Anne Kurt, Yavrularını Çalan Köyün Kabusu Oldu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan YOL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 36,708

YOL

SEDAT AÇIL
Yer
İstanbul, Acıbadem
Web
www.sedatacil.com
Telsiz Çağrı Kodu
TB2FKL
Arazide buldukları 3 kurt yavrusunu köylerine getiren köylülerin yaşamı kábusa döndü. Anne kurt, Ardahan’a 12 kilometre uzaklıktaki köye karşı saldırıya geçti ve bir at, bir tay ve bir eşeği parçaladı. Silahla nöbet tutmaya başladıklarını söyleyen Koca Köyü Muhtarı, "Başımıza bela aldık" dedi.

5811193

ARDAHAN’a 12 kilometre uzaklıktaki Koca Köyü’nün sakinleri, arazide buldukları 3 yavru kurdu köye getirince başlarına bela aldı. Merkeze bağlı, 280 nüfuslu Koca Köyü’nün Muhtarı Yüksel Ünlü, arazide buldukları 3 kurt yavrusunu geçen Cuma günü köye getirdiklerini bildirdi. Yavru kurtların köye getirilmesinden sonra anne kurdun başlarına bela olduğunu belirten Ünlü, "Gece- gündüz demeden köyümüze saldıran anne kurt, bir atı, tayı ile birlikte ve bir de eşeği parçaladı. Bu nedenle köyün çevresinde ve sürülerin yanında eli silahlı nöbet tutturmaya başladık. Yavruları aldığımız yere bırakmak istiyoruz ama yavru kurtlardan 2’sini jandarmalar aldı" dedi.

Yasal işlem yapılacak

Köyde tek kalan 2 aylık yavru kurdun boğazına ip bağlayarak evinin önüne besleyen Atilla Şahin ise "Üç yavruyu köyümüze getirdik. İkisini İl Jandarma Komutanlığı’nda görevli bir astsubay bizden alıp götürdü. Köyde tek kalan bu yavruya da ben bakıyorum. Gittikçe büyüyen yavru kurt da tehlikeli olmaya başladı" diye konuştu. Olayı gazetecilerden öğrenen Çevre ve Orman İl Müdürü Faruk Köksoy, kurt yavrularının toplanarak doğal hayata salıverilmesi için görevlileri harekete geçirdi. Bir ekibi Koca Köyü’ne gönderen Faruk Köksoy, "Yabani hayvanlar doğal hayattan alıkonamaz. Soruşturmanın tamamlanmasından sonra gereken yasal işlem yapılacak. Ayrıca kurt yavruları toplanacak ve doğal hayata bırakılacak" diye konuştu.

Diğer ikisi jandarmada

Kurt yavrusunu evinde besleyen Atilla Şahin, "Diğer iki yavruyu jandarmadan gelen bir astsubay aldı. Bu yavru da büyüyor ve giderek tehlikeli olmaya başladı" dedi.

Etiketler
Ynt: Anne Kurt, Yavrularını Çalan Köyün Kabusu Oldu

köylülerin yavruların hayatını idame ettirmeleri için köye getirdiklerine hiç şüphe yok. garip olan kurtların iç güdüleri. geçen yıl galiba istanbul fatihte yuvasından düşen yavru kargayı o öldürdü teşhisiyle anne karga her gün taciz ediyordu. ve onun yaklaşık 200 yıl yaşadığı düşünülürse...!

köylüler genelde kurt yavrularını öldürür ama neden getirdiler acaba köye...

Karga yavrusunu yuvasına koydum diye anne 2 sene beni takip etmişti.. her sabah 7. kattaki evin balkonunda öterdi... yolda yürüken pike yapardı... besle kargayı oysun gözünü...

200 sene yaşayan karga herhalde bir şehir efsanesidir.

8-10 sene yaşıyorlar... kafeste iyi bakıldığında 30 seneyi buluyormuş... 200 sene yaşasalar bizden kalabalık olurlardı ;D

Karga 200 sene yaşasaydı ortalık kargadan geçilmezdi bunda bir yanlışlık olmalı.

İyi niyetle köye getirilen yavrular tekrar doğaya geri salıverilmedikten sonra anne kurt saldırılarına son vermez.Hayvanda olsa sonuçta o bir anne.

"Kurt yavrusu bulmak" ne demek yahu? Napmışlar, iki gün izlemişler gelen giden yok muymuş? Belli ki anneleri avlanmaya falan çıktı. Ne istersin gariban hayvandan da alır evine getirirsin? Sonra da suçlu anne kurt olur, ilk görüldüğü yerde vurulur.

4 -5 sene önce kuşadasında tatile gitmiştim, merkeze alışverişe gittiğimizde çok enteresan bal rengi gözleri olan bir köpek vardı adamın birinde.
benimde köpeklere oldum olası zaafım vardır güzel bir köpek hep ilgimi çeker :D direk adamın yanına gittim bunun cinsi ne diye sordum , adam abi sence ne dedi ? kafasını sevdim çok sert fırça gibi tüyleri vardı ama ne kurt köpeğine nede bir husky' e benzemiyordu ! bende bu ne diye tekrar sorduğumda adam güldü abi ben bunu bir köylüden aldım dedi annesi bir çoban köpeğiymiş ve dağda bir kurtla çifleşmiş ve bu yavrular doğmuş !! ben tehlikeli falan değilmi diye sordum pek şakaya gelmediğini ve esas en büyük sıkıntısının başka bir köpekle yanyana getiremediklerini söylemişti yani aslında her yönden asosyal bir köpekti aslında ve bi okadarda güzeldi , o suratı ve gözleri bu msj yazarken bile hala gözümün önünde :D

ben doğanın dengesinin bozulmaması yönünde düşündüğüm için hayvanları ortamlarından hiçbir şekilde ayırmamalıyız.

anne yüreğide farklı bir olay. hangi anne yavrusuna dayanabilirki. aferin anne kurta.

ellemiyiceklerdi bence iyi olmuş yavrularının peşinden 12 kilometre gelen hayvan onları orda bırakmaz dı avlanmaya çıkmıştır

Geçen yıl tavan arasına yuva yapan serçelerden birinin yavrusu balkonumuza düşmüştü. Baktık ki kolu bacağı sağlam, küçük bir kutuya koyup sinekle böcekle beslemeye başladık. İki gün sonra her sabah olduğundan daha farklı ve daha yakından gelen bir kuş sesiyle uyandım. Anne serçe yatağımın karşısında gardrobun üzerine konmuş gözleri fıldır fıldır bana bakıyor. Uyanıp göz göze gelmemizle birlikte üzerime bir pike yaparak alçaldı ve şaaap diye alnımın tam orta yerine !!! bırakıp kaçtı. Yavruyu yuvaya geri koyma imkanımız yoktu. Geceleri soğuk olduğundan yanında annesi ve diğer yavruların sıcaklığı olmadan balkonda da bırakamadık ve o ürkek korkak bildiğimiz anne kuş, haftalarca çekinmeden evimizin içine girerek yavrusunu besledi. Yavru uçmayı öğrendi ve gittiler. Annelik içgüdüsü çok farklı.

genel konuşak istemiyorum ama bazı insanlar kurt yavrularını büyümeden imha etmek için ve büyütüp çoban köpeklerine talim yaptırmak için besler astsubayda kendisi bakmak için veya buna benzer bi sebeple almış olabilir çünkü neyapıcak kurt yavrusunu illegal bi düşünce olabilir ama insanlar kendilerine zarar vermedikten sonra o hayvanlardan ne ister anlamıyorum...

Bu kadar cahilce hayvan sevgisi görmedim..
Kurtlar, insanoğlunun evcilleştiremediği asil hayvanlardandır..

O masum yavruları ne vicdanla alıp getirirsin ?? Anası tabiiki başınıza bela olur..
Köye kurt indi diye vururlar bide...

kurt başlı başına bir tür ve nadir evcilleşmeyen hayvanlardan birisi ama en önemlisi hayvanlar aleminde tek sosyal düzende yaşayandır ve ben inanmıyorum kurt yavrusu bulunmuş hikayesine çünki yavrular en sağlam yerde saklanır köyllerin yaptığı iş güzarlık

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,088
Kaydolan Son Üyemiz
TunaKarakaya

SON KONULAR

Geri