Anadolu Parsı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan schweps Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 58
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 23,640

schweps

Zirve
ozntan' Alıntı:
.......... neslini avcıların tükkettiğini öylediğiniz anadolu parsını devlet yok ettirdi şimde çabasını avcılar ve çevreciler veriyor ............

Anadolu parsı neslinin tükendiğinden o kadar da emin olmayın.
Daha bu sabah haberlerde, neslinin tükendiği sanılan bir maymun türünün tespit edildiğine rastladım.
O haberi bulmak için az önce google'da "nesli tükendiği sanılan" diye bir tarama yapınca o hariç daha pek çok sevindirici haberle karşılaştım.
Ne var ki bazı türler gerçekten kayboluyor ancak pek çok arkadaşın da yazdığı gibi bunda avcıların payı sanıldığı kadar yüksek değildir.

Etiketler
Ynt: Anadolu Parsı

schweps' Alıntı:
Anadolu parsı neslinin tükendiğinden o kadar da emin olmayın.
Daha bu sabah haberlerde, neslinin tükendiği sanılan bir maymun türünün tespit edildiğine rastladım.
O haberi bulmak için az önce google'da "nesli tükendiği sanılan" diye bir tarama yapınca o hariç daha pek çok sevindirici haberle karşılaştım.
Ne var ki bazı türler gerçekten kayboluyor ancak pek çok arkadaşın da yazdığı gibi bunda avcıların payı sanıldığı kadar yüksek değildir.

anadolu parsı ile ilgili en son resim 1989 yılında çekilmiş bir resimdir onun dışında bir resim yada bulgu emare iz hiç birşeye rastlanmamıştır ve bu tüm çevrecileri tüm duyarlı ülke yurttaşlarını üzdüğü gibi avcılarıda çok derinden üzmüştür 1980-1986 yılları arasında o gün ki tarım orman sorumluları bu hayvanın zararlı olduğunu düşünerek tuzak kurulmasını sağlamış ve imha edilmiştir emtelride hayvanat bahçelerine teslim edilip etçil hayvanlara yemek yapılmıştır =(( bu olaydan sonra günümzde 2001 yılında anadolu parsı için bir çalışma başlatırlamıstır başta SAYHAD (sürdürülebilir yaban hayatı derneği ) olmak üzere dağlarda ve kırsalda anadolu parsına dair bir iz emare aranmıştır ve bu çalışmalar hala sürmektedir devletin ise bu hayvanla ilgili olarak tek yaptığı eylem telefon kartlarına resmini koymaktır =((

2008 in son aylarındayız ama bu güne kadar gerçekten suan yaşadığını kanıtlayacak hiç bir iz bulunamamıştır

lütfen inanın çok sevinirim yaşadığı bilinse zaten ona göre bir üreme programı düzenlene bilinir ama malesef iste

yasarergun' Alıntı:
anadolu parsını ben de arıyorum
bir gün sadece izini değil kendisini de bulacağımı bilerek arıyorum
eminim bir gün kendini bana gösterecek
görürsem ilk sizin haberiniz olur
:smiley:

Yaşar abi o güzelliği ben görüntüleyip sizin usta ellerinize teslim edeceğim.
Üreme programının da sizinle birlikte kamu oyuna duyurulmasına öncülük edeceğim söz ;)

2001-2002 yillarinda bir arkadasim Anadolu Parsi aramalarina katilacakti. Ondan ogrendigim kadariyla, umutluydular. Umarim bir gun kendisini gorur,sesini duyariz.

1989 dan beri anadolu parsı ile ilgili hiç bir iz bulunamadı 1999-2000 o dönemin tarım orman müsteşarlığı bir ekip kurdu yaklaşık 65 kişilik bir ekip içlkerinde bir tane zoolog,veteriner,yada bölge bakımından corafi yeterliliğe sahip birisi yoktu buldukları tek şeyde sivas hacı bektaş veli derneğindeki 40 lar odasındaki posttu ağlanacak halimize gülesim gelmişti iz diye onu çıkardılar önümüze dedilerki gerçekten böyle bir canlı varmış ve bu bölgede yaşamış ben o gün umudumu azalttım ptt nin telefon kartındaki nesli tükenmiş hayvanlar koleksiyonundada gördüğümde bitti dedim bu saatten sonra devlet tekelinde yürütülen her arama çalışması para çalmak için yapılıyor gibi geliyor ( sakın ola derneklere yada sivil toplum kuruluşlarına gönderme yaptığımı düşünmeyin keşke orman bakanlığı sivil toplum örgütleri kadar çalışıyor olsa en azından onlar kadar dürüst ve özverili çalışsa)

ozntan' Alıntı:
1989 dan beri anadolu parsı ile ilgili hiç bir iz bulunamadı 1999-2000 o dönemin tarım orman müsteşarlığı bir ekip kurdu yaklaşık 65 kişilik bir ekip içlkerinde bir tane zoolog,veteriner,yada bölge bakımından corafi yeterliliğe sahip birisi yoktu

Hal böyle iken neden umudunuzu azalttınız?

sadece bu arama projesi için benim bildiğim bir yaban hayatı derneği 60.000 ytl harcadı ve bu para avcılardan toplandı ama bizlerinde hayat içerisinde sorumluluklarımız var yani tamam işte bir kaç birşeyden kısıp bağış yapıp biriktirdik o parayı ve bir ekip kuruldu gerçekten bu işi yapabileceğine inandığımız 14 kişi görevliydi

2 zoolog vardı
6 bölgede arama yapıldı ve o bölgeleri gerçekten çok iyi bilen 8 kişi görevlendirildi bunlardan ikitanesi harita üzerine çalışan insanlardı 1 kameraman ve 1 fotoğrafçı vardı yaban hayatı üzerine master yapan bir veteriner arkadaşımız ve yaban hayatı üzerine eğitim veren bir öğretim görevlisi hocamız vardı bu ekip onlarca insan arasından kariyerleri göz önüne alınarak seçildi ve 9 tanesi derneğin üyesi bile değildi yani illa dernek içinden bir arama yapılmadı ancak hiç bir iz bulamadılar köylülerle görüşüldü fotoğraflar gösterildi yada köy içerisinde bulunan veteriner arkadaşlarla görüşüldü hayvanlara yapılan saldırıları yada ölen hayvanları ısırılan yerlerinden resimle belgeleyen ve bunları bir arşiv halinde tutan sivasta veterinerlik yapan gökhan değirmenci ile görüşüldü elinde tam 645 tane resim vardı koyunlar boğazlanmış falan bu arkadaşta kurt saldırıları ile ilgili bir çalışma yapıyormuş kurt popilasyonu ile ilgili resimlerin hepsi incelendi fakat ne o kişi nede o bölgelerde yaşamış herhangi biri son 10 yıl içerisinde hiç rastlamamışlar bizim elimizdeki imkanlar dahilinde yapabildiğimiz buydu malum ülkemizdede kimse böyle bir konuiçin sponsor olmaz yine bağışlarla yapılması beklenecek ama 4-5 yılda bir biriktirebildiğimiz parayı bu işe ayırıp bişey bulabileceğimizi zannetmiyorum devletin göndereceği arama grubuda zaten belli onun için umudum hiç yok diyebilirim belki bir yerlerde bir çift kaldıysa onlar bir şekilde üremeye başlarsa bir gün bir yerlerde de tesadüfen görülürse iste ozman umutlanırım ama o güne kadar pek umudum yok acı ama malesef gercek bu

aynı durum çizgili sırtlan için de geçerli idi ve 40 yıl önce soyunu tükettik deniyordu ama şu an hatay hemen heryerden çizgili sırtlanlar burada da var diyen insanlarla dolu. ek olarak türkiyede 200-300'lük sürü halinde doğal hayatta yaşayan ceylanlar var dense kimse inanmazdı ama siteye koydum hatayda ceylanlar cirit atıyor ortalıkta. yine amanoslarda kimse onlarca yıldır vaşaktan bahsetmiyordu geçen kış kendim gördüm. çizgili sırtlan mağaraların olduğu bölgeye bağımlı yaşadığından daha sık görülebilir ya da daha sınırlı bir bölgede yaşayabilir fakat anadolu parsının yaşam alanı daha erişilmesi güç yerler ve o bölgelere amanoslarda terör nedeniyle girmek sorun teşkil ediyor. bence biz hala bu türü tüketemedik bir gün bir yerlerde bulunacak. bir de av ve avcı ikilisinin bir arada bulunacağından hareketle dağ keçisi ve karacanın bol olduğu karadenizdeki dağlık alanla amanoslara iyi bakmak gerektiğini düşünüyorum. amanoslarda iki vadi gerçekten çok ıssız ve insan ayağı değmemiş birisi karayaka deresinin olduğu vadi öbürü de deliçayın aktığı vadi. tabi kisecik-höyük çizgisinin güneyi de önemli bir alan. amanoslarda ilerde birileri anadolu parsı bulursa eminim bu 3 bölgeden birisinden bildirilecek.

karadenizin neredeyse tamamını taramışlardı ancak hatay ile ilgili bir çalışma yapılıp yapılmadığı konusunda emin değilim akşam telefonla bilgi aldıktan sonra bu konu ile ilgili mutlaka bişiler yazarım bu arada dikkatimi çeken bir şey var benim izmirle ilgili işim gereği çok geç saatlerde eve geliyorum ve bu seneye kadar görmediğim kadar tilkiyi bu sene görmeye başladım mantık yürütüp neden bulmaya çalıştım ama pek elle tutulur bişi gelmedi aklıma av ve avcı ilişkisi diyince nedense kafamda çağrışım yaptı izmirin evka-4 diye bir semti var dağlık bir arazide sabah saat 5:30 -6:00 arası oradan geçiyorum orada bile tilki görür oldum izmir aydın otobanını kullanıyorum sabahları nortmalde her gün 1-2 adet araba çarpması sonucu ölmüş köpek görürdüm bu aralar sürekli tilkiye denk geliyorum acaba ilgimi çektiği içinmi bana çok gözüküyor yada sayısında bir artışmı var bilgim yok yaban hayatı ile ilgilenen birisi olarak duyumunuzun olup olmadığını sormak istedim

saygılarımla

bu yaz özellikle bu baharda doğmuş ve araba çarpması neticesinde ölmüş bir sürü genç tilkiye ratladım. ancak benim tilki sayısı konusunda kriterim kayseri himmetdededen girip boğazlıyan-yozgat-alaca-çoruma varan yoldur. o yolu yılda bir kaç kez ve gece 12 den sonra geçerim o yol tilki sayısı açısından zengindir ama 3 yıl önceye göre daha fazla tilki var diyemem tilki sayısının çok arttığını söyleyemem ama genç yavru ölülerine daha sık rastlıyorum o da bir gerçek.

anadolu parsının son örneklerinden birisi de amanoslarda samandağ musa dağında zehirlenerek öldürülen örnektir dolayısıyla orada olması hala muhtemeldir. yakın zamanda bir duyumum var ama olayı teyid etmem gerek. görülen bölge de benim bakmayı planladığım yerlerden birisi. hayvan görülme konusu kesin ama tür konusunda emin değilim.

bu konu ile ilgilirtibatta olalım sayhadın yakın bir zamanda planladığı bir çalışma var gerekirse o bölgeye öncelik verilmesi için baskı uygularım

eğer bilinmezse geride kalan 3-5 taneside kendi içinde yok olur gider sonuçta buralar masaimara yaylaları değil ama bulunursa koruma altında üreme programı uygulanır avlayabileceği hayvanların olduğu bir alan milli park ilan edilir ve çoğalıp gelişmeleri sağlanır yıl içerisinde sadece 1 kez doğuran ve doğurduğu yavruya 1 yıl eşlik ettiği düşünülürse pek şansları yok gibi aynı çitaların çiftleşme süreci gibi bir süreçleri var erkek olanı geliyor dişinin yanında 2 aY kalıyor en uygun olduğu an döllüyor ve gidiyor dişi doğumu yanlız yapıyor ve avlanmaya gittiğinde yavru savunmasız açıkta kalıyor dolayısı ile yavrunun öldürülme riski çok yüksek en büyük düşmanı yine kendi babası çünkü bu sebeple bulunup koruma altında çoğaltılması en doğru yaklaşım olacağı kannaatindeyim aynı zamanda yaban hayatı uzmanlarıda aynı şeyi düşünüyorlar hatta ege veterinerlik fakültesinde yaban hayatı ile ilgili bir tez arasında bu konuda işlenmiş tesadüf sonucu okuma şansım olmuştu keşke 1 kopya saklasaydım diye düşünüyorum çok keskin ve ince bir şekilde konu ele alınmış tüm üreme ve yaşatma deteyları düşünülmüştü çitalarla yaşam tarzı benzediği hatta hemen hemen aynı olduğu için sanırım çitalar baz alınarak hazırlanmış ama sonuçta aynı düşünce ile çoğalmaları mümkün kılınabilir

Koruma altinda cogalmalari mantikli bir cozum olur. Zaten belli bir populasyona ulastiklarinda, tamamiyle kendi baslarina birakilabilirler. Umarim bir cift Anadolu Parsi dogada biryerlerde bariniyordur.

Gokhan.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR