Antalya'dan Kuzey Denizi Kıyılarına

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Tifa Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 267
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 73,725
Ynt: Antalya'dan Kuzey Denizi Kıyılarına

Sevgili Fatih abi geziyazın etkileyici yazım tarzın, akıcı üslubun ile gittikçe güzelleşiyor.Yurt dışı gezilerinde biz çekme karavancılar için formülü çok güzel açıklamışsın.
Karavanın güzel bir kampa yerleştir ilk gün dinlen ve etrafı tanı. Ertesi gün arabanı ayır çevrede 100 km çapında gezilecek en güzel yerleri gör akşam üstü karavana geri dön.Üç dört günlük konaklamadan sonra en fazla 250 -300 km mesafedeki yeni rotalara yelken aç.

Etiketler

O kadar güzel anlatıyorsunuz ki bir çok kısmına bende karavanımla gittiğim halde keyifle okuyor özellikle kuzey avrupa bölümünü merakla bekliyorum. Camper aracım 4*4 olsaydı kış mevsiminde bu rotayı gezmek isterdim.

Fotoğraflara bakıp güzellikleri, yeşillikleri , temizliği gördükçe imrenir oldum. Hadi güzellikler , yeşillikler Allah vergisi, bol yağışın getirisi. Ama temizliğe ne demeli? Bizde niye böyle değil? İmrenmemek elde değil. Bu işin püf noktası; orada ki her vatandaş bu hizmetleri devletten, belediyeden beklemiyor. Kendi de bir şeyler yapmaya çabalıyor. Hiç olmazsa pisletmemeye çalışıyor. Bir keresinde yere çöp atan bir adamı uyardığımda adamın beni bir dövmediği kalmıştı. Verdiği cevap ise manidar; "çöpçünün işi ne? boşuna maaş almasın, temizlesin". Bu zihniyet oldukça zor görürüz bu manzaraları.

Hakan bey, ironi yapmamama müsade ederseniz...
Temizlikte tek bir istisna hariç, aramızda aslında pek bir fark olduğunu zannetmiyorum. ???
Biz sadece evlerimizin eşiğinden dışını, daha repertuarımıza almadık (alamadık ?) o kadar. :D

Tabi bu istisnanın bu kadar büyük olması ise, gerçek bir talihsizlik ! ;)

GEZİCİ' Alıntı:
Yine o güzel üslubunuzla döktürmüşsünüz ne güzel anlatımınız var insanı yarın kalkıp yola düşesi geliyor :smiley: gerçekten sizinle beraber bir yurtdışı turu yapmak isterdim tur boyunca sizin özgürlüğünüzü engellemeden sadece size tabi olarak devam etmek şartıyla.

Ne güzel olurdu ama geçen yaz yaşadığımız can güvenliğimiz acısından riskli ve fazla maceralı seyahatimizden sonra mevcut karavanımızla yapacağımız gezilerimizi şimdilik durdurduk. Şasi ve yürürü güvenli, belgeleri tam bir karavana sahip olduktan sonra karavanla tekrar yollara düşebileceğiz.

mustafayetim' Alıntı:
Sevgili Fatih abi geziyazın etkileyici yazım tarzın, akıcı üslubun ile gittikçe güzelleşiyor.Yurt dışı gezilerinde biz çekme karavancılar için formülü çok güzel açıklamışsın.
Karavanın güzel bir kampa yerleştir ilk gün dinlen ve etrafı tanı. Ertesi gün arabanı ayır çevrede 100 km çapında gezilecek en güzel yerleri gör akşam üstü karavana geri dön.Üç dört günlük konaklamadan sonra en fazla 250 -300 km mesafedeki yeni rotalara yelken aç.

Mustafa hele bir de karavanın belgeleri tam yürürü de gözünü arkada bırakmayacak şekilde olursa karavancının deyme keyfine o zaman ;)

Fatih bey gezi yazınızı bölmek istemem lakin can güvenliği açısında riskli bulduğunuz yerleri veya olayları merak ettim yazabilirmisiniz.

şado' Alıntı:
O kadar güzel anlatıyorsunuz ki bir çok kısmına bende karavanımla gittiğim halde keyifle okuyor özellikle kuzey avrupa bölümünü merakla bekliyorum. Camper aracım 4*4 olsaydı kış mevsiminde bu rotayı gezmek isterdim.

Kuzey Denizi kıyılarına Hollanda'da ulaştık. 1 aylık iznimizde Antalya'dan ancak Hollanda'ya kadar çıkabildik. Daha kuzeye çıkmaya zaman yetmiyor yada neredeyse hiç konaklamadan devamlı yol gitmek gerekiyor. Biraz da dingin ve sakin kişiliğim ve gezdiğimiz yerleri sindire sindire gezme huyumdan dolayı daha uzakları emeklilik günlerine bıraktık.
Bence kamperiniz 4*4 olmasa da iyi bir planlama ve hazırlık ile kuzeye bir kış seyahati neden olmasın. Çok ta keyifli olur diye düşünüyorum.

şado' Alıntı:
Fatih bey gezi yazınızı bölmek istemem lakin can güvenliği açısında riskli bulduğunuz yerleri veya olayları merak ettim yazabilirmisiniz.

Şadan Bey geçen seneki maceralı hikayemizi de bu gezi yazısı bittikten sonra "Kuddusi Manş Denizi Kıyılarında" başlığıyla anlatacağım.
Riskli bulduğum şeyler keşke yerler olsaydı. Risk direkt karavanın kendisiydi.

aslanahmet' Alıntı:
Fotoğraflara bakıp güzellikleri, yeşillikleri , temizliği gördükçe imrenir oldum. Hadi güzellikler , yeşillikler Allah vergisi, bol yağışın getirisi. Ama temizliğe ne demeli? Bizde niye böyle değil? İmrenmemek elde değil. Bu işin püf noktası; orada ki her vatandaş bu hizmetleri devletten, belediyeden beklemiyor. Kendi de bir şeyler yapmaya çabalıyor. Hiç olmazsa pisletmemeye çalışıyor. Bir keresinde yere çöp atan bir adamı uyardığımda adamın beni bir dövmediği kalmıştı. Verdiği cevap ise manidar; "çöpçünün işi ne? boşuna maaş almasın, temizlesin". Bu zihniyet oldukça zor görürüz bu manzaraları.

Haklısınız, bu çevre temizliği hususunda insan diyecek bir şey bulamıyor. Daha da kötüsü doğanın peyzaj ve topoğrafyasını da bozuyoruz ki geri dönüşü mümkün olmayan taraf burası.
Oralarda yeni inşaat yapılmıyormu. Yapılıyor hem de onlarca. Ancak bina bittikten sonra oradaki yapı tipinden ayırt etmeniz bile mümkün olmuyor. Sanki orada onlarca yıldır duruyormuş gibi. Yapı yeni mi eski mi ayırt edemiyorsunuz. Çatısız, sıvasız bina görmeniz mümkün değil.
Hüseyin ve Mesut Beyler bu konuda ne kadar şanslılar.
Ya da canım bu kadar da düzen ve intizam sıkıcı biraz da kaotik bir ortam olsun mu diyorlar acaba :D

Fatih bey, yoğunluk açısından bakarsak, tersinden gelenler için düzenliliğin sıkıcı olmasının, düzenlilikten düzensizliğe gecenlere göre açıkçası, o kadar da büyük bir ayrılık gösterdiğini sanmıyorum.
Fakat temelde iki önemli fark var.
a. Birincisi için duyulan sıkıntı duygusu turist olarak bulunulan zaman dilimlerinden sonra başlıyor. İkincisi ise baştan itibaren var.
b. Fakat işin olumlu tarafı birincisine alışmak tersine göre daha çabuk, kolay ve kalıcı.

Ben hep kontrollü kaosdan yanayım.
Hollanda'da bir belediye küçük bir şehirdeki bütün ışıkları, bisiklet yollarını, yaya kaldırım ve geçitlerini kaldırarak örnek yeni bir proje başlattı. Herkesin birbirine daha fazla dikkat etmek zorunda olduğu bu sistemde, kaza oranları yok seviyeye inmiş durumda. Bu projenin kaos karakteri taşıyan bölümü. Fakat böyle bir proje için belli bir temel davranış biçiminin içselendirilmiş ve şehrin uygun büyüklükte olması lazım. Bu da kontrol karakteri ile kast ettiğim nokta.

Yani sonuçta belli bir yoldan geçmekten başka çözüm yok gibi ? :-\ :D

Not. Eskiden Osmanlıda, mahalle baskısının da etkisi ile olsa gerek, yeni yapılan evler başkalarının göz hakkı ihlal edilmeden tasarlanırmış.
(Konuyu daha da saptırmasam galiba iyi olacak. Yoksa bu tali yolların sonu yok ! :D )

şado' Alıntı:

Eğer 4x4 olmayan bir araç ile bu tur yapılamazmı. Abi çok merak ettim bu yorumunuzu. araç Seçimim için çok önemli yorumuz
Saygılar...

konuyu ilgiyle takip ediyoruz.gerçekten muhteşem yerler.tecrübelerinizi sıkılmadan titizlikle paylaşmanız da takdire şayan..Allah razı olsun.böyle yazıları okuyunca kafamdaki engellerin yavaş yavaş ortadan kalktığını fark ettim.önceleri sahip olmak istediğim araç ve karavanla ilgili çok farklı hayallerim vardı şimdi ise imkan dahilinde elde edebileceğim vasıta ve karavanla böyle geziler yapabileceğimi düşünmeye başladım.herşey kafada bitiyor.yeter ki iste..

Tifa' Alıntı:
Ne güzel olurdu ama geçen yaz yaşadığımız can güvenliğimiz acısından riskli ve fazla maceralı seyahatimizden sonra mevcut karavanımızla yapacağımız gezilerimizi şimdilik durdurduk. Şasi ve yürürü güvenli, belgeleri tam bir karavana sahip olduktan sonra karavanla tekrar yollara düşebileceğiz.
bahsettiğiniz konuyu bende çok merak ettim.sıkıntı karavanla ilgili sanırım.merakla bekliyorum yeni konuyu.

MÜNİH/DİESEN-KAMPİNG ST. ALBAN
7-11.Temmuz

Sabah 11’de İnnsbruck’tan hareket ettik. Münih üzerinden Diesen am Ammersee yakınlarındaki St. Alban kampinge öğleden sonra saat 3’te gelerek yerleştik.
200 kilometre olan mesafeyi 7.9 litre yakıt ortalaması ile yaklaşık 4 saatte katetmiş olduk.
Garmisch-Partenkirchen ve Murnau üzerinden Diesen’e kısa bir yol güzergahı bulunmaktadır. Ancak bu yolun dağ geçitleri ve yüksek eğime sahip olması nedeniyle bu güzergahı tercih etmeyerek otobandan geldik.
Kamping St. Alban, Münih’in güneybatısında Ammersee gölü kenarında ağaçlıklı bir alanda yer alıyor. Kampingin hemen yanında bir yat kulübü var ve gölün üzeri yelkenli dolu.
Dikdörtgen formlu olan kamping alanınının tam ortasında restoran ve ortak kullanım mekanlarının olduğu bir yapı var. Bu yapı bloğunun bir tarafında Almanların Dauer Camper dedikleri yerleşik ( Kırmızı karavancılar ) karavanlar bulunuyor. Diğer kısma ise devamlı kalmayacak hareket halindeki karavanları alıyorlar.
Eğer aracınızı kullanmak istemezseniz kampingin arkasından geçen trenle Münih merkezine ulaşmak çok kolay.
Üç kişi, elektrik dâhil günlük konaklama ücreti olarak 30 Euro ödedik

Almanya mnih 011

Almanya mnih 012

Almanya mnih 014

Routeplanner6

Ekli dosyalar

• almanya-münih 006.JPG
    almanya-münih 006.JPG
    123.2 KB · Görüntüleme: 210

.

Almanya mnih 019

Almanya mnih 023

Almanya mnih 025

Almanya mnih 021

Ekli dosyalar

• almanya-münih 017.JPG
    almanya-münih 017.JPG
    187.3 KB · Görüntüleme: 292

.

Almanya mnih 080

Almanya mnih 076

Almanya mnih 077

Almanya mnih 078

Ekli dosyalar

• almanya-münih 079.JPG
    almanya-münih 079.JPG
    173.6 KB · Görüntüleme: 253

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR