Amerika Macerami Dolu? Gorucez Bakalim...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ahmetvargelen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 161
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 58,612

ahmetvargelen

Kamp II
Yer
Prag - Cek cumhuriyeti
Selamlar...

Bugun vize olayini hallettim. Sagolsun vize bolumundeki gorevli kisi 2dk kadar tuttu beni ve sadece bir kac soru sordu. Hicbir belgede istemedi... :smiley:

Hareket tarihimiz 24 eylul - donusumuz 27-Ekim... 33 gun kadar Californiya-Arizona ve Nevada gezimize baslamak bize 1,5 ay kadar uzakta... :smiley:

Burdan gezdigimiz yerleri, gunlugumuzu, fotograflarimizi paylasicam...
Simdi sira hotelleri ve kiralik arabayi ayarlamakta!

Etiketler
Ynt: Amerika Macerami Dolu? Gorucez Bakalim...

Vize bu sali gunu geldi!

10 yillik cok girisli vermisler fakat daha onceki tecrubelerime gore, bu vize giristen sonra durduruluyor, tekrar giris yapmak istediginimde, konsolosluktan aktive etmem gerekiyor. Olsun baya bi zahmetten kurtaricak bu is beni.

Vize gorusmesinde; sadece neden amerikaya gittigimiz, nerde calistigimi sordular 2dk icindede vize onaylanmistir dedi ve evinize yollanicaktir diyerek bana kapiyi gosterdi. Vize ucreti 160dolar, 1 saat konsoloslukta beklemek ve 2dk gorusme, para kazanmak icin kolay yol bulmuslar :smiley:

Hey neyse, artik yapmamiz gereken, kiralik araba ve hotelleri ayarlamak!

Yavas yavas gezi plani ve kalacagimiz yerler kesinlesmeye basladi…

24-Eylul –Los angeles havaalanina variyoruz – 24-25 eylulde dinlenme aramiz var.
26-Eylul sabahi – Hawaii Big island a yola cikiyoruz. Hotel ve ucagi expedia.com dan ayarladim. Dollar firmasi ilede araba konusunda anlastim (expedia.com araciligi ile) fakat sonra internetten con kotu yorumlara okudum. O yuzden Enterprise firmasi ile degistirdim. Hemde wrangler denk geldi onu kiraladim  bakalim ilk wrangler maceram nasil olacak. Fakat araba Kiralama firmasi tarafindan anlasma ile off-road yapmak yasak!.
2-Ekim gecesi tekrar hawaiiden los angelese yola cikiyoruz.
3-Ekim sabah los angelesteyiz hayirlisiyla! Los angeles havaalanindan araba kiralayip gezimize devam edicez.
4-5-6-Ekimde Los angeles icerisinde – Holywood, Universal studios ve buna benzer muzeleri gezicez.
7-Ekimde San Francisco ya hareket ediyoruz. Hedefimiz 3 gece gecirmek (Hawaiiden dolayi kisaltmak zorunda kaldik). Giderken otobandan fakat gelirken sahil seridinden gelicez. Sacrementoya gitme gibi bir dusuncemiz var. Onun haricinde Sanfrancisco icerisinde ve etrafindaki guzellikleri gorucez. Alkatraz hapisanesine yarim gunluk bir geziye katilacaz.
10-11 ekim gibi geri donuyoruz. Hala kesinlesmedi hotelden dolayi.
11-13 ekim arasi Yosemite ulusal park civarlarina 2 gunlugune gezimiz olucak. Tum alani gezme dusuncemiz var ama bakalim artik 3 gunde olurmu
15-Ekim gibi – Death valley üzerinden las vegasa ve oradanda hoover dam üzerinden grand canyona gidicez. Grand canyon icin 3 gun ayirdik umarim yeterli olur!. Bu gezi icerisinde benim sacma bi dusuncem vardi oda wyoming e gidip yellow stone national parki gormek ama uzaklik yaklasik 1500km oldugu icin vazgectik. Bi dahaki sefere artik!
Bir aksilik olmazsa 21-22si gibi los angelesa geri donuyoruz.
23unde sandiego ya gunubirlik bir gezimiz olacak. Ondan sonraki zamanda Los Angeles ve cevresinde gezilere devam.

Ucagimiz 26-Ekimde aksam vaktinde ve geri geliyoruz. Prag`a ulasmamiz 27sini bulacak…

Umarim hersey planlandigi gibi gider. Butun yil boyunca bu geziden dolayi hic bir yere gidemedik. Sagolsun hersey pahali oldugu icin! :S

ahmetvargelen' Alıntı:
Bu gezi icerisinde benim sacma bi dusuncem vardi oda wyoming e gidip yellow stone national parki gormek ama uzaklik yaklasik 1500km oldugu icin vazgectik. Bi dahaki sefere artik!

Ahmet bey güzel bir gezi olmasını dilerim.
Yukarıda alıntıladığım yazınızda Yellow Stone'u gezme fikrinizin neden saçma olduğunu anlayamadım. Uzaklığımı,zaman
darlığımı zira görebilmeyi istediğim yerlerin üst sıralarında, selamlar

güngör' Alıntı:
Ahmet bey güzel bir gezi olmasını dilerim.
Yukarıda alıntıladığım yazınızda Yellow Stone'u gezme fikrinizin neden saçma olduğunu anlayamadım. Uzaklığımı,zaman
darlığımı zira görebilmeyi istediğim yerlerin üst sıralarında, selamlar

Levent Bey tesekkurler!,
Yellow stone a gidememe sebebimiz uzak olmasi, zaman acisindan pek bir sIkInti yok aslinda. Cok guzel bir yer oldugunu okudum ve tahmin edebiliyorum fakat 1564km (simdi kontrol ettim ne kadar uzak diye) yola gitmeyi gozum hic almiyor :S

Selamlar,

Bugun uluslar arasi ehliyet olayini hallettik. Sorun olacagini sanmiyorum ama ne olur ne olmaz diye yinede cikarttik.
5tl gibi bir rakam tuttu ve 5dk da yaptilar.

Bazi araba kiralama sirketlerinin sitesinde, kisinin adina yapilmis ehliyet ve uluslar arasi ehliyet gerekmektedir yaziyodu. Enterprise firmasi biraz abartmis olaylari bu konuda.
1) 25 yas ve uzeri olmaz.
2) Uluslar arasi ehliyeti olmak
3) Kisinin adina debit yada kredi karti bulunmasi. Ve bu kredi kartinin dunyada adi gecen bir firmadan olmasi gibi gibi...

Daha once arac kiraladigimiz Alamo firmasinda boyle seyler yoktu ama biliyorum artik degismeler neden oldu.

Merhabalar,
Hawaii den geri geldik, los angeleste bulundugumuz sure icerisinde universal studio ve 200km kadar uzakliktaki San Diego sehrini ziyaret ettik. Cumartesi gunu Yosemite, Death Valley ve Sequoia ulusal parklari ile gezimize devam edicez...
Hawaii den bir kac fotograf...
1. fotograf: Hawaii Buyuk ada - Guney Bati bolgesi...
2. fotograf: Volkanlardan cikan lavlar sonucu olusan siyah kum sahili...
3. fotograf: Buyuk ada - kuzey bolgesi - Polulu lookout...

IMG 1651

IMG 1743

IMG 1865

Daha sonra ayrintili bir sekilde herseyi yazmak istiyorum... Simdilik birkac fotograf daha :smiley:
1. fotograf: Buyuk ada - Dogu bolgesi - Akaka Falls...
2. fotograf: Buyuk ada - Bati bolgesi - lavlarin olusturduklari...
3. fotograf: Buyuk ada - Bati bolgesi - lavlar yolu kapatmis...

IMG 2023

IMG 2162

IMG 2182

Merhabalar,

Sequoia, Sierra, Yosemite, Vegas, Death Valley, Hoover Dam, Valley of fire state park, Sedona, Meteor Crater gezilerinden sonra grand canyon daki son iki gunumuze gidiyoruz. carsamba Los Angeles a geri donuyoruz.
Onumuzdeki Pazar gunude eve geri donus... :smiley:

ahmet bey gezi fotoğraflarını paylaşında gitmeyi düşünenler için bir fikir oluştursun...

Yolculugumuz 24-Eylul 2014 Prag-Amsterdam ucagi ile basliyor. Sabah 03:00 gibi kalkiyoruz, herseyi aksamdan hazirlamistik o yuzden birkac seyi daha valizlere koyup valizleri kapatiyoruz. Malesef son zamanlarda yeniden ortaya cikan kontrollerden dolayi valizi kilitleyemiyoruz.
Amerikaya aktarmalar dahil butun valizlerin acik olmasi gerekiyormus. Kilitli olur ise havaalaninda sizin isminizin cagirilmasi olagan birseydir dediler ondan bizde risk almayalim dedik.
Amsterdama vardigimizda Amerikaya giden ucaga 1 saat kaldigi icin biraz kosmak zorunda kaldik. Daha once bu havaalanini 5 defa kullandigim icin neyin nerde oldugunu biliyordum, sorun olmadi.
Ucagin kalkacagi platforma ulastigimizda hala guvenlik kontrolleri devam ediyordu. Yaklasik 45 dakika siramizin gelmesini bekledik. Guvenlik kontrolu sirasinda kisinin icine gosteren makinalara soktular.
Ucaga binmeden Amerikada kalacagimiz evin adresi, tel numarasi gibi bilgileri tekrar istiyorlar.
Sansliyiz biraz herhalde, 2-3 kisi onumuzdeki ve hemen arkamizdaki iki erkegi ``karisik olarak sectik`` diyerek tekrar kontrole sokuyorlar. Cantalarinin en dip yerlerine kadar aradilar.
Ucak Boeing 747, ikili koltuklardan denk geldi, ucagin en arkasinda yer alan, rahat rahat geldik.
Yolculuk 11 saat kadar surdu. Los Angeles saati ile 11:45 gibi orada oluyoruz. Bu tip uzun yolculuklara cikacaklar icin tavsiyem 24 saat oncesinden acilan online check in olanagini kullanip en uygun koltugu secmeleri. Havayolu sirketine ve gidilecek yere gore online check in ler 24 yada 32 saat onceden acilmakta.

Ucagin en arkasinda yer aldigimizdan, ucaktan en son ayrilan kisilerden olduk :smiley:
Los Angeles havaalani gayet buyuk ve guzel yapilmis. Ucagin gelis saatine gore kalabaliklasmakta (bir cok havaalaninda oldugu gibi) acele etmeden pasaport kontrolune giriyoruz, onumuzde 3-4 kisi vardi, sadece 5dk kadar bekledik. Pasaport polisi ne icin geldigimizi soruyor, parmak izlerini aldiktan sonra Amerikaya hosgeldiniz diyerek iceri girmemize izin veriyor. 1-2 dk kadar tuttu bizi, daha cok soru sorar diye dusunmustum fakat, herhangi birsey sormadi.
Valizleri beklerken, aklima gelmedi degil, buyuk olan valizimiz gelmedi, kenarda 3-4 kisi valizleri toplayip birseyler yaziyorlardi. Onlarin yanina gittik, cok normal bir tavirla adimizi sordu elindeki kagida baktiktan sonra, valiziniz amsterdamda unutulmus yarin gelir dedi. eee simdi ne yapicaz dedik, sIkInti yapmayin yarin muhakkak gelir dedi, kenarda 20-30 kadar valiz vardi bizim geldimiz ucakla gelen, demekki hergun boyle seyler oluyormus. Valiz gelmeme olayi Pariste basimiza gelmisti bu ikinci oldu :smiley:
Adresimizi aldi valiz sorumlusu bayan, 2 gun icinde Hawaii ye gidecegimizi ve elimizde hicbirsey olmadigindan bahsettik, notunu aldi. Bosu bosuna valiz icin 1 saat beklemis olduk, ordaki bayana sorsaydik elindeki listede ismimiz varmis zaten :smiley:
Tavsiyem, valis 10dk icinde gelmiyorsa bu kisiyi bulmaya calisin, zaman kaybetmemis olursunuz.
Havaalanindan cikarken son olarak customs kontrolune giriyoruz, valizin icinde sivi yada yiyecek olmadigi icin bizi kontrolsuz saliyorlar.
Valizimizde birsey yok demeniz yeterli degil, o yuzden tavsiyem Amerikaya girislerde kesinlikle valizin icinde ne varsa bildirin.
Havaalani cikisinda Ablam ve esi bizi bekliyorlar, Ablam 3 yildan beri amerikada yasamakta, bir amerikali ile evli kendisi.
Arabalarina binerek evlerine, Redlands e gidiyoruz, Redlands Los angelesten 80mil kadar uzakta bir sehir, fakat artik los angeles ile neredeyse birlesmis...

Los Angeles bolgesinde yollar gayet iyi, bi ara yol 7 gidis seride kadar cikti. Her model ve yastan araba var fakat benim gozlemledigim, en cok toyota corrola, tacoma, camry, land cruiser, honda civic, ford focus gibi araclar yogunlukta, kasali bizim pick up amerikalilarin truck dedikleri araclardan cok fazla var. Buyuk ve yuksek araclar o yuzden kucuk araclar icin korku salmaktalar... Basimiza kaza denk gelmedi fakat korkmadimda degil :smiley:
Yollarin genelinde her arac ayni hizda hareket etmekte (yavas yada cok hizli gidenlerde bulunmakta), o yuzden trafik icerisinde butun araclar sanki cok hizli gidiyorlarmis gibi gozukuyor. Genelde freeway (bize gore otoban gibi birsey) hiz siniri 65-70 mil. Freeway dedikleri otobanlar ucretsiz. farkli statelerden ucretli yollar varmis ama bize gezdigimz yerlerde denk gelmedi.
Saat 14:00 gibi eve geliyoruz. Valizimiz olmadigi icin hafif dusunceliyiz, acaba 1 gun icinde gelirmi diye. Zaman farki Prag a gore 9, istanbula gore 10 saat. uyku sorunu olmamasi icin uyumamayi tercih ettik. Tavsiyem bu tip bir zaman farkina yolculuk ediyorsaniz, uyumayin, icinde bulundugunuz ulkenin uyuma zamanina kadar ayakta kalmaya calisin. Biz oyle yaptik ertesi gun sanki uzun zamandan beri orada yasiyormusuz gibi kalkabildik. :smiley:

Los Angeles civari yollardan birkac fotograf...
Yollarda bircok klasik aracla yada farkli tarzlardaki motorlarla karsilasiyoruz.
Amerikalilar klasik arac tutkunu. Bir cok evin onunde tagitilmis sekilde klasik araclar gordum...
Umarim bende boyle birsey yapabilirim... :smiley:

IMG 2788

IMG 2798

IMG 2790

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR