Arama / Kurtarmada ki Güncel Eksik ve Sorunlar Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan MOUNTAINBIKER Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,264
Yer
ANTALYA
BUTUN DOGA SEVERLER VE EKSTREM DOGA SPORLARIYLA UGRASANLAR A
D U Y U R U D U R........................

DEGERLI DOSTLAR,
sizlere basimdan gecen olayi kendi konumda yazmistim ( http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=56593.msg836254#new ) ancak burada herkesi ilgilendiren eksiklerlere dair , tekrar yazma geregi hissettim.
bu konun tekrar tekrar irdelenmesi ve benden daha guclu cevresi olan birilerinin bu konuya GEREGINDEN FAZLA PARMAK BASMASI icin hatirlatiyorum.HAYATI ONEMI VAR.
ben kendi yanlislarimi yaptigim harekattan sonra degerlendirip kendi onlemimi alacagim,sahsi bisey.ama ya devlet ve bu konuda sikinti yasayan diger kurum ve kuruslar?
kisaca birkac madde ile yazacagim ve bu noktalardan bazilarina hala guvenilmemesi geregini bir daha uzerine basabasa aktaracagim.
baslamadan once bana yardima gelen TUM yardim kurum ve kuruluslarina mutessekirim,aksam aksam hepsini rahatsiz ettiysem de ozur dilerim.ama bu hepimiz icin de bir sinav niteligi tasiyordu,eksiklerimiz boylece gormus olduk.eger benim yerimde bu konuda fazla bigisi olmayan biri yada daha yasamsal sikintisi olan biri/birileri olsaydi neler olurdu onu da sizin takdirinize birakiyorum.VOLKAN+PERCIN+ALTAN YUNUS dostlarima da huzurlarinizda tesekkur ederim.
simdi
Madde 1.) dogada sikintiya dusen herkese ve yardima giden herkese IVEDILIKLE soylemem gereken yasandi ve test edildi ki ASLA telefon operatorlerince verildigi iddia edilen NEREDEYIM yaz 7777 YE GONDER muhabbetine GUVENILMEZ.BU KESINLIKLE HALA CALISMIYOR,VERILEN KOORDINATLAR ILE SIZIN BULUNDUGUNUZ KOORDINATLAR ARASINDA YUKSEK DERECEDE FARK MEVCUT,AYRICA YAPILAN SEREFSIZLIGIDE EKLIYORUM,buda bu GSM operatorlerinin bununla ilgili gonderdiginiz mesajdan 40 kurus ucret almaya curet edebiliyor olmasi.VODAFON a burada kirgin ve kizgin oldugumu siddetle bildiriyorum,bu kadar para goz olunmaz,heleki insan hayati ile ilgili bir mevzudan para kazanmaya calismanin hicbir ahlaki etigi yoktur.
orada konturu olmayan bir gariban olsa n olurdu?vee de EGER ADAM GIBI BIR ORGANIZASYON YAPAMIYORSANIZ BUNU TUM ULKE CAPINDA CALISIYORMUS GIBI REKLAM VERMENINDE HICBIR AHLAKI ETIGI YOKTUR,suc duyurusunda bulunuyorum...GEREGI NEYSE YAPILMASI KONUSUNDA,gerekirse adam gibi calisana kadar durdurulmalidir.

madde 2.) bu konuda cok onemli ve hassas bir konu olup bununda ivedilikle cozulmesi gerekmektedir. 112 ACIL CAGRI MERKEZI ne ulasma konusunda yasanan sikinti.bakiniz ben orada telefonla iletisim kurmaya calisiriken bana 112 yi aramam soylenildi ve ne oldu biliyormusunuz?112 sesli yanit sisteminde ben siraya alindim yaaaa,2 inci siradasiniz bekleyiniz denildi bana...yaa varmi boyle birsey yaaa!!!!bu hangi geri zekali adamin fikir yaa.orada donmak uzere olan biri olabilirdi yada kan kaybindan gidici biri ve sen ona telesekreter le bekle diyorsun,insan bile yok karsinda.bu ne terbiyesizlik ve insan saymazliktir.adam yetmiyorsa alacaksin kardesim.insan hayatinin maaliyeti olmaz.almiyorsan bu hizmeti vermeyeceksin.bu kadar basit.herkesde kendi basinin caresine bakacak.,inanin yada inanmayin ,ben once kendi arkadaslarima haber verdim ilk etapta ve bilgi paylasiminda bulundum.kisa ve oz bitti.mevkiim saglik durumum ve gitmeye karar verdigim yon.KAYBOLMADIM.sadece donus yolumda gec vakite kalmis olmanin dezavantajlari nedeniyle ve malzeme eksikligi nedeniyle zorda kaldim.dogada gercekten KAYBOLMA nin anlamini bilmeyenler bunu gazetede bu sekilde yazmislardir,tipik gazeteci davranisi.
bu madde icinde yine bana verilen bir baska telefon numarasinda da ayni seyi yasadim,telesekreter bana aradigim kisinin dahili numarasini sordu.BU TUR ZIRVALAR orada sikintida ki insani ne hale sokar bir dusunun kendinizi benim yerime koyun.

madde 3.)ULKEDE MEVCUT CAN KURTARMA MAKINELERININ KULLANIMI KONUSUNDAKI BUROKTRATIK ENGELLER. bu konuda yine dogada mahsur kalan insanlar icin hicde gercekci ve hizli sekilde islevsel degil.bircok noktada baglayiciligi mevcut.bu konuda da hala MADDESEL ve kagitsal seyler dusunulmekte oldugu kesindir.sakin dogada kaldiginizda helikopter yardimina fazla umit baglamayin.cunku bu arac size ilk basta ulasmayi saglayan ama en son gelecek aractir.BUROKRATIK VE parasal KONULAR IRDELENDIKTEN ve sizin BUNA DEGER BIRI olup olmadiginiz biri / birilerince dusunuldukten sonra.yurt disinda mevcut kuruluslar incelendiginde ve onlarin etkiye verdikleri ilk tepkide HELIKOPTER aninda havalanir.sonuclar sonra dusunulur.onemli olan kisiye zamaninda ulasma ve mudahaledir.bizde ucan havada ki helikopterin haberi bile bundan olmaz...gelir diye umit bile baglatilir.bu madde icinde mutlaka bu konuda gorevli kurum ve kurulusun elinde acil mudahale HELIKOPTERI OLMAK ZORUNDADIR.yoksa da olanin aninda yonlendirilmesi.(bunun iyi ve kotu orneklerini medyada gormusuzdur)

madde 4.) TUM ULKE CAPINDA hala yasanan bir diger ikilem ki simdi ucleme halini aldi,kimin mudahale edecegi,kimin KAPSAMA alaninda oldugunuz POLIS mi ,JANDARMA mi....buna eklenen ise AKUT oldu.arada kileride eklesem mi?(polis-itfaiye-sivil savunma ve afetle mucadele....)yaa hocam,BIR kisi-kurulus MUDAHALESINI YAPSIN,BITTI.bir kaza aninda ilkyardim bilgisi olan (ozellikle lisansli ilk yardimci) duruma elkoyar ,asil tibbi mudahalede bulunacak ekip gelene kadar..neden bu sekilde degil?
Size kimin en once yardim edecegine karar verilene kadar biraz sabir gostermeniz gerekecek,olmeden beklemeniz ve bunu gormeniz icin azraillede aranizin iyi olmasi lazim(!)...bu sikintinin da hala asilamamis oldugu ortaya cikti.Sevgili YILMAZ HOCA ma aslinda basta telefon acmayi istedim,kendisinin bende cebi kayitli idi ama telefonda olmadigini fark ettim.uzgunum.bu konuda bana yol gosterecegini adim gibi biliyorum.ama onemli degil su anda bizlerin ne gordugumuz onemli.bu arada ek bi hatirlatma,gazetelerin yazdigi AKUT kurtardi haberide maalesef dogru degil,cunku bana yardima gelen arkadaslarim ozel bir gurupdu onlari gazeteciler yanlis degerlendirdiler.(her sey karsiliklidir dogada,yillar once ben o dostuma yardim eli uzatmistim,zor zamaninda,bugun o bana).eger biz bu isle ugrasiyorsak once saglam dost ve dostluklar edinmemiz gerekiyorki,azrail bize sahip cikmasin...

madde 5.) son bir madde ise elde kisitli kaynaga sahip olan yardima muhtac sahisin bu kaynaklari en iyi seklide degerlendirmesi konusunda dikkat ve ozen gosterilmesi.buna sahsin kendisi de dahil.bu da maalesef mudahale konularinda ki en onemli maddeyi olusturan haberlesme yani cebimizde ki telefon.luzumsuz zamanda asla sarji bitmeyen bu meret ne kadar full sarj da olsada abiii,o en hayati zamanda sanki hic sarj edilmemis gibidir.bunuda dusununuz,o nedenle arayan ve arananin buna AZAMI OTESI onem gostermesi gerekmektedir.
bu noktada ,zor durumda kalmis bi adamin telefon vasitasiyla dunya uzerinde ki konumunun belirlenmesi icin gerekli uygulamanin darahatca yapilmasi icin,kagit kurek isinden de acilne vazgeilmesi geregini burada son maddeye ekledim.

ISTE BU 5 MADDE NIN IVEDILIKLE YINE YENIDEN ELE ALINIP birerbirer GERCEKTEN cozume kavusmasi masa basinda oturup sicak caylarini icen varliklara,OZELLIKLE T.B.M.M. de ki konudan sorumlu devlet bakani ve saz arkadaslarina onemle hatirlatilmalidir.bu benim basima geldi .bir anlik gafletim bana ders oldu.tedbirimi alir isime bakarim. buraya kadar tamam,geri kalan noktalarda gerekli herkese yeniden dusunulmesi gereken bu maddeleri ortaya cikardi.

surcu lisan eyledikse affola...sozum bizim dost meclisinden disari.T.B.M.M. den de iceri...bilmem gidermi?
yorum ve degerlendirmeleri sizlere birakiyorum.
saygilarimla.

MOUNTAINBIKER

NOT:biliyorum ki bu konuda isi bilen eli malzeme tutan herkes bi arama kurtarma takimi timi kurmaktadir, a takimi, b timi,
c kurulusu vs.vs.vs onurlu bir dusunce,ancak, bu konuyla ugrasan herkesin dikkat etmesi gereken,zaten ulkemizde karisik olan uygulamadan dogan eksikligi ve zor olan mudahale sartlarini,bu sekilde daha da zorlastirmamamiz, gerekir .oyleyse yapilamasi gerekeni ekleyecegim son olarak,(dun gidip gorustugum filanca kisiden cikan laflar soyle):
dedim ki ben de yeterli egitim sahibi bir insan olarak,ve benim gibi diger arkadaslarimin bu kuruma hizmet etmesi mumkun degil mi?ustelik ulkemizde ki issizlik orani dusunulurse
cevap= maalesef sizde biliyorsunuz, bu is K.P.S.S. sinavi sonucuna bagli ve devletin bu konuda yeterli personel eksigi olmasina>>>
-------
yeterli personel azligindan sikayet olmasina ragmen alinmak istenmeyen kalifiye elemanlar.Bu konuda kaldirin su sinav muhabbetini sadece konu uzerine fiziksel ve yazili bir sinavdan sonra toplayin bu kadar yetismis personeli bunyenizde.
ISTE GORUNUZ.yeterli personel olsa bu kadar yeni tim takim vs acilmaz ortaya cikmaz ,hala neden israrla bu konuda bir cozum uretilmedigini ben anlamis degilim.

tek ama etkili bir kurum tum ulke capinda.mudahaledeki anlamsiz zaman kaybi ve burokraside bitsin.bu kadar incik boncukda bir kolye haline gelsin.

Etiketler
Ynt: Arama / Kurtarmada ki Güncel Eksik ve Sorunlar Hakkında

mrb MOUNTAINBIKER

öncelikle başınızdan geçen olay için geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.temennimiz bu acıların hiç yaşanmaması ama dünya hali olabiliyor böyle şeyler.Başınızdan geçen bu vahim olay sonucu böyle anlamı ve özel sonuclar çıkarmanız güzel bir çalışma olmuş çünkü bsaşa gelmeden kimse bilmez diye bir laf vardır etrafımazda görelim duyalım yine ders çıkarmıyoruz .Paylaşımınıza ek olarak eklemek istedğim bazı şeyler var onları belirtmek isterim.Ülkemizde bu bahsettiğiniz bu eksiklerinin bir kaynağı da bu alana yönelik eğitim -öğretim veren kuruluşlarmızın bulunmamasıydı ta ki 2005 yılından itibaren faailyete geçen 18 mart üniveritesi acil yardım ve afet yönetimi bölümü açılıncaya kdar bende bu bölümde okuyan biri olarak gerçekten önümüzdeki yıllarda göreve başlyan arkadaşlar ve başlayacak olan bizler olarak bu alanda eksiklikleri hataları ve bir çok konuda kazandırıp ülkemizi bu konularda mevcut çalışan hizmet eden büyüklerimizle birlite yapacağımız inancını taşımaktayız..Merak etmeyin..Saygılarımla ..

slm,
sakin hemen heveslenme...cunku bu ulkede senden benden once ders verilmesi gereken bir kurum var onun da adi T.B.M.M.herey burada basliyor ve bitiyor.kanunlar cikmadiktan sonra hicbir sey olmayacagini hatirlatayim.ozellikle bu konuda kikanunda orda beklemede...umidinizi kirmak istmedim ama burasi T.C. ve hersey gulpembe degil.

bağışlayın ama probleminiz nedir anlamış değilim. çok uzun karmaşık ne anlatmaya çalışmışsının kimi suçluyorsunuz anlamış değilim.

anladığım kadarıyla başınıza doğada iş geldi. tedbirsizdiniz. telefona sarıldınız. 112 yi aradınız. bekletildiniz. gsm operetöründen mevki istediniz. eksik veya yanlış veri geldi. resmi ve gönüllü ekipler sizi aradı. neticede birileri sizi buldu. ağır yaralı olmadığınızı sanırım ilgililere bildirmişsinizdir.

tamamda sorun nedir? sizi geçmi buldular ona mı kızıyorsunuz.

konumuzun basliginda ne yaziyor...
arama kurtarmada ki guncel ( en son yasanmis olan )eksik ve sorunlar ...
buyazi, neler yasandigini anlatan bir yazidir.herkesin basina gelmesi hala muhtemel olan bu problemler, benim problemim degil, hepimizin problemi .ortada kaldiginda insanlarin gunumuzde ne ile karsilasacaginin guzel bir ornegidir.
bu olay sonunda dikkat ceken 5 tane madde yazdim .ne uzerine yogunlasilmasi gerektigiyle ilgili.
biraz dikkatli ve anlayarak,okundugu taktirde anlasilacaktir.
veeeee.
bu yasanan seyleri benim yerime orada sen olsan ve yasasan sanirim sende kizardin (.tanimiyorum nasil bir kisilik yapisina sahip oldugunu belkide kizmaz girgira alirdin.)
orada ilk kizdigim kisi kendim...tedbiri elden biraktigim icin.tamam mi?amaaaa...ya diger yasanan seyler...sence bir gsm operatoru nun verdigini iddia ettigi hizmeti adam gibi verememesi simdiye kadar kac kisiyi hayal kirikligina ugratti?ve kac kisi bunudile getirdi...
112 denen numarayi aradiginda bekleme sirasina alinmanin nelere mal olacgi konusunda bir fikir yurutebilecek kadar hayal gucu?
netice de birilerinin bulmus olmasi...iste kissa dan cikarilacak hisse ...INSAN HAYATININ T.C. DE NE KADAR DEGERLI OLDUGUNU GOSTEREN CUMLE...

Burada bu konuyu yazmamin amaci,bu tur seylerin bir daha yasanmamasi icin BIRBIRIMIZE DUSMEden ,
HEPBERABER BIRLIK OLUP, bu konuyu ivedilikle cozume kavusturabilecek bir sey yapabilmek idi.amaaaa malesef boyle seylerle ugrasmis olmanin bile ABES ile ISTIGAL etmek oldugunu da biliyorum.bir halt olmayacaginida ogrendim.
MODERATOR olarak konuyu silmenin de bi sakincasi yok..

sevgili arkadaşım; ben zaten seni bulmakla görevli olan kişilerden biriyim. hayatımıda kurtarma işinden kazanıyorum. anlıyacağın kurtarma konusunda uzmanım.
talihsizliğine elbetteki üzüldüm. bu güne kadar kurtardığımız hiçbir insan evladı allah razı olsun demedi. dememesi de en doğal davranış. bu işin doğasında olan bir şey. madursundur ve ilk refklesin "nrde bu devlet" olur. neyse bu değil konu.
gsm şebekesi ve 112 ambulans servisi hizmetine hakaret etmişsin. burası yeri değil. bizi aydınlatmak yerine hukuki yaptırıma mağruz kalmamıza neden olacaksın. sanırım bunu istemezsin. kendi yazını kendi otokontrol mekanizmanla düzeltmeni tercih ederim.
tekrar geçmiş olsun.

yanit vermen ilgi gosterdigini gosterir ama....
1.)burada eger gsm sebekesi isini adam gibi yapamiyorsa yapmayacak insanlara yanlis bilgi vermeyecek.(kac yildir soylenmesine ragmen duzelmis degil)
2.) artik 112 sadece ambulans servisi degil bu bolgede pilot uygulama ile hertur olaya bakmak ile yukumlu. fakat acil bir durumda ki kimseyi telefonda beklemeye alamazsin.bunuda organize eden kisilerin dusunmesi ve bir cozum uretmesi gerek.(iyi bir dusunce ama eksigi var)
3.)evet dogru soyluyorsun burasi tartisma yeri degil..
bu ulkede hicbirseyin yeri ve zamani yok,
eger ki bu sayfa ile alakali moderator isen lutfen konuyu kaldirda daha fazla uzamasin..
not:
zaten gerekli butun yerler bu konuda haberdar edildiler...
AYRICAAAA
BURADA BENIM ICIN SEFERBER OLAN VE YANIMA KADAR GELEN TUM EKIPLERLE COK GUZEL BIR DIYALOGUM OLDUGUNU VE ERTESI GUNDE GIDIP ZIYARET ETTIGIMI SOYLEMEM GEREKIRMIYDI?VEE POLIS TESKILATINA DA AYRICA BIR TESEKKUR MAILI ATTIGIMI?
BUNLARI SOYLEME gergi duymadim sadece...
konuyu bastan asagi dikkatli bir sekilde okumani yine oneriyorum.
beni kurtarmaya gelen ekipde istanbuldan 35 yasinda hakan bulu isimli bir sahis yoktu.sana son bir sozum olacak,eger isini gercekten yapiyorsan benim sozum meclisten disaridir ki,yarasi olanlar gocunsun hesabi...
sen bu isi yapiyor ve ekmek yiyor olabilirsin ama benim kac yildir dag ve ayrica denizde oldugumu ve ne tur belge ve bilgilerle donatilmis oldugumu da hic aklina getirdinmi?sakin bu kadar aksakligin oldugu bir ortamda faturayi bana kesmeye kalkma...

BUTUN DOGA SEVERLER VE EKSTREM DOGA SPORLARIYLA UGRASANLAR A
D U Y U R U D U R........................

DEGERLI DOSTLAR,
sizlere basimdan gecen olayi kendi konumda yazmistim ( http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=56593.msg836254#new ) ancak burada herkesi ilgilendiren eksiklerlere dair , tekrar yazma geregi hissettim.
bu konun tekrar tekrar irdelenmesi ve benden daha guclu cevresi olan birilerinin bu konuya GEREGINDEN FAZLA PARMAK BASMASI icin hatirlatiyorum.HAYATI ONEMI VAR.
ben kendi yanlislarimi yaptigim harekattan sonra degerlendirip kendi onlemimi alacagim,sahsi bisey.ama ya devlet ve bu konuda sikinti yasayan diger kurum ve kuruslar?
kisaca birkac madde ile yazacagim ve bu noktalardan bazilarina hala guvenilmemesi geregini bir daha uzerine basabasa aktaracagim.
baslamadan once bana yardima gelen TUM yardim kurum ve kuruluslarina mutessekirim,aksam aksam hepsini rahatsiz ettiysem de ozur dilerim.ama bu hepimiz icin de bir sinav niteligi tasiyordu,eksiklerimiz boylece gormus olduk.eger benim yerimde bu konuda fazla bigisi olmayan biri yada daha yasamsal sikintisi olan biri/birileri olsaydi neler olurdu onu da sizin takdirinize birakiyorum.VOLKAN+PERCIN+ALTAN YUNUS dostlarima da huzurlarinizda tesekkur ederim.
simdi
Madde 1.) dogada sikintiya dusen herkese ve yardima giden herkese IVEDILIKLE soylemem gereken yasandi ve test edildi ki ASLA telefon operatorlerince verildigi iddia edilen NEREDEYIM yaz 7777 YE GONDER muhabbetine GUVENILMEZ.BU KESINLIKLE HALA CALISMIYOR,VERILEN KOORDINATLAR ILE SIZIN BULUNDUGUNUZ KOORDINATLAR ARASINDA YUKSEK DERECEDE FARK MEVCUT,AYRICA YAPILAN SEREFSIZLIGIDE EKLIYORUM,buda bu GSM operatorlerinin bununla ilgili gonderdiginiz mesajdan 40 kurus ucret almaya curet edebiliyor olmasi.VODAFON a burada kirgin ve kizgin oldugumu siddetle bildiriyorum,bu kadar para goz olunmaz,heleki insan hayati ile ilgili bir mevzudan para kazanmaya calismanin hicbir ahlaki etigi yoktur.
orada konturu olmayan bir gariban olsa n olurdu?vee de EGER ADAM GIBI BIR ORGANIZASYON YAPAMIYORSANIZ BUNU TUM ULKE CAPINDA CALISIYORMUS GIBI REKLAM VERMENINDE HICBIR AHLAKI ETIGI YOKTUR,suc duyurusunda bulunuyorum...GEREGI NEYSE YAPILMASI KONUSUNDA,gerekirse adam gibi calisana kadar durdurulmalidir.

madde 2.) bu konuda cok onemli ve hassas bir konu olup bununda ivedilikle cozulmesi gerekmektedir. 112 ACIL CAGRI MERKEZI ne ulasma konusunda yasanan sikinti.bakiniz ben orada telefonla iletisim kurmaya calisiriken bana 112 yi aramam soylenildi ve ne oldu biliyormusunuz?112 sesli yanit sisteminde ben siraya alindim yaaaa,2 inci siradasiniz bekleyiniz denildi bana...yaa varmi boyle birsey yaaa!!!!bu hangi geri zekali adamin fikir yaa.orada donmak uzere olan biri olabilirdi yada kan kaybindan gidici biri ve sen ona telesekreter le bekle diyorsun,insan bile yok karsinda.bu ne terbiyesizlik ve insan saymazliktir.adam yetmiyorsa alacaksin kardesim.insan hayatinin maaliyeti olmaz.almiyorsan bu hizmeti vermeyeceksin.bu kadar basit.herkesde kendi basinin caresine bakacak.,inanin yada inanmayin ,ben once kendi arkadaslarima haber verdim ilk etapta ve bilgi paylasiminda bulundum.kisa ve oz bitti.mevkiim saglik durumum ve gitmeye karar verdigim yon.KAYBOLMADIM.sadece donus yolumda gec vakite kalmis olmanin dezavantajlari nedeniyle ve malzeme eksikligi nedeniyle zorda kaldim.dogada gercekten KAYBOLMA nin anlamini bilmeyenler bunu gazetede bu sekilde yazmislardir,tipik gazeteci davranisi.
bu madde icinde yine bana verilen bir baska telefon numarasinda da ayni seyi yasadim,telesekreter bana aradigim kisinin dahili numarasini sordu.BU TUR ZIRVALAR orada sikintida ki insani ne hale sokar bir dusunun kendinizi benim yerime koyun.

madde 3.)ULKEDE MEVCUT CAN KURTARMA MAKINELERININ KULLANIMI KONUSUNDAKI BUROKTRATIK ENGELLER. bu konuda yine dogada mahsur kalan insanlar icin hicde gercekci ve hizli sekilde islevsel degil.bircok noktada baglayiciligi mevcut.bu konuda da hala MADDESEL ve kagitsal seyler dusunulmekte oldugu kesindir.sakin dogada kaldiginizda helikopter yardimina fazla umit baglamayin.cunku bu arac size ilk basta ulasmayi saglayan ama en son gelecek aractir.BUROKRATIK VE parasal KONULAR IRDELENDIKTEN ve sizin BUNA DEGER BIRI olup olmadiginiz biri / birilerince dusunuldukten sonra.yurt disinda mevcut kuruluslar incelendiginde ve onlarin etkiye verdikleri ilk tepkide HELIKOPTER aninda havalanir.sonuclar sonra dusunulur.onemli olan kisiye zamaninda ulasma ve mudahaledir.bizde ucan havada ki helikopterin haberi bile bundan olmaz...gelir diye umit bile baglatilir.bu madde icinde mutlaka bu konuda gorevli kurum ve kurulusun elinde acil mudahale HELIKOPTERI OLMAK ZORUNDADIR.yoksa da olanin aninda yonlendirilmesi.(bunun iyi ve kotu orneklerini medyada gormusuzdur)

madde 4.) TUM ULKE CAPINDA hala yasanan bir diger ikilem ki simdi ucleme halini aldi,kimin mudahale edecegi,kimin KAPSAMA alaninda oldugunuz POLIS mi ,JANDARMA mi....buna eklenen ise AKUT oldu.arada kileride eklesem mi?(polis-itfaiye-sivil savunma ve afetle mucadele....)yaa hocam,BIR kisi-kurulus MUDAHALESINI YAPSIN,BITTI.bir kaza aninda ilkyardim bilgisi olan (ozellikle lisansli ilk yardimci) duruma elkoyar ,asil tibbi mudahalede bulunacak ekip gelene kadar..neden bu sekilde degil?
Size kimin en once yardim edecegine karar verilene kadar biraz sabir gostermeniz gerekecek,olmeden beklemeniz ve bunu gormeniz icin azraillede aranizin iyi olmasi lazim(!)...bu sikintinin da hala asilamamis oldugu ortaya cikti.Sevgili YILMAZ HOCA ma aslinda basta telefon acmayi istedim,kendisinin bende cebi kayitli idi ama telefonda olmadigini fark ettim.uzgunum.bu konuda bana yol gosterecegini adim gibi biliyorum.ama onemli degil su anda bizlerin ne gordugumuz onemli.bu arada ek bi hatirlatma,gazetelerin yazdigi AKUT kurtardi haberide maalesef dogru degil,cunku bana yardima gelen arkadaslarim ozel bir gurupdu onlari gazeteciler yanlis degerlendirdiler.(her sey karsiliklidir dogada,yillar once ben o dostuma yardim eli uzatmistim,zor zamaninda,bugun o bana).eger biz bu isle ugrasiyorsak once saglam dost ve dostluklar edinmemiz gerekiyorki,azrail bize sahip cikmasin...

madde 5.) son bir madde ise elde kisitli kaynaga sahip olan yardima muhtac sahisin bu kaynaklari en iyi seklide degerlendirmesi konusunda dikkat ve ozen gosterilmesi.buna sahsin kendisi de dahil.bu da maalesef mudahale konularinda ki en onemli maddeyi olusturan haberlesme yani cebimizde ki telefon.luzumsuz zamanda asla sarji bitmeyen bu meret ne kadar full sarj da olsada abiii,o en hayati zamanda sanki hic sarj edilmemis gibidir.bunuda dusununuz,o nedenle arayan ve arananin buna AZAMI OTESI onem gostermesi gerekmektedir.
bu noktada ,zor durumda kalmis bi adamin telefon vasitasiyla dunya uzerinde ki konumunun belirlenmesi icin gerekli uygulamanin darahatca yapilmasi icin,kagit kurek isinden de acilne vazgeilmesi geregini burada son maddeye ekledim.

ISTE BU 5 MADDE NIN IVEDILIKLE YINE YENIDEN ELE ALINIP birerbirer GERCEKTEN cozume kavusmasi masa basinda oturup sicak caylarini icen varliklara,OZELLIKLE T.B.M.M. de ki konudan sorumlu devlet bakani ve saz arkadaslarina onemle hatirlatilmalidir.bu benim basima geldi .bir anlik gafletim bana ders oldu.tedbirimi alir isime bakarim. buraya kadar tamam,geri kalan noktalarda gerekli herkese yeniden dusunulmesi gereken bu maddeleri ortaya cikardi.

surcu lisan eyledikse affola...sozum bizim dost meclisinden disari.T.B.M.M. den de iceri...bilmem gidermi?
yorum ve degerlendirmeleri sizlere birakiyorum.
saygilarimla.

MOUNTAINBIKER

NOT:biliyorum ki bu konuda isi bilen eli malzeme tutan herkes bi arama kurtarma takimi timi kurmaktadir, a takimi, b timi,
c kurulusu vs.vs.vs onurlu bir dusunce,ancak, bu konuyla ugrasan herkesin dikkat etmesi gereken,zaten ulkemizde karisik olan uygulamadan dogan eksikligi ve zor olan mudahale sartlarini,bu sekilde daha da zorlastirmamamiz, gerekir .oyleyse yapilamasi gerekeni ekleyecegim son olarak,(dun gidip gorustugum filanca kisiden cikan laflar soyle):
dedim ki ben de yeterli egitim sahibi bir insan olarak,ve benim gibi diger arkadaslarimin bu kuruma hizmet etmesi mumkun degil mi?ustelik ulkemizde ki issizlik orani dusunulurse
cevap= maalesef sizde biliyorsunuz, bu is K.P.S.S. sinavi sonucuna bagli ve devletin bu konuda yeterli personel eksigi olmasina>>>
-------
yeterli personel azligindan sikayet olmasina ragmen alinmak istenmeyen kalifiye elemanlar.Bu konuda kaldirin su sinav muhabbetini sadece konu uzerine fiziksel ve yazili bir sinavdan sonra toplayin bu kadar yetismis personeli bunyenizde.
ISTE GORUNUZ.yeterli personel olsa bu kadar yeni tim takim vs acilmaz ortaya cikmaz ,hala neden israrla bu konuda bir cozum uretilmedigini ben anlamis degilim.

tek ama etkili bir kurum tum ulke capinda.mudahaledeki anlamsiz zaman kaybi ve burokraside bitsin.bu kadar incik boncukda bir kolye haline gelsin.

sevgili dostum, burası yeri değilden kastım bahsi geçen gsm şebekesine "şerfsiz" ifadesini kullanarak hakaret etmendi. diğer unsurları saymıyorum. gezenbilir forumları içerisinde buna benzer ifadeler kullanılmasını tasvip etmiyoruz. ayrıca gezenbilirin kurumsal bir kimliği var. "Gezenbilir Doğa Sporları ve Gezi Kültürü Derneği" bu ifade dernek yöneticilerini bağlar. sizden ricam bunu ortadan kaldırmanızdı.
Size bir hatırlatma da bulunmam lazım. forum kurallarımızdan biride büyük harflarle yazmamak. bunada dikkat ederseniz sevinirim.

beni ilgilendiren bölüme gelirsek; tüm türkiyede amerikada uygulanan 911, avrupada ise 112 sistemine geçilmektedir. pilot bölgelerde uygulama başladı. daha verimli, daha etkin hizmet verilebilmesi için çalışmalar sürüyor. elbetteki bir takım aksaklıklar olacaktır. pilot uygulamanın amacıda ortaya çıkacak aksaklıkları görerek giderilmesi için gerekli müdahaleyi önceden yapabilmektir.
türkiye kurtarma potansiyeli bakımından dünyanın sayılı ülkelerinden biri olmuştur. ekip ve ekipman bakımından yeteri düzeylere ulaşmıştır. bu görev sadece devlet kurumlarına değil toplumsal olarak gönüllülük esasına dayanarak daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamaktır. herkes elini taşın altına koymalıdır. özelliklede doğa sporları ile uğraşan bireylerin gönüllü kurtarma ekiplerine katılarak taşın altına el koymaları gerekir. sevindiricidir toplumda bu bilinç yerleşmekte.
ifadeniz üzerine; aldığınız eğitim ve bilgileri sıklıkla güncelleyin tavsiyesinde bulunuyorum.

sizi birey olarak kurtarmaya gelmeme gerek yok. ekip kavramı diye bir olgu var. birey olarak ben yoktum ama bu işle uğraşan bir başka meslektaşım oraya gelmiştir. kimliğiniz veya tabiiyetiniz bizi ilgilendirmez. kim olursa olsun aynı duyarlılıkla operasyon yapılır.

tekrar geçmiş olsun. umarım bu olay size ders olur ve daha dikkatli davranırsınız. allah beterinden saklasın.

MOUNTAINBIKER' Alıntı:
yanit vermen ilgi gosterdigini gosterir ama....
1.)burada eger gsm sebekesi isini adam gibi yapamiyorsa yapmayacak insanlara yanlis bilgi vermeyecek.(kac yildir soylenmesine ragmen duzelmis degil)
2.) artik 112 sadece ambulans servisi degil bu bolgede pilot uygulama ile hertur olaya bakmak ile yukumlu. fakat acil bir durumda ki kimseyi telefonda beklemeye alamazsin.bunuda organize eden kisilerin dusunmesi ve bir cozum uretmesi gerek.(iyi bir dusunce ama eksigi var)
3.)evet dogru soyluyorsun burasi tartisma yeri degil..
bu ulkede hicbirseyin yeri ve zamani yok,
eger ki bu sayfa ile alakali moderator isen lutfen konuyu kaldirda daha fazla uzamasin..
not:
zaten gerekli butun yerler bu konuda haberdar edildiler...
AYRICAAAA
BURADA BENIM ICIN SEFERBER OLAN VE YANIMA KADAR GELEN TUM EKIPLERLE COK GUZEL BIR DIYALOGUM OLDUGUNU VE ERTESI GUNDE GIDIP ZIYARET ETTIGIMI SOYLEMEM GEREKIRMIYDI?VEE POLIS TESKILATINA DA AYRICA BIR TESEKKUR MAILI ATTIGIMI?
BUNLARI SOYLEME gergi duymadim sadece...
konuyu bastan asagi dikkatli bir sekilde okumani yine oneriyorum.
beni kurtarmaya gelen ekipde istanbuldan 35 yasinda hakan bulu isimli bir sahis yoktu.sana son bir sozum olacak,eger isini gercekten yapiyorsan benim sozum meclisten disaridir ki,yarasi olanlar gocunsun hesabi...
sen bu isi yapiyor ve ekmek yiyor olabilirsin ama benim kac yildir dag ve ayrica denizde oldugumu ve ne tur belge ve bilgilerle donatilmis oldugumu da hic aklina getirdinmi?sakin bu kadar aksakligin oldugu bir ortamda faturayi bana kesmeye kalkma...

vodafone la ilgili degisen bir sey yok hersey ayni tas ayni hamam...
sadece o degil digerleri icnde ayni operasyon devam ediyor sakin guvenme hatasinda bulunmayin.varsa ucuzundan GPS bulundurun yaninizda.

20.02.2011 tarihinde bilgi aktarmak amacı ile yapılan aramada tarafınıza ulaşılamamıştır.

İletmiş olduğunuz mailinize istinaden, 7777 servisi Vodafone tarafından belirlenen özel bir servis olup, bu anlamda ücretlenmede vodafone tarafından belirlenmektedir. Her sorgulama için 40 kuruş / adet ile ücretlenme yapılmaktadır. Bu doğrultuda, herhangi bir değişiklik yapılması durumunda abonelerimize gerekli bilgi aktarılacaktır.

Bu bağlamda, servis üzerinden yapılan sorgulamanızda sorun yaşanması durumunda ekteki bilgileri tarafımıza iletmenizi rica ederiz.

-Problemin yaşandığı bölgenin açık adresi (il, ilçe, semt, mahalle, köy, cadde, sokak, apt. no:, daire no: gibi)
-Cihazınızın Markası
-İrtibat numaranız

Vodafone İnternet sitemize göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

Arkadaslar bu konunun icinde son safhasina kadar bulundugum icin kardesimin yazdigi sikintilari sizler anlayamazsiniz.Muhtelif yorumlariniz guncel yorumlara ait.Ama biz bunlari yasadik.Gercekten tam anlamiyla yogun yasadik yanimizda sadece bizim uyarilarimizla POLIS vardi geri kalan muhtelif kurtarma ekipleri telsiz anonsuna istinaden geldi.Simdi siz yada sizler bunlari nasil degerlendirirsiniz?Ayrica arama kurtarmada nasil maddi menfaat elde edilir ogrenmek istiyorum.Bu meslekten kazananlar varmis?Neyse iste boyle cevap bekliyorum,,,,,,

GSM şebekeleri bulunduğunuz kordinatı yaklaşık olarak tespit edip gönderebilir. Bu teknik imkanlar ile alakalı bir durumdur. En iyi tahmini size şehir içerisinde sunmaları mümkün. Fakat kırsal arazide kordinatınızı belirleyebilmeleri için en az 3 vericiden telefonunuz sinyal alabilmelidir. eğer 3 vericiden daha az verici üzerinden sinyal alınıyorsa verdikleri kordinat muhtemelen çok geniş bir alan olacaktır. kesişme hesabı yapılarak yer tespiti sağlayan bir hizmmettir.
Kırsal arazide bu tür telefon üzerinden yer tespiti sadece yaklaşık bir hesap olacağı için kurtarmacılar için alan daraltmaya yarar. Hepimiz muhsin yazıcıoğlu'nu arama çalışmalarının günler sürdüğünü hatırlıyoruz. Kırsal alanda bu sistemin başarı şansı çok düşüktür.

MOUNTAINBIKER' Alıntı:
vodafone la ilgili degisen bir sey yok hersey ayni tas ayni hamam...
sadece o degil digerleri icnde ayni operasyon devam ediyor sakin guvenme hatasinda bulunmayin.varsa ucuzundan GPS bulundurun yaninizda.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Geri