Araç İle Sinop'tan Balkanlara Yunanistan -1

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yyalcin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,555

yyalcin

Yeni Üye
ARAÇ İLE SİNOP’TAN BALKANLARA 1-(YUNANİSTAN)
Ailece karar verdik bu yaz balkan ülkelerini gezi düzenlemek için ve Tarih olarak ta Ağustos ayını seçtik. Bizler Sinop’un 3500 nüfuslu bir ilçesinde yaşıyoruz. Kafamda bir sürü soru işareti acaba bir sorun çıkar mı? Üstelik eşim ve ben İngilizcede bilmiyoruz. İlk olarak sigortacıma giderek çocuklarımıza ve kendimize Avrupa ülkelerinin tamamında geçerli sağlık sigortası (bir aylık kişi başı 40 TL) , Aracımızın kasko sigortasına yurt dışı kasko sigorta ilavesi ( 100 TL) yaptırdık. Mio map nagivasyon cihazına ise gezmeyi planladığımız ülke ve şehirleri girdik. Ayrıca bizlerin bu geziye çıkmamıza yani gezme özgürlüğümüze en büyük desteği ve cesareti Binrota’da okuduğumuz gezginlerin gezi yazılarından aldık.
Nihayet beklenen gün geldi ve 30 Temmuz İpsala gümrük kapısındaydık. Uluslar arası ehliyet ve 30 günlük zorunlu trafik sigortası yaptırdık. (240 euro ödedik) Hiçbir sorun yaşamadan Yunanistan’a giriş yaptık. İlk olarak Kavala’ya geçtik ve aracımızı park ederek şehri gezmeye başladık. Şehir hoş bir liman kentine benziyordu. İlk dikkatimizi çeken şehrin tertemiz oluşu.. Yemek için balık lokantası seçiyoruz. Garsonlar Türkçe biliyor sıkıntı olmadan siparişlerimizi verdik. Dört kişiyiz 45 euro tuttu. Kavala’ya gelmişken kurabiye almadan gitmek olmaz dedik ve Selanik’e doğru yola koyulduk. Hava kararmadan otelimize ulaşmak istedik. Yerlerimizi internet üzerinden booking.com sitesinden Four Seasons Hotel ‘den rezervasyon yaptık.
Otelimiz hava alanı yolu üzerinde trilifon semtinde bulunuyor. 2 oda kahvaltı dâhil 190 tl ödeme yaptık. Sabah kahvaltısından sonra otelden ayrılıp şehir merkezine harekat ediyoruz. İlk olarak ülkemizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün evini ziyaret ediyoruz. Ama şanssızlımızdan olsa gerek tadilat olduğundan dolayı evi gezemiyoruz. Kızımız ve oğlumuz bu duruma çok üzüldüler, bizlerde sadece dışarıdan fotoğraf çektirmekle yetindik.
Beyaz kule, Aristoteles meydanı, Ayia Dimitri kilisesi, Hippodrome antik harabeleri ve Selanik sahillerini geziyoruz. Şehri gezmek isteyenler için Beyaz kulenin bulunduğu bölgeden iki katlı otobüsler şehir turu düzenliyor. O gece konaklamak için Selanik Park otelde, İki odalı yer için kahvaltı dahil 110 euro ödeme yapıyoruz. Otelimiz merkezi yerde sayılır sahile yürüme 10 dk mesafede yine Atatürk’ün evine 15 dk. yürüme mesafesindedir. Otelde park yeri yok ama isterseniz ara sokaklara ücretsiz veya çok yakında kapalı otopark saati 0,5 euro ‘dan park edebiliriniz.
Akşam çocuklarımız otelde kaldılar bende eşimle beraber canlı müzik eşliğinde yemek yiyebileceğimiz Palati restauranı seçtik. Gezdiğimiz ülkelerdeki gibi bizlere burada da İtalyan mısın diye sordular. Türklerle İtalyanların acaba bu kadar ortak özellikleri nelerdir anlamadım. Neyse Türk olduğumuzu öğrendiklerinde lokantada bulunan diğer müşterilere Türk olduğumuz ve rakı içtiğimi söylediler. Bu arada hiç beklemediğimiz bir olay gelişti ve yan masadan rakı ikramı geldi. Alıma şu geldi ikram kültürünü onlar mı bizden aldı yoksa biz mi onlardan aldık! Lokantanın sahibi bizi Yunanlı iki aile ile tanıştırdı ve bize telefon numaralarını ve adreslerini verdiler. Yardım gerektiğinde hiç çekinmeden aramamızı söylediler. Bu tür davranışlar hiç beklemediğimiz şeylerdi. Bizler için 3 tane Türkçe parça söylettirdiler ve o an yabancı bir ülkede değil de kendi vatanımızda hissettik kendimizi. İki ülke halkları arasında hiçbir problem yokken ayrıca yüzyıllarca beraber aynı coğrafyada dost olarak yaşamışken; politikacıların sorunlar karşısında çözüm üretmeleri yerde çözümsüzlüğü körüklemelerine bir anlam veremedik. Hesapta hiç umduğumuz gibi olmadı 150 euro civarında hesap gelir derken 38 euro hesap geldi. Palati restauran çalışanlarına ve stravtos ailesin göstermiş oldukları güler yüz bizi çok memnun etti.
Selaniğin bir çok yerinde güsel kafeteryaları mevcut ve birde ulusal içecekleri soğuk kahveleri Frappe, bizde denedik buzlu kahve nasıl olur diye değişik bir tat… Peynirli börekleri yemeğe değer.

Etiketler
Ynt: Araç İle Sinop'tan Balkanlara Yunanistan -1

Bir sinop lu olarak zevkle takip ediyorum
Ellerinize sağlık

Paylaşım için teşekkürler.

Gezinizi hangi tarihlerde yaptınız?
Biz de 2 Eylül'de Atatürk'ün evinin açıldığı haberiyle Selanik'e girdik. Biz de ziyaret edemedik ama bizimkisi park yeri bulamamaktan kaynaklandı. Atatürk'ün evinin yanından da geçtik ama en yakın park edebildiğim yer 4km kadar uzaktaydı. Nedendir bilmiyorum anormal bir trafik vardı, trafiğe tekrar girmek istemedim. Artık bir dahakine kısmetse demiştik.

IMG 6872

fsirin' Alıntı:
Paylaşım için teşekkürler.

Gezinizi hangi tarihlerde yaptınız?
Biz de 2 Eylül'de Atatürk'ün evinin açıldığı haberiyle Selanik'e girdik. Biz de ziyaret edemedik ama bizimkisi park yeri bulamamaktan kaynaklandı. Atatürk'ün evinin yanından da geçtik ama en yakın park edebildiğim yer 4km kadar uzaktaydı. Nedendir bilmiyorum anormal bir trafik vardı, trafiğe tekrar girmek istemedim. Artık bir dahakine kısmetse demiştik.
Gezimizi Ağustos 2012 yılında yaptık. Ara sokaklarda araç park edebilecek uygun yerler var.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.