arabayla Gürcistan Batum gezisi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aytug61 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 36
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 109,120
Ynt: arabayla Gürcistan Batum gezisi

emin olmamakla birlikte önemli bilgi paylaşacağım artık giriş 1 tl değildir.. pasaportla giriş 15 tl kimlikle giriş 20 tl olmuştur amaç kumarın serbest olduğunu gürcistanda kumar oynamak için gidenleri caydırmak.. ama bence çözümde değil kumar ve fuhuş için giden kişi 20 tl değil 50 tl olsa gider.. burda yine olan ailelere oldu 5 kişilik bir aile artık 100 liraya gidecek.. bu iş kime yaradı acaba...

Etiketler

İyi günler
3 Mayıs günü özel aracımla giriş yaptım,girişte sadece 1 Tl ile alınan belge ve kimliğim ile 7-8 dakika içinde hiç aranmadan sınırı geçip Gürcistan a girdim.
Saygılar
Batuhan

kapı tamirata girmiş ihtiyacıda vardı.. benm aldığım bilgiye göre olacakmış olayları engellemk amaçlı.. inşallah omaz

sureklı gıttımız bı yer...dıkkatlı olmakta fayda var.cunku gurcıstanda adam oldurmenın bıle para karsılıgında cezası var.zaten suc ısler bı durumunuz olursa savcı ıle pazarlıga oturuyorsunuzz...ve hapısanelerı malesef turk dolu
..

dıger soy ıse kapıdan gecıs kımı zaman rahat kımı zaman zor...genelde hafta sonları yogun.ama sınır gectıgının hıssını veren bı cıddıyet yok...ılk defa gelıyosanız gurculer sızı hosgeldınızle guleryuzle karsılıyorlar.ama sureklı gırıs cıkıs yaparsanız suratınıza bıle bakmıyorlar..yasalda 9 sıse alkol 10 karton sıgara hakkın olabılır ama gurcu tarafı 2den fazlasına el koyuyor...ama onlarında artık freeshopu var...o yuzden rahat artık...ama sıgaraları ıcılmez...sakın marlboro dıye guvenıp almayın...lıghtı bıle yaramaz..burdakı samsun bafra ıle aynı...ama bızım freshoptakı gercekten kalıte.mmturkıyedekılerden bıle farklı...
kapıdan cıkınca ılk gorecegınız geneldehayat kadınları yada bavul tıcaretı yapanlar olur...ıllada arabayla gecmenıze gerekte yok...sınıra arabayı cekıpte gecebılırsınız..ama o kadar yolu gıtmısken depoyu fullemeden olmaz...en son gıttıgımde benzın 2.3 larıydı...kesınlıkle wıssol ve turcastan sasmayın...ama wıssol tercıh olsun....
hayatınızda goremıyecegınız kadar merco ve bmw yı batumda gorebılırsınız...x5ın 10bın$ oldugu bı ukle cunku...ama hayat ucuz degıl aksıne kapı vızesız ve sımdıde pasaportsuz olunca fıyatlar arttı hepten...turkun ayak bastıgıher yer pahalanır sozu bura ıcın bıcılmıs kaftan
..
coruhu gectıkten sonra dıyeceksınızkı osmanlı daglıkları almıs duzlullerı bırakmık...
pasaport varkrn kısın olu terkedılmıs sehırdı...gercı hafta ıcı yıne aynı...ama sımdı epıyı canlı....zaten kapıdan arac gecısı kapatıldıgında batumun ıcınden rahatca anlıyosunuzz...tr plka fazla olmuyor cunku..

yabancı dıle gerek yok...turkce yeterlı...
gece gezmenızı tavsıye ederım...bol ısıklı bı sehır...
ve 5 yıl ıcınde karadenızın tek eglence noktası olacakk...o derece yatırım var oraya...

ara sokaklara gırdıgınızde eskı savas donemınden kalma sovyetlerı goruyorsunuz...
gezılecek bı suru yerı varaslında...bende hepsını gezemedım...
mercedes parcası boll ve buraya gore cok uygun...bmw ıcınse tıflıs aynı sekılde...yolları oldukca bozuktu kı %99unda on takım kalmamıstır...ama yenı yapılnanma war...her bı yanı yapıyorlarr...sanayısıne gıdersın fazla lıft goremezsın...krıko onlar ıcın hala buyuk teknolojı...

genelde burdan tercıh edılmesının sebebı; gece hayatı ,eglence , gezı ,fuhus , kumar , benzın , sıgata ,alkok
...bunun dısında tercıh edılmez....ama fotografa ılgınız varsa super resımler cıkar...eskı den kalma ve yenı yapılan ılgınc cok yer war...fotograf cekmek ıcın suprr bı sehır batumî...
arabaylaysanız ehlıyet kemerını mutlaka takın....sansa polısten kurturulsunz...en dıkkat ettıklerı sey....suca karısmıssan alkollu arac kullanmıssan en asagı 200-300 latı odersın...karakola gıdersın...ama verdıklerı hıc bı seyı ıcmeyın...
su bıle ıcmeyın...cunkı ıcıne eroın atıyolar ve zaten suyuda zorla ıc dıye verıyolar...yasanmıs ve badına gelmıs yuzlerce hatta bınlerce ınsan var...ama normal bı ınsan olunca badlsınıza hıc bı sey gelmez...o kada gıttım hıc bı olayyasamafım o kadar arkadadım gıttı bı suru olay yasadı...eger polıs senı durdurdu ve bı sucun varsa bence kac...

baskada onemlı bı durum yok....

yine gidecekmısınız? gecehayatı ie ilgili bilgi verebılırmısınız??

neyse bı arkadasımla 2 gun önce batum seyahatimizi gerceklestırdık..detay vereyım bırazcık..sabah arabamızla yola cıktık.trabzon batum yaklasık 200 km.kapıda sorun yok ..hemen gectık .batun sehrını dolastık güzel ...yemekler de iyi ve ucuz...aksam kalmaya karar verdık.arena diye bır gece klubu otel kompleksi var.oraya gittik oda 70lari..klupte 2 kişi bira ve redbul cerez 80 lari..alemin sonu bıze uymadı..cekık gozlu tacik özbek arkadaslar saati 100 dolar ve geceliği 250-300 dolar isteyince bıze uymaz dıyıp gıdıp yattık...1lari=1,13 tl

arkadaşlar gürcüstan da oto yedek parçaları fiyatları hakkında bilgisi olan varmı acaba suzuki vitara aracıma vinç snorkel yükseltme vb yapmayı düşünüyorum

arvenyas' Alıntı:
arkadaşlar gürcüstan da oto yedek parçaları fiyatları hakkında bilgisi olan varmı acaba suzuki vitara aracıma vinç snorkel yükseltme vb yapmayı düşünüyorum

araçlar genelde alman aracı opel mercedes bmw wv gibi araçlar... ucuz olduğunu çok duydum.. türkiyeden pahalı değil en azından.. kçk parçalar için deymez.. ama genel rütüş yapılacaksa değer... yakın fiyatları ucuz olduğu için sennki gibi jiplerde sıksık gördüm... ama sağlam tanıdık olmadık sürece bu işe girme derim =)

Ynt: Arabayla Gürcistan Batum Gezisi

Gürcistan'da araç kiralayabiliyor muyuz?
Fiyatları Türkiye'ye göre uygun mu?

Herkese merhaba ;
Öncelikle ya ben çok şanslıyım ya da bazı arkadaşlar Gürcistan ile ilgili abartılı bilgiler veriyorlar. Abartısız son 6-7 yıldır sürekli gidip geldiğim bir ülke Gürcistan. Batum'dan tutun, Poti'ye,Kutaisi'ye, Goriye, Tiflise, Gudauriye yani en büyüğünden en küçük yerleşimlere kadar, sadece gezme amaçlı geziler yaptım. Güvenlik ile alakalı hiç bir sorun yaşamadım. Bu zaman zarfında 2 defa da Ermenistan'a geçiş yaptım. Kurallara uygun davranıp, kimseyi rahatsız etmezseniz ne günlük hayatta ne trafikte başınıza bela almazsınız. En çok okuduğum yanlışlardan birisi yemekler üzerine. Gürcü ve Kafkas mutfağı et ağırlıklıdır. Restaurantlarda domuz eti tabi ki vardır ama siz sipariş vermeden kesinlikle servis yapmazlar. Mesela Batum'da benim en sevdiğim mekanlar içerisinde Shemoikhede Genatsvale adlı mekan ilk sırada gelir ( Jordania Caddesi no:8) Bu mekana rahatlıkla gidip, Sarço çorbası ile başlayıp, dana etli kinkhali , şaşlık yada dana etinden Ojahuri sipariş edebilirsiniz. Meşhur Ermeni Basthurmalarından tadabilirsiniz ( pastırma). Türk lokantaları hem kalitesiz hem hesap olarak kazıkçıdır. Pek çok insan Batum tarafına kumar yada fuhuş amaçlı geldikleri için, su testisi su yolunda kırılır misali takıldıkları mekanlardan dolayı sıkıntılar yaşamaktadır. Kalacak kaliteli ve hesaplı otel için tavsiyem Era Palace otel olacaktır ( Eski adı Gorgiladze yeni adı Era caddesinde) Fiyatları sezonda 140 sezon dışında 100 Lari civarındadır. Çok rahat edeceğinize eminim. Batum'a gidip Türklerin işlettiği pavyon sınıfı mekanlarda takılmak isteyenlere sözüm yok ancak Piazza Meydanı ve çevresindeki bütün karadeniz sahilinde bulamayacağınız kalitedeki barları es geçmeyin. President Plaza otel içerisinde çalışan Black Buddha Bar, Piazza Inn otelin altındaki Quiet Woman Irish Pub çok kaliteli bir ambians sağlar. Mahindjauri tren istasyonunu geçince sağınızda kalan Lazuri Megrel Restaurant'ta Megrel ve Gürcü mutfağından eşsiz yemekler yiyebilir, Saperavi şarabınızı yudumlayabilirsiniz. Canınız balık çekerse pahalı bir mekana gitmek zorunda değilsiniz, Batum Limanını takip edin, limanı geçer geçmez Soccar petrolün oradan U dönüşü yapıp balıkhanenin önüne geleceksiniz. Balıkhanede istediğiniz balıkları,midyeleri pazarlıkla satın alıp, temizletip hemen yan taraftaki salaş mekanlardan birine girin. Çalışanlardan birine balıkları nasıl istediğinizi söyleyip oturun. Taze otlardan yapılmış salatalar, ev turşuları,peynir ve taze sıcak mısır ekmeği ile masanız dolacaktır. ŞArabınızı yada ne içecekseniz siparişinizi verin ve sıcak balıklarınızı yiyip çok komik bir hesap ödeyerek kalkabilirsiniz. Gürcistan hakkında soruları olan varsa yardımcı olmak beni mutlu eder.

Farklı yıllarda dört defa gezmek amacı ile kendi arabamla Gürcistana girdim.Gayet güvenli,sakin efendi bir memleket.Siz kurallara uyduğunuz sürece kanunla başınız derde girmez,TEK BİR İSTİSNASI VAR.
Sarp kapısından Gürcistana girdiğiniz zaman ACARİSTAN özerk bölgesine girmiş oluyorsunuz.burada bilhassa Batumda Türk plakalı araç çok fazla.(Tırları,Kamyonları hiç hesaba katmayın).Bu özerk bölgede Gürcü trafik polisleri Türk plakalı araç gördümü anında bir bahane bulup ceza yazıyorlar.(Hiç bir şey bulamadıkları arabada kültablasında neden su yok diyerek 30 lari cezayı basmışlar) Ben iki ayrı kere uyduruk sebeblerle ceza yedim ve ödedim.Bu kötü durum son seçimlerden sonra dahada sıkıntı verir hale gelmiştir.
Arabası ile Gürcistana geçeceklere tavsiyem Batumda arabanla fazla ortalıkta dolanma,söz gelimi Tiflise gideceksen Batumdan tam akşam mesai bitimi sıralarında ayrıl,bir an evvel Acaristan bölgesinden çık derim.Bu özerk bölgeden başka Gürcistanın hiç bir yerinde Türklere durup dururken trafik cezası yazmıyorlar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR