Araba Ile Türkiye-japonya Seyahati.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Zarar_insan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,980

Zarar_insan

Yeni Üye
Herkese merhabalar küçüklüğümden beri hayalini kurduğum bir macera var adıda Japonya. İlkokuldayken dünya haritasının üzerinde hep kendime Türkiye- Japonya rotası çizerdim kendimce bir gün buraya gideceğim diye. Fakat ben otostop veya uçak yolculuğu dışında araba ile Türkiye-Japonya seyahati yapmak istiyorum. Fakat şuanda buna maddi durumum el vermiyor bende sizlerin fikir ve tecrübelerine baş vurmak istedim. Henüz yaşım 19 üniversiteye hazırlanıyorum fakat bu yolculuğu üniversite eğitimime başlamadan ve iş hayatına başlamadan önce gerçekleştirmek istiyorum sonuçta elbet bir gün hepimiz bu sistemde ortalama bir maaş ile bir nevi köle olacağız, askeriye iş güç derken zaten yaş oluyor 30,40 bende bu çarklı sistemin bir parçası olmadan önce araba ile Türkiye-Japonya (imkan olursa Amerika kıtası neden olmasın) seyahati gerçekleştirmek istiyorum daha önceden yapan oldumu bilmiyorum henüz internette bulamadım. Türkiye-Japonya seyahatini gerçekleştiren ''en genç Türk'' olmak istiyorum fakat bunun için elbette sponsorlara ihtiyacım var fakat bu tür resmi işlerin nasıl gerçekleştiği hakkında en ufak bir bilgim yok. Önümde yasal engeller varmıdır bilmiyorum. Aranızda bu tarz bir yolculuk gerçekleştiren var ise benimle fikir ve tecrübelerini paylaşır ise çok sevinirim. Konuyu yalnış bir yere açtıysam çok özür dilerim.

Tabiki. Karadeniz üzerinden Batum-Sokhumi-Sochi-Maykop - Kazakistan-Moğolistan-Rusya-Japonya-Bitiş Güney Kore (Güneykore - Bitiş Japonya) Tarzında bir rota planlıyorum
Gezmek duygusu insanı çok mutlu eden bir haldir kendim bunu sürekli yaşadığım için çok iyi biliyorum.AMA GEZERKEN BU GÜZEL DUYGULARI AZAP HALİNE GETİRMEK YİNE BİZİM ELİMİZDEDİR.
Bakın bir çok ülkeyi kapsayan gezi rotası tespiti yaparken kontrol edilmesi gereken,düşünülmesi gereken pek çok konu başlığı veya madde vardır.Örnek olarak söylersek MALİYET veya ZAMAN diyebiliriz.
Şimdi yazdığın şehirleri görünce ülkeler arası siyası durum,ülke içi siyasi durum gibi önemli bir konuya çok dikkat etmen gerektiğini ikaz etmem gerektiğini anladım.
Batumdan Gürcistana kolayca ve eziyetsiz şekilde girersiniz (tam dokuz ayrı kere, gezmek amaçlı Gürcistan girişi yaptım)Amma her memleketin kendi kanunları olduğunu unutmadan Gürcistanda gezersiniz tamamda Gürcistanda devlete isyan etmiş iki eyalet vardır.Birisi içinde sizin rotanızdaki "SUKHUMİ " şehrinin olduğu - ABHAZYA - eyaletidir.Gürcü devleti burayı; insanları isyancı olan kendi toprağı kabul eder.Gürcü tarafından Abazyaya girenleride isyancılarla işbirlikçi kabul eder. Böyle bir duruma düşmek son derece tehlikelidir, sıkıntılıdır.Ayrıca Abazya tarafı yönetim olarak belirsiz bir durumdadır kolluk kuvvetleri yani polis sisteminin nasıl bir şey olduğu,nasıl çalıştığı belirsizidr.Yani Gürcü tarafından bu tarafa geçtinizmi her an başınıza dert açılma olasılığı yüksektir.
Bu kadar yazıyı kağıt üstünde bir şehirden başka bir şehire bile giderken neleri hesaplamanın gerektiğini bile düşünmenin zorluklarından; daha yolun en başındaki bir devlet içindeki sıkıntıları örnek vererek açıklamaktı.
Gürcistandan Rusyaya kara yolundan güvenli ve kanuni geçmenin tek bir şıkkı var.Vladikavkas yolundan Rusyaya giriş yapmak.
Şimdilik bu kadar

Son düzenleme:

Gezmek duygusu insanı çok mutlu eden bir haldir kendim bunu sürekli yaşadığım için çok iyi biliyorum.AMA GEZERKEN BU GÜZEL DUYGULARI AZAP HALİNE GETİRMEK YİNE BİZİM ELİMİZDEDİR.
Bakın bir çok ülkeyi kapsayan gezi rotası tespiti yaparken kontrol edilmesi gereken,düşünülmesi gereken pek çok konu başlığı veya madde vardır.Örnek olarak söylersek MALİYET veya ZAMAN diyebiliriz.
Şimdi yazdığın şehirleri görünce ülkeler arası siyası durum,ülke içi siyasi durum gibi önemli bir konuya çok dikkat etmen gerektiğini ikaz etmem gerektiğini anladım.
Batumdan Gürcistana kolayca ve eziyetsiz şekilde girersiniz (tam dokuz ayrı kere, gezmek amaçlı Gürcistan girişi yaptım)Amma her memleketin kendi kanunları olduğunu unutmadan Gürcistanda gezersiniz tamamda Gürcistanda devlete isyan etmiş iki eyalet vardır.Birisi içinde sizin rotanızdaki "SUKHUMİ " şehrinin olduğu - ABHAZYA - eyaletidir.Gürcü devleti burayı; insanları isyancı olan kendi toprağı kabul eder.Gürcü tarafından Abazyaya girenleride isyancılarla işbirlikçi kabul eder. Böyle bir duruma düşmek son derece tehlikelidir, sıkıntılıdır.Ayrıca Abazya tarafı yönetim olarak belirsiz bir durumdadır kolluk kuvvetleri yani polis sisteminin nasıl bir şey olduğu,nasıl çalıştığı belirsizidr.Yani Gürcü tarafından bu tarafa geçtinizmi her an başınıza dert açılma olasılığı yüksektir.
Bu kadar yazıyı kağıt üstünde bir şehirden başka bir şehire bile giderken neleri hesaplamanın gerektiğini bile düşünmenin zorluklarından; daha yolun en başındaki bir devlet içindeki sıkıntıları örnek vererek açıklamaktı.
Gürcistandan Rusyaya kara yolundan güvenli ve kanuni geçmenin tek bir şıkkı var.Vladikavkas yolundan Rusyaya giriş yapmak.
Şimdilik bu kadar
İlk öncelikle zaman ayırıp benim ile bilgilerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Dediğiniz durumu göz önünde bulundurup ufak bir araştırma ile Rize emniyet müdürlüğünün yaptığı; Pasaportta, Gürcistan toprağı olan Abhazya'ya deniz yoluyla veya başka ülkeler üzerinden seyahat ettiğinizi gösteren damga veya mühür bulunduğu takdirde Gürcistan'a girişinizde para veya hapis cezasına çarptırılabilirsiniz." açıklamasından anladığım kadarıyla resmi olarak Türkiye-Gürcistan sınırından geçip Abhazya'ya vardığımızda bir sorun ile karşılaşmıyoruz Gürcü tarafından. Karşı tarafta durum ne olur bilemem fakat baba tarafımın Çerkes olduğunu ve Abhazya'da bulunan eş-dost vasıtası ile bir sorunla karşılaşacağımı sanmıyorum. Her ne olursa olsun Vladikavkaz rotasınıda göz önünde bulunduracağım. Verdiğiniz tüm bilgiler için çok teşekkür ederim.

Merhabalar.Yapmak istediğiniz yolculuğun rotası tam belli değil anladığım kadarıyla.Ama geçmek isteyeceğiniz rotalarla ilgili bir çok yazı var galiba forumda.Değişik ülkelerde farklı prosedürler,yaşam şekilleri ve insanlarla karşılaşılaşacaksınız.Dil konusunda problemleriniz olacak (İngilizceniz iyi olabilir ama geçmek istediğiniz rota üzerinde belkide çok az insanla karşılaşacaksınız bu dili konuşan).Yol kaplamalarındaki problemler(Rusya'ya son girişimde her zamanki yolu değiştirelim dedim bu yanlışım bana rot masrafı+zaman kaybı olarak geri döndü),yakıt alacağınız yerler,konaklamalar,maliyet vb. şeyler belirleyici unsurlar bu konuda.Forumda benden daha tecrübeli arkadaşlar var bu konularda.Ciddi anlamda bu işe girişeceğiniz an emin olun fikir alış verişi çoğalacaktır.Benim nacizane tavsiyem öncelikli olarak rotanızı belirleyin.(en az iki varyasyonu olsun).Gerisi kendiliğinden oluşur zaten merak etmeyin.
İyi forumlar.

всё будет хорошо!

Merhaba bende ailemle Turkiye -Iran-Turkmenistan-Ozbekistan-Kirgizustan -Kazakistan-Cin uzerinde gidis ve Rusya uzerinden donus planlamaktayiz . Ben esim ve 3 cocuk Karavan veya minibusle yapmayi planliyoruz . 2017 ramazan bayramı gidiş , kurban Bayramı donuş yapmak istiyoruz . Tecrübemiz yok . En buyuk eksiğimiz vizeler nasıl olacak onu bilmiyoruz. Mesela çine girdik Moğolistana gecip tekrar çine donmek istersek yeniden bize lazım .ayni sey rusyadan japonyYa girdik geri donus için rusya vizesi lazım . Acaba bu vizeleri yola cıkmadan buradan mı almalıyız .

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

3 çocuk la çok uzun bir rota olur . Çocuklar 15 yaş üstü ise neyse , karavan 5 kişi yatmaya dar gelir , otellerde konaklıyacak iseniz neyse , bu forumda yazılan ve Moğalistan gezisi yapan Arif bey ile de istişare edin , zorlu bir rotaya çıkmadan iyi hesap etmek lazım . 25.000 TL para harcamış kendisi .

Hiç bir fikrim yoktu . Galiba olmuyor . Yine de yarın konsolosluga soracagım .

Merhabalar.Yapmak istediğiniz yolculuğun rotası tam belli değil anladığım kadarıyla.Ama geçmek isteyeceğiniz rotalarla ilgili bir çok yazı var galiba forumda.Değişik ülkelerde farklı prosedürler,yaşam şekilleri ve insanlarla karşılaşılaşacaksınız.Dil konusunda problemleriniz olacak (İngilizceniz iyi olabilir ama geçmek istediğiniz rota üzerinde belkide çok az insanla karşılaşacaksınız bu dili konuşan).Yol kaplamalarındaki problemler(Rusya'ya son girişimde her zamanki yolu değiştirelim dedim bu yanlışım bana rot masrafı+zaman kaybı olarak geri döndü),yakıt alacağınız yerler,konaklamalar,maliyet vb. şeyler belirleyici unsurlar bu konuda.Forumda benden daha tecrübeli arkadaşlar var bu konularda.Ciddi anlamda bu işe girişeceğiniz an emin olun fikir alış verişi çoğalacaktır.Benim nacizane tavsiyem öncelikli olarak rotanızı belirleyin.(en az iki varyasyonu olsun).Gerisi kendiliğinden oluşur zaten merak etmeyin.
İyi forumlar.

всё будет хорошо!
Vakit ayırıp düşüncenizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Şartlar el verdiğince aracın içinde uyumayı planlıyorum böylelikle konaklama masrafından tasarruf ederim diye planlıyorum zaten bu geziye çıkmaktaki amacım her türlü ülkenin ve halkının kültürünü yaşam tarzını öğrenmek kısaca Türkiye-Japonya seyahatimde net bir rota kullanmak istemiyorum amacım sonuna kadar yolun ve zamanın tadını çıkarmak. Eğer gerekli maddi desteği ve sponsorluğu bulabilirsem neden hemen yarın yola çıkmayayım ki ? :smiley: Teşekkür ederim.

Merhaba bende ailemle Turkiye -Iran-Turkmenistan-Ozbekistan-Kirgizustan -Kazakistan-Cin uzerinde gidis ve Rusya uzerinden donus planlamaktayiz . Ben esim ve 3 cocuk Karavan veya minibusle yapmayi planliyoruz . 2017 ramazan bayramı gidiş , kurban Bayramı donuş yapmak istiyoruz . Tecrübemiz yok . En buyuk eksiğimiz vizeler nasıl olacak onu bilmiyoruz. Mesela çine girdik Moğolistana gecip tekrar çine donmek istersek yeniden bize lazım .ayni sey rusyadan japonyYa girdik geri donus için rusya vizesi lazım . Acaba bu vizeleri yola cıkmadan buradan mı almalıyız .

Hocam nerede okuduydum bilmiyorum fakat Çin'e giriş çok külfetli (okuduğum ve aklımda kaldığı kadarı ile). 1.si Araca Çin plakası takılıyor ve aracı kayıt ettiriyorsunuz belirli bir mebla ile 2. faktör ise aracınıza hükümetin (ücretli) tahsis ettiği bir rehber ile gezmek zorundasınız.

Bilmiyorum ama o zaman nacizane tavsiyem sadece "Rusya" içinden giderek; Vladivostok şehrine gitmek (Gürcistan sınırında sonra kabaca 9.000 km civarı), oradan da feribot vb bir gemiyle (Eğer varsa ve uygunsa tabii) Japonya.Tabii bu arada Japonya ve Rusya'nın arası pekte iyi değildir.Kazakistan-Moğolistan vs geçeceğini yollar/ülkeler bizim buralara pek benzemez.Hele ki yolda kalırsanız(sonuçta ile gezeceksiniz)işiniz zor olur,yardım edecek kimsenin yoksa.Sınır geçişleri AB gibi değildir.1 ülkeden girince 15 diğer ülkeyi de rahat rahat sorunsuz gezebilesiniz Eğer herhangi bir rota-yol vs. olmadan 'spontane' gezeyim derseniz,işiniz çok zor ...

всё будет хорошо!

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri