Anadolu Çoban Köpekleri / 7 Irk / FCI Çalışmaları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan fosilbulent Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 49
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 51,034
Ynt: Anadolu Çoban Köpekleri / 7 Irk / FCI Çalışmaları

Kangallara bayılıyorum çok akıllılar , ürkütücüler biraz , yemeklerini yerken de fazla yaklaşmamanızı öneririm . Bir de arkadaşımın köpeği vardı , kangal - alman çoban köpeği kırması , hayatımda bu kadar çılgın bir köpek daha görmedim . O da çok iri yarıydı ve beni görünce saldırmak için kocaman kulübeyi ordan oraya sürüklüyordu .

Etiketler

BTB_Wild' Alıntı:
Kangallara bayılıyorum çok akıllılar , ürkütücüler biraz , yemeklerini yerken de fazla yaklaşmamanızı öneririm . Bir de arkadaşımın köpeği vardı , kangal - alman çoban köpeği kırması , hayatımda bu kadar çılgın bir köpek daha görmedim . O da çok iri yarıydı ve beni görünce saldırmak için kocaman kulübeyi ordan oraya sürüklüyordu .

yemek yeme mevzusunu, eğiterek çözebiliyorsunuz. Ayrıca kangal + gerçek kurt karışımı bir üniversite Türkiyeye özgü "Türk kurdu" olması açısından çiftleştirme yaptı. Gerçekten dediğiniz gibi iri ve çok güçlü bir köpek çıkmış ortaya.

Kendi köpeğimi eğitmiştim , ama bana geldiğinde daha bebişti , çok küçüktü , gözünü açtı beni gördü diyebilirim . Maraş'tan bir polis merkezinden gelmişti ; polis köpeğiydi ve safkan alman kurduydu . Yemek verdikten sonra gider önünden tabağını alırdım , sonra severdim geri koyardım , hatta özellikle çok aç olduğu zamanlar yapardım bilerek ve alıştırmıştım kesinlikle saldırma hırlama gibi huyu olmadı . Büyüyünce alıştırmak biraz zor olabilir ...

Evet kangal - alman kurdu fena oluyor . Bahsettiğim köpeği ahırların bulunduğu bölgeye bırakıyorlardı atları koruması için . Köpek değil silah .

BTB_Wild' Alıntı:
Kendi köpeğimi eğitmiştim , ama bana geldiğinde daha bebişti , çok küçüktü , gözünü açtı beni gördü diyebilirim . Maraş'tan bir polis merkezinden gelmişti ; polis köpeğiydi ve safkan alman kurduydu . Yemek verdikten sonra gider önünden tabağını alırdım , sonra severdim geri koyardım , hatta özellikle çok aç olduğu zamanlar yapardım bilerek ve alıştırmıştım kesinlikle saldırma hırlama gibi huyu olmadı . Büyüyünce alıştırmak biraz zor olabilir ...

Bende köpek eğittiğimden değil, discover channe'da köpeklere fısıldayan adamdan öğrendim :smiley: köpek küçükken eğitilir olgusunu yıkan bir arkadaşımız, köpeklere fısıldayan adam :smiley:

Kitaplardan okuyarak ya da belgesel izleyerek eğitmiştim ben köpeğimi . Şu bildiğimiz klasik yat kalk getir götür , bu tür şeyler öğretmiştim , dışarı çık dediğimde koltuğun altına saklanırdı :smiley: bir tek ona alıştıramadım . Mesela saldırı eğitimi falan vermedik hiçbir zaman ama doğuştan eğitimli gibiydi , kimse eve yaklaşamazdı , ve bağlı olduğunda bilerek denerdik amcamın oğlu bana doğru elini kaldırırdı , direk üstüne atlamaya çalışırdı .

BTB_Wild' Alıntı:
Kitaplardan okuyarak ya da belgesel izleyerek eğitmiştim ben köpeğimi . Şu bildiğimiz klasik yat kalk getir götür , bu tür şeyler öğretmiştim , dışarı çık dediğimde koltuğun altına saklanırdı :smiley: bir tek ona alıştıramadım . Mesela saldırı eğitimi falan vermedik hiçbir zaman ama doğuştan eğitimli gibiydi , kimse eve yaklaşamazdı , ve bağlı olduğunda bilerek denerdik amcamın oğlu bana doğru elini kaldırırdı , direk üstüne atlamaya çalışırdı .

:smiley:

Tarsus ve civar köylerde uzun yıllardır av köpeği olarak besleniyor. Sayılarının bugün itibarıyla 200 kadar olduğu tahmin ediliyor.Pointer familyasındadır, Türk Pointer'i olarak literatüre alınması için çalışmalar devam ediyor. Munis, sevecen ve itaatkar köpekler. Sahiplerinin sözünden çıkmıyor, efendilikleri ile biliniyorlar. Ama ortak bir dertleri var: Sanki tam ortadan ikiye bölünmüş gibi duran, çirkin mi çirkin burunları. Bu yüzden de onlara "çatalburun" deniyor.

http://www.catalburun.com/

Atalburun Tarsus

Bence çirkinlik değil de ırk habitatını kuvvetlice vurgulayan karakteristik bir özellik.Ayrıca çok yakışıklı.
İnşallah çatalburun olarak tescillenir ve uluslararası literatüre girerler.

Öncelikle konuyu takip eden herkese selamlar,kangallar hakkında yazılanları okudum ve bir çok yalnış bilgi verildiğinden konuya dahil olmak istedim ; bugüne kadar iki kangal bir dağkurdu melezini doğumlarından son günlerine kadar besledim,bir yıldır köpeğim yokdu istemedim lakin bir arkadaşımın 1 yaşındaki kangalına yuva ararken evlatlık almaya karar verdim altı haftadır birlikdeyiz. Ankara beysukent de yani şehirde bakıyorum ; bazı arkadaşları anlamıyorum coli,gsd .rot vs bunların hepsi çoban köpegidir arkadaşlar nasıl olurda bu yabancı ırklar bizim coğrafyamızda şehirlerde yaşayabilirken bizim ulusal köpeğimiz yaşamazmış! yok böyle bir saçmalık emin olun bir cocker dan bile rahatdır kangal köpeği beslemek. "kangalın çobanlıkdan başka meziyeti yokmuş" lütfen bilmediğimiz konularda yalnış bilgiler paylaşmayalım, her köpek her eğitimi alabilir sadece eğitim süreleri farklılık gösterir sonuçda tornadan çıkan bir parça değil aynı ırkda olsa tüm köplerin eğitilme düzeyleri farklıdır bu farkı sabır ve sevgiyle kapatabiliriz herkeze iyi günler... erdal ekinci

Keşke birde onlara sahip çıksak.

işte size ülkemizdeki her cins köpeğin başına gelen sıradan bir hikaye.

Bu köpek şanslı olduğundan iyi insanların eline düştü ve kurtuldu, ibret alınması gerekli.

Şu an üsküdar barınağında onu sevip sahiplenecek birisini bekliyor kendi gibi yüzlercesi ile.

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.124846107633795.22429.107126896072383&type=3

Sayın Ekinci , kangallar da pitbull'lar da , dobermanlar da , rott'lar da , kurt köpekleri de askeriyede hali hazırda kullanılan ve eğitim alan köpekler . Kangallar çok zekiler ama eğitim konusunda diğerlerine nazaran başarısızlar , bu da onların özgür bir ruha sahip olmalarından ileri geliyor . Yani kendilerine patronluk taslanması pek hoşlarına gitmiyor .

Sayın Wild ; kangalların orduda kullanımda verimli sonuç alınmadığı doğrudur fakat yapılan büyük yanlışlar vardır, kangallarımız çok duygusal köpeklerdir eğtimleri biraz daha sabır ve sevgi gerektirir bunuda orduda sağlamaları biraz zor! Benim hiç bir ırka karşı fanatikliğim yoktur sadece şunu savunuyorum her köpek eğitilebilir lakin süreleri ve metotlar farklı olabilir aynı ırkda bile, yukarda bazı arkadaşların yazdığı yalnış bilgileri düzeltmek istedim! "kangalı sürüye götürürsen orda kalırmış zaten kalmassa başka meziyeti yokmuş" ;D ozaman sokakdan köpek alan arkadaşlar hiç sokağa çıkmasın sokagı görünce orda kalır, labradoru olanlar göle filan götürmesin sudan çıkmaz suda kalır vb örnekleri çoğaltabiliriz. 30 yıldır köpek besleyen biri olarak bence sevgiyle büyümüş sahibinin liderliğini kabul etmiş köpekler muhteşem işler yapabilir. köpeklerlemizle iletişimin kurabilmenin en güzel yolu uzun orman yürüyüşleridir herkese tavsiye ediyorum

selamlar , yazılara cevap gelmiş epey olmuştu bunları yazalı :smiley:

farklı düşünceler olması doğal. şehirde de kangal besleyenler olabilir elbette ama ben kangalı şehire uygun görmeyenlerdenim.

her köpeğe birşeyler öğretmek mümkündür ama her köpek aynı derece de ve hevesle aynı işi yapamaz. Ağırlıkları , enerjiklikleri, komut uygularken sıkılıp bırakmamaları, karakterleri , ve özellikle içgüdüleri gibi farklı kriterler iş köpekleri ayırımında belirleyici olmuştur.

köpek sürü hayvanıdır.Başkasının köpeği bir başkasına alışıp yanında kalıyorsa , sürü olan yerde de kalmayı tercih eder.,
içgüdüsü çobanlık olan bir köpek buna daha yatkındır.

internette yeterince bilimsel kaynak var. bu konu da TRT hazırlamıştı sanıyorum, kangallarla ilgili belgesel de güzeldir.

saygılar

( önceki mesajı bilgi paylaşımı için yazmıştım. söylediklerim bilgi ve deneyimdir. başkalarının da fikirlerine açığız. ancak alaycı yorumlara karşılık vermek niyetinde değilim. bu yüzden artık buraya yazmayacağım. hoşçakalınız )

Selam amacım alay etmek değildi kesinlikle yalnış bilinenleri düzeltmek için verdiğim örneklerdi...Anlıyorumki bilgileriniz internetden belgesellerden ama inanın çok yalnış bilgiler dolu öyle hemen sürüye alışmaz kangal sürüde büyümemiş bir kangal koyunlarızı parçalayabilir tabi uyumda sağlayabilir kangalda sürüyü korumak diye bir içgüdü yoktur her köpekde olduğu gibi sahibini ve sahibine ait olanlarıkoruma içgüdüsü vardır kangal çoban köpeği değil sürüde koruma köpeği olarak görev yapar,kangal bir alman çobanı,colie gibi sürüyü çevirip ağıla sokmaz sürünün güvenliğinden sorumludur.Köpeklerin şehre uygun olmadığına katılıyorum inanın evimden ormana 20 dakikalık kayışla yürüme yolu içimi sıkar ne zaman kayışı çözdüm rahatlarım lakin köylerdede inanılmaz kötü ve zordur yaşam şartları istisna çok seven üç beş kişi dışında traktörden,kürekden farklı görmezler hayvanlarını bu yüzden şehirde yaşayan biz hayvan severlere çok iş düşmekde ulusal gururumuz Kangal a sahip çıkmalıyız,sevmiyor tipini beğenmiyor olabilirsiniz saygı duyarım,alıp beslemek isteyen insanları yalnış bilğilendirmeyelim istiyorum ben üçüncü kangalımı besliyorum çevremdeki herkesede tavsiye ediyorum... Kangallarla ilgili sorusu olanlar bana msj yazabilir gelip yerinde görebilir herkese saygılar sevgiler.

426824 10150628509573948 642658947 9059797 117961333 n

Bizim Büyüklerimizden çobanlarımızdan duyduğumuz bir sözdür '' İtim İtibarımdır '' o da çocuk sanırım zeka seviyeleri 3 yaşındaki bi çocuğu geçemiyor üzerindeki IQ ya da çok sık rast gelinmiyor. nasıl yetiştirirsen ne verirsen onun karşılığını alırsın. zor bir yoldur aynı lisanı konuşmamakla birlikte hareketlerinden de köpekçeye tercüme etmesini beklemek tabiki çok yanlış olur. ırkının yapmasını istediğiniz işe göre yatkınlığı geçmiş dönem tecrübeleriyle yüksek oranda kanıtlanmış bir köpek cinsiyle yola cıkmak başarınız kadar mutluluğunuzu arttıracaktır. benim Köpeğimle kesişmem tamamen istem dışı bir anda gelişen nitelikte olmuştur. fakat yinede bahçeli bir evde oturan biri olarak o tarihlerde istediğim şey de bir bekçi köpeği olabilirdi av yapmak için bir kurt u beslemem biraz bana havanda su dövmek gibi gelirdi o zaman.... Memnun Sanırım onunda mutlu olduğu 15 yıldan sonra nihayi ayrılık vakti geldiğinde içimden bir koca parça koptu....
Bu başlığı açmamdaki en büyük sebepler bizim topraklarımızın yetiştirdiği Köpek ırklarını unutmamak ve sahip çıkanlar varsa yapılan çalışmalardan vede daha bilgili arkadaşlarımızdan yararlanmak son durumlarını ögrenmekti...
Şimdi bir tercih şansım olsaydı ve şartlarım bu günki bilgilerimle gelişse idi bir kangal bir Malaklı neden olmasın diye düşünürdüm. Bizlerde tercihlerimizi bu bilgileri aldıktan sonra okuduktan ve ögrendikten sonra bizim olana sahip çıkma adına burada yazılan cinsler üzerinden yapabiliriz. Tarihimiz topraklarımız kültürümüz bizim olan bu canlılar bu şansı mutlak hakediyor....

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,410
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri