Araba Ile Rusya (moskova)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gk8617 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,238

gk8617

Yeni Üye
Merhaba,
Yakın zamanda İstanbul'dan Moskova'ya yola çıkıyorum, güzergahım;

Google Haritalar

1. Gidiş mesafesi yaklaşık 3600km.
2. Her sabah 06-08 arası yola çıkıp günlük 1000 km ortalama yol almayı; ilk geceyi Hopa'da, ikinci geceyi Rostov'da geçirip üçüncü günün akşam saatlerinde de Moskova'da olmayı planlıyorum.
3. Moskova'da 3 gece kalıp sonra aynı güzergah üzerinden geri döneceğim.

Daha önce bu güzergahı kullanan ya da bilgisi olanlardan özellikle Gürcistan-Rusya geçişleri ve genel öneri/uyarı almak için bu konuyu açtım.
Hopa dahil yazabilirsiniz.
Teşekkürler.

Etiketler

Teşekkürler. Sürem kısıtlı, 1 hafta. Dolayısıyla bu şekilde planladım.
Güzergahım üzerinde özellikle Gürcistan-Rusya geçiş güzergahı ve sınır kapıları için önerilere ihtiyacım var.
Gideceğim araç Mercedes E.

@yasarergun
Konunuzu okudum. Kazbek geçişinde yolların bozuk olduğunu yazmışsınız. Binek araçla gidilemeyecek durumda mı? Alternatif sınır kapısı var mı? Abhazya güzergahının gidişte mümkün ama dönüşü için Gürcistan girişimde sıkıntı yaratacağını okudum, bu sıkıntı güncel mi?
@ince999
Dünya kupasına gittiğim için yıl sonuna kadar geçerli vizem var.

Türkiyeden Gürcistana giriş pasaportsuzda olabiliyor ama siz Gürcüden Rusyaya da geçeceğiniz için Türkiyeden Gürcüye girerken pasaportunuzu kullanın.Gürcüye girince batum şehrinde oyalanmayın hemen ayrılın durup dururken sırf Türk plakalısınız diye ceza yiyebilirsiniz, farlarınız daima açık kemerleriniz takılı olmalı.Yolda giderken şeridinizin ortasında gidin kesinlikle trafik kurallarına uyun yol ortasındaki beyaz çizgiyi ezmeyin.Gürcüde demiryolunu geçmeden evvel ne olursa olsun durun yolu kontrol edin öyle geçin yoksa ceza yersiniz bir gününüz heba olur banka arayıp cezayı ödeyim derken.Rusyaya girince yolların dümdüz ve boş olduğunu göreceksiniz ama buna kanıp hız sınırını geçmeyin çünkü tarla içlerine bırakılmış adım başı seyyar radar aleti var ayrıca hemen hemen her 10-20 km arasında ağaç altında trafik polisi var.Rusyada da şeritinizden gidin beyazı çığnemeyin anında ceza.Yolda giderken şayet önünüzdeki rus arabası hiç sebeb yok gibi görünürken yavaşlarsa sizde yavaşlayın biz anlayamıyoruz ama onlar sebebini biliyor.Rus trafik polisi rüşvet almak için durdurabilir DAVET EDECEKLER AMA KESİNLİKLE POLİSİN ARABASINA GİRMEYİN BUNUN ANLAMI ONLARA RÜSVET TEKLİF ETMEK OLUYOR BİR KURUŞ RÜŞVET VERMEYİN ŞAYET RUSCA BİLİYORSANIZ BUNU KESİNLİKLE BELLİ ETMEYİN NE DERLERSE DESİNLER HAYIR ANLAMINDA OLAN RUSCA NYET DEYİN KONUŞMAYI VİDEOYA ÇEKİN.ŞAYET RÜSVET VERİRSENİZ BİRBİRLERİNE HABER VERİYORLAR ARTIK ARDI ARKASI KESİLMEYEN CEVİRMELERLE KARŞILAŞIRSINIZ.
Rusyada benzinliklerde kredi kartı geciyor ama siz ne olur ne olmaz baglantı kesilir ödeyememe durumu oluşursa aldığınız yakıtın miktarı kadar RUBLE parayı her zaman cebinizde yedek olarak bulundurun.
Gürcüye girince mecburi trafik sigortasını yaptırın.aynı şekilde rusyaya girincede alanya gümrük kapısından yokuş aşagı yaklaşık 1 km sonra sagda yan yana binalarda rusya trafik sigortasını yaptırın.

@yasarergun
Konunuzu okudum. Kazbek geçişinde yolların bozuk olduğunu yazmışsınız. Binek araçla gidilemeyecek durumda mı? Alternatif sınır kapısı var mı? Abhazya güzergahının gidişte mümkün ama dönüşü için Gürcistan girişimde sıkıntı yaratacağını okudum, bu sıkıntı güncel mi?
@ince999
Dünya kupasına gittiğim için yıl sonuna kadar geçerli vizem var.
gürcüden sakın abazyaya girmeyin bu gürcüler için büyük suç kabul ediliyor.
Kazbek yolu heyalan yüzünden kapanmıştı durum düzeldi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR