Araçlara sonradan Hız Sabitleyici sistem (Cruise Control) uygulamak mümkün müdür

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan CİNCİN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 36
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 59,963
C

CİNCİN

Ziyaretçi
Merhabalar bu yaz tatilde Köyceğiz Emniyetinin gazabına uğradım, hem de 96 km ile giderken, max 88 km ile gitmem gerekiyormuş :( Neyse, hem tüketimi azaltmak hem de hız sınırlamalarına daha kolay uyabilmek için internette sonradan takılabilecek cruise control sistemlerini araştırırken bu siteyi buldum. Anladığım kadarıyla cruise control (hız sabitleyici) uygulaması kolay ve çok seçenek sunulan bir sistem.
http://www.conrad-anderson.co.uk/cruisecontrols/cruisecontrols-home.htm
Araçlara sonradan cruise control uygulanması mümkün mü, kolay mı, İstanbul'da kim kaça yapar?

Çok soru sordum ama bu konu hakkında bilgisi ve tecrübesi olan var mı acaba?

Etiketler
Ynt: Araçlara sonradan Hız Sabitleyici sistem (Cruise Control) uygulamak mümkün müdür

Cihat Bey;

Aracınızın üretildiği yıllarda diğer ülkelerde sunulan paketlerde Cruise Control var ise, o parçaları ebay yolu ile ya da üretici firmadan temin ederek serviste taktırmanızda fayda var. Hali hazırda aracınızda CC için tesisat dahi olabilir. Bazı markalar tek tip tesisat kullanır. Örneğin, Land Rover Discovery 1 sahibi bir kişi, aracındaki eksik donanımları sonradan alıp herhangi bir kablolama yapmadan aracını ES donanım paketine çevirebilir.

Bir araştırın. kolay gelsin.

Ynt: Araçlara sonradan Hız Sabitleyici sistem (Cruise Control) uygulamak mümkün müdür

Engin Bey merhabalar, bildiğim kadarıyla benim aracın Cruise Control'lü olan bir versiyonu bulunmuyor. Yeni kasaların üst versiyonlarında var.
Bu yüzden orijinal olmayan yan sanayi çözümlerini araştırıyorum.
Belirttiğim sitede her türlü araca kolayca monte edebildiklerini belirttikleri bir GC50 kodlu bir model var.
http://www.conrad-anderson.co.uk/cruisecontrols/GC50-cruisecontrolkit.htm
Bu model özellikle eski tip araçlar için uygun ve uzun zamandır piyasada kendini kanıtlamış güvenilir bir modelmiş. Fiyatı da £149.95 bana oldukça uygun geldi. Diğer modeller de zaten uygun fiyatlı sayılır, £300-£350'ye mal oluyor.
Açıkçası bu uygulamayı Türkiye'de denemiş başka birisini bulabilirsem iyi olur. Ayrıca bu aparatı burada sorunsuzca monte edebilecek bir usta da bulmak lazım.
Bu konuda bilgisi olan birilerini bulabilirsem satın almayı ciddi olarak düşünüyorum.
wae_ms-50_p003.jpg

117 kişi okumus ama Engin Bey sağolsun, onun dışında kimse bir yanit vermemis :(
Bu aparatı İngiltereden sipariş etmeye karar verdim. Hadi anladık böyle birşeyi yapan olmamış gezenbilirciler arasında. Üstatlarımızın arasında bu aparatı monte edebilecek işinin ehli elektronikçi/elektrikçi tanıdığı olan da mı yok?
http://www.conrad-anderson.co.uk/pdf-files/cruise/wiring-schematic-diagram-AP300-AP500.pdf

AP300 Wiring Schematic Diagram

CİNCİN' Alıntı:
117 kişi okumus ama Engin Bey sağolsun, onun dışında kimse bir yanit vermemis :(
Bu aparatı İngiltereden sipariş etmeye karar verdim. Hadi anladık böyle birşeyi yapan olmamış gezenbilirciler arasında. Üstatlarımızın arasında bu aparatı monte edebilecek işinin ehli elektronikçi/elektrikçi tanıdığı olan da mı yok?
aracınıza cruise control düşündüğünüze göre aracınızın otomatik olduğunu anlıyorum .. manuel araçlarda fabrikasyon hariç uygulanabilir olduğunu sanmam ? onun dışındada oldukça teknik bir konu o yüzden kendi deneyimi olmayan arkadaşlar benim gibi fazla fikir yürütmek istememiş olabilirler..
kolaylıklar.

Ertuğrul Bey merhaba, Evet aracım otomatik ama bu sistem debriyaj sensörü ile düz viteslilere de uygulanabiliyormuş, otomatik araçlar kadar başarılı olmayabilir tahminimce. Sanayinin yabancısıyım, parçayı onun bunun elinde ziyan etmek istemiyorum. Benim sorunum bu kiti burada monte edebilecek işinin ehli bir usta bulmak.

Bence aracınız için gerçekten gerekli olmayan değişiklikleri yapmamak daha iyi... Başınız daha az ağırır.

olasiliksiz' Alıntı:
Bence aracınız için gerçekten gerekli olmayan değişiklikleri yapmamak daha iyi... Başınız daha az ağırır.
Denemek istiyorum, olmadı sökerim.

bazı nedenlerden dolayı siparişimi ertelemek durumunda kaldım, ama bir iki aya kadar deneyerek sonuçları paylaşacağım

CİNCİN' Alıntı:
bazı nedenlerden dolayı siparişimi ertelemek durumunda kaldım, ama bir iki aya kadar deneyerek sonuçları paylaşacağım

Umarım istediğiniz gibi bir sonuç elde edersiniz. aracınız otomatik olduğu için konforda yaratacağı artıları farkedersiniz zaten. ancak kendi tecrübelerime dayanarak manuel şanzımanlı araçlarda cruise control un çok faydalı olmadığını söyleyebilirim.

Uzun bir aradan sonra merhaba,
Sipariş ettiğim kit pazartesi günü elime ulaştı. 145 Pound'luk model (GC50 modeli) oldukça eski teknolojili bir cihazmış ve yeni teknoloji araçlara pek uygulanamıyormuş. Benim aldığım cihaz elektronik kontrollü ve hafızalı Sonradan söküp farklı araçlara da uygulayabilmek için cihazın bir üst modelini (AP300 modeli) seçtim. Montajı bu hafta içi İlfer Oto'da yapılacak.
Sonrasında Cumartesi sabahı Ankara seyahati için yollara düşeceğim. Uçakla gitmeyi planladığım seyahati hem cruise controlü test etmek hem de offroad modifikasyonundan sonraki uzun yol performansını görebilmek için aracımla yapmaya karar verdim.
Cruise Controlle ilgili ilk izlenimlerimi de buradan paylaşırım.

Gezenbilir beni L200'e yakınlaştırdı. Olursa ancak 2007 (belki 2008) model ikinci el otomatik 4x4 alabilirim. Fakat CC oldukça kullandığım bir sistem normalde. Eski modellerde CC eksikliği beni düşündürüyordu ki bu başlığı buldum. Cihat bey, CC'den memnun musunuz? Tavsiye eder misiniz? Bir sorun çıkardı mı, kaça mal oldu (montajıyla)?

GezenGen' Alıntı:
Gezenbilir beni L200'e yakınlaştırdı. Olursa ancak 2007 (belki 2008) model ikinci el otomatik 4x4 alabilirim. Fakat CC oldukça kullandığım bir sistem normalde. Eski modellerde CC eksikliği beni düşündürüyordu ki bu başlığı buldum. Cihat bey, CC'den memnun musunuz? Tavsiye eder misiniz? Bir sorun çıkardı mı, kaça mal oldu (montajıyla)?
Cihazın montajı tamamlandı ancak bir parçamız eksik olduğu için cihaz çalışmıyor. İngiltereden hız müşürü denilen bir parçayı bekliyoruz. Orada Christmas tatili nedeniyle işyerleri yaklaşık 10 gündür kapalıydı, sanırım bu hafta içi gönderirler. Şanzımandan çıkan hız telinin analog verisini dijital veriye çeviren bir parça. Yeni kasalarda bu parça yol bilgisayarından dolayı zaten var, benim kasa eski olduğundan bu parça yok. Ben de montajı yapılsın burada izlenimleri paylaşacağım [attachment=1]

Cid 29411331422122010 298D

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri