Anadolu Çoban Köpekleri / 7 Irk / FCI Çalışmaları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan fosilbulent Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 49
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 51,035
Ynt: Anadolu Çoban Köpekleri / 7 Irk / FCI Çalışmaları

.

3

Etiketler

Sinbad' Alıntı:
Akbaşlar içinse hala bir gelişme yok.

Akbaş için gelişme olmadığını kim söyledi :smiley:

http://www.akbas.tk/tr-TR/

İlker Ünlü arkadaşımız ve birçok ilgili kişi tarafından kurulmuş dernekleri de var. Ayrıca Köpek Irkları ve Bilimleri Federasyonu (KIF) na da üyeler :smiley:
Akbaş için araştırmalarda aynen sürüyor. Ama ilk kangal sonra Akbaş listede.

eftaLYa' Alıntı:

İlker Ünlü arkadaşımız ve birçok ilgili kişi tarafından kurulmuş dernekleri de var. Ayrıca Köpek Irkları ve Bilimleri Federasyonu (KIF) na da üyeler :smiley:

esra hanım bilgi için teşekkür ederim, kayıt oldum.

eftaLYa' Alıntı:

Çok güzel :smiley:
Ama benim kastettiğim resmi olarak koruma altına alınmasıydı, bildiğim kadarıyla daha alınmadı.

benim bildiğim kangal içgüdüsel çobanlık özelliğine sahiptir. onun dışında tek yapabileceği , pek yapısına uygun olmasa da sınırlı bir alana koyarsanız bekçiliktir tabi bu durum pek istenmez çünki yüzyıllardır seleksiyon ile çoban özellikleri tek yetenekleri olarak gelişmiştir.

en iyi kangallar sürü ile yetişen nesillerdir.. bu yüzden bu soy özelliklerinin korunması ancak üretim köpeklerinin köylerden belli özellikleri nam salmış olanların toplanıp, yavrularının tekrar sürü sahiplerine dağıtılması ile yapılabilir.çobanlık yeteneği en kuvvetli kangalları ancak size sürünün başındaki adam söyleyebilir. kafeslerde üretilen kangallar da eski çoban özelliklerinin tehlikeye düştüğü söylenmektedir.

kangalın iyi bir çoban köpeği olması dışında bir meziyeti yoktur. yıllarca baktığınız kangalı bir sürüye verin bir süre sonra sizi elbette tanıyacaktır ama yanınızda kalmaz giden sürüyü tercih eder. ait olduğu yer içgüdüsel olarak sürüdür.en çok orda mutlu olur.

kangal sahibi olanlar bir çoban ve sürü bulurlarsa test edebilirler :smiley: eğer dediğim çıkmazsa zaten tek meziyetini kaybetmiştir :smiley:

Cem beyin dediği gibi Kangal cinsleri çoban köpekleri ırkındandır ve bağlı olduğu sürüye göre hareket ederler..
Yetişkin bir kangal (2 - 10 yaş arası) sürüyü sahiplenmiş ise günde ortalama 10 - 30 km. arasında yol alırlar..
Bu arada eğer sürüyü tehdit eden bir kurt, çakal veya ayı var ise bu yol 100 km. yi bulabilir..
iyi bir kangal sürüsüne tehdir olan kurt ve çakalı boğmadan dönmez ve eğer kangal yanında eşi var ise ayıyı kendi bölgesinden uzaklaştırabilmek adına
çok daha uzun mesafeler katedebilir..Kafkas çoban köpekleride bu özelliklere sahiptir..
Ayrıca kangal yırtıcılığının ve sürüye sadıklığının yanında göğüs kemiğini hedefine vurma özelliği de taşır..

güzel gelişmeler ve değerli bilgiler için teşekkürler.sayın ümit özkanal hocamın zaman zaman güzel yazılarınıda zevkle takjp ediyorum.kangal sürü,malaklı ise alan korumasında çok başarılıdır.saygılarımla

Sahip çıkılması gereken bir değerimiz daha ''Anadolu Sultan Tazısı ''

Osmanlı padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman'ın avlarında kullandığı, Osmanlı minyatürlerine konu olan soyu tükenme tehlikesi altındaki Türk tazıları, Köpek Irkları ve Bilimleri Federasyonu'nun (KIF) girişimleriyle koruma altına alınacak.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi öğretim görevlisi ve KIF Asbaşkanı Dr. Ümit Özkanal, Eskişehir ve civarında 50 Orta Anadolu Türk tazısının bulunduğunu tespit ettiklerini, söz konusu rakamın gün geçtikçe arttığını belirtti.

Türk tazılarının engebeli olmayan arazilerde yetiştirildiğini ifade eden Dr. Özkanal, şöyle konuştu:

devamı için ;
http://www.ntvmsnbc.com/id/25045136/

anadolu çoban köpekleri heryerde bulunabiliyor ama ben tercih etmiyorum.hayvancılıkla uğraşmayanların da bu köpekleri alıp bahçelerinde zincire vurmalarından hoşlanmıyorum.

ben uzun süredir iskoç coli arıyorum. asıl niyetim border coli eğitmek idi ama border coli getirmek zor. türkiye dekilerinde gerçekten border coli olduğundan emin değilim.bu yüzden iskoç kolisi arıyorum. gezenbilir de sahiplendirmek isteyen olursa bir yavru için daha uygun ortamım var.belki buraya bakan birinde bir yavru vardır.

eskiden iskoç kolisi heryerde vardı şimdi golden retrivera döndü herkes. sanırım filmler köpek sahiplenmede etkin rol oynuyor. :smiley:

karabaş ve akbaş her ikiside harika köpekler karabaşım geçen yıl 16 yaşında öldü şimdi 6 yaşında akbaş karbayazım var KARACABEY TİGEM den aldım kendi gözlemim akbaşlar eve daha bağlı karabaşlar daha özgür bağımsız karabaşım bahçeye gelen domuz sürüsünü 4 km kovaladı kendisi domuz sürüsüyle boğuşup yaralı halde bir domuzu boğup sürüyerek eve getirmişti akbaşın kendi belirlediği sınırı var örneğin bahçe kapısını 10 metreden fazla gitmez hemen yerine gelir bekçilik için akbaş daha iyi

Kangallar sürü köpeğidir bekçilik için kullanılır özgür olsun yeterli. Askeri ya da polislik için eğitilemez doğasında yoktur. Dayımın kangalı var. Tek başına sürüyü kontrol edebiliyor diğer 2 köpek ise emniyeti sağlıyor. Kurt şaşırtmak istese dahi o köpek asla sürüyü terk etmez. Hatta bir kere kurtu boğmuştu bu şekil. Kangallar zeki hayvanlardır asla taviz vermek istemezler.

tüm söyleyeceklerimi bu kelimeye sığdırıp söylemek istiyorum, aşırı babacan hayvanlar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,414
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri