Anadolu Parsı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan schweps Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 58
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 23,660

Etiketler
Ynt: Anadolu Parsı

Yasar bey, o yuzden korunmalari gerekiyor ya. Bir salak cikip cikmayacagina kimse garanti veremez, boyle bir riski de kimse goze alamaz.

Diyarbakır Ulu camiden bir resim;

32582847.000DiyarbakirUluMosque.jpg

Sanırım zamanında buralarda varmış.Halende olması muhtemeldir.

Antakya müzesinde mozaiklerde de var. Geçen yaz ekoloji temelli doğa eğitimleri kapsamında mozaiklerdeki anadolu parsı ve diğer hayvanları göstermeye gittiğimizde antakya müzesindeki güvenlikçiler bize orada mozaiklerin başında ders anlatırken "burada rehberlik yapma yetkiniz yok kokartınızı gösterin" gibi saçma bir istekle geldiler itiraz ettilk biz rehber değiliz burada da ders anlatıyoruz buradakiler de turist değil dediğimizde müze müdürü yüzümüze karşı (tamamına yakını öğretim üyesinden oluşan yaklaşık 40 kişi) küfretmişti sonra da polis çağırmışlardı :D. Gidip şikayet bile etmedim gruptakilere de şikayet için izin vermemiştim böyle salakça bir nedenle günlüğü 3 000 ytl ye malolan eğitim için yarım günümüzü harcayamayız demiştim bu vesileyle müze müdürüne hörmetlerimi bir daha sunasım geldi :smiley:. Müze müdürüne ne mi oldu ? hiçççççççç ne olmasını bekliyordunuz ki ?

Yaklaşımınız güzel ama siz o müdürü şikayet etmezseniz ne olmasını bekilyordunuz. ( yanlış anlamayın sizi yargılamıyorum, sözüm genel dir.)

'' Bu ülkede namuslular da namussuzlar kadar cesur olmadıkça kurtuluş yoktur.''

insanlar layık oldukları kişilerce yönetilirler benim maksadım antakyanın müzesini ya da müze müdürünü düzeltmek değil ayrıca vaktim çok kıymetli o soruna antakyalılar baksın dedim kimse bakmadı bakacağını da sanmıyorum. namussuzlar kadar cesurum ama ben intikamın soğuk yenecek bir yemek olduğuna inanırım :smiley:. o müzeye parasını vererek tubitak ekoloji temelli doğa eğitimleri kapsamında girdik ders mekanı olarak kullanmak için olanları abartmıyorum en az 35 tane şahidim var. bu yıl aynı projeyi yine vermeyi planlıyorum ve eğer proje bu yıl da desteklenirse antakya ve müze projede olmayacak biz en yakın yer olarak eğitim için antep müzesine gideceğiz.

http://haber.mynet.com/detay/guncel/Hatay-da-olu-cizgili-sirtlan-bulundu/19Aralik2008/N193883

Bu günkü mynetten bir haber.Hemde yukarda bahsini ettiğiniz bölge ile alakalı.

Söz konusu olaya gelince.Durumu yazılı olarak kaleme alın,şahitlerinizede imzalatarak iadeli taahhütlü olarak yada yolunuz düşüyorsa elden Söz konusu müdürün bulunduğu yerdeki Cumhuriyet savcılıklarına verin.

Gereken muhakkak yapılır.Bu tarz konularda kolluk kuvveti olan polisle değil yaptırım ve emir makamı olan savcı ile İrtabata geçilmeli.Bunu yapmanızı şiddetle öneriyorum.

Buna ilave sırf bir kendini bilmez yüzünden müzeyi protesto yanlış.Faydalanabileceğiniz birşey varsa bundan faydalanmak sizin en doğal hakkınızdır.

TurKuaZ' Alıntı:
http://haber.mynet.com/detay/guncel/Hatay-da-olu-cizgili-sirtlan-bulundu/19Aralik2008/N193883

Bu günkü mynetten bir haber.Hemde yukarda bahsini ettiğiniz bölge ile alakalı.

Söz konusu olaya gelince.Durumu yazılı olarak kaleme alın,şahitlerinizede imzalatarak iadeli taahhütlü olarak yada yolunuz düşüyorsa elden Söz konusu müdürün bulunduğu yerdeki Cumhuriyet savcılıklarına verin.

Gereken muhakkak yapılır.Bu tarz konularda kolluk kuvveti olan polisle değil yaptırım ve emir makamı olan savcı ile İrtabata geçilmeli.Bunu yapmanızı şiddetle öneriyorum.

Buna ilave sırf bir kendini bilmez yüzünden müzeyi protesto yanlış.Faydalanabileceğiniz birşey varsa bundan faydalanmak sizin en doğal hakkınızdır.

hocam yukarıdaki sırtlan haberinin kaynak kişisi benim :smiley: sırtlan şu an bizim fakültede otopsi yapılacağı günü bekliyor

müze ile ilgili dediğim gibi uğraşacak vaktim yok kaygım da
aynı muameleye antepte maruz kalsam gider dediğinizi yapardım çünkü kendi memleketimde böyle bir şeyin olması beni rahatsız ederdi. bu yaklaşımım farklı yorumlanabilir ancak kendimce haklı nedenlerim var insanlar memleketlerine sahip çıkmal,ı çıkmıyorlarsa da onun ceremesini çekmeliler diye düşünüyorum. aslında antep mozaik müzesi ve antakya müzesi arasındaki anlayış ve yönetim farkları ile konuşulacak -bir müze ziyaretçisi olarak- çok şey var ama daha sonra bu konuyu etraflıca yazarım.

saygılarımla

Yurdumuzda halen insanın ayak basmadığı, basamadığı yerler ve küçük de kalmış olsa vahşi ormanlar mevcuttur. Biliyorsunuz ben izciyim, izlerden seslerden ve görüntülerden anlarım. Bu gün ülkemizde köylülerin bile ismini bilmedikleri hayvanlar görülmekte, tarif ettiklerinde hiç bir şeye benzetemediğiniz hayvan göründüğü (Birden fazla kişi tarafından) biliyorum ve bunu görenlerden dinliyorum.
Kimbilir belki neslini tükettiğimiz hayvanlara köylüler başka bir isim veriyorlardır ve bilimsel olarak ne demek istediklerini anlamıyoruzdur.
Mesela Anadolunun bazı yerlerinde canavar diye kurta bazı yerlerinde ayıya derler. Karacaya keçi derler. Anadolu leoparına ne derler, aslana ne derler bunları detaylarsak bunları sadece avcıları gider bulur ve vurur. Nasıl bir iş ise avlamak görüntülemekten öte bir dürtü her halde. Aynen biz arkeologların tarihi esere definecilerden sonra ulaşabilmemiz gibi. Nedense insanlar zarar vermek için hiç beklemez ama hayırlı bir iş için bekler.
Eğer yüzlerce kilometre eni ve boyu olan bir ormanlık alanı sadece 10 kişi koruyorsa ben onların nerde olduğunu söylemem zaten merak etmeyin:smiley: Belki ilerde, şartlar oluşunca...

şu an 107 yaşında olan bir dede var sürekli gittiğimiz yakın yaylaya gençliğinden beri sürekli gider ve yılın yaklaşık 6 ayını orada geçirir hala genç hala dinç ve hafızası yerinde. yazın sohbette kendisine dede buralarda iri kediler var mı dedim hayır oğlum ne gezer ben hiç görmedim dedi ama ben kızımla gezerken aynı yaylada şubat ayında vaşak görmüştük. acaba ilgi farklılığı mı, şans mı yoksa başka bir şey mi aynı yaylada en az 50-60 sene senenin yarısını geçirip de bölgede yaşayan hayvanları görmemek ?

Ben hayvanların insanların düşüncelerini bir biçimde bilebildiklerine inananlardanım. Zarar görme ihtimali olan insanlara (avcılar gibi) görünmeyi pek sevmezler, oysa onlara zarar verme ihtimali olmayan duygular içinde tabiatta dolaşanlara karşı daha az korunma ve gizlenme gereği hissederler. Bu yüzden arayan ancak tesadüfen veya büyük çabalarla ulaşabilirse de zarar verme ihtimali olmayanlar daha kolay görürler. Şüphesiz ki ihtiyar bunu görmüş olsa civarda ne kadar avcı varsa iki saat içinde hayvanın peşine düşerdi. Domuz, kurt, çakal ve tilki ile vaşak belki inanılmayabilir Ümraniyedeki Kent ormana geliyorlar. Hatta belki burda kalıyorlar çünkü onlar da bilir ki burası en emin yer. Bilmem hatırlarmısınız biz daha lisedeydik Aksaray İskender paşa ilköğretim okulunun bahçesinde kurt vurulduğu zaman. Bir de şöyle düşünmek lazım. Sokak köpeği, kurt, tilki ve çakalı bir birinden kedi ve sansarı birbirinden ayırabilecek kaç kişi var İstanbul'da? Yine eğer ilk yardım kurallarını uygulayıp sizi sokan yılanı yakalayıp hastaneye götürdüğünüzde o yılanı n ne olduğunu bilebilecek Türkiye'de hastanelerde kaç kişi var. Ben söyleyeyim hastanelerde kimseyi bulamazsınız. Ben de bu yaşa kadar gördüğü yılanın cinsini ismen söyleyebilecek bir kişi tanıdım. Bu kadar gelmişken bari önemli bir notla bitireyim: Siz siz olun sizi sokan yılanı öldürmek ve yaralamak için sakın uğraşmayın. Zehiri vücudunuza hızla yaymış olursunuz. Eğer ısırmadan farklı bir sancı hissediyorsanız. Derhal zehirli yılan sokma ilk yardım kurallarını uygulayarak acilen hastaneye gidin. (Turnike yasaklanmış olsa da bu durumda belli süreler ve şiddet ile uygulanabilir) Yılan ne olursa olsun yapacakları iğne 2 tanedir ve bellidir. A ve D yi yaparlar güle güle derler. Daha detaylı bilgi veremem çünkü sadece 39 yıldır arazideyim ve en az yüz bin çocuk götürdüm henüz birini sokan yılan çıkmadı:smiley: Kim bilir belki de izcilerin öldürmeyeceğini bildiklerindendir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.