Arabayla Tek Başına Hatay'dan Posof, Gurcistan, Rusya Vladikavkaz Volgograd, Samara, Rostov Na Donu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yasarergun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 182
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 69,754
Bu da diğer programla alınan rota

Ekran Resmi 2015 06 26 143854 3

Etiketler
2016 Haziran başında Hatay-Bulgaristan-Moldova-Ukrayna-Belarus-Litvanya-Kaliningrad-Letonya-Estonya-Finlandiya-Norveç Nordkapp a gidip dönüşü Sankt Petersburg-Kostroma-Moskova-Rostov Na Danu-Vladikavkaz-Gürcistan-Posof-Hatay rotasından 12 000 km planım var, kısmetse yapabilirim. Yaparsam yine buradan canlı paylaşırım.

Haziran ayında benimde bütün Gürcistanı tekrar dolaşmak gibi niyetim var gönlümden Rusyaya tekrar giriş yapmakta geçiyor ama siyasetteki son durumdan dolayı şu an için cesaretim yok.Gezi planınızda aynı anda Ukrayna ve Rusya var,pasaportta damğaları görünce hem Ruslar hemde Ukraynalılar zırıltı çıkartabilirlermi?

geçen sene ben rostovdan sonra genç bir çifti -rusyada sadece bir kez olmak üzere- arabaya aldım. otostopla türkiye ve avrupa turuna çıkmışlardı. kız rus oğlan ukraynalı idi. ben pasaporttaki damgaya takacaklarını sanmam, işgüzar bir salağa denk gelmedikçe sorun yaşamazsınız diye dusunurum. kurallara uyun, evrak tamam olsun, gündüz dahil farları hep yakın, arabayı düzgün kullanın, tabelada ne yazıyorsa o hızda gidin (rusyada tabelada yazan km+20 uygulanır) arabada ön arka ve araç içini çeken 3 tane kamera olsun, bir tane spot cihazı edinin ve nasıl kullanılacağını öğrenin artık bundan sonra da bir sorun olursa Allah Kerim :smiley:

GT-N5105 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tavsiyeler için teşekkür ederim.Geçen sene Rusya ya Vladikavkas tarafından girdik.Girişte gümrük kapısında belge doldururken sadece bürokrasi yüzünden epey bunaldık.Bunun haricinde hiç bir şekilde hiç bir yerde sıkıntı yaşamadık.Aracımı kullanırken bütün kurallara tamamen uydum; bütün kontrol noktalarından durdurulmadan geçtim.Yani Rusya da turist olarak gezmek güzel bir şey ama işte şu uçak düşürme durumundan sonra televizyondaki Türklere şöyle yaptılar böyle sınır dışı ettiler türü haberleri görünce acaba diyorum sınır kapısındaki o bürokratik eziyeti iyice arttırıp insanı pişman ederler mi?
Bir sorum daha var: Araçlarımıza yaptıracağımız YEŞİL SİGORTA listesinde Rusyanın adı da var,siz geçen sene Rusya için Yeşil sigortamı yaptırdınız yoksa sadece Rusya için olan sigortayı mı yaptırmıştınız?
Bu sene çok devlete girip çıkacağınız için her halde YEŞİL yaptıracaksınız,Ruslar Yeşile itiraz filan ederler mi acaba?

Tavsiyeler için teşekkür ederim.Geçen sene Rusya ya Vladikavkas tarafından girdik.Girişte gümrük kapısında belge doldururken sadece bürokrasi yüzünden epey bunaldık.Bunun haricinde hiç bir şekilde hiç bir yerde sıkıntı yaşamadık.Aracımı kullanırken bütün kurallara tamamen uydum; bütün kontrol noktalarından durdurulmadan geçtim.Yani Rusya da turist olarak gezmek güzel bir şey ama işte şu uçak düşürme durumundan sonra televizyondaki Türklere şöyle yaptılar böyle sınır dışı ettiler türü haberleri görünce acaba diyorum sınır kapısındaki o bürokratik eziyeti iyice arttırıp insanı pişman ederler mi?
Bir sorum daha var: Araçlarımıza yaptıracağımız YEŞİL SİGORTA listesinde Rusyanın adı da var,siz geçen sene Rusya için Yeşil sigortamı yaptırdınız yoksa sadece Rusya için olan sigortayı mı yaptırmıştınız?
Bu sene çok devlete girip çıkacağınız için her halde YEŞİL yaptıracaksınız,Ruslar Yeşile itiraz filan ederler mi acaba?
Ben sadece gürcistan ve rusyaya girdiğimden kasko sigortama ek yaptırmanın haricinde yeşil sigorta yaptırmadım. gürcistan için sigorta da yaptırmadım gerek yok dediler arkadaşlar, soran da olmadı. ama rusyanın kendi sigortasını yaptırdım ve her kontrol noktasında o sigorta kontrol edildi. aylık 100 küsur 15 günlük 80 lira ödedikten sonra rahat olursunuz diye düşünürüm. bu sene için tabi ki yeşil sigorta ve rusya ya da belarus gibi ülkelerin kendi sigortalarını yaptırmak kesinlikle gerekir. bu konuda detay araştırma yapmadım henüz. ayrıca ab ülkelerinde her ülkeden otoban ve otoban olmasa da yol kullanımı bedeli karşılığı vinyetler (romanya gibi otobanı olmayan ama vinyet satan ülkeler gibi) satın alınmalı. yeni uluslararası geçerliliği olan ehliyetlerden mutlaka edinilmeli. şimdilik aklımda olanlar bunlar.

GT-N5105 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yeni tip sürücü belgemi aldım.Gürcistan Türk plakalı özel araçlara o aracın Türkiye de olması gereken evrağından fazlasını istemiyor.Geçen sene iznimde sadece Gürcü üstünden Rusya ya girdiğim için Rusya girişinde 2000 rubleye sigorta yaptırdım,ama beni hiç bir yerde durdurmadıkları için bu evrağıda soran olmadı haliyle.
ikinci iznimde Bulgaristan üstünden çıkış yaptım Türkiyede 150 yuro istenen YEŞİL SİGORTA yı Bulgaristan girişinde 60 yuro ya yaptırdım ama 46 devlette geçerli olan YEŞİL SİGORTA belgesinde yazılı olan 15 devletin üstüne çarpı attılar yani geçersiz bıraktılar,haydi bu çarpıların birisi zaten Türkiye idi ama ucuzluk derken 14 devlet sigorta durumu gümbürtüye gitti.Yani balkanlarda gezerken bana pek te hesaplı durumda olmadı bu UCUZ YEŞİL SİGORTA.
Bulgar ucuz sigortasının Yeşil sigorta kapsamında olup üstünü çizerek geçersiz yaptığı devletlerin listesini de yazıyorum.Devlet adları kısaltma olup yeşilde yazandır.
AL AND BIH BY IL IR MA MD MK MNE RUS SRB TN TR UA

AL=ARNAVUTLUK,AND=ANDORA BIH=BOSNA HERSEK, BY=BELARUS, IL=ISRAİL, IR=İRAN, MA=FAS, MD=MOLDOVA, MK=F.Y.R.O.M. MAKEDONYA , MNE=KARADAĞ, RUS=RUSYA, SRB=SIRBİSTAN, TN=TUNUS,
UA=UKRAYNA

Bence Bulgaristandan ucuz YEŞİL SİGORTA yaptırman; rotandan dolayı pek mantıklı olmayacak,Türkiyeden çıkmadan hemen önce kapıda Türk parası ile bir aylık YEŞİL SİGORTA yaptırman en uygunu.

Bir solukta okudum desem yeridir. teşekkür ediyorum. Asya bölgesini araçlı seyahatlerde güvenli bulmuyorum. Bununla ilgili birçok gerçek maalesef ortada duruyor. Hele benim gibi kalp ilaçları taşımak zorunda olan biri için daha da zor. Gürcülerin davranışlarında tutarsızlıklar biraz azaldı ama ciddi anlamda da devam ediyor. Azerbaycan da kardeş pul hikayeleri maalesef var. Türkmenistan ı saymıyorum bile. Yazık ediyorlar ülkelerine. Özbekistan biraz açıldı ama kesinlikle güven vermiyor. Afganistan ı saymıyorum bile. Rusya muhtemelen hepsinden daha da güvenli gibi ama onlar da vizeyi bi kaldırmadı gitti. Çin zaten Türk dediğiniz anda kontrol altındasınız ve içeri atma ihtimalleri özellikle Urumçi ve civarında her daim var. Mogolistan yollarına zaten biz dayanamayız.

Tekrar Çok sağolun...

Hayırlısı artık

İyi akşamlar.
Bence araçla yurtdışına yapılan gezilerin hepsinde ki en büyük tehlike yolculuğun kendisi Gidilen ülke değil. Herhangi bir arıza da yada ufacık bir kazada ne yaparsınız? Bilmediğiniz bir yer ve bilmediğiniz insanların arasında?İnsan Türkiye'de bile artık herhangi birine adres sormaya çekinirken Gittiğiniz yer Yunanistan olsun,Bulgaristan olsun yada Gürcistan?Bende Gürcistan ve Rusya yaptım.En büyük korkum ne rüşvetçi polisler ne de insanların değişik davranışları oldu.Çünkü işgüzar memurlar ve sevimsiz insanlar her yerde , kaçış yok yani.Sadece kafamda "Kaza veya arıza olurda yolda kalır mıyız,kalırsak ne yaparız?" sorusu vardı Bilmiyorum,benim düşüncem bu şekilde oluştu yaptığım yolculuklardan sonra.
Teşekkürler.

всё будет хорошо!

Bir solukta okudum desem yeridir. teşekkür ediyorum. Asya bölgesini araçlı seyahatlerde güvenli bulmuyorum. Bununla ilgili birçok gerçek maalesef ortada duruyor. Hele benim gibi kalp ilaçları taşımak zorunda olan biri için daha da zor. Gürcülerin davranışlarında tutarsızlıklar biraz azaldı ama ciddi anlamda da devam ediyor. Azerbaycan da kardeş pul hikayeleri maalesef var. Türkmenistan ı saymıyorum bile. Yazık ediyorlar ülkelerine. Özbekistan biraz açıldı ama kesinlikle güven vermiyor. Afganistan ı saymıyorum bile. Rusya muhtemelen hepsinden daha da güvenli gibi ama onlar da vizeyi bi kaldırmadı gitti. Çin zaten Türk dediğiniz anda kontrol altındasınız ve içeri atma ihtimalleri özellikle Urumçi ve civarında her daim var. Mogolistan yollarına zaten biz dayanamayız.

Tekrar Çok sağolun...

Hayırlısı artık
rusya ile vize sorununu kalkmasını hâla ümit ediyorum. eğer kalkarsa bu yaz ailecek gürcistan, rusya, finlandiya ya da kısaca hatay-helsinki yapacağiz. dediğiniz gibi rusya hariç asyayı güvenli bulmuyorum ama baykal gölüne gitmişken moğistan olmazsa olmaz bir rota.

Sent from my MI 6 using Tapatalk

İyi akşamlar.
Bence araçla yurtdışına yapılan gezilerin hepsinde ki en büyük tehlike yolculuğun kendisi Gidilen ülke değil. Herhangi bir arıza da yada ufacık bir kazada ne yaparsınız? Bilmediğiniz bir yer ve bilmediğiniz insanların arasında?İnsan Türkiye'de bile artık herhangi birine adres sormaya çekinirken Gittiğiniz yer Yunanistan olsun,Bulgaristan olsun yada Gürcistan?Bende Gürcistan ve Rusya yaptım.En büyük korkum ne rüşvetçi polisler ne de insanların değişik davranışları oldu.Çünkü işgüzar memurlar ve sevimsiz insanlar her yerde , kaçış yok yani.Sadece kafamda "Kaza veya arıza olurda yolda kalır mıyız,kalırsak ne yaparız?" sorusu vardı Bilmiyorum,benim düşüncem bu şekilde oluştu yaptığım yolculuklardan sonra.
Teşekkürler.

всё будет хорошо!

ben hem eski suzukimle hem de yeni ssanyong kyron aracımı 100 000 kmden fazla kullandıktan sonra yola çıktim. arıza durumunda sorun yaşamazsınız çünkü hem sigortaniz hem de kaskonuz var. çek.e hizmeti hepsinde bedava. ben belarusta servise gittim, 1 ay önce iletişime geçtiğim servisteki ingilizce bilen eleman herşeyi ayarlamıştı. normal servise ek yapacaklari işleri de onayladım, sorunsuz da geldim. bence dinlenmiş olarak araba kullanmak, kn hedefli kullanmamak, kurallara delicesine uymak gibi bir hedefle yola çıkin sorun yaşamazsınız. hatay riga yazımı 1.5 senedir tamamlayamadım, orada donuşte epeyi tecrübe edindim. bitirince ona da bir göz atin.

Kesinlikle okuyacağım. Sizinle tüm konularda hemfikirim. Sadece endişelenmeniz gereken en büyük problem düşündüğünüz şey olmayabilir demek istedim. Güvenlik içinde yapılabilecek tek şey değişik rota planları bence. Orta Asya konusunda herkes fikir birliğinde galiba tehlike konusunda.Ama yinede gidecek mali gücüm ve aracım olsaydı giderdim diye düşünüyorum.Mesela Cengiz Han anıtı yada Orhun Anıtları yada Buhara Ne söyleyebilirim ki başka?Güzel bir rota planıyla çokta tehlikeli olmaz kanısındayım. Esasında Pamir Dağlarının da dahil olduğu bir gezi hoş olmaz mı idi sizce

всё будет хорошо!

Hocam şu yeşil pasaporta rusya vizesi kalkarsa bi araya gelip bi görüşelim. Ben kamu emeklisiyim. Hayal rota kuzeyden yakutistan ve oradan japonya ve güneyden dönüş ama bu çok zor. Fakat bu sene Yakutsk dan birisi bizi davet etti. 20 Haziran onları festival zamanlarıymış.... Hanımlarla bu rota bence çok zor olur ama 2-3 kişilik bir ekiple bu işi yaparız gibime geliyor.... Güvenlikli rotalar konusunda konulara vakıf biri olarak söyleyeceğim riski satın almanın gereği yok. Bir ülkede çok önemli adamlar tanımak da işe yaramaz zira başına bir sorun geldiği zaman ulaşamazsan bir anlamları kalmaz. Mümkün olduğu kadar düşük riskli rotaları seçmek gerek. Rusya ya bu güzergahta en yakın olsa olsa Kazakistan olur. Hayırlısı artık

instagram
@streamandrain

Son düzenleme:

selamlar,

bence maceraya gerek yok. gönül isterdi ki irandan başlayan ve türk cumhuriyetlerini içeren bir rota oluşturalım ama, gardas cumhuriyetlerin polislerinin hörmet talepleri muhtemelen gezi bütçesini aşacaktır. rusya rotasinda kurallara uyup öne, arkaya ve sol ön koltuğu ve kapı camını görecek, ses ve görüntü kaydeden yol kamerası takınca, polislerle iki kelam edecek kadar rusça ve biraz nezaketle sıfır rüşvetle işi bitirebiliriz diye düşünüyorum. en azından rusya, beyaz rusya, ukrayna ve gürcistan gibi benzer yapıdaki ülkelerde bu hep çalıştı.

Kesinlikle okuyacağım. Sizinle tüm konularda hemfikirim. Sadece endişelenmeniz gereken en büyük problem düşündüğünüz şey olmayabilir demek istedim. Güvenlik içinde yapılabilecek tek şey değişik rota planları bence. Orta Asya konusunda herkes fikir birliğinde galiba tehlike konusunda.Ama yinede gidecek mali gücüm ve aracım olsaydı giderdim diye düşünüyorum.Mesela Cengiz Han anıtı yada Orhun Anıtları yada Buhara Ne söyleyebilirim ki başka?Güzel bir rota planıyla çokta tehlikeli olmaz kanısındayım. Esasında Pamir Dağlarının da dahil olduğu bir gezi hoş olmaz mı idi sizce

всё будет хорошо!
ulan-ude ve baykal gölünden ulaan bataar a ulaşmak daha mantiklı ama benim en deli rotam novosibirskten iyi bir uaz patriot kiralayıp tuva cumhuriyetindeki turan ve kızildan geçip ulaan baatara giden yol. dönüşte de baykal gölü, irkutsk ve sakha cumhuriyetinde teker dönecek yollarda ilerlemek. ölmeden önce inşallah yapacağım.

Hocam şu yeşil pasaporta rusya vizesi kalkarsa bi araya gelip bi görüşelim. Ben kamu emeklisiyim. Hayal rota kuzeyden yakutistan ve oradan japonya ve güneyden dönüş ama bu çok zor. Fakat bu sene Yakutsk dan birisi bizi davet etti. 20 Haziran onları festival zamanlarıymış.... Hanımlarla bu rota bence çok zor olur ama 2-3 kişilik bir ekiple bu işi yaparız gibime geliyor.... Güvenlikli rotalar konusunda konulara vakıf biri olarak söyleyeceğim riski satın almanın gereği yok. Bir ülkede çok önemli adamlar tanımak da işe yaramaz zira başına bir sorun geldiği zaman ulaşamazsan bir anlamları kalmaz. Mümkün olduğu kadar düşük riskli rotaları seçmek gerek. Rusya ya bu güzergahta en yakın olsa olsa Kazakistan olur. Hayırlısı artık

instagram
@streamandrain
şimdilik kafamda kazakistan yok ama soydaş cumhuriyetlerden en gidilir olanı da o. aslında çok yorgun olmasam ve oradan orenburg üzerinden.kazakistan uralsk'a kadar gidip gelsem şu an kazakistan hakkında daha emin konuşuyor olabilecektim. ikinci bir alternatif de rusyada en kolay ulaşılan merkezlerden moskova ya da peter'den kostromanın derinliklerine gitmek. ayrica forumda biryerlerde var, seneler önce izmirden iki lada niva ile yola çıkan arkadaşların yazılarını okuyup hatta en iyisi arayip bulup anılarinı deşmek. onlar soydas cumhuriyetlerden geçmişlerdi.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR