Arabayla Barselona'ya

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sennur.78 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 42
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,995

sennur.78

Ana Kamp
Merhaba,
Kısmetse Wolkswagen Tiguan aracımızla yurt dışı turu yapmak istiyoruz. (Yeşil pasaportumuz var :smiley: )
Güzergahımız şu şekilde:
İstanbul * Kavala (1 gece) * Ohrid (2 gece) * Kotor (2 gece) * Zadar (2 gece) * Venedik (2 gece) * Nice (1 gece) * Barselona (3 gece) * Cannes ( 1 gece) * Floransa (1 gece) * Roma (2 gece) * Brindisi-İgoumenitsa ile Selanik (1gece) * İstanbul
Çizdiğimiz rota için ne dersiniz? Gezilerini paylaşan değerli arkadaşların notlarını oldukça okudum, ama karavanla yapılan geziler genellikle :smiley: Arabayı otellerin otoparkına bırakıp toplu taşıma ve tabanvayla gezmek istiyoruz. Değerli fikirlerinize, önerilerinize çok ihtiyacımız var.

Etiketler

.

Bilmem hesap ettiniz mi ? 6500 üzeri kilometreyi, 850 € yakıt , 350 € yol ücreti vererek 80 saat boyunca beklemeler hariç yollarda olacaksınız. Bu günde 8 saatten 10 gün yolda olmak demek.
Araç için 100 km de 1,30 € dan 8 litre baz alınmıştır. Gemi ücreti ise hariç !

Bütün veriler minimum sayılmalı. Yani oldukça iyimser bir bakış bile ancak bu sonuca varmakta.
Umarım 4 hafta vaktiniz vardır ?
Sırf yollarda olalım deseniz bile sanırım en az 3 hafta gerekmeli...

@bartek ’e kulak verin. Yanıldığını hiç görmedim.
Ben de ayni düşüncedeyim...

FAE49F41 B143 423F 8C1F 44BF568DCD67

Son düzenleme:

Çok teşekkür ederim yorumlarınız için, şehir geçişlerinde en fazla 6 saatlik yol yapacak şekilde planladık. Sabah yola çıkıp otele giriş saatinde otele ulaşıp gezilerimizi yaparız diye düşünüyoruz, oteli uyumak için kullanacağız, çok yorucu olacak farkındayız. Ama üç haftada nereyi ne kadar gezeriz bilemiyoruz, Balkanlar'ı atlayamıyoruz, çünkü dinlenme ve deniz molaları diye düşündük.Yorumlarınızla kararsız kaldım :( Tekrar çok teşekkür ederim.

Yorumlarınızla kararsız kaldım :( .
.

Sizi kararsız bırakmak istemezdik. :confused:
Fakat üç hafta için en azından İtalya’nın Riveara sahilleri dahil parkurun batı bölümünü başka sefere bırakmak yerinde olmalı. İtalya’nın göller bölgesini, Toskana’yı, Amalfi yöresini gücendirmeyin. Zaten dediğiniz gibi Balkan’ları da yaparsanız @ince999 ‘un tavsiyesinin bile misliyle üzeri demek olacak.
(Bu da size, benim kıyağım) ;)

Barcelona, İspanya değil. “İspanya’yı gördüm” demek için zaten tekrar gitmeniz gerekecek. (Şu anda 6. haftada İber yarımadasındayız)
Belki “Bu çile de niye ?” diye sorulabilir.

Biliyorsunuz “Bakmak görmek değil”.
Sosyal medya için ise zaten yeteri kadar fotolarınız olacağını sanıyorum. :p

.

Son düzenleme:

Karavanla kesinlikle zor olur ama binek otomobille gidilecekse 3 haftalık -benim için- güzel bir rota. Bütün Balkanları arabayla defalarca 2-3 haftalık rotalarla dolaştım. Hırvatistan'a kadar gidip İtalya'ya geçmeden geri dönmek çok koyuyor insana :smiley: Ama diğer taraftan @bartek 'in dediği gibi doya doya gezmenin yeri de ayrı...

- Slovenya ve Hırvatistan'da konaklanabilen deniz fenerleri var. Fiyatları çok makuldü, araştırın derim.
- Kotor yerine Budva'da konaklama alternatifleri daha fazladır.
- Kotor ve Zadar'da denize girmeyecekseniz 2 gece (3 gün) fazla olabilir? Tabi zevkler ve gezilecek yer tercihleri kişiden kişiye değişir.
- Aynı şekilde Ohrid'de de 2 gece fazla olabilir ama etrafta gezilecek çok yer var. Via Egnatia'yı mutlaka ziyaret edin.
- Dubrovnik Old Town'a giderseniz aracınızı şehrin dışına park edin. Geçen sene 3 araç, 2 saat için 450 lira park ücreti ödemiştik :smiley:
- Sezonda otellerde yer bulmak zor olacağından Villa'larda kalabilirsiniz. Yolda giderken bolca "Villa" tabelası göreceksiniz. Odaları pansiyon gibi kiralanan temiz ve ucuz aile işletmeleridir bunlar.

Aklıma gelenler bunlar. Şimdiden iyi yolculuklar :smiley:

Belki yeri değil ama adı geçtiği için yazayım:
Via Egnatia (kraliyet yolu) bu yolun devamı olarak İzmir şehri merkezinde Eşrefpaşa semtinde Pazaryeri içinde yaklaşık 100 metre kadar bir parçası halen korunmaktadır.Kaplaması gayet düzgün kare görünümlü işlenmiş ve parlatılmış taşlardan yapılmıştır.

Ben Dubrovnikte aracımı old town dediğimiz deniz kıyısındaki o çok poh poh lanmış aslında pek matah bir şeyin olmadığı süper kazık (Tuvalet 2.5 avro) kalenin biraz yukarısında mahalle arasında bırakıyorum.(bedeva)

Belki yeri değil ama adı geçtiği için yazayım:
Via Egnatia (kraliyet yolu) bu yolun devamı olarak İzmir şehri merkezinde Eşrefpaşa semtinde Pazaryeri içinde yaklaşık 100 metre kadar bir parçası halen korunmaktadır.Kaplaması gayet düzgün kare görünümlü işlenmiş ve parlatılmış taşlardan yapılmıştır.

Yolun İstanbul'da bittiğini zannediyordum. Çok faydalı oldu bu bilgi, teşekkürler hocam.

Ben Dubrovnikte aracımı old town dediğimiz deniz kıyısındaki o çok poh poh lanmış aslında pek matah bir şeyin olmadığı süper kazık (Tuvalet 2.5 avro) kalenin biraz yukarısında mahalle arasında bırakıyorum.(bedeva)

Maalesef çıkışta öğrendik otopark ücretlerini. Ömür boyunca unutamayacağımız kazıklardan biri oldu bizim için...

Bana Dubrovnikte akaryakıt hariç süper kazık olmayan bir şey söylebilen var mı?Aynı kale aynı mantıklı kale içi düzenlemesi ama onunkadar meşhur olmadığı için onun kadar kazık olmayan KOTOR. Kotor kalesini gezdikten sonra dubrovnik kalesi insana kotorun kardeşi gibi geliyor

Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim Asıl hedefimiz Venedik’ti aslında, ama yola çıkmışken Barselona’ya kadar gidelim dedik. Geçen sene Yunanistan’da Lefkada’ya kadar inmiştik, antrenmanı orada yaptık aslında. arabayla yaptığımız tatiller bize çok keyif veriyor ☺️ Rezervasyonları Booking.com dan yaptım, ücretsiz iptal seçeneğini dikkate alarak ☺️ Ohrid-Venedik-Barselona-Roma asıl görmek istediğimiz yerler, aradaki bölgeler mola vermek ve şöylee geçerken uğradık diyeceğimiz yerler bakalım artık kısmet

Dubro
Bana Dubrovnikte akaryakıt hariç süper kazık olmayan bir şey söylebilen var mı?Aynı kale aynı mantıklı kale içi düzenlemesi ama onunkadar meşhur olmadığı için onun kadar kazık olmayan KOTOR. Kotor kalesini gezdikten sonra dubrovnik kalesi insana kotorun kardeşi gibi geliyor

Dubrovnik seçeneğini bu sebeple eledik, Kotor daha görülesi geldi bize de☺️ Çok teşekkür ederim yorumlarınıza

Biz 22 gunde Nordkapp yapip gelmistik hanimla bir daha imkan bulamayiz belki diye.
12.000 km uzeri yol yapmistik. Helsinki sonrasi yollar sanki gezme gibi bizi hic yormamisti. Hatta Slovakya'da dag yollarini secip yolda giderken dinlenmistik. O nedenle Istanbul- Barcelona arasi cerez gibi geldi :smiley:
Italya ve Fransa da otoban harici yollar yolda olmayi sevenler icin zevkli olabilir belki.Denersiniz, olmazsa otobana gecersiniz.
Venedik icin Mestre de kalmak cok daha hesapli. Vazgecmeyin, imkan varken yapin gezinizi bence.
(Tabii uzun yollari transporter ile yapmistik. Rahatlik biraz da onun sayesinde oldu)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri