Aracım Bu Karavanı Çeker Mi ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan emreoner Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,019

emreoner

Yeni Üye
Yer
Mersin
Merhabalar Yen'i üye oldum buradan sonra tanışma bölümüne geçeceğim ama önce buraya yazmak istedim sonuca hızlı ulaşmak adına.

aracım 2012 model Yen'i kasa hyundai i30 crdi turbo dizel 1.6 motor bir araç almayı düşündüğüm karavan ise 1100 kg Erbaa 5.25 mt. Çekme karavan sıfırı şuanda indirimde boş hali fabrika teslim hali 1100 kg benim aracım bu karavanı çekebilir mi işin Erbablarından bilgi alayım istedim çünkü suyu var ekstra malzemeleri var yani maksimum tork 1900-2750 devir arasında 260 nm olarak veriyor fabrika verisi olarak bilemedim forumda da bir çok örnek var ama askeri personelim Kıbrıs ta görev yapıyorum çok bir araştırma şansım olmadı konunun yeri yanlışsa öncelikle siz değerli üyelerden ardından forum yöneticilerinden özür diliyorum şimdiden ama bilgisi olan var ise rica ediyorum paylaşsın ben çok Yen'i merak saldım konuya hakimiyetim sıfır :smiley:

Etiketler

Aracınızın kullanma kılavuzu sanırım bu
http://www.hyundai.com/wcm/idc/grou...itecontent/mdaw/mdg1/~edisp/i30-kullanici.pdf
Sayfa 346 (iç sayfa no 5-72) dediğine göre; aracınız otomatik ise 1400kg, manuel vites ise de 1500kg frenli römork çekebilir.
Sevgili arkadaşım,

Öncelikle sürücü belgeniz B sınıfı ise, aracınız ve karavanın toplamı 3500 Kg ağırlığı geçmemelidir.
Aracınız karavandan daha ağır olmalıdır.
Şayet B E sınıfı Ehliyetiniz varsa, karavan ve aracınız 4300 Kg limiti ağırlık olarak aşamaz.
Fakat aracınız, Karavanın ağırlığından daha hafif olabilir.
Yani normal personel oto ile çekebilirsiniz sadece yan aynaları karavan genişliğine göre ayarlamanız lazım..
(Ayna üzerine ekstradan ayna alıp takmanız lazım)
Bu veriler uluslararası geçerli kurallardır.

Güç olarak aracım 1100 Kg Karavanı çekebilirmi diye sorarsak,
Dolaştığınız güzargahtaki Coğrafi şartları göz ardı edemezsiniz. Yokuş yukarı ve eniş aşağı karavanın ağırlığı ile aracınızın güç dengesini sağlaması lazım.
Tavsiye olarak;
1100 KG karavan için 350 Kg da fazladan yük hesabı yaparsak, yaklaşık 1500 Kg bir ağırlıktan söz edebiliriz.
Bu yük Karavanda dengelidir. Yani Tekerler Karavanın ortasında olduğundan, ön çekiciye aşağı doğru yük binmez.
Gekme sırasında geriye doğru asılır. Yani motora zorlar.
O zaman da aracın beygir gücünü size tavsiyem en az 75 KW (105 Beygir) olarak ayarlamanız sizin rahatlığınızı sağlayacaktır..
Bakın benim tecrubem şöyle;
Aracım 115 Beygir, ön çekişli Manuel 5 vitesli VW T4. 1900 Kg.
Karavanın boş hali 1000 KG. toplam 2900 Kg.
300 kg civarında araç içerisinde takımlar falan var.
270 Kg Karavana azami yük koyabiliyorum..
Karadenizin kıvrım kıvrım yokuşlu yollarından aşıp sorunsuz Artvin, Ardahan üzeri Gürcistan sınırına ulaştım.
Toprak yollarda, birde yağışlı güe denk gelirseniz, hiç yokuşa sürmeyin aracınızı ;)
Selam ve sevgilerle..
Veysel..

Veysel hocam çok teşekkür ederim mesajınız çok bilgilendirici ve açıklayıcı olmuş anca farkettim kusura bakmayın. Askerlik falan bunalttı baya yeni yeni kendime geliyorum. Benim aracıma çeki kancası taktırdım ancak 15 cm yerden yüksekliği olduğu tekerleri en yukarı kaldırdıgımda buna bir yol arıyorum açıkcası. Şimdilerde çünkü hafif bir eğimde römorkun önündeki tekerlek yere temaz edecek ve beni sıkıntıya sokacaktır diye düşünüyorum. Onun dışında aracım 1380 kg oldu yani 1500 kg toplam ağırlığı olan bir karavanı yukardaki bilgiler ışığında çekemiyormuyum?
Çekmeyi denersem ne olur ? Çünkü başoğlu 5.25 karavana 750 kg altı diyorlar ama inandırıcı gelmiyor diyelimki öyle buna ısı yalıtımı, ve ekstra erzak koyduğumuzda bunu çekebilir mi şüpheliyim. Benim aracım i30 turbo dizel 128 beygir 1380 kg bir araç ve önden çekişli

Veysel hocam çok teşekkür ederim mesajınız çok bilgilendirici ve açıklayıcı olmuş anca farkettim kusura bakmayın. Askerlik falan bunalttı baya yeni yeni kendime geliyorum. Benim aracıma çeki kancası taktırdım ancak 15 cm yterden yüksekliği olduğu tekerleri en yukarı kaldırdıgımda buna bir yol arıyorum açıkcası. Şimdilerde çünkü hafif bir eğimde römorkun önündeki tekerlek yere temaz edecek ve beni sıkıntıya sokacaktır diye düşünüyorum. Onun dışında aracım 1380 kg oldu yani 1500 kg toplam ağırlığı olan bir karavanı yukardaki bilgiler ışığında çekemiyormuyum?
Çekmeyi denersem ne olur ? Çünkü başoğlu 5.25 karavana 750 kg altı diyorlar ama inandırıcı gelmiyor diyelimki öyle buna ısı yalıtımı, ve ekstra erzak koyduğumuzda bunu çekebilir mi şüpheliyim. Benim aracım i30 turbo dizel 128 beygir 1380 kg bir araç ve önden çekişli
Sevgili arkadaşım,

Öncelikle sürücü belgeniz B sınıfı ise, aracınız ve karavanın toplamı 3500 Kg ağırlığı geçmemelidir.
Aracınız karavandan daha ağır olmalıdır.
Şayet B E sınıfı Ehliyetiniz varsa, karavan ve aracınız 4300 Kg limiti ağırlık olarak aşamaz.
Fakat aracınız, Karavanın ağırlığından daha hafif olabilir.
Yani normal personel oto ile çekebilirsiniz sadece yan aynaları karavan genişliğine göre ayarlamanız lazım..
(Ayna üzerine ekstradan ayna alıp takmanız lazım)
Bu veriler uluslararası geçerli kurallardır.

Güç olarak aracım 1100 Kg Karavanı çekebilirmi diye sorarsak,
Dolaştığınız güzargahtaki Coğrafi şartları göz ardı edemezsiniz. Yokuş yukarı ve eniş aşağı karavanın ağırlığı ile aracınızın güç dengesini sağlaması lazım.
Tavsiye olarak;
1100 KG karavan için 350 Kg da fazladan yük hesabı yaparsak, yaklaşık 1500 Kg bir ağırlıktan söz edebiliriz.
Bu yük Karavanda dengelidir. Yani Tekerler Karavanın ortasında olduğundan, ön çekiciye aşağı doğru yük binmez.
Gekme sırasında geriye doğru asılır. Yani motora zorlar.
O zaman da aracın beygir gücünü size tavsiyem en az 75 KW (105 Beygir) olarak ayarlamanız sizin rahatlığınızı sağlayacaktır..
Bakın benim tecrubem şöyle;
Aracım 115 Beygir, ön çekişli Manuel 5 vitesli VW T4. 1900 Kg.
Karavanın boş hali 1000 KG. toplam 2900 Kg.
300 kg civarında araç içerisinde takımlar falan var.
270 Kg Karavana azami yük koyabiliyorum..
Karadenizin kıvrım kıvrım yokuşlu yollarından aşıp sorunsuz Artvin, Ardahan üzeri Gürcistan sınırına ulaştım.
Toprak yollarda, birde yağışlı güe denk gelirseniz, hiç yokuşa sürmeyin aracınızı ;)
Selam ve sevgilerle..
Veysel..

erba 1200 kg vardır 300kg yük ile 1500 kg üst sınır oluyor bence 5.25 erba yerine 4m gibi hafif birşey bak yada 2.0 dizel birşey takasla aracını

Valla ne biliyim ya adam 750 kg altı diyor :smiley: başoğlu 5,25 e nasıl olabilir aklım almıyor bi de ruhsattan muaf diyor. Sahibinden de onlarca ilan var kandırıyorlar mı nedir? Güvenecek adam kalmadı memlekette :smiley:) aracı değştircek maddi durum olduğunu sanmıyorum ya da lada nivalara bakcam diyorum 4*4 ama o da yanılmıyorsam 1.7 en büyük motoru :smiley:belki mitsubishi 4*4 ler var 35-40 arası şu düğün muhabbeti bir aradan çıkarsa önünü görebilcem bende inşallah :smiley:

Valla ne biliyim ya adam 750 kg altı diyor :smiley: başoğlu 5,25 e nasıl olabilir aklım almıyor bi de ruhsattan muaf diyor. Sahibinden de onlarca ilan var kandırıyorlar mı nedir? Güvenecek adam kalmadı memlekette :smiley:) aracı değştircek maddi durum olduğunu sanmıyorum ya da lada nivalara bakcam diyorum 4*4 ama o da yanılmıyorsam 1.7 en büyük motoru :smiley:belki mitsubishi 4*4 ler var 35-40 arası şu düğün muhabbeti bir aradan çıkarsa önünü görebilcem bende inşallah :smiley:
hafif rampa ve düz yolda çeker ağır rampalarda aracınız yıpranır ve yakıt artar

Evet
750 kg altı diye düpedüz yalan söylüyorlar
En az 1100 kg dır
Aracını mahveder, zorlanırsın
Ya bu kadar ağır bir karavan alma yada aracını 2.0 dizel ile değiştir

Daha hafif 4 metre bir karavan alırsan araç değiltirmene gerek kalmaz

LG-K220 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3 Kasım cumartesi günü taktırdığım çeki demirinin projesinde şu sayfayı gördüm , belki faydası olur. (en azından teknik uygunluk olarak) motor gücü vesaire haricinde tabii , topuz ile ilgili daha çok.

Upload 2018 11 5 16 17 58

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri