Aman Dikkat.! Kazalı Eski Aracım,Temiz Olarak Satışta

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yasarergun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 28
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 33,591
Ynt: Aman Dikkat.! Kazalı Eski Aracım,Temiz Olarak Satışta

İkinci el temiz araçlar genellikle eşe dosta komşuya tanıdığa gider,
15 yaşındaki bir araç 150.000km ise kesin yalandır,(V8 5000cc benzinliler hariç :smiley: km saatini referans almayınız.Büyükşehirlerde bir aracın her yıl en az 30.000km yapacağını varsayın.Dijital veya mekanik km saatlerinde değişiklik mümkündür.

Etiketler
Ynt: Aman Dikkat.! Kazalı Eski Aracım,Temiz Olarak Satışta

2013 yazı başında kaza yaptığımız ve sigortanın pert ettiği Grand Cherokee aracımızı plakası dahi değişmeden tertemiz diye malum sitede ilanını gördüm. Ankara da otogaleri tarafından verilen ilandaki telefonu aradım. " araç tertemiz ufak bir lokal boya var " dediler. Kontrol ettirmeden araç almamak gerek.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

ImageUploadedByTapatalk1398532315370715

Ynt: Aman Dikkat.! Kazalı Eski Aracım,temiz Olarak Satışta

benimde pert ettiğim ( pert raporunda şase kullanılamaz, şase değiikliği ile ekonomik tamiri mümkün değildir ibaresi vardı ) aracı bende 2 ay sonra tesadüfen satışta görmüştüm aracın rengi değişmiş plaka değişmiş içine güzel bir ses sistemi ilave edilmiş ancak ne var ki ön yolcu tavan döşemesinde gelenek olarak bütün yeni aldığımız araçlara büyük kızımın küçücük bir kalp içinde kendi isimlerimizin baş harflerini yazdığı döşemeyi değişmemişlerdi....

ilan sahibini aradığımda aracın ikinci sahibi olduğunu ilk sahibininde akrabası olduğunu ilk sahibinin aracı hiç kullanmadığını kapalı garajda durduğunu bütün servis bakımlarının bursada ki kendi servislerinde yapıldığını hepsinin kaydını verebileceğini hiç kazası olmadığını araçta lokal boya bile bulunmadığını söylemişti....

kamyonla kafa kafaya çarpıştığım emniyet kemeri yüzünden eşimi ve benim burnumun kanamadığı ama o çarpma anındaki basınçla cantanın içinde duran laptopun bile camının kırıldığı bir kazada pert olan aracın kazası kasko ve tramer bilgisinde çıkmıyordu bursaya hiç gitmediğim halde bursada ki özcan otomotiv de 10.000 bakımı 25.000 bakımı 50.000 bakımı yapılmıştı.... tavan döşemesindeki yazının ne olduğunu sorduğumda aracın ilk sahibi olan amcasının ailesinin küçük kızının yaptığını söylemişti....

bende bendeki aynı döşeme fotoğrafını gönderip aracın ilk sahibi olduğumu söylediğimde ilan yayından kalktı aradığım cep telefonu numarası cevap vermedi bir daha

bu işin hikaye kısmı asıl benim merak ettiğim

tramer kaydı nasıl silinir

hiç gitmediğin bir serviste geçmişe dönük kayıt nasıl hazırlanır

sonuçta çok karlı bir iş 40.000 tl lik bir aracın kısmı ödemesin için satılan aracı 10.000-15-000 gibi bir paraya alıp kendi işçilerine kaporta boya yaptırıp %30-40 iskonto ile satış için aldığı yedek parçaları kendi adamına taktırıp 25.000-30.000 maliyetle yine 40.000 e satışa çıkarıyorlar yılda 15-20 araç yapsa bu şekilde oratalama 10.000 tl karla 150.000-200-000 tl yapar ki bu direk kar çünkü ustalar kendi çalışanı yedek parca zaten bayi olduğu için çok uygun... aracın kazalı fotosunu ve doşeme resimlerini arıyorum bulur bulmaz buraya koyacağım

ozntan' Alıntı:
benimde pert ettiğim ( pert raporunda şase kullanılamaz, şase değiikliği ile ekonomik tamiri mümkün değildir ibaresi vardı ) aracı bende 2 ay sonra tesadüfen satışta görmüştüm aracın rengi değişmiş plaka değişmiş içine güzel bir ses sistemi ilave edilmiş ancak ne var ki ön yolcu tavan döşemesinde gelenek olarak bütün yeni aldığımız araçlara büyük kızımın küçücük bir kalp içinde kendi isimlerimizin baş harflerini yazdığı döşemeyi değişmemişlerdi....

ilan sahibini aradığımda aracın ikinci sahibi olduğunu ilk sahibininde akrabası olduğunu ilk sahibinin aracı hiç kullanmadığını kapalı garajda durduğunu bütün servis bakımlarının bursada ki kendi servislerinde yapıldığını hepsinin kaydını verebileceğini hiç kazası olmadığını araçta lokal boya bile bulunmadığını söylemişti....

kamyonla kafa kafaya çarpıştığım emniyet kemeri yüzünden eşimi ve benim burnumun kanamadığı ama o çarpma anındaki basınçla cantanın içinde duran laptopun bile camının kırıldığı bir kazada pert olan aracın kazası kasko ve tramer bilgisinde çıkmıyordu bursaya hiç gitmediğim halde bursada ki özcan otomotiv de 10.000 bakımı 25.000 bakımı 50.000 bakımı yapılmıştı.... tavan döşemesindeki yazının ne olduğunu sorduğumda aracın ilk sahibi olan amcasının ailesinin küçük kızının yaptığını söylemişti....

bende bendeki aynı döşeme fotoğrafını gönderip aracın ilk sahibi olduğumu söylediğimde ilan yayından kalktı aradığım cep telefonu numarası cevap vermedi bir daha

sonuçta çok karlı bir iş 40.000 tl lik bir aracın kısmı ödemesin için satılan aracı 10.000-15-000 gibi bir paraya alıp kendi işçilerine kaporta boya yaptırıp %30-40 iskonto ile satış için aldığı yedek parçaları kendi adamına taktırıp 25.000-30.000 maliyetle yine 40.000 e satışa çıkarıyorlar yılda 15-20 araç yapsa bu şekilde oratalama 10.000 tl karla 150.000-200-000 tl yapar ki bu direk kar çünkü ustalar kendi çalışanı yedek parca zaten bayi olduğu için çok uygun... aracın kazalı fotosunu ve doşeme resimlerini arıyorum bulur bulmaz buraya koyacağım
Organize suç örgütü kurmuşlar resmen. Bence savcılığa suç duyurusunda bulunmak lazım. Adalete güven sarsılmış olsa dahi, adaletin şemsiyesinden başka sığınacak yer yok.

yasarergun' Alıntı:
Global üretici bunu duymali. Turkiye distributoru bu olayi biliyordur şikayet etmek ise yaramaz bence. Direkt ureticiye iki satır mail atın adamlar uçar.
.
üst düzeyde şikayet hemen işin örtpas edilmesi demek oluyor çünkü markayı korumak uğruna böyle seylerin hemen üzerini kapatıyorlar....

Örnek izmirde yaşıyorum 16 -19 yaş aralığında alsancak limana gelen grimaldi lines adlı taşıma şirketinin panama torino araç gemisinden O.... araçları indiriyordum işe girdiğimde ehliyetim bile yoktu araçları gemiden indirip tırlara yüklerdik tabi aradaki 500-600 metrelik yolda da aklınıza gelebilecek bütün denemeleri yapardık ( spinler,kalkış yarışları, en uzun patinaj, en kısa süre vb.)... 2000 -3000 araç inerdi haftada bunların içinde akis kesenler aracı gemiden indirirken sağı solu sürtenler bir gecede en az 5 en fazla 15 tane araç mutlaka hasar alırdı ve asla bunlara hasar kaydı düzenlenmezdi sıfır araç statüsünde satışa çıkardı çünkü
aracı alan bayi onu servisinde bir güzel revize eder boya kalınlığını pasta ile inceltir olması gereken fabrika değerine getirip sonra cila atılır.... siz gider aracınızı acenteden satın alırsınız gıcır gıcır sonuç besyıl sonra o tamir gören hasarlı kapınızda " günes yanığından kaynaklı" olarak cila atması görülür hiç bir tarafında problem yokken tek kapının cilasının atamasını siz anlamlandıramazsınız ancak satan acente de durumu bilir sirket genel merkezide durumu bilir...

ozntan' Alıntı:

eşim avukat bunun süreci okadar uzun ki önce şikayet sonra savcılık beklenecek ondan sonra tahkikat aşamasına geçilecek adamlar bulunacak ki kimliği gerçekse o duruşmaya gelecek siz müdahil olacaksınız her duruşmaya bursaya gideceksiniz uzun bir yargılama sonucu adam eğer minareyi çalarken kılıfınıda hazırlamışsa ki genelde hazırdır siz adama bir miktar tazminat ödeyeceksiniz yargılama giderlerini karşılayacaksınız sonra firma için de dediği için birde firma o dosyayı gösterip size karşı tazminat talebinde bulunacak onada tekrar ödeme yapacaksınız
sonuç haklılığımız ve vadelere yayılmış tazminat ödemeleri ile başbaşa kalacağız çünkü sevgili ülkemde hırsıza hırsız demek bile tazminat nedeni

Nereye,kime,nasıl güvenileceğini şaşırmış durumdayız gerçekten.
Bende bildiğim , şahit olduğum bir konuyu paylaşayım.

Tanıdığımız biri,zor da olsa bayiden sıfır bir araç aldı ve bir yıl bindi.
Zor aldı ya , sıkıştı bir yıl sonra aracını satmaya karar verdi.
Alıcı expertiz yaptırınca "devrik bu araç" diye rapor çıktı.
Bağırış çağırışlardan sonra başka yerde bir daha aynı sonuç.
Bayide bağırış çağırışlar , adliye aşamasında durduruldu.
Yeni bir araçla olay çözüme kavuştu.

İşin aslı meğer araç fabrikadan gelişte tırdan aşağı tepe üstü düşmüş.
Bayi elindeki servis imkanları ile aracı sıfır görünümüne kavuşturmuş.
Yersen ne ala yemezsen mualla misali,olay büyümesin diye hallolmuş.
Bunları bilipte sıfır araç dahi alırken neye,kime,nasıl güvenilecek.

Yetmişli yıllarda amcam Amerikan araçları ithal ederdi.İzmir Limanı girişli.
Sekiz silindirli bir Nova vinçten halat kopması sonucu düşmüş haldeydi.
Burada bir güzel aracı toplattı ve yıllarca kendi bindi.
Sonrada ayıbını söyleyerek sattı.Alan bile bile aldı.
Malum orjinal sekiz Nova pek bulunmaz çünkü.
Şimdi tek tük te olsa öyle satıcılara zor rastlanıyor.

Babam rahmetli anlatırdı 60 larda rüzgarlıda oto galericisi torpido gözüne ekmek koyarmış, öten diferassiyelede ince cam talaşı, sesi kessin diye. Aracıda satarken bu arabada ekmek var diyerek yeminle satarmış, sen al bunu bu arabada vallah ekmek var......................

Tüm dürüst esnafları tenzih ederim.

YavuzÇ.' Alıntı:
Babam rahmetli anlatırdı 60 larda rüzgarlıda oto galericisi torpido gözüne ekmek koyarmış, öten diferassiyelede ince cam talaşı, sesi kessin diye. Aracıda satarken bu arabada ekmek var diyerek yeminle satarmış, sen al bunu bu arabada vallah ekmek var......................

Tüm dürüst esnafları tenzih ederim.

Adam yemin ediyor,başının ağrımayacağından emin.
Üstelik ekmek bedavaya gidiyor.

merhabalar, ben de -görece eski- ama full acemi bir üyenizim, ben de bir kac gun once basımdan gecen bir olayı paylasmak istiyorum. uzun zamandır hayalini kurduğum araca kavusmak icin sonunda paramı pulumu topladım ve ilanda temiz gorunen sahibiyle de konustugum bir arac icin anlastık , ben ankaradayım, arac baska sehirde, oraya dogru yola cıktım, uzun yol gideceğimden ve henuz acemi sofor oldugumdan arac hakkında cekincelerim vardı ozellikle surekli olarak sordum ve sahibi cevap olarak merak etme bu haliyle van a bile gidersin dedi, icimi rahatlatmak icin benim yola cıktıgım gece haberlesmemize istinaden ertesi gun ben gelene kadar da kendi ustasında sagını solunu bir guzel toplatıp yedek almıs oldugu orjinal usa malı oldugunu soyledigi parcaları filtreleri buji vb ustasına taktırttı. malum sehre vardıgımıza bir de kendi buldugum ustamıza gostermek istedim ustanın gaza yuklenmesiyle sogutma fanı nın motordan kopup radyatoru dograması ve devirdaim pompasını kırması bir oldu... Satıcı sevimli iyi niyetli birisine benziyordu bu sıkıntıyı bile bile satmak istemis olabilecegini ya da kotu niyetli birisi oldugunu sanmıyorum ancak yine de rahatsız edici /sıkıntı verici bir durum. (bu arada aracın ilanı malum sitede halen duruyor). Bu olaydan sonra eski model amerikanlardan -bizim ulkemizde- uzak durulması gerektigini anladım. bu yuzden ilk aracım olarak suzuki jimny veya grand vitara arasında gidip geliyorum. Bunun hakkında ayrı bir baslık actım yardımlarınız yorumlarınızı bekliyorum tesekkurler. Ilk Aracım Olacak Jimny Ve Vitara Arası Gidip Geliyorum

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri