Araçlar için Ses ve Isı İzolasyonu!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tonkano Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 56
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 44,759
Ynt: Araçlar için Ses ve Isı İzolasyonu!

GezenGen' Alıntı:
Bu kadar uğraştıktan sonra umarım kısa zamanda satmayı düşünmezsiniz.
GezenGen evet gerçekten çok uğraştım, uğraşmaya da devam edeceğim. Bu gün yeğenime B8 kasa Audi A4 bakmaya gittik. İncelediğim araçta dahı ses yalıtımı yok denecek kadar azdı. Bagajda isteptenin etrafı tamamen saç olduğunu görünce yaptığım emeği ve aldığım verimi hak ettiğimi düşünüyorum.
Aracı satmaya gelince bir kaç defa dahı sessizce akan aracımda sadece müzik sesi dinlememe yeter. Ayrıca sizinle daha önce konuştuğum üzre ilave aksesuarların satarken para etmediği, sadece tercih sebebi olacaktır sadece. Yoksa parayla etmeye kalksam yapmam. Çok zahmetli ve sabır isteyen bir işlem. Bu işlemde deneyim kazanınca daha iyi sonuç alınabilir.

Etiketler

Bu kadar çalışma sonucunun fotoğraflarla donatılmasını sabırsızlıkla bekliyoruz. Aksesuar konusunda dediğimiz gibi ama ben de kendi aracıma birşeyler ısmarlıyorum, insan aracıyla uğraşınca daha çok seviyor ;D

Bende çok araştırdım, epeyce faydalı oldu. İş uygulamaya gelince farklılıklar ve değişiklikler yapmak gerekiyor, bunu göz ardı etmemek lazım. Çoğunu bitirdim. Yazımı yazmaya başladım tam anlamıyla bitirmeden sizlerle paylaşmayacağım.
Okuyunca tam anlamıyla olayı kavramanızı isterim.

Montaj için gerekli teknik malzemeler.

-Isı tabancası
-Kalıteli olmak şartıyla değişik ebatta düz ve yıldız torna vida
-Lokma takımı
-Pense ve yankeski
-Maket bıcağı
-Kalın kesimlere uygun makas
-Tiner ve temizleme bezleri.
-Kaliteli, takvıyeli bant
-Slikon tabancası
-Aracınıza özel klipsl yedekleri.
-Klıpsleri kolay takılması için kayganlaştırıcı sprey.
-Sert yapıştırıcı
-Pe esaslı yapıştırıcılar.
-Sprey yapıştırıcılar.
-Kimyasalları temizleme spreyi.
-Çift taraflı ve tek taraflı bantlar.
-Metre ve keçeli kalem.
-Küçük el feneri
-Eldiven
-Terinizi silmek için havlu ve pet şişe su, tercihen soğuk.

A- REZONANS/TİTREŞİM yalıtımı

Aracınızın tüm metal aksamı aslında titreşim ve rezonans üreten dev bir anfi durumunda.
Öncelikle bunun engellenmesi/azaltılması gerekiyor...

Kısaca aracın tüm iç kaplamaları, halılar, koltuklar, direklerdeki parçaları söküyorsunuz...(Taban, Tavan, kapı ve bagaj)
İçerde hiçbir şey kalmayacak şekilde soyulan aracın tüm metal aksamı karşınızda!Bu aksamları toz,kır,yağ gibi maddelerden
tamamen arındırmak lazım.

Şimdi listede verilen malzemeyi sırasıyla, tavan, kapılar, taban ve bagaj olmak üzere "mutlaka" ısı tabancası
(pürmüz, fön makinasının sanayi tipi..) kullanarak yapıştırıyorsunuz.

BTM tarafından üretilen BituSelf adlı SU izolasyonunda kullanılan kendinden yapışkanlı, Polimer Bitümlü (butil PE>PolyEthylene),
aluminyum folyolu bu bant fazlası ile işinizi görecektir.Ayrıca 4mm muhtelif markalarda catı şilte altına konan cam veya polyester keçeli
tercihen yumuşak olan (BTM Elastobit). Ben ise paket olarak Henkelin üç ürününü tercih ettim (Terodem sp 100 Alu, Terodem sp 200,
Terodem sp 300) . Biraz pahalı ama bu iş için tamamen üretilmiş,
Ben daha ucuz malzemeden anlatıyorum.Karmada kullanabilirsiniz.

Uygulama sırasındaki en önemli noktalar ise:

1- Mutlaka pürmüz (ısı tabancası) kullanılmalı (Söylenenlerin aksine ısı tabancası çok daha iyi tutunma sağlıyor, kullanın bişey kaybetmezsiniz..)

2- Montaj sırasında oluşabilecek hava kabarcıklarına izin verilmemeli (Hava kabarcıklarının oluştuğu bölümler sivri uçlu bir bıçak yardımı
ile patlatılarak, rulo veya elle bastırılmak suretiyle tekrar yapıştırılır)

3- Montaj bütün girinti ve çıkıntıları tamamen örtecek şekilde yapılmalı (Üzerinde çalıştığınız zeminin kalıbını çıkarır gibi komple döşenmeli,
BitüSelf bütün yüzeye temas etmeli.. Düz geçmeye kalkmayın aksi takdirde bir işe yaramaz)

4- Montaj sırasında vida ve benzeri montaj deliklerini kapatmamaya özen gösterin. (Zemin halısı, kapı döşemeleri ve özellikle tavandaki
kalınlık farklarından doğabilecek problemlere çok dikkat edin, sokülen parçaları tekrar yerine takamazsınız, sonra başınız ağrımasın)

5- Tavanı araştırmalarımda çoğu es geçmektedir. Belki ses için olabilir ama ısı için kesinlikle yapılmalı. Ben yaptım hem ses hemde ısı için.
Ayrıca Tavanı sökünce tavan sacına atılan destek profilleriyle sacın arasına fabrıkasyon olarak atılan Pe esaslı malzeme yetersızdır. Fırsat bu fırsat
oraları tamamen doldurmalısınız. İlerde tavandan gelmesi muhtemel sesi halletmış olursunuz.(Aracın tavanında yüksek ısıya maruz kalan yapıştırıcı
zamanla sertleşip sacla profil arasında size çok rahatsızlık verir. Fabrıkalarda sağ olsun oraya sürülen malzemeden tasarruf etmek istediklerinden azıcık
ve ara ara sürmektedirler. Ben ise tamamen doldurdum (PE tabanlı yapıştırıcı) 18 Tl.lik bir tüp yeterli gelir. Tavana kaucuk esaslı malzeme yapıştırmanızı tavsıye etmem.
Zamanla ağırlığından dolayı sarkma yapabilir. Buranın malzemesı hafıf olmalıdır. (Terodem sp 200, izofon-bx, Thermaflex vb.)

Btm Alımınyum kaplmanın Özellikleri;
- En : 10-15-20-30-60 cm
- Boy : 10 m boyunda rulo bant
- Kalınlık : 1.5mmam Kalınlığında
- Üst kaplama : AL Folyo
- Alt Kaplama : PE Folyo
- Isı Aralığı : -20 C / + 90 C
- Ağırlık : 1m2 < 1.5 kg

BitüSelf'in PE tabanlı alt kısmı aracınızın tüm metal aksamına temas ederek seyir sırasında oluşan motor/yol/lastik/rüzgar ve salınımların
yarattığı titreşim/rezonas enerjisini emerek çok düşük ölçüdeki ısı enerjisi haline getirecektir.
(Şu anda yapılan işlem ancak rezonans engelleyici/azaltıcı işlemdir). Akustik bir işlem değildir.

6-ISI yalıtımı için kullanılan kauçuk, PE bazlı tam kapalı hücreli malzemeler/plakalar dokunun içindeki elastik hüzrelerde hapsolan hava
ile yalıtım yaparlar, ISI'yı yansıtırlar. ISI yalıtımları yüksek, SES yalıtımları düşüktür.

SES yalıtım malzemelerinde ise açık hücreli PE doku kullanılır. Açık hücreli, gözenekli doku kendine çarpan SES dalgalarını kısmen emerek,
daha az titreşir ve SES'in şiddetini düşürüler...

Şimdi bizim uyguladığımız BitüSelf yukarıda anlatılanlardan daha çok A. maddeye uyuyor, yani ISI yalıtımına...
Ancak esas olarak bu malzemenin araç içindeki kullanım amacı, SU/ISI yalıtımından çok titreşim ve rezonans giderici özelliği olması.

Hemen bir deney yapalım, metal bir plaka veya konserve kutusunu düşünün.
BitüSelf uygulanmadan yere atılan bu plaka/konserve kutusu bolca gürültü çıkaracak ve uzun süre çınlayacaktır.

Ancak, iç yüzeyi BituSelf ile kaplanmış plaka/kutuyu yere attığınızda çıkan ses hem daha az ve tok olacak hemde daha kısa süre yankılanacaktır.

İşte titreşim/rezonans'ın yarattığı etkiyi önlediniz/azalttınız. Aracınız da aynı sonucu alacaksınız. Yukarıda yaptığımız ilk işlem bu oldu.
[attachment=1][attachment=2][attachment=3][attachment=4][attachment=5]

01062010572

01062010580

01062010573

01062010581

108181 120x86

B- ISI yalıtımı

Montajını tamamladığınız rezonans/titreşim önleyici katman aynı zamanda size düşük bir ısı yalıtımıda sağlıyor.

Ancak genellikle bu ISI yalıtımı yetersizdir.

Özellikle: Motor duvarı, şanzıman organları ve egzosun borularının geçtiği orta kısım ve kapılar ISI yalıtımına ihtiyaç duyan hasas bölgelerdir.

Bu bölümlerde PE bazlı kapalı hücreli/dokulu ISI yalıtım malzemelerinden kullanabilirsiniz. 5-6mm. kalınlık taban
ve tavan için yeterli olacaktır. Kapılar ve motor duvarı için ise ölçmeniz gerekecek... Ancak bence azami 10mm kalınlık yeterli olacaktır.
Unutmayın, PE tabanlı ISI malzemeleri kalınlaştıkça esnekliklerini kaybadeceklerdirki, bu montaj sırasında sıkıntı yaratabilir.
Mutlaka marjınızı iyi belirleyin(Tavan için A- başlık altında 5 nci maddeyi uygulamayı unutmayın).

ISI yalıtımını aracınızın tamamına yapmanız gerekmiyor ancak tabiki seçim sizin.
Piyasada izolasyon malzemesi satan yerlerden veya direkt olarak üreticilerden gayet ucuza temin edebilirsiniz.

Kendinden yapışkanlı ISI yalıtım levhaları diğerlerinden biraz daha pahalı(Örneğin; Henkel Terodem SP 200) ama bunu dert etmeyin, pattex,
3M veya benzeri bally tarzı yapıştırıcılar
ile bunları mükemmel bir şekilde yapıştırabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken;

1- Vida ve benzeri montaj bölümlerine dikkat ederek halı ve kaplamaların yaratacağı şişmeyi önleyin. Yani, fazla kalın levhalar kulanmayın...

2- Aynen bir önceki montaj sırasında uyguladığınız tüm zemine komple yapıştırma olayına özen gösterin, hava boşlukları yaratmayın...
(Malzemeniz bu işlem için esnek ve ince olmalı, 5-6mm'lik bir PE levha bence fazlası ile uygun..)

[attachment=1][attachment=2][attachment=3][attachment=4]

01062010585

01062010587

01062010588

01062010589

01062010577

C- AKUSTİK Yalıtım

Geldik en önemli bölüme...

Akustik yalıtım aslında başlı başına bir uzmanlık ve deneyim konusu ancak araç içinde dbmetre olmadan da akustik iyileştirmeler yapabiliriz.

Şu ana kadar yaklaşık 6-7mm.lik 2 katman (BitüSelf 1.5mm + ThermaFlex ISI 5mm.) halinde uyguladığımız yalıtım bize 8-10db'lik bir gürültü
(SES değil!) yalıtımı sağlıyor ki, bu gerçekten çok ama çok yüksek bir rakam.

Aracınız 2 katman uygulanmış yalıtımı ile bir çok üst sınıftaki araçtan daha sessiz... Çok daha az yol/lastik/motor/rüzgar ve çevre sesi
duyacak ve çok daha huzurlu bir yolculuk yapacağınıza emin olun...

Azalan gürültü (8-10db) sayesinde daha az yorulacak, dikkatiniz dağılmadan çok daha uzun süre araç kullanabileceksiniz.
[attachment=1][attachment=2][attachment=3][attachment=4]
Lafı uzatmadan akustik yalıtıma dönelim...

Akustik yalıtım aracınızda bulunmayan bir katman. Daha önceki uygulamalara aracınızda kısmen rastlasanızda bu yalıtım katını kesinlikle
bulamayacağınızı garanti ederim. Üst segment araçlar hariç (Mercedes, BMW'nin top-class modelleri ile Jaguar, AstonMartin vb.)

Akustik katman için daha önce belirttiğim açık hücreli/gözenekli sünger benzeri (kesinlikle sünger değil) PE tabanlı malzemeler kullanacağız.

Bunlarıda piyasada bir çok yerli markadan bulmak mümkün.
ThermaFlex: Firex, Echobon, Ode: Nfaf, Terodem SP 200. (Bence en iyisi Terodem sp200 ve NFAF türü malzemelerdir)

M2'si yaklaşık 5-20 YTL arasında değişen bu sünger benzeri özel malzemeler tamamen SES yalıtımı için üretiliyor ve kullanılıyor.
Akustik yalıtım için benim tavsiyem ise yine yerine göre farklı malzemeler kullanmak...
Motor duvarının tamamı, A,B,C sütunları ve kapıların belli bölümlerinde (kalınlık marjlarına dikkat edin) ThermaFlex EchoBon
(7-10mm. Yeterlidir, yerine göre kalınlığı arttırabilirsiniz.) kullanılabilir.

EchoBon veya Izofon-bx , PE tabanlı kırpık süngerden imal edilen yüksek yoğunlukta, özel bir sıkıştırma ve kimyasal işlemden geçmiş bir SES yalıtım plakası...
Esnekliği düşük olduğundan düzgün yüzeylerde kullanmaya dikkat edin.

Tavan, taban ve bagajda ise yine kalınlık majlarına dikkat ederek ThermaFlex ( EchoMod(Firex) veya Ode (Nfaf) kullanılabilir
( 5-7mm. yeterlidir. Yerine göre kalınlığı arttırabilirsiniz..)

EchoMod (Firex), PE tabanlı EchoBon'a göre daha düşük yoğunlukta, daha esnek bir SES yalıtım malzemesi... Girintili, çıkıntılı
yüzeylere omntajı daha kolay olduğundan özellikle kapılar, hafifliği sebebi ile tavanda kullanılabilir.

Akustik yalıtım sırasında dikkat edilmesi gerekenler ise,

1- Kapı içleri, orta konsol, motor duvarı ve benzeri iç plastik parçaların içinin de mümkün olduğunca SES yalıtım süngerleri ile doldurulması.
Önemli olan malzemenin esnekliğini,yoğunluğunu bozmadan (fazla sıkıştırmadan!, gözenekli kalması mecburidir) kaplanması.

2- 3.yalıtım katı olarak araç tabanı, bagaj, kapılar ve tavana uygulanacak SES yalıtımı (akustik katman) aracınızda müzik dinlerken seste oluşan
yansıma, kırılma ve yankı ve uğultuları önlemeye yöneliktir. Dolayısıyla malzemenin çok kalın seçilmesi hem montajını zorlaştırcak, hemde gereğinden
fazla SES emişi sağlayacağından dinlediğiniz müzik ve bulunduğunuz mekan algınızda olumsuz sonuçlar yaratabilecektir.
3- Su girecek yerlere dikkat!!! Suya dayanıklı malzeme kulanın yoksa üzülürsünüz.

01062010590

01062010591

01062010592

01062010592

1592405946c

Özetle;ÖNEMLİ maddeler.

-Araç içi yalıtım malzemeleri ülkemizden rahatlıkla temin edilebilir, bunu için bir servet harcamaya gerek yok...
-Asfalt bazlı ürünler fiyat avantajları olmasının yanısıra, ısı farklarından etkilenmekte soyulma ve dökülme kaçınılmaz olmaktadır.
-Sıcak havalarda yapacağı asfalt kokusu ise kaçınılmazdır.
-Montaj sırasında mutlaka ısı tabancası kullanılmalıdır, ısıtılmış malzemeye uygulanan basınç daha kalıcı bir yapışma sağlamaktadır.
-SES ve akustik yalıtımda standart, özelliksiz sünger kesinlikle kullanılmamalı, fiyat avantajının yanısıra nem ve su tutma özelliği ile zamanla
araç içi koku yapacağı unutulmamalıdır.
-Sökme işleminde aracınızı tanımıyorsanız KESİNLİKLE BU İŞE BAŞLAMAYIN!!!
-Sökme işlemini yavaş ve itina ile yapınız. Acele ederseniz hem klıpsleri kırarsınız hemde aracınıza zarar verirsiniz.
-Sökülen parçaları iyi muhafaza edilmeli. Klips, civata vb.malzemeleri her parça için ayrı ayrı muhafaza ediniz.
-Sökme sirasına ve montaj sırasına dikkat ediniz.
-Sökme yaparken aynı parçayı tekrar montaj edeceğınızı unutmayın, hafızanıza kazımalısınız.
-civata ve klips deliklerini kapamayınız, fazlada boşluk bırakmayınız.
-Sökerken ve takarken aracın elektrik aksamına çok dikkat ediniz. Kabloları kesmemeye ve kısa devre yaptırmayınız. Kablo üzerlerindeki
muhafazalara dikkat ediniz.Vidaları sıkarken özen gösterin. Fazla sıkmayın. Metal vidaları sıkarken kablolara zara vereceğini unutmayın.
-Aracınıza ilerde arızalarına mudahale edileceğini düşünerek kaplayınız.
-Kablo vb.sabıt klipslerin tıtreşim yaparak ses yapmasını önlemek için gereken sabıtlemeleri yapınız.Bez bant ve ince elyaflarla yapınız.
-Sökülen sert plastık kaplamaların yerine tam oturmasına çok ama çok dikkat ediniz.
-Sert kaplamaların otonuza değen yerleriniden ses geleceğini unutmayın bu aralara tek taraflı veya çift taraflı bant kullanınız.
-Havalandırma deliklerini kapamayınız.
-Eliven kullanın. Kirlenen ellerinizi emizlemeden montaj yapmayın. Yoksa elinizdeki kimyasalları ve kirleri otonuza bulaştırınız.
-Aracınız malzeme ve yapıştırıcılardan dolayı kimyasal kokular oluşabilir. Aracınızı iyi havalandırın.
-Yanınızda bir yadımcı bulundurun. Yoksa benim gibi çok yorulur ve işlemdeki kalite düşer
-Kaliteli yapıştırıcı kullanın.Birinci katman tamamen yapışmadan ikinici katmanı yapıştırmayınız.
-Özelikle tavan da kaliteli yapıştırıcı kullanın.Kimyasalları sağa sola bulaştırmayınız.
-Verilen malzemeler bilgi amaçlı olup otomobilinize göre kalınlık farklılıkları gösterebilir.
-SON olarak yapılan işlemin uzun yıllar siz hizmet vereceğini asla unutmayın. Ona göre titiz davranın. Yanlış yapılan işlemi düzeltmek
hem zordur hemde aracınızın döşeme aksamları deforme olur. Aracınız olduğundan eski gözükür.

Not:
Yazıda kullanılan tüm marka ve resimler rehberlik etmesi amacıyla belirtilmiştir. Ticari bir nitelik taşımamaktadır.
Vaktım musait olursa ve İstanbul da (kadiköy) olanlara daha yakından detayları anlabilirim.

Sessiz ve serin bir üst segment araç kullanmanız temennisiyle.

BAŞARILAR...

KAYNAKLARIM:

www.autoclubturkey.com
www.loctite.com.tr
www.thermaflex.com.tr
www.forum.donanimhaber.com
www.izomer.com.tr
Subaru Cadde Motor Service İstanbul,
ve kendim Cafer Azman.

[attachment=1][attachment=2][attachment=3][attachment=4][attachment=5]

N faf

HK414 6006

HK411 6006

Izofon bx

Thermaflex

Alıntı resimleri size aktarayım. Fikir olması açısından.

[attachment=1][attachment=2][attachment=3][attachment=4][attachment=5][attachment=5]

05qn8

06eh4

26ck0

Corvette4

Mustang3

Cafer agbi paylaşım için çok teşekkür ederim ama keşke fotoğrafları daha uzaktan ve bol çekseydin tam olurdu. Ellerine sağlık umarım uğraştığına değmiştir. Bu arada aracın iç döşemlerini sökerken ve takarken servisten destek aldınmı, yoksa kendi başınamı yaptın? Eğer öyle ise yatkınlıkmı var yakınlık mı, meslek neydi agbi? Şahsen ben cesaret edemem sökerim elimde kalır diye korkarım.
Birde asıl soru şu, sen şimdi mevcut döşemeyi söktün altına 3-4 mm kadar bir kaplama yaptın yetmedi üzerinede ses için bir kat daha attın galiba... Bunlardan sonra eski döşemenin montajında sorun çıkmıyormu? Sonuçta fabrika ölçülerinin dışına çıkartıyorsun araçı.
Birde şunu düşündüm ben. Tek parça olması açısından aracı tammen soymuşken rezonans önleyici olarak şu pütür dediklerini içerden yaptırmak nasıl olurdu kople tek parça bir kaplama yapılmış olurdu. Gerçi ben o pütür denen şeyi görmedim ama anladığım kadarı ile senin kaplama malzemene yakın, esnek bir şey olsa gerek. Hem daha ince 2mm kadar atılır hemde daha kolay olur. Gerçi okadar araştırmışsın benimkide laf dimi öyle iyi olsa adamlar öyle yapardı ;D :D ;D

hazanfer' Alıntı:
Cafer agbi paylaşım için çok teşekkür ederim ama keşke fotoğrafları daha uzaktan ve bol çekseydin tam olurdu. Ellerine sağlık umarım uğraştığına değmiştir. Bu arada aracın iç döşemlerini sökerken ve takarken servisten destek aldınmı, yoksa kendi başınamı yaptın? Eğer öyle ise yatkınlıkmı var yakınlık mı, meslek neydi agbi? Şahsen ben cesaret edemem sökerim elimde kalır diye korkarım.
Birde asıl soru şu, sen şimdi mevcut döşemeyi söktün altına 3-4 mm kadar bir kaplama yaptın yetmedi üzerinede ses için bir kat daha attın galiba... Bunlardan sonra eski döşemenin montajında sorun çıkmıyormu? Sonuçta fabrika ölçülerinin dışına çıkartıyorsun araçı.
Birde şunu düşündüm ben. Tek parça olması açısından aracı tammen soymuşken rezonans önleyici olarak şu pütür dediklerini içerden yaptırmak nasıl olurdu kople tek parça bir kaplama yapılmış olurdu. Gerçi ben o pütür denen şeyi görmedim ama anladığım kadarı ile senin kaplama malzemene yakın, esnek bir şey olsa gerek. Hem daha ince 2mm kadar atılır hemde daha kolay olur. Gerçi okadar araştırmışsın benimkide laf dimi öyle iyi olsa adamlar öyle yapardı ;D :D ;D
Sevgili hazanfer,
yazımı sonuna kadar ve tam okumamışsın yada gözünden kaçtı.
Kaplamaların ölçülerine dikkatınızı çektim zaten. Sökülen parça elinizdeyken ve sökülen yeri iyice gözlem yaparsanız sorun olmaz. Zaten tüm parçaların araca sabıtlenen civata yerleri ve klips yerleri belli. Bu yerlerin altına kaplama koymadıktan sonrfa sorunu büyük ölçüde aşarsınız. Daha sonra parçaların monte edilen tarafı size ne kadar kaplama yapacağınızı anlatır. Sacın üzerinden kablo ve değişik teknik ekipman geçiyorsa oraları daha ince malzeme kaplayacaksınız.
Birkere kaucuk esaslı malzeme yapıştırmada sorun yok sadece ilerde sökülebilecek teknik cihazları cıvata vb malzemelerin üzerini örtmemeniz yeterli.
Bence fotoğrafların bol ve çeşitli olması çok önemli ve yardımcı olmaz. En önemli olan sökme işlemini ve montajını becerebilmekte. Bunu yapamayacaksınız zaten bu işi unutun. Yalıtım malzemelerini sirasıyla döşedikten sonra işlem tamam. Ama senin aracına böyle uygulama yapacağın zaman senin yanında olacağımı unutma ;).

Yaptığım işlemin verimini bağımsız değerlendirme kuruluşları yaptı ;D. Şahsen ben çok memnun kaldım. En çokta bozuk zeminde gelen kaplamalardakı tıkırtılar % 90 kayboldu. Dişarıdan gelen sesler de hıssedilir azalma oldu. Ben aldığım verime memnunum. Tabii bu işlemden beklentiler kişiden kişiye değişebilir. Aracıma ilk defa binen bir kişi; içeride sadece müzik sesinin olduğunu söyleyip çok hoşuna gitti. Nedeni sormadı bende açıklamadım. Bu kişi birçok üst segment araca binmiş birisiydi.

Sökmüşken tamamen pütürle kaplama olayı çok uzun iş ve modelli bir araca yapmak yazık olur. Bence yersiz olur. Zaten rezonans için yapıştırılan malzeme zor ve dar yerlerde1.5mm kalınlığında bantlar musait olan yerlerde 4 mm kalınlığında levhalar uyguladım. Sizin demek istediğini uygulayan da var. Alttakı resimde olduğu üzre;
[attachment=1][attachment=2]

Onun yerine alttan Ziebart veya muadıl uygulama yaptırmak daha iyi olur.

Bu işi yapmak için yatkınlık olmalı, istek olmalı en önemlisi sabır olmalı. Servisteyken çok iyi gözlem yaptım. Özel bir yardım almadım. Çok iyi gözlemciyim. (Ah birde ingilizcem olsa, Romayıda yakarım). Dedim ya oto işlemlerine ve el becerilerine yatkınlığım var. Meslek bende çok. Taksı,serviscilik,sıhhi tesisat ve doğalgaz, inşaat malzemeleri satışı, yapı kooperatıfı yöneticiliği gibi.

Zamanı olan bu işi yapar. Yada çok iyi para vererek yaptırabilir. Tercih meselesi.
Saygılar.

09bq0

08vo0

süper bir uygulama ve paylaşım.. gördüğüm kadarıyla o kadar çok araştırma yapmışsınız ki endüstriyel sünger sektöründeki çoğu kişiden bilgili hale gelmişsiniz:smiley: bu azminizi ve sabrınızı takdir ettim..

ArcagorN' Alıntı:
süper bir uygulama ve paylaşım.. gördüğüm kadarıyla o kadar çok araştırma yapmışsınız ki endüstriyel sünger sektöründeki çoğu kişiden bilgili hale gelmişsiniz:smiley: bu azminizi ve sabrınızı takdir ettim..

Öncelikle yaptığım işin ruhunu anladığınız için teşekkür ederim.
Genellikle bu tip araştırma ve inceleme işi çok zor oluyor. Paylaşımcı bir toplum değiliz. Özellikle uygulama ve teknik konularda. Yapacağım
işleri önceden araştırmayı çok önceden acı tecrübelerden ders alarak karar vermek zorunda kaldım. İnsanları hep kendim gibi sanarak maddi ve manevi zararlara uğradım. Deneme yanılmayla öğrenmek çok da can yakıcı oluyor. Beni bu işlere iten ve enerji aldığım şeyle azim ve kendi üretimimi alın terimi görmektir. Az da olsa takdir edilmek.

İnternet bu işte en büyük destekçim oldu. Biraz da zamanımın bol olmasından dolayı bazı sorunları kolay aştım. Birde birazcık teknik bilgiyle işlem az da olsa tamam. İşlerimi yaparken bu işleri yapması gereken ustaların bana alaycı gözle bakmaları olsun sattığı malzemelerin özelliklerini
bilmeyen esnafların sitemkar bilgisiz lafları da bayağı tırmalayıcı geldi bana. Tavanda yaptığım izolasyonu gören bir oto servis müdürü; Aracında sunroof var ne gerek vardı tavana bunu uygulamana gibi gülünç laflar. Öyle olsa bina çatılarına neden yalıtım şiltesi seriyor koca inşaat firmaları. Ama işini bilenlere de rastladım, o zaman işler çok kolay oldu.

Teknik ve uygulama olayını büyük ölçüde çözdüm. En önemlisi malzeme konusunda çok ilerleme kaydettim. Malzemeleri tamamını neredeyse iki farklı yerden alabiliyorum. Hemde çok ekonomik.

Bu gün Yalova dönüşünde klimanın aracın içini çok daha erken soğutmasına tanık olmak çok güzeldi. Yaptığım işlemin faydalarını almaya başlamak çok güzeldi.

Saygılar....

Eline emeğine sağlık Tonkano :smiley: Klimanın soğutması dışında ses farkı oldu mu? Toplam maliyet ne kadar oldu? Bir de şahsen dacia fotoğrafları yerine sadece forester'ı tercih ederdim ;D

GezenGen' Alıntı:
Eline emeğine sağlık Tonkano :smiley: Klimanın soğutması dışında ses farkı oldu mu? Toplam maliyet ne kadar oldu? Bir de şahsen dacia fotoğrafları yerine sadece forester'ı tercih ederdim ;D
Sayın Gezengen, uygulama yaparken garajda yaptığımdan resimler kalıteli çıkmadı ve yakın çekimlerde pek anlaşılmıyor. Ama bence yazılarım
anlattığım uygulama açıklamaları asıl önemli. Zaten açıklık olsun diye başka araç fotolarını koydum. Ben zaten bölge bölge uygulama yaptım. Aracı komple söküp yapmadım çünkü nedenleri şunlar; 1- Uzun zaman gerektiğinden araç gerektiğinde binmek için bölge bölge yaptım. 2- Ön koltuklar da bulunan emniyet kemer sistem soketlerini sökmek imkansız hemde önermedi servisteki usta.

Ses yönünden içeri giren yol sesinde ve en çokta bozuk yolda araç içinden gelen tıkırtılar çok azaldı. Müzik dinlemek daha zevklı oldu. Bu işlem ayrıca akustik yalıtım olduğundan çok daha kaliteli müzik dinleme imkanına kavuştum.
Oran vermek yanıltıcı olur. Şöyle desem daha iyi olur. Verdiğim emek, harcadığım paraya, verdiğim emeğe fazlasıyla değdi diyebilirim.
Aracımı yakından tanıma fırsatı bulmam da işin cabası. Birde hobi yaptığımı da eklemek isterim.

Maliyet biraz da seçim meselesi, 250 ile 700 TL'ye çıkar. Ben 350 TL harcadım.

Fren meselesinde bilgilerinizi bekliyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.