Alternatör Şarj Problemi (düşük Voltaj)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan 0M42 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 28
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 54,111
Ynt: Alternatör Şarj Problemi (düşük Voltaj)

ince999' Alıntı:
Harici veya dahili ne değişir ki: Bozulabilir,ayarı kaçabilir, ki değiştirmesinde öyle zor birşey değildir.

Dahili olanlar elektronik temellidir. Tamiriyle uğraşılmaz, ayar yapma şansı yoktur ancak değiştirilebilir tabi parça uygun fiyatlı bulunabiliyorsa. :smiley: :smiley:

Etiketler

Standart disi derken yerine uymayan demek istedim. Bu kadar ugrastiginiza göre bir de pens ampermetre alin , sarj akimini olcun. Bu tip dinamolarda konjektor uzerindedir. Yalniz motor calisirken kutup basi ayirmanizi kesinlikle tavsiye etmem . Nerde diyot varsa yakabilirsiniz özellikle aku sarji az ve dinamo yuksek amperle sarj ediyorsa. Birden sarj kesilecegi icin anlik cok yuksek voltaj oluşur o da en zayıf neresi ise yakar.
İstanbul'da iseniz levent sanayi de çok iyi bir firma vardır. Marş ve sarj tamircisi saticisi. Ismi su an aklima gelmedi.

Cumartesi bu işin üzerine eğileceğim konjektörüde baktıracağım levent bana uzak kalıyor ümraniye tarafında tavsiye edebileceğiniz iyi bir oto elektrikçi varmı ? Cumartesi günü en kötü ihtimalle dinamoyu değiştireceğim şimdiden sorayım ön bilgi olsun dinamoyu değiştirmem gerekirse 100 amper üzeri uygun fiyatlı ve piyasada kolay bulabileceğim hangi aracın dinamosunu kullanabilirim ?

Ümraniye sanayi sitesinde bulursunuz.Bostanci sanayi sitesinde de var. Benim bildigim tek firma.. simdi buldum netten. Marsan ltd. 4 Levent tel. 212 2643569

Teşekkür ederim hiç olmadı telefon açar derdimi anlatır onlarında fikirlerini alırım inşallah cumartesi bu işi çözeceğim gelişmeleri yazarım.

bartek' Alıntı:
Standart disi derken yerine uymayan demek istedim. Bu kadar ugrastiginiza göre bir de pens ampermetre alin , sarj akimini olcun. Bu tip dinamolarda konjektor uzerindedir. Yalniz motor calisirken kutup basi ayirmanizi kesinlikle tavsiye etmem . Nerde diyot varsa yakabilirsiniz özellikle aku sarji az ve dinamo yuksek amperle sarj ediyorsa. Birden sarj kesilecegi icin anlik cok yuksek voltaj oluşur o da en zayıf neresi ise yakar.
İstanbul'da iseniz levent sanayi de çok iyi bir firma vardır. Marş ve sarj tamircisi saticisi. Ismi su an aklima gelmedi.

Akü kutup başını araç çalışırken çıkardığınızda dinamo sarjı kesmez Bu nedenle sark kesıp tekrar anı yüklenme olmaz. Sarjı keserse veya dınamo bozuktur. Ve sarj etmıyorsa zaten araç stop eder.

Bunu tartışmayı gereksiz bulurum
Isteyen istedigini yapsin.

bartek' Alıntı:

[/quote
bartek' Alıntı:

Tartışmayı neden gereksiz buluyorsunuz? Bildiğimizi paylaşmak bilmediğimiz öğrenmek için forumlarda vakit öldürmüyor muyuz?

Eğitimsiz bir kaç oto elektrikçiden belki görmüşsünüzdür. Her zaman zarar vermez ama verdimi de zararı büyük olur. Akü voltajı sabit tutar, kontrolsuz voltaj yükselmesi ve alçalmasını önler. Herhangi bir kısa devreye karşı sönümleme etkisi yapar. Akü sökmek yerine basit bir voltmetre ile şarj olup olmadığını anlamak varken niye risk alınsın? Arkadaşın dinamosu zaten şary yapıyor , voltajı yükseliyor ama yetersiz. Problemi nerede onu bulmaya çalışıyoruz.
Akü boşken belki 40 amper le aküleri şarj ediyor olursunuz, bir den aküleri sökünce bu 40 amper birden ortadan kalkar. Şarj dinamoları öyle ahım şahım değiller ki hemen voltajını düzenlesin. Çünkü aküler yerinde olacak diye dizayn edilmiş. Kutup başı sökerken bir de + yı sökmeye çalışırsa vatandaş ne olur? Belki anahtarı şaseye dokundurur, aküyü bile patlatır,orasını burasını yakar. Bu nedenle bu konuda tartışma yapmam dedim.

bartek' Alıntı:
Eğitimsiz bir kaç oto elektrikçiden belki görmüşsünüzdür. Her zaman zarar vermez ama verdimi de zararı büyük olur. Akü voltajı sabit tutar, kontrolsuz voltaj yükselmesi ve alçalmasını önler. Herhangi bir kısa devreye karşı sönümleme etkisi yapar. Akü sökmek yerine basit bir voltmetre ile şarj olup olmadığını anlamak varken niye risk alınsın? Arkadaşın dinamosu zaten şary yapıyor , voltajı yükseliyor ama yetersiz. Problemi nerede onu bulmaya çalışıyoruz.
Akü boşken belki 40 amper le aküleri şarj ediyor olursunuz, bir den aküleri sökünce bu 40 amper birden ortadan kalkar. Şarj dinamoları öyle ahım şahım değiller ki hemen voltajını düzenlesin. Çünkü aküler yerinde olacak diye dizayn edilmiş. Kutup başı sökerken bir de + yı sökmeye çalışırsa vatandaş ne olur? Belki anahtarı şaseye dokundurur, aküyü bile patlatır,orasını burasını yakar. Bu nedenle bu konuda tartışma yapmam dedim.
Yukarıda yazılanlara kelimesi kelimesine katılırım. 1w5ey8

Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim vosdost arkadaşımın bahsettiği testi yapmadım risk varsa değmez inşallah cumartesi bu sorunu halledeceğim en kötü ihtimal ile başka bir dinamo alacağım megane 2 nin 120 amperlik dinamosunu buldum 240 tl istiyorlar çıkma orjinal sağlam parça dinamo almam gerekirse bu dinamoyu alayımmı siz ne dersiniz ?

0M42' Alıntı:
Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim vosdost arkadaşımın bahsettiği testi yapmadım risk varsa değmez inşallah cumartesi bu sorunu halledeceğim en kötü ihtimal ile başka bir dinamo alacağım megane 2 nin 120 amperlik dinamosunu buldum 240 tl istiyorlar çıkma orjinal sağlam parça dinamo almam gerekirse bu dinamoyu alayımmı siz ne dersiniz ?

Arabanızın markasını yazmamışsınız yada ben göremedim, şarj dinamosu konusunda kabus yaşadığım için yazma gereği duydum. Megane araçta farklı bir dinamo kullanınca kodlama kabul etmiyor ve akü bittiğinde araç stop ediyor.

Megane dinamosu konusunda kötü tecrübe yaşamayın sorun ve araştırın, elinizdeki orjinal dinamonuza çok iyi sahip
çıkın olmazsa geri dönüştedede kabus yaşarsınız.

Selamlar

Aracım eski model kara düzen karbüratörlü motora sahip opel kadett bende öyle kodlama hatası vs sorunu olmaz da acaba elektriksel bir problem yaşarmıyım

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR