Arabalı Aile(3) Vamos A Barcelona & Madrid

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan iklil konyalilar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 68
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,270
Takipteyiz, hayirli yolculuklar.

Ekli dosyayı görüntüle 513550 ......derken o gün geldi çattı !..
Metro’da son hazırlıklar...

‘..Saat 16’da B.paşa’dan yola çıkarız , 22:00 gibi de Sofya’da oluruz..’ dedim , dedim ama olmadı.
İstanbul’dan çıkışımız ancak 1,5 saatte oldu , Hadımköy gişeler civarına anca vardık...Sonra Edirne 1 saat (!)
Klasik CİĞER MOLASI’nı bu kez Selimiye’nin karşısında ‘Bizim Kasap’ta yapıp , hemen Kapıkuleye koştuk..

Ekli dosyayı görüntüle 513551
Önce 2 kapı çalışıyordu Bulgar girişi , bir anda 4’e çıkınca , bekleme düremiz yarım saat oldu :smiley:

Gakat Plovdiv’e doğru , bir araç yanıyor(?)du ve trafik durunca biz de durduk . Ne olduğu anlaşılmıyordu , itfaiye falan gelmiş/gitmiş dediler.
Bir Türk şöför “...ben beklemem geçerim , hem yanan araç kenarda...” dedi gazladı...Baktık ona dur diyen yok , biz de peşinden... :smiley:
Ne dur diyen var, ne de ortada bir resmi üniformalı kimse (!?!)
Ekli dosyayı görüntüle 513552
Sofya’ya doğru biraz yağmur yağdı..Saat 12’de eve yerleştik , sağolsun Polina da evi yakınmış, dert etmedi gecikmemize...
<a href=“Krakow Gezi Rehberi, Krakow Gezilecek Yerler, Krakow Nerede Kalinir>Krakow Gezilecek Yerler</a>
Bu arada Bulgar Vinyeti değişmiş: Araba plakanızı kayıt yapıp oarayı ödüyoruz.Girişte ve gümrükte de KİMSE UYARMIYOR !...
Huylarını bildiğimizden basıp geçmedik , dönüşte çıkarken bir de “...Niye arabanı kayıt yaptırmadın?..Cezalı öde !...” derler mi diye tırstım açıkcası...
(Brlki de korkum yersiz (?)..Ödemeyen karlı çıkabilir)
Tarife de değişmiş;
1) Haftasonu
2) 1 hafta
3) 1 ay
4) 1 yıl

Benim 10 günü bulacağı için , 1 aylık ödefim:30 Euro (OMV benzin istasyonunda kiosk kurmuşlar, oradan kredi kartıyla yaptım) <a href=“Turku Gezi Rehberi ve Finlandiya Turku Gezilecek Yerler | Nasil Gezdim?>Finlandiya Gezilecek Yerler</a>
Nakit kasaya ödeseydim , 18 Euro alacaktı (!?!)
Bir haftalığı -sanırım- 15 leva idi...
<a href=“Turku Gezi Rehberi ve Finlandiya Turku Gezilecek Yerler | Nasil Gezdim?>Turku Gezilecek Yerler</a>
Kimsenin uyarmaması beni huylandırdı açıkcası, bir hinlik olur bunlardao_O:eek::weary:

Etiketler
Harika fotolar. Barselona cok guzel

Ekli dosyayı görüntüle 513664 Ekli dosyayı görüntüle 513665 Ekli dosyayı görüntüle 513666 Ekli dosyayı görüntüle 513667 Ekli dosyayı görüntüle 513668

Günün erken saatlerini(14-20) Girona’da geçirdik...Öncelikle Otoban aklımda kalmış hemen bahsedeyim: Giderken 3-4 yerde durup oara ödedik ve fiş aldık.Toplam 5 euro-90 km için..
Dönüşte navi bize bir yol gösterdi.Otoban girişinde kart verdi makina, çıkışta para istedi:7,5 euro...
Bunla da bitmedi , bu ödeme sonrası yine bir yerde para istedi makina 1,66 da orada verdik!?!
Madrid yolunu Otobansız mu gitsek ne???

Girona’da ise binlerce(!) otoluk park yeri yapmış yönetim , ücretsiz(!)
Otoparktan çıkıp ıhlamur ağaçları altında nehrin kıyısından Katedrale geliniyor...Köprüyü geçinceye kadar 500m var yok.. Sonra surlara tırmandık falan...Yorgunluk atarken de Paella yeme ‘merak’ımızı giderdik.Tavada pişirilen bol domates soslu pilav, içinde deniz mahsulleri ...Dietimize pek uygunndeğil ama, mecburiyet :(:smileycat:

3. fotodaki meydan tam bir dikdörtgen oluşturuyor.Sanırım tüm güney avrupada bu var...Barcelona’da da ....adını unuttum?.....Ramblas’a hemen komşu bir yerde vardı aynısı...Eskiden hatırladığım birçok şehirde bu var...Roma? etkisi mi?..Bilenlere soralım ;)

merhabalar,ben ümit demir.sizinkine çok benzer bir ispanya gezisi ayarladım.Ama kafamda bazı soru işaretleri var.Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.Sizden aldığım cesaretle ben de sofya-barselona ryanair den bilet aldım.
Arabamla sofyaya gidip arabayı park and fly yada hotel ibis parkına bırakmayı düşünüyorum bu park yerlerinde sorun oluyor mu.Siz park yeri ve dönüşünde alma noktasında sorun yaşadınız mı?
Anladığım kadarıyla her iki park firması da havaalanına servisle bırakıyorlar?dogru mu bu?
dönüş uçağı gece saat 23:30 gibi olacak,bu saatte arabayı almada ve park yerine ulaşmada sorun yaşarmıyım.
barselonada araba kiraladım 1100 euro teminat istiyorlar.Araba kiralamada sorun oluyor mu?Kafamda deli sorular var.

Merhaba Ümit bey,
Telefonum kullanım dışı oldu ve fotoları eklemeye devam edemedim... En kısa sürede tamamlayacağım inşallah...

Park yeri ile ilgili hiçbir sorun yok, hatta uçağı kaçırdığımız için 2gün fazla da kaldı, gece 01:00'de aldık arabayı...
Ayrıca rezervasyon yapıp Park&fly'a mail attığınızda da aynı gün içinde dönüş yapıyorlar. Rahat olabilirsiniz o konuda. Ödemeyi de k. Kartı ile yaptım, arabayı alırken...
Otokiralamada Karta blokaj koyuluyor. Sa ırım bir ceza? veya hasar? durumu için....
Yalnız ceza yememek mümkün değil, bir türlü çizgi renkleri ve park ile ilgili kuralları kavrayamadım...
Dönüşte,arabayı teslim ettiğimde bir extra ödemedim...
Blokaj kalkana kadar da korku(!) ile bekledim... Şükür bir extra ödeme çıkmadı...
Kiralık Araç şirketinden şunu öğrenin : Şehir merkezlerindeki ZONA AUTORISADA lara kiralık araba ile giriş SERBEST Mİ?? Eğer serbestse çok rahat edersiniz...
Pazartesi İstanbulda olacağım, sizin için geç değilse konuşuruz yine... Rotanız belli mi?

BArcelona girona valenciya cordoba malaga sevilla lisbon madrit toledo şeklinde kalacağım yerler olarak bu şehirlerde bazılarında bir bazılarında 2 gece kalacağım.bu arada record firmasından rentalcars com üzerinden araç kiraladım.kiralık araçla şehir dışına çıkmak yada ülke dışına (portekiz lisbona geçmek istiyorum)sorun olur mu?bulgaristan için vinyete internetten satın alabiliyormuyuz? zona autorisada dediğiniz bölgeler park alanları mıdır?
sanırım araç parkları çok sorun olmuştur.

BArcelona girona valenciya cordoba malaga sevilla lisbon madrit toledo şeklinde kalacağım yerler olarak bu şehirlerde bazılarında bir bazılarında 2 gece kalacağım.bu arada record firmasından rentalcars com üzerinden araç kiraladım.kiralık araçla şehir dışına çıkmak yada ülke dışına (portekiz lisbona geçmek istiyorum)sorun olur mu?bulgaristan için vinyete internetten satın alabiliyormuyuz? zona autorisada dediğiniz bölgeler park alanları mıdır?
sanırım araç parkları çok sorun olmuştur.
Portekizce geçiş için Record firmasıyla iletişime geçin. Extra ödeme çıkacaktır(en azından sigorta için)...
Zona Autorisada; izin ile girilen bölge-şehir merkezleri genellikle...Burada yaşayanlar/işyeri olanlar trafiğe veya belediyeye arabanın plakasını kaydettiriyor... EDS vb kamera ile izlenip de tespit edildiğinde ceza gelmiyor. (Belki? kiralık arabalar şirket tarafından zaten kayıtlı olabilir?) Sormakta yarar var.. . Değilse, bu bölgelerden uzak durmalı tabii...
Mesela Toledo'da şehrin en uç noktalarına arabayla tırmandık, bir yere parkettik... 60 Euro park cezası sileceğe takılı bulduk. Yırtıp attık tabii(?!?!?) Bloke edilen K. Kartından da çekilmedi??? şansımıza...
Bulgar vinyeti için: internet ten alabiliyorsunuz onu... Madrid'te arabayı Ring diyebileceğimiz bir çevreyolu? nun UZAĞINA bırakıp merkeze metro ile geldim.. 2 gün araba orada kaldı. Beyaz çizgili yol kenar parkı...
Bundan Önce otele arabayla gidip aileyi ve eşyaları bıraktım, ki otel ZONA AUTORISADA bir caddede idi(!)... Bu bölgeleri önceden tespit etmek? de zor görünüyor ...
Bir de paralı yollar çok pahalı. Navigasyonda bunları hariç bırakıp yol seçerek kullandım...
Michelin road map'te otoyol ücretleri de yazıyor...

Mesela Toledo'da şehrin en uç noktalarına arabayla tırmandık, bir yere parkettik... 60 Euro park cezası sileceğe takılı bulduk. Yırtıp attık tabii(?!?!?) Bloke edilen K. Kartından da çekilmedi??? şansımıza... ...

Geçen hafya mail ile bu cezanın bildirimi geldi.
Bu vesile ile EPC denilen bir sistem olduğunu öğrendim.
Euro Parking Collection...... Buna AB üyesi ülkeler ÜYE ,Türkiye üye mi? bilemiyorum(sanırım değil?) Bir yabancı ülkede park cezası aldığınızda , bu sistem tarafından ceza sizden tahsil edilebiliyor(muş???)

Benimkisi sadece bir duyum , detaylı bilgisi olanların paylaşımını rica ediyorum...

Ispanya'da kiralik aracin caminda park cezasi bulmustum. Iki ay sonra Avis'den kredi kartimdan cekerek odendigine dair mektup geldi. Ayni aracla Portekiz otobanlarini kullanmistim, ama para odeyecek yer yoktu yollarda. Onun bir cezasi gelmedi.

....Tekrar paylaşmaya başlıyorum...Bazı fotoğraflara ulaştım...İşte birisi burada : Genç nesil ve Hard Rock Caffe-Barcelona'dan bir foto
Upload 2019 9 21 22 33 44

Şimdi de La Sagrada Familia'dan sıradışı(!) fotoğraflar.....
Bcn3
Bcn4

Dikkat ederseniz,kiliseyi bu kadar YAKINDAN ve tüm ihtişamıyla fotoğraflamak pek de mümkün değil...
Bunu lâyıkıyla yapmak isteyenlerin ise , önce GENiŞ AÇI bir objektife , daha sonra da -aşağıda görüleceği gibi- uygun açıyı tutturmak için yerlerde sürüm sürüm sürünmek gerekiyooooor !...

Bence EN İYİ Sagrada Familia fotosunu çeken bu turist arkadaşı çeken ArifEge oldu !... :smiley: :smiley:

Bcn5

Barcelona Opera House'dan müthiş bir mimari detay ...
Bcn6

Yolumuz artık Valencia'ya doğru...

350km yol görünüyor....

Kaldığımız evi terketmek de zaman alıyor , çamların arasında,tepede bir ev ,sıcak iklimde serin bir esinti içinde...
Bcn7

Yolun yarısını bulduk....Tarragona , deniz kıyısı bir yerleşim . Şehre bir gir-çık yapalım derken harika plajını gördük...Yolculuk planına deniz molası ekledik : Plajın girişinde 300-400 araçlık üstü kapalı bir otopark....Soyunma kabinleri....duş....geniiiiş bir kumsal...şemsiyeciler yok , ama 50 metrede bir cankurtaran var !..Alışılmadık bu hizmetin hepsi Tarragona Belediyesi'nden...Halka ve turiste hizmet....Free of charge

Bcn8

Yolda çok güzel sahili olan , denize uzanmış bir yaraımada üzerinde kalesi,yarımadanın her iki yanında geniş plajları ile bir tatil kasabasına uğradık....Ama ismini vermek biraz tehlikeli olabilir(!)...Ben susayım, fotoğraflar konuşsun :smiley: :smiley: :smiley:

Bcn9
Bcn10
Bcn11

...Haliyle Valensiya'ya varışımız epey gecikti....Şehrin merkezine yakın arabayı parkettik...Birşeyler atıştırıp bu 'Antalyanın Kardeşi' şehri gezmeye çalıştık...Yola gece devam etmeyi planladığım için burada da geç vakte kadar oyalandık... VALENSiA Portakallarının nereden geldiğini de böylece yerinde görmüş olduk(!)
Vlnc1
Vlnc2
Vlnc3
Vlnc4
Vlnc5

''..Yola devam edelim mi Pampa(!)..'' :smiley: :smiley:

Doğruya doğru.....
La Pampa Valensia'da mıydı? Barcelona'da mı? hatırlayamadım , buraya denk geldi....

O kadar olsun , seyahatin üzerinden epey vakit geçti çünkü 'Pampa' :smiley:

...Gece Madrid yoluna koyulduk . Ekip yorgun , uyumakta hiç güçlük çekmiyorlar , ben de bir benzincide 2-3 saat kadar durup uyuduktan sonra sabahı Madrid yerine Toledo'da karşılamaya karar verdim... Toledo Madrid'e yaklaşık 60-70 km mesafede . O nedenle , gidip geri dönmektense ziyaret sırasını Toledo'ya verdik bugün... Tarihi bir şehir değil burası !.. Bir kayalık tepeye kondurulmuş Hollywood -Film-Platosu adeta !...:eek:
Önce karşı tepeden bir baktık...Sonra şehri bir baştan bir başa arabayla gezdik...Çıkışa yakın da parkedip yayan gezdik .

Tld1
Tld2
Tld3
Tld4

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri