içinize sinmesi, gerisi sadece bu tür araç düşünenler için bir ön bilgi.
Ah keşke İzmir'e yakın olsak da, 3 günlük Karagöl kampının tadını bizde çıkarsaydık.
Katılan tüm karavancı arkadaşlara iyi eğlenceler.

Mehaba abdullah abi ii dilekleriniz için oncelikle cok cok tesekkur ederim
Bu arac 2, karavanım gecen sene bir j9 u karavana cevirmeye calısıp bittiği gunun akşamında bir arkadasım ile ta izmirden hakkarıye asker almaya gitmiştim donusde gumushane bayburt uzerinden donus yaptık hayatımın en guzel 10 gunuydu diyebilirim ana biraz kucuk ve dar idi varsın olsun 20,30 kurus fazla yaksın ama içinde rahat rahat uyuyayım misafirlerimi daracık alanda değilde kocaman salon genişliğinde ağırlayayım ayaklarımızı uzatıp 3,4 arkadaşla rahat rahat sohbet edebilelim ferah ortam olsun kimse mecbur olduğu için karavanda yasamıyrki bu birazda keyif ve zevk meselesi 3,5 kurusu dusunerek keyıf yapılmaz yapılacak keyifdende zevk alınmaz benim dusuncem boyle

zevke sağlığa ve eğitime harcanan paraya acımam ha cokmu gelirim var yok cokmu zenginim hayır elhamdulillah kendi yağımızda kavrulup gidiyoruz rabbim helalınden nasip ederse eğe dinlenmeyi gezmeyi 3,5 tlye sınırlamam Allah herkesin gonlune gore versin:smiley:))) bu arada renault broadway dede az sabahlamış değilim dagda bayırda onemli olan herseyin tadını cıkarabilmek

Umut Bey Ve Abdullah Bey...
İkinizde bu tip araçlar kullandığınız için iyi biliyorsunuz, bir kaç arkadaştan duyduğum bir ducato veye sprinter gibi değildir uzun yolda çok rahatsız eder yorar dediler... Alkoven tarzı yasaklandığı için bende bu sınıf bir araç aramaktayım...Özellikle aklıma yatanlar 2006-2009 arası Temsa, otokar ve iveconun araçları... Özellkle temsa powerbus ve prestij serisi baya güzel gibi..Ama bu sınıf araç hiç kullanmadım.. Eğer hem midibüs hemde panelvan kullanmış olan arakadaşlar varsa karşılaştırırlarsa harika olur...

SAYGILAR
Abdullah

ABDULLAH arkadasım ben hala otogaleri işi ile mesgulum ozellikle ticari olarak kullanmadıgım arac kalmamıstır
Öncelikle sunu belirtmek isterim benim su an karavan yaptığım ısuzu md27 ile mercedes sprinteri veya iveco daly i ve daha bircok psv diye tabir edilen hafif ticari aracı YOLDAKİ HIZ KONFOR VE KULLANIM RAHATLIĞI ile benim nacizane md27 ile asla kıyaslayamayıs elbetteki md 27 cok gerilerde kalır ama şu varki aracların kullanım amaçları farklı bu araclar kargonun zamanında yetiştirme telaşesi için yada içlerindeki et bozulmasın diye hızlı bi şekilde kasaba gidecek tasıma aracı veya hastaneye hasta yetiştirecek ambulans yada süt ekşimesin diye mandıraya koşacak arac olarak kullanılmayacak bu araclar KARAVAN olarak kullanılacak yani keyif rabası olacak
Mesela Erzuruma gezmeye gidilecekse hiç durmadan gece gunduz yolculuk yapıp saatte 100 km nin altına dusmeden 20 saatte gitmek var veya yesili doğayı izleyip guzel cesmelerde dere akarsu kenarlarında semaverini mangalını yakıp uygun bi yerde aracını kapatıp dinlenerek uyuyarak ve yolculuğun tadını cıkarıp ertesi gun yıne bismillah deyip 70,80 km ile yolculuğa devam edip erzuruma gule oynaya ve o yolunda tadını cıkarark gelmek var
Bence bu yuzden karavanda asl olan surat yada yola tutunma vs değil rahatlık genişlik ve kullanılabilir alanın fazlalığıdır

----şimdiye kadar hayatım sınav, yarış kendini ispatla geçti...geldik 42 yaşına ...üniversite sınavı dediler (havaharp okulunu 14. sıra da) -tüm türkiye sıralamasında 678.olduk.. :eek: iş hayatı dediler: onu geç, bunu ekarte et, piyasada fiyat belirler olduk .. :eek: tekne aldık denizleri gezdik karavana merak sardık huzur arayalım ormana ayıya ,böcüge ,saralım dedik şuna iddia buna rekabet -yok ben almiiim kalsın ...ha bilimsel gerçek vardır teknik vardır ,fen vardır---yok öööle degil benim ki farklı erke dönergeci var benim araçta =onu bilemem...."yoksa siz ne derseniz deyin dünya yinede dönüyor beyler Galilei Galileo"..
Anadoluda meshur bir laf vardır"Kimi anasını sever Kimi kızını..."....
Siz karavanınıza güle güle bininiz ..ben sadece dostana fikir beyan ettim ..yakıtı merak eden arkadaşlar bir de bu pencereden bakarlarsa faydası olur diye düşünüyorum...hayırlı gezmeler iyi seyehatler......
not:==depolarımız hep dolu taşıt tanıtmayı okutan doldurtuyor....teklifinize tşk.... ::smiley: ::smiley: ::smiley:

UMUT Bey,
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-karavan-motokaravan-vip-opalin-156086099/detay

İlandaki araç alıp içini değiştirerek karavan olarak kullanılabilir diye düşündüm.. Siz Ticari araç işi ile uğraştığınızdan size sorayım dedim.. Araç hakkında çok fazla bilgi bulamadım.. Ama öğrendiğim kadarı ile 4500 cc lik bir motoru var ve yakıt tüketimi 20-24 litre / 100 kl civarında yani güncel rakamlar ile 1-1,20 tl / km.. Birde aracın karavana çevirmek için masrafları olacak... Eğer dediğiniz gibi yol konforu olarakta düşük bir araç olacak ise bunlara değmez diye düşündüm... Sizinde fikirlerinizi almak isterim... Buradaki çoğunluk Hamido arkadaşımız gibi değil.. Zorluklarla 3-5 kuruş biriktirip kısıtlı emekli maaşları ile depo doldurup gezmeye uğraşan arkadaşlar olduğumuzu düşünüyorum... Ki öyle olmasa 150-200K euro verip en güzel karavanı getirtip kullanırız..Hiç kimse buralarda tahta kes biçlerle uğraşmaz... Yardımlarınız için teşekkürler...

opalin piyasaya yeni çıkmış geyik testinden gecemediği için devrilmeye meyilli bi arac olduğu bilindiği için pek tutulmamış bir aractır ve dediğiniz gibi muadillerinin en cok yakanııdır fakat beygir ve tork olarakda en guclu olanıdır by aracdan ziyade eğer midi dusuneceksenız turkuaz yada royal tavsiye ederim nacizane fikrim boyle

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR