Araç İçi Buzdolabı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan denizhoca Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 124
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 30,964
Peltier li bir dolap için akü güneş enerjisi vs hiç uğraşmayın derim. Aracınıza uygun kaliteli bir termos ve gittiğiniz yerlerden temin edeceğiniz buz takviyesi ile bence çok daha rahat edersiniz.(buz bulmak içinde bulunduğunuz yerde balıkçı ve ekmek fırınlarına sorarsanız size yardımcı olurlar)

Etiketler
Peltier li bir dolap için akü güneş enerjisi vs hiç uğraşmayın derim. Aracınıza uygun kaliteli bir termos ve gittiğiniz yerlerden temin edeceğiniz buz takviyesi ile bence çok daha rahat edersiniz.(buz bulmak içinde bulunduğunuz yerde balıkçı ve ekmek fırınlarına sorarsanız size yardımcı olurlar)

Mesut abinin yazısını görmeden yazmıştım aynı anda yazmışız demek ki

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, ben bu peltierli buzdolabını almak için araştırmıyorum aldım. Yani geri dönüşü yok. Araştırmadım mı? araştırdım. Memnun olana rastladımmı %5 peki neden aldım? 1. si merak ettiğim için, 2.si buzdolabı olmasada erzak koyma dolabına zaten ihtiyaç var o amaçla kullanırım, 3.sü buz yapmasını beklemiyorum içindekiler bozulmasın yada ısınmasın yeterli, 4. sü Komprosörlü dolapların aşırı pahalı olması, 5.si bu kadar insan almış denemiş benim onlardan ne eksiğim var:smiley:... Geçen seneki gezimde bim den gece acıkırsak ısıtır yeriz diye aldığım hazır dönerin iki saat gibi bir zamanda bozulduğunu görünce, seneye dolap almam şart demiştim. Her neise dolabı aldım.. Şimdi gelelim panel meselesine.
Kamperimle gezi deneyimim yazısında da bahsettiğim üzere ben kısıtlı alanda kısıtlı bütçeyle gezmeye çalışan bir geziseverim. Yani kamp alanlarında bir ay tatil yapan değil, sahilde, benzinlik de, otopark ta, boş arsada konaklayan ve bir yerde 3 geceden fazla kalmayan, az zamanda çok yer gezmeye çalışan biriyim. Neden az zaman kısmını merak edersiniz!!! yaz aylarında gerek köye yaptığım yazlıkla uğraşmaktan gerekse yaz sezonunda aşırı kalabalıklarda gezmeyi sevmediğimizden eylül ayını tercih ediyoruz, onun yarısından sonrası havalar soğuduğu için zaman yetersiz kalabiliyor...Haa bu arada yaz başında yada ortalarda eylül gelmeden bir karadeniz turu yapmayı düşünüyoruz....
.... Dolayısıyla.. geçen seneki gezimizde birinci geceden sonrasında araç yol almadığı için telefon şarj etme sıkıntımız da oldu, o yüzden seneye panel almamı şart dedim. Kaç watlık alalım derken araya dolap işide girince onuda çalıştırsın diye konuya girdik, girdik ama girmeseydik mi acaba dedim. Hevesimiz kursağımızda kaldı:smiley:. Yinede ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.

O zaman yeriniz yettigi kadar panel ve aku alip yetmediginde dolabi kapatacaksiniz.
100-150 Watt panel ve 70-100 Ah aku. Sadece tam gun calistirmasini beklemeyeceksiniz.
Buzla vs yedekleme yaparsiniz buldugunuzda.

...... Yani kamp alanlarında bir ay tatil yapan değil, sahilde, benzinlik de, otopark ta, boş arsada konaklayan ve bir yerde 3 geceden fazla kalmayan, az zamanda çok yer gezmeye çalışan biriyim......

Yer kaplayacak güneş paneline yatırım yapmayın.Onun yerine aracın alternatöründen ; hem araç aküsünü hemde yaşam aküsünü kontrollü şarj yapılamasını sağlayan aletten alabilirsiniz.Zaten 2-3 günden fazla kalmıyorsanız akü değerini de bu süre içinde size sıkıntı yaratmayacak kapasite seçersiniz.
Olmadı zorda kalırsanız benzinlikte restoranlarda ücretsiz yada küçük miktar ödeyerek te şarj cıhazınızla yaşam aküsüne takviye yada şarjını yaparsınız.

akıllı röle örneği:
Cyrix Li ct120

Yer kaplayacak güneş paneline yatırım yapmayın.Onun yerine aracın alternatöründen ; hem araç aküsünü hemde yaşam aküsünü kontrollü şarj yapılamasını sağlayan aletten alabilirsiniz.Zaten 2-3 günden fazla kalmıyorsanız akü değerini de bu süre içinde size sıkıntı yaratmayacak kapasite seçersiniz.
Olmadı zorda kalırsanız benzinlikte restoranlarda ücretsiz yada küçük miktar ödeyerek te şarj cıhazınızla yaşam aküsüne takviye yada şarjını yaparsınız.

akıllı röle örneği:
Cyrix Li ct120
Buzdolabınıda kullanırsam yaşam aküsü yeterl olurmu. Ayrıca güneş panelini araç üst bagaj demirlerine monta etmeyi düşünüyorum sök taklı belki yolculuk esnasında yatağın üzerine koyabilirim. Altarnatörden yaşam aküsüne kabloyu aracı delmeden nerden geçirebilirim? birde resimdeki alet ne işe yarıyor.

100 w ile 150 w arası polikristal güneş paneli almaya karar verdim. Yaşam aküsünüde 60 ila 80 amper arası almaya karar verdim. En uygun fiyata hangi marka jel akü alabilirim. Önerileriniz var mı?

Peltierli (Termoelektrik) dolabı yıllarca kullandım. İçinde buzla kullanmazsanız soğutma açısından neredeyse hiç işe yaramaz. Bunun için yapacağınız elektrik sistemi boşa para harcamaktan başka bir işe yaramayacak.
Cep telefonu şarjını normal araba aküsünden çakmaklıktan zaten yapabilirsiniz.
Selamlar.

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Peltierli (Termoelektrik) dolabı yıllarca kullandım. İçinde buzla kullanmazsanız soğutma açısından neredeyse hiç işe yaramaz. Bunun için yapacağınız elektrik sistemi boşa para harcamaktan başka bir işe yaramayacak.
Cep telefonu şarjını normal araba aküsünden çakmaklıktan zaten yapabilirsiniz.
Selamlar.

Yıllarca kullandığınıza göre o kadar da kötü değilmiş demek ki. Benim düşüncem şöyle; buzdolabının tabanına ve yiyeceklerin arasına buz koysam ayrıca 200 cc lik pet şişeleri dondurup buzluğa koysam yaz sıcağında yaklaşık 8 saatte erir. Peki aynı şekilde doldurduğum buzdolabını devamlı yada 3 saat çalıştırıp yarım saat ara vererek kullansam buzların erime süresini uzatmaz mı? uzatırsa o zaman işe yaramış olmaz mı?

Yıllarca kullandığınıza göre o kadar da kötü değilmiş demek ki. Benim düşüncem şöyle; buzdolabının tabanına ve yiyeceklerin arasına buz koysam ayrıca 200 cc lik pet şişeleri dondurup buzluğa koysam yaz sıcağında yaklaşık 8 saatte erir. Peki aynı şiderekigdoldurduğum buzdolabını devamlı yada 3 saat çalıştırıp yarım saat ara vererek kullansam buzların erime süresini uzatmaz mı? uzatırsa o zaman işe yaramış olmaz mı?
Sn Adıkuzeyli izolasyon biraz iyi ise 8 saat te erimez biraz dikkatli kullanımla en az iki gün gider. Eriyen buzun suyunu dört beş saat te tahliye ederseniz, kapağı sık açıp kapatmazsanız,gittiğiniz yerde gölgeye koyup üstüne ıslak bir bez örterseniz vs.

Yıllarca kullandığınıza göre o kadar da kötü değilmiş demek ki. Benim düşüncem şöyle; buzdolabının tabanına ve yiyeceklerin arasına buz koysam ayrıca 200 cc lik pet şişeleri dondurup buzluğa koysam yaz sıcağında yaklaşık 8 saatte erir. Peki aynı şiderekigdoldurduğum buzdolabını devamlı yada 3 saat çalıştırıp yarım saat ara vererek kullansam buzların erime süresini uzatmaz mı? uzatırsa o zaman işe yaramış olmaz mı?
Yine bir sorun oldu mesaj gitmedi diyor hata veriyor daha sonra tekrar dene diyor sonra birkaçtane birden gönderiyor.

Son düzenleme:

Ben buzla kullandım. Yanıma aldığım buz kasetlerini kampların buzdolaplarında 12 saatlik periyotlar halinde dondurarak gereken soğutmayı elde ettim. Yani buzun yarısı soğutucudayken diğer yarısı kampın sahici buzdolabının buzluğunda donuyordu. 12 saatte bir yerleri değişiyordum. Kampçılık yapacaz diye neler yapmışız yaa. ;)
Selamlar.

Bu arada çanta tipi termos soğutucu hala kullanıyorum.
Bu benim esas yiyecek taşıma ve saklama aracım olup halen daha kurtarıcı hükmündedir.
İyi bir buzluk candır.

Bence beyefendi çoktan kararını vermiş:smiley:Bazı insanlar dinleyerek bazı insanlar deneyerek öğrenirmiş;)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Çevrimiçi üyeler

Geri