Anadolu Parsı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan schweps Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 58
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 23,633

Etiketler
Ynt: Anadolu Parsı

van gölü canavarı diye bişi uydurdular sonrasında uyduranlar bile inandı :smiley: ama komik tarafı aramaya çıkanlar sandallarda tüfeklerle poz veriyorlardı.madem nesli olmayan bişiye inanıyorsunuz aramaya niye tüfekle çıkıyosunuz :smiley:bu hayvanında kaldıysa başına aynı şey gelmez umarım
ormanda hareket eden herşeye ateş eden adamlar varken ,anadolu parsının onlardan önce birileri tarafından bulunmasını diliyorum.

Hasan Lİderin de söylediği gibi hayvanlar kimin kendilerine zarar verip kimin vermeyeceğini uzun yıllar ve tecrübeler sonunda artık öğrendiler.
Bir hayvanın düşünme ve öğrenme yetisinin olmadığını sanmayın. Her hayvan düşünür, öğrenir ve hatta öğretir.
Hayvanlarla uzun süre zaman geçiren kişiler göreceklerdir ki : karşınızdaki canlı aslında bakışıyla ya da çıkardığı seslerle size gayet net cümleler kurmaktadır.

Anadolu Parsı biryerlerde ona zarar verebilecek kişileri izliyor. Zaman ona atalarına yapılanlar sonucunda bunu öğretti. Onu biryerlerde görebilecek kadar şanslı olan kişiler, bir hayvana zarar vermeyi aklının ucundan bile geçirmemiş kişilerdir.

Bir ormanda, bir gece vakti kalma fırsatını yakalayabilirseniz eğer, etrafı daha dikkatli dinleyin. Kulaklarınız sizi bazı cevaplara götürecektir.

Sevgi ve selamlarımla.

Anadolu parsinin gectigi bir konuda moderatorumuzun yonlendirmesi sonucu bu konuya geldim. Bir arabimiz kackar daglarinda bu hayvani gordugunu soyluyordu. Burada forumumuzda sizin gibi bu konuda bilimsel arastirmalar yapan yaban hayati uzmani insanlarimiz varken umari size goruldugu yeri soylerde ve sizlerle is birligi yapar. Bu hayvanin bulunmasini ve yeniden neslinin cogaltilmasini cani gonulden isterim.

Benim nette en yakin tarihte bulabildigim bilgi asagida;
http://www.yabantv.com/haber/588-anadolu-parsi-yasiyor-mu.aspx
Toroslara 50 tane fotokapani yerlestirilmis. Fakat nereye ve nasil yerlestirildigi bence onemli. Zamanla Turkiyede bu hayvanin goruldugu soylenen diger bolgelere bu fotograf makineleri tasinarak fotograflanmaya calisilacakmis. Umarim bir netice alinir. Ama 50 adet makine biraz az gibi geldi bana. Devletin boyle bir is icin daha buyuk bir butce ayirmasi gerekli bence.

Herkese merhabalar,
Anadolu Parsı neslinin tükenmediği ümidini ben de taşıyorum. İnanıyorum ki bir gün, bu türe ait yaşayan örneklerinin bulunduğu konusunda kamuoyuna müjde verilecektir.
Bu konuda (da) bir çalışma yapmış olan Düş Hekimi Yalçın Ergir'in hazırladığı çok güzel bir sunuya ait bağlantı adresi:

http://www.ergir.com/son_anadolu_panteri.htm

Hükümet toros dağlarına 50 adet gelişmiş fotoğraf makinesi yerleştirmiş. Her koşulda çalışabilen bir makine. İnşallah sonuç çok güzel olur...

Evet bu foto kapanlari sirasi ile anadolu parsinin goruldugu soylenen bolgelere yerlestirilecekmis. Sanirim ikinci sirada siirt, ucuncu sirada ise karadeniz daglari varmis. Umarim bir ise yara bu fotokanpanlari. Gerci fotografini gormekte yasadigini kanitlamis olsak bile turun canli orneklerinden en az bir kac cift yakalamamiz gerekir ki turun devamliligini saglamak icin ciftlestirilebilsin. Yani sadece fotograflamaklada bitmiyor.

Ayrica arkadaslar googla bir arama yaparken forumdan eski konulardan boyle bir linke ulastim.
http://www.arpacik.net/guncel_detay.asp?id=83
Buda resmin direk linki: http://www.arpacik.net/images/jpg/guncel/panter/a_panteri.jpg

Burada bir fotograf var ve konunun yazildigi tarih itibari ile takriken 1.5 yil once anadoluda vuruldugu itta edilen bir anadolu parsi. Degerli veterinerlik fakultesi hocalarimiz ve hayvani cok iyi taniyanlar bakarlarsa ve bize gercekte o olup olmadigini soylerlerse seviniriz. Eger vurulmus olan gercekten yakin zamanda bir anadolu parsi ise niye hic gundeme gelmedi buda baska bir soru.

Arkadaşlar FOTOKAPAN iyi bir yöntem fakat asıl önemli olan medyamızın halkımızı bilinçlendirecek yayınlar yapması.

Bakın sabahtan akşama kadar görsel medyada (Büyük oranda) saçma yayınlar, insanları uyutma yayınları, kan, gözyaşı ve içinden çıkılamayan siyasi yayınlar....

Bu girişimleri destekleyecek ve sponsorluk yapacak kişi, kurum ve kuruluşların olması gerek. Seyrettiğim belgesellerin %99'u yabancılara ait. Bizim neden olmasın?

Bizim ülkemizin pek çok insanın fark etmediği bir özelliği var. "Bu ülkenin her tarafına, ama her tarafına ulaşmak mümkün." Aynı zamanda lojistik destek göndermek te kolay.

bizde böyle şeyler geçer akçe değil de ondan :smiley:

"icat çıkarmak" sözünün olumsuz anlamda kullanıldığı bir memlekette bu işlerle uğraşanlara deli gözüyle bakılıyor zihniyet değiştiğinde bizdeki varlıklar da ortaya çıkartılır tabi avcılar bizden önce ulaşmazsa (yakın zamanda sahibinden.com a pars postu satışı verecek kadar ileri gittiklerine göre gerisini siz düşünün)

Evet haklısın Yaşar kardeşim, daha da acı bir şey var; Herkes çevreci, herkes hayvan sever, herkes vatansever, herkes kitap okumayı sever?.......Hani nerede?

Gerçek ele alınacak kişi sayısı çok az.
Bırakalım Anadolu Parsı meselesini, bazan soruyorlar bana ne işin var doğada diye?....................Neden tatili Bodrum ya da Antalya'da
bir otelde yapmıyorsunuz?...................Çadır, karavan, dağlar, kanyonlar, ormanlar vs.?...........Otel, garsonlar, yüzme havuzu, içki kültürü, mayolu kızlar varken?...

Hiç cevap vermiyorum, ne diyeyim!

Biz bize yeteriz sanırsam. :D

İnşallah o makinelerin başındakiler her çekileni kontrolsüzce yayınlamaz.
Nadir olan ya da nesli tükenmiş hayvanı öldürmek, yakalamaktan daha kolaydır.
Canlısını yakalasanız alırlar elinizden ama öldürürseniz postunu çok paraya satabilirsiniz. E malesef bunu bilen eli tüfekli çok insan var ülkemizde. Bir gün hayatlarının garantide olacağına inanırsam ben size çekip gösteririm onları. Şu sıralarda nesli tükendi bilmek en iyisi. Düzinelerle antik kent buldum ve yayınladım. Arkeolojik kazı mı yapldı. Yoo definecilere mekan oldu. 14 milyon yıllık bozulmamış dinazor fosili buldum ne oldu. Tarihlendirmesi yapıldı. Gelecek on yılda kazılacak dendi ve artık o yerinde yok. Bu ülkede yok diye bilinen mikanit-muskovit madeni buldum yayınladım. İlgilenen bir yetkili mi oldu yok. Üç bin yıldır muhafaza edilmiş, herbiri normal buğdayın üç katı büyüklükte ve bir tane ektiğinizde 700 tane veren buğdayı yayınladım ne oldu simsarları haricinde kimse ilgilenmedi. Şimdi Anadolu parsını yayınlayınca kim ilgilenecek varın siz tahmin edin.

Evet Hasan, söyledikleriniz acı ama maalesef doğru.........................Anadolu parsınında neslinin tamamen tükendi bilinmesi daha iyi. İnsanlar bu hayvanı en ücra köşelerde arıyorlar, fakat burnumuzun dibinde. Allah'tan bilen yok.

Bence Anadolu Parsi hic bulunmasin, karistirilmasin. Bir efsane olarak devam etsin, zira biz leylegi rakiya meze yapabilecek kadar, deniz kaplumbagasinin ustune benzin dokup yakacak kadar, kopekleri kedileri taslayip, oldurecek kadar; dogaya karsi kin duyabilen gaddar bir milletiz. Bir zenginin sominesinin onunude post olarak yatacagina, bilinmeden ormanlarimizda yasasin daha iyi.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,409
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri