Araçlar için Ses ve Isı İzolasyonu!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tonkano Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 56
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 44,758

tonkano

Kamp I
Yer
İstanbul-Rize
Araç içinde oluşan asfalt, lastık, iç kabındeki malzemelerin birbirine sürtünme sesi
gibi istenmeyen aşırı yüksek desibel'deki seslere uzun süre maruz kalınca, insan üzerinde istenmeyen bir çok yan etki yapmaktadır.Araç kullanmak neredeyse
eziyete dönmektedir.Güneş altında bırakılan aracın fırına dönmesini her araç sahıbı kabullenmıştir. Acil olarak açılan kilımanın tesirini gösterene kadar pişmezseniz, bu seferde kılımanın tam kapasıte çalıştığı halde kabını soğutmaması. Kışında tam tersi buzhane gibi araca bınıp titreyerek ısınmasını beklemek, ısınan aracın durunca tekrar soğuması. Araç kapıları ve döşemelerden ısı alışverişi çok fazla oluşur. Bu alışveriş hep istenmeyen bir alışveriştir. Kışın içeri soğuk girer, yazın ise sıcak içeri girer.
Bir çok üretici firma araç yalıtımına hiç önem vermezken kimi kullanıcında ömrü boyuncada aracındakı bu sesleri ya kabullenmıştır yada
umrunda değildir. Üst segmentteki araçlarda izolasyon uygulaması yapılmaktadır. Umrunda olanlarda bu işi yapanları bulması imkansıza yakındır (benim kendi görüşüm). Sahıbı olduğum forester aracımdan içeriye bayağı ses geldiğini biliyordum. Uzun araştırmalar yaptım ses ve ısı izolasyonu için. Bu iş inanın çok zor. Zorlukları öncelikle saymak isterim.

1- Ses ve ısı izolasyonunun ne olduğunu öncelikle iyice kavramak,
2- Ses ve ısı izolasyon malzemelerini araştırıp öğrenmek,
3- Malzemelerin temini, fiyat araştırması,
4- Araç için ses ve ısı izolasyon malzemesi binada uygulanan malzemelerden daha farklıdır.
5. Araç için bu malzemeleri uygulamak çok daha zordur.
6- Aracın bu uygulamaya hazır olması ise çok meşakatli uzun bir süreçtir.
7- Aracı çok iyi tanıyan birinden yardım almadan söküp ızolasyon malzemelerini uygulama yapmak neredeyse imkansızdır.
Söküm işini biliyorsanız bence işin en zorunu halletmış sayılırsınız.
8- Uygun bir yer ve uzunca bir zaman.

Aklıma gelen zorluklar şimdilik bunlar.

İnternet benim imdadıma yetişen en iyi dost oldu ama. Aracın sökme işini internetle halletmeniz imkansız.

İşin vehametini kavradıktan sonra önce malzemeleri temin ettim, her bölge için farklı malzeme kullandım,
Her bölge için farklı kalınlıkta malzeme kullandım. Aracın elektrik ve boya aksamına zarar vermeden bu işleri yapmak lazım. Sökülen parçaların zarar görmemesi
nerdeyse imkansız. Hele sökülen parçaların montajına yarayan klipslerin yedeklerinden mutlaka elinizde olması lazım. Yoksa malzemeler uygulandıktan sonra montaj etmeniz imkansız. Aracın kıvrımlarını iyice bilmeniz uygulanan malzemenın kalınlığı çok önemli. Yoksa sökülen kaplamanın yerine uyması imkansız hale gelir. Suya maruz kalacak yerlerin izolasyonu daha farklıdır.

Neyse anlatmaya devam edeceğim ama sizin yorumlarınızı da beklıyorum.
Ha beklemeden size montajın sonunda aracımın içinde ses durumu inanın inanılmaz güzel. Ama çok zor oldu.İlerde anlatmaya devam ederken anlayacaksınız

Etiketler
Ynt: Araçlar için Ses ve Isı İzolasyonu!

Bayağı detaylı ve zorlu bir iş olmuş anlaşılan. Fotoğrafları var mı, eğer fotoğraflı olursa çok daha iyi olur bence ;D

Aracın sesi beni çok rahatsız etmiyor normal lastiklerle, ancak kar lastikleriyle biraz sıkıntılıydı.

dediğiniz işlemi ben kendim sadece kapılara yaptım.... katrandan üretilen bir tarafı aluminyum olan kendiliğinden yapışkanlı su sızdırmazlık bantları var, genişliği 30 cm malzeme olarak onu kullandım 50 liraya mal oldu ve uygulaması kolay oldu uygulama bittikten sonra kapının kapanma sesi bile değişti. kapı bakalitini söküp iç kısımdaki saç bölgeye uygulama yaptım... ama en iyi sonucu ses sistemine oldu, izolasyon ses sistemini ciddi etkiileyen bir faktör, tabanada uygulamak istedim ama halıyı kaldırdığımda gördüğüm manzara beni şaşırttı, japon abilerimiz oldukça kalın bir malzeme kullanış zaten tabanda, bende tabanı içerden hiç ellemeyip aracı rifttte kaldırıp alt tabana katran püskürtmenin daha iyi olacağını düşündüm, ama daha uygulamadım... bunun dışında continental premium contac2 lastilerim var yol gürültüsü bir mercedecinki kadar mükemmel diyebilirim, tabi lastik sertlikleri H... ayrıca yan camlardan gelen rüzgarlar sesini bir nebze kesmesi için türkiyede hiçbir foresterda olmayan yan cam rüzgarlıkları bulunuyor, onlardanda gayet memnunum ve camı açındaca içeri giren rüzgar şiddetini baya azaltıyorlar....

aracı sökmekle ilgili hiç sıkıntı yaşamadım, çünkü ses tesisatı toplamak dahil iç kısımdaki bütün işleri bizzat kendim yaptım ve yaparım, daha önce koltuklar dahil aracın içindeki tüm aksamı toplam 4 saatte söküp işimi tamamlayıp topladığım olmuştur...

12 yıllık aracımın ilk sahibiyiz, babam satın aldığı zaman daha 8 yaşımdaydım :smiley: şuan ise benim aracım, üzerindeki her vidayı ve noktayı ezbere bilirim....

bunlar haricinde sizin yaptığınız uygulamayı kullandığınız malzemeyi sabırsızlıkla öğrenmek isterim..... teşekkürler....

Bugün aracımı Subaru Jaspa servisine götürdüm, orada sağ kapıdan gelen rüzgar sesini sordum, çerçevesiz olduğundan zamanla hem aşınma hemde kasadaki esnemelerden dolayı dediler. Başka Forester'ların cam lastiğini, ayna direğini vs. değiştirmişler ancak ses yine gelmeye devam ediyormuş. Zamanla diğer kapıda da olabilir dediler.

Sayın Gezengen
öncelikle uzun süre görüşemedik. Hal ve keyfınız iyidir inşallah. Ben aracıma ses izolasyonu uyguladım %80 bitti. Şu an memleketteyim. Bu yüzden arac kapalı garajda 15 gün beni bekleyecek. Kalan işime İstanbula dönünce devam edeceğim.
yigittorun
sizin deneyiminiz bizlerden fazla.Sizden faydalanmak isterim. Bende tesisatçı sökerken aklıma kalanlarla sökme işlemi yaptım. Bir kaç klips kırdım. Temin etmek için klips'ciye numune bıraktım, temin edecek dönüşte alacağım onları. Yetkili serviste çok pahalı.
Sizleri yanıltma ve eksik bilgi vermemek açısından yazımı uzunca ve resimli hazırlayacağım ama şu anda Rizede yeni mahsul çay için bulunmaktayım. Sizlerden en az 15 müsaade isteyeceğim. Sizler paylaşım çok güzel. En kısa zamanda görüşmek üzere.

evet ben de şu sıralar aracıma ses izalasyonu yapma planları ve araştırmaları yapıyorum eğer fotoğraf yayınlarsanız fikir edinmiş oluruz

Bizzat endüstriyel sünger sektöründe olduğumdan izolasyon malzemesi temin etmek isteyen arkadaşlara yardımcı olabilirim.
Ancak yukardaki mesajlarda belirtildiği gibi halının altında var olan bir izolasyonun üzerine izolasyon yapmak zordur.. izolasyonu 2 katına çıkarmak halıda deformasyonu arttırabilir.. profesyonel olmayan uygulamalarda ancak kapı ve bagaj kısımlarına izolasyon yapmak kolay olabilir.. kapı içlerine polietilen ve epdm tarzı ürünleri 2 kat olarak kullanmak olumlu sonuç verebilir.
daha önce kendi grandepuntomu söküp uygulama yapmayı denemiştim ancak fazla kalın birşey kullanmadığım için açıkcası çok farketmedi..
bu denemeden sonra şunu anladım ki bir araçta en çok ses gelen yerlerden biri ön konsolla motorun birleştiği kısım.. e bu kısmı izole etmek içinde oldukça profesyonel bir işlem gerek..
birde tabi arka teker davlumbaz üstleri mutlaka izole edilmeli..

Evet arkadaşlar bu gün itibarıyla İstanbul'dayım. Yarın nasipse başlayacağım. İstanbul'da hava oldukça sıcak. Rize'de yorganla yatarken burada çıplak yatacağız anlaşılan. Rize'ye döneceğim aracımla. Yinede tüm işlemi burada bitirip sizlere aktarmaya çalışacağım. Söz verdik bir kere. Rize de serin serin güzel olurdu.

Rize'nin serinliğinden sonra buraların havası bozmasın da ;) Kolay gelsin :smiley:

Ooo konforluymuş ortam, bu arada salıdan sonra hava normallere dönecekmiş ;)

Güzel haber, zaten yavaş yavaş yapacağım zaten. Hızlı yapınca hatalar kaçınılmaz. Önceden yaptığım da bazı yerlerde defermasyon oldu. Yapıştırcıların kurumusanı bekleyeceğim.
Yoksa yapıştırıcı malzemeleri sağa sola yayılıyor.Tinerlede silince yine iz kalıyor.

Bu kadar uğraştıktan sonra umarım kısa zamanda satmayı düşünmezsiniz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR