Anaflaktik Şokta(arı Ve Diğer Sokmalarda)acil Durumda Iş Başa Düşünce!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan bulenttg Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,097

bulenttg

electricianACDC
Yer
Bornova/İzmir, Türkiye
Web
www.elektrikci.webnode.com.tr
Telsiz Çağrı Kodu
TA3ATW
Anaflaktik şokta(arı ve diğer sokmalarda)acil durumda iş başa düşünce! neler yapabiliriz.
Sağlık kuruluşlarından çok uzaktayız,teknede açıkta veya koyda,dağ başında..Allerji başladı ve çok çabuk belirtileri gözlendi...basit uygulamaları yaptık yapmaya devam ediyoruz...
deri altına enjeksiyon yapmamız gerekecek

Elimizde böyle bir ilaç yoksa...en kötüsü
Tedbirliyiz ilaç ve enjektör var....bu durumda ne olacak..Türkiye de uygulaması yasak..ABD de serbest..
Enjektör yok ağızdan alınan ilaç var....ne kadar etkili olacak

Birde şu var söyleniyor....daha önce allerjisi olmayan (arıya) karşı daha sonra allerji olabiliyormuş...

Yanımızda enjeksiyon takımı taşımalımıyız,eğitimini almış olsak dahi....ne kadar yasal olur....bir şey yapmadan allerjiye maruz kalan hayatını kaybedecek,bir şeyler yapsak gideceği varken bizden bilecekler belki.....durum bu...soruda bu....

Acil sektorunde gorev aliyorum. Çok sık karşılaşmasamda nadirde olsa bazen denk geliyor. 1 sene önce arı sokmasina bağlı gelişen bir anafilaktik şok tablosu ile karşı karşıya kaldık. Tabi bizde ilaçlar vs olduğu icin hızlıca ilaci uygulayıp hastayı sevk ettik. Hastanin bilinci kapaliydi ve solunumu durmak uzereydi. Yapilan Adrenalin ilaci sayesinde yeniden yaşama tutundu. Bu gibi alerjik rahatsizligi olanlar ve risk gurubundaki kisiler yukarda da bahsettigim Adrenalin ilacini mutlaka yanlarinda tasirlar ve şoka girmeden kendilerine uygularlar. Onun dışında dogada yapılacak en iyi şey soguk uygulama olsa gerek. Zehrin yayilmasini bir nebzede olsa geciktirmek ve şişligi indirmek için. Ariya veya ilaca veyahutta herhangibir meyveye alerjisi olmayan kisilerin aksine alerji durumu gelisebilir. Bu genellikle kullandigi ilaclarda cok sık karsilasilan bir durumdur. Örnegin ben minoseft adinda agri kesici ilaci aldigimda herhangibir rahatsizlik durumu soz konusu degilken ninoseft / plus aldigimda alerjik reaksiyon gelisiyor. Bu diger ilac guruplarinda da basimiza gelebilir. En basit bir aspirinin veya bakkalda satilan novalgin ilacinin dahi insanlari oldurdugune sahit oldum. Tabi bu alerji durumu herkeste ayni siddeti gosterecek gibi bir kavramda soz konusu degil. Bazi kisilerin almis oldugu maddeye gore hassasiyeti cok daha yuksek olabilir ve alerjinin siddeti daha fazla olabiliyorken hassasiyeti az olan kiside bu alerji siddeti daha sinirli veya daha az olabiliyor. Bu biraz da kisinin sansina yada daha dogrusu fizyolojik durumuna bagli. Terimleri sadelestirerek anlayabileceginiz sadelikte anlatim. Sorunuz olursa seve seve cevaplamaya calisirim.

SM-G900H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:

Hatta ve hatta bu gibi durumlarda varsa sayet hastaya buz yutturulur yada yedirilir yada agzinda gezdirilir. Nedeni de hava yolunu kapayacak dokularin sismesini engellemek ve/veya geciktirmek.
Bu ve benzeri durumlarda yapmaniz gerekenler konusunda egitim almak istiyorsaniz sayet mutlaka bir ilk yardim egitimi almalisiniz. Ilk yardim egitimlerinde bu konular anlatiliyor vede uygulamada neler yapmaniz gerektigi ogretiliyor. Ancak ilk yardimda asla ilac yoktur. Tamamen cevre kosullarindan yararlanilarak eldeki imkanlar dahilinde mudahalede buluna biliyorsunuz.

Dip not: Arı sokmalarindaki sokulan yerdeki kizariklik ve sislikte bir alerjik reaksiyondur. Bu kizariklik ve sislik bolgesel olarak kaliyorsa sorun yok ancak tum vucuda yayiliyorsa mumkun olan en kisa sure de hastayi acil servisi olan veya doktor bulunan herhangibir saglik kurumuna yetistirmeniz gerekmekte. Ayrica artik bir cok ilimizde Helikopter ambulanslar mevcut. Dagda bayirda yada sehirden cok uzak bir alandaysaniz bulundugunuz ilde helikopter ambulans varsa talep edebilirsiniz. Tamamen ucretsizdir. Bu gibi acil durumlarda ilk aramaniz gereken kisi aileniz esiniz dostunuz veya jandarma polis degil kesinlikle 112 Ambulans servisi olmalidir.

Son düzenleme:

Öncelikle zaman ayırıp yazdıklarınız için teşekkür ederim.Tekneyle açılıp zaman zamanda koylarda kalıyoruz,karaya yakın olduğumuz için de arı,balık avlarken bazı zehirli türler var,genelleme yaparsak her yerde bir olumsuz durumla karşılaşmak olası.Hızlıda hareket etseniz en yakım yer 3 saat gibi,telefonlarında çekmediğide oluyor,telsizle haber verseniz yardım gelene kadar zaman geçmiş olacak.İlk yardım eğitimide aldık,gerekenleri yaparken vaka kötüye gidecek durumda antihistaminik,adrenalin gibi ilaçları enjekte edebilmemiz yasal olarak mümkün değil Türkiye de.
Bunların dışında kırıklar,boğulma,kesikler,ezilme,olta iğneleri batması,gıda zehirlenmesi denizde uzun seyirlerde her an karşılaşılacak olaylardır.

Karada yılan,akrep,arı......arıcılık kursları düzenleniyor,ben görmedim duymadım katılımcıların hiç biri arıya karşı allerji testini yaptırdığını..bende O kurslara gidiyorum 3-5 kovanda arı bakalım doğal bal için...bazı gezgin arıcıların bu nedenle hayatlarını yitirdiklerini söylediler....

Buradan edindiğim sonuç ilkyardım çantamızda basit malzemelerin dışında acil durumlarda kullanılacak ilaç ve enjektör bulundurup ileri seviyede ilkyardım,tıbbi müdahale pratiklerini tazelemek.

Yasal olarak yaninizda ilaci bulundurmanin hic bir sakincası yok ancak bu ilacı herhangibirine yapmanız yasal olarak size sıkıntı yaşatabilir. Hatta taksirle adam öldurmekten dahi yargilanırsınız. Size tavsiyem ilac yaninizda bulunsun ancak uygulama noktasinda telefon veya telsiz yardimi ile doktorla iletisime gecerek kendisinin onayini alarak yapmanizdir. Bu durumda yasal olarak kendinizi kurtarabilirsiniz. Bu ve benzeri rahatsizligi olanlar Adrenalini yanlarinda tasiyarak kendilerine uygulayabiliyorlar. Sizinde yaninizda bulunması hayat kurtara bilir. Direkt damardan verilmedigi muddetce herhangibir sorunla karsilasacaginizi dusunmuyorum. (Ilacin olasi komplikasyonlarindan bahsetmiyorum) Genellikle sık karsilasilan sorun kalp hizinin olmasi gerekenden cok daha fazla yukselmesi. Ancak anaflakside zaten kalp atim hizi yavaslamistir ilac bir nebzede olsa onu dengeler veya cok az arttira bilir. Burda bence asil sorun hastanin anaflaksik şoka girip girmedigini anlamak. Sayet buna kanaat getiriliyor ise hayat kurtarabilir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR