Almanya

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 100
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 89,877
Hüseyin Bey burda ciftlik tatili geliri yüksek aileler icin var. Onlar da gercek ciftlikten cok otel çiftlik tadinda. Bozcaada da görmüştüm bir örnegini. Bilgiler için teşekkürler.

Etiketler
Hüseyin bey yine çok değerli bilgiler paylaşmışsınız. Buradan eminim birileri bu bilgileri alıp değerlendiriyordur. :smiley:

Bauernhof

Teoman Bey,

Haşmet Bey,

Almanya’daki çiftçilerin uzun zamandır ayakta durabilmeleri için ilave bir gelire ihtiyaçları var. Önce şehir insanını, özellikle çocuklu aileleri, sonra da biz karavancıları keşfettiler. Çifliklerde tatilcilere kiralık daireler, evler ve karavanlarıyla gelenlere kamping olanakları veriyorlar. Çocuklar hayvanları tanıyorlar ve onlarla oynarken anne-babalar rahat ediyorlar. Çocuklar çifçilere işlerinde yardım da etmek istiyorlar. Çiftlik seçerken, yanında üzüm bağları mı olsun, meyve bahçeleri mi olsun gibi seçeneklerde var. Denize yakın çiftliklerde tatil daha pahalı ama ülke içinde ailecek kalınabilecek, çok uygun fiyata yerler de var.

Aşağıdaki video çocuklar için özel proğramları olan Avusturya'da bir çiftliği gösteriyor.

Ilginiz için benden de sizlere teşekkürler.

Çiftçilerin böyle farklı bir geliri olduğunu hiç bilmiyordum ayrıca orada ki çiftçilerin de geçinememesi çok üzücü aslında.Gerçi yaşadığı bölgenin hava koşulları ile ilgili olabilir.Ayrıca araştırılması gereken bir konu sanırım.
Böyle bir eğitici turizm şekli olması dünya adına ,hayatın gerçeklerini sistemin nasıl oluştuğunu çocuklara gösterme adına harika çözüm.

Çiftçilerin böyle farklı bir geliri olduğunu hiç bilmiyordum ayrıca orada ki çiftçilerin de geçinememesi çok üzücü aslında.Gerçi yaşadığı bölgenin hava koşulları ile ilgili olabilir.Ayrıca araştırılması gereken bir konu sanırım.
Böyle bir eğitici turizm şekli olması dünya adına ,hayatın gerçeklerini sistemin nasıl oluştuğunu çocuklara gösterme adına harika çözüm.

Avrupa Birliği yıllık (2013) 52 milyar € ile çiftçileri desteklemesine rağmen küçük çiftçiler ayakta durabilmek için ek gelir sağlama çabasında. Sanıyorum küçük ve büyük çiftlikler arasındaki rekabet küçük çiftçileri zor durumda bırakıyor. Alışveriş merkezleriyle küçük dükkanlar arasındaki dengesiz rekabet gibi. Almanya ve Fransa’daki çiftliklerin karavan parklarında defalarca konakladığım için durumu biraz biliyorum. Fransa’da 1900 civarında çiftçi, France Passion adı altında birleşerek karavancılara ücretsiz geceleme olanakları sağlıyorlar. Beklentileri, karavancıların kendilerinden alışveriş yapmaları. Aynı durum Almanya’da da var. Özellikle üzüm bağları olan ve şarap üreten çiftçilerin karavanparkları çok sevilir. Bu seneki Kuzey Denizi gezimizden eve dönerken kaldığımız belediyeye ait bir karavan parkta bir köylü şarabını satıyordu. Şarapların tadına bakarak istediğinizi seçebiliyorsunuz. Almanya’da yaşadığımız küçük şehirde (6.700 nüfuslu) her Perşembe öğleden sonra çiftçilerin pazarı var. Burada çiftçiler ürettikleri her şeyi satabiliyorlar. Haftanın başka günlerinde istersek yakınımızdaki bir çiftliğe yürüyerek gidip et, süt, yumurta dahil bir çok şeyi doğrudan köylüden alabiliyoruz. Münih’ten buraya gelmemizin nedenlerinden birisi de zaten bu durumdu.

Şahsen çiftçilerin işlettiği parklardan başka bir yerde kalmak istermiydim ,önemli yerler dışında hiç sanmıyorum.Hayatlarını inceleme , Mark Twain dediği gibi ön yargıları kırma adına bize çok katkısı olacağına inanıyorum ,özellikle bizim gibi komplo teorisi bol olan ülkelerden gelenler için.Şahsen çiftçimizin zor durumda olmasını yanlış yönetimden çok kasıtlı olarak yanlış yönetilmesine (meralar şirketlere uzun yıllar kiralanmasının önünün açılması-mahalli idareler kanunu-koperatifleşememeden dolayı aracıların kar etmesi-ürünü destekleyici kimyasal ve gübre gibi hammaddelerin yurtdışından gelmesi-tohumların yurt dışından gelmesi-yat sahiplerine ucuz mazot verilirken köylüye verilmemesini...) bağlayan biri olarak söylüyorum bunları.Hal böyle olunca komplo teorisi olmuyor benim için ama yine de kendilerinin de rahat yaşadığını düşündüğüm insanların nedenleri bizim gibi mi bilmiyorum ama aynı şartlarda olması ilgi çekici.Ufkumu açtınız çok teşekkürler Hüseyin bey,Levent Güngör den çaldığım Fransa bisiklet turunu karavan ile takip etme fikrini buralara yakın karavan parkı köylerinde kalma ile daha da geliştirme şansım oldu şimdi.

Bülent Bey, Fransa Bisiklet Turunu karavanla takibetmek isteyen karavancı sanıyorum oldukça çok. Turu televizyonda izlerken yol kenarındaki karavanlar benimde hep dikkatimi çeker. Bu seneki Fransa gezimizde önceki bir bisiklet turunun rotasında olan bazı geçitlerden geçtik. Bir Alman karavancı da daha önceki Tour de France’ların rotasındaki geçitleri gezi planına almış. Aşağıdaki linkte bu gezi anısının resimleri çok hoşuma gitti.
Wolfi`s - Reiseseiten

Hüseyin bey bu müthiş bir site bu kadar emek verilmesi de ayrıca takdiri hak ediyor,aynı Şirin ve Yetim aileleri gibi çok detaylı ve özverili bir çalışma olmuş.Sağolun bu kadar faydalı olacak bir siteye hepimize kazandırdınız.

Kuzey Denizi kıyılarında tanıtmak istediğim daha bir kaç tane karavanpark var ama bugün kendi çevremizden bir karavanparkı tanıtmak istiyorum.

Almanya’da bira yapan ve lokantası olan çok sayıda manastır bulunur. Bunlardan en meşhur olanı „Kloster Andechs“.
Andechs2

Manastırın bira bahçesini gösteren bu resimde gördüğümüz biralar Andechs Manastırında yapılıyor. Almanya’da zaten Andechs deyince önce burada yapılan bira akla gelir.

Kloster Andechs Münih’e 40 kilometre, Ammersee gölüne ise 5 kilometre uzaktaki bir tepenin üzerinde.

Manastırın 40 karavan kapasiteli bir karavanparkı var. Bu karavanparkta çekme karavanlar da kalabilirler. Birayı sevenlerin mutlaka uğraması gereken bir yer.

Karavanparkın geceleme ücreti elektrik dahil 15 €, elektriksiz 12 €. Karavanparkta kalanların manastırda yiyip içtiklerine ayrıca 3.20 € da indirim yapılıyor.

Koordinatları: 47.975292, 11.185545

Karavanpark ve manastır hakkında detaylı bilgiler bu videoda var. Konuşmalar Almanca ama resimlerden de çok şey anlamak mümkün.

Avrupa´ da Konaklama Yerleri

Son düzenleme:

Rechte Tauberstraße
97877 Wertheim, Duitsland
49.761738, 9.514953

arkadaslar ben de buraya gecen hafta gittim, kis icin ucretsiz bir park yeri. muthis bir yer wertheim. doga var kale var gezilecek cok guzel yerler var. park parasi kis oldgu icin beles. tuvalet bosaltma bedava. su 1 eu ya yaklasik 80 litre su veriyor.. yazin park parasi galiba 8 eu mus. sonra yola devam ettim ve Freudenberg e gittim yaklasik 30 km ve ordada geceleme beles. 1 euya 8 saat elektrik veriyor. 1 eu ya yine yaklasik 80 litre su veriyor ve wc bosaltma beles. burdan wintersberge gidene kadar bircok nehir kenarinda bu tip parklar mevcut. winters berg ski yapilacak bir yer burda park yeri gecici kalma icin 3 eu verip wc bosaltmak lazim. su icin yine 1 eu atmaniz lazim. internet bedava . gecelemek istiyorsaniz 15 eu hersey dahil. guzel bir dag manzarasi var. haftaya Berline gidecegiz orda kalabilecegimiz park yerleri nereler acaba?

saygilar

Rechte Tauberstraße
97877 Wertheim, Duitsland
49.761738, 9.514953

arkadaslar ben de buraya gecen hafta gittim, kis icin ucretsiz bir park yeri. muthis bir yer wertheim. doga var kale var gezilecek cok guzel yerler var. park parasi kis oldgu icin beles. tuvalet bosaltma bedava. su 1 eu ya yaklasik 80 litre su veriyor.. yazin park parasi galiba 8 eu mus. sonra yola devam ettim ve Freudenberg e gittim yaklasik 30 km ve ordada geceleme beles. 1 euya 8 saat elektrik veriyor. 1 eu ya yine yaklasik 80 litre su veriyor ve wc bosaltma beles. burdan wintersberge gidene kadar bircok nehir kenarinda bu tip parklar mevcut. winters berg ski yapilacak bir yer burda park yeri gecici kalma icin 3 eu verip wc bosaltmak lazim. su icin yine 1 eu atmaniz lazim. internet bedava . gecelemek istiyorsaniz 15 eu hersey dahil. guzel bir dag manzarasi var. haftaya Berline gidecegiz orda kalabilecegimiz park yerleri nereler acaba?

saygilar

Berlin ve çevresindeki karavanparkların listesini aşağıdaki linkte görmek mümkün.

Reisemobil Stellplätze Deutschland / Berlin

Sayın Ahi25, aşağıda yazdıklarımla bildiklerinizi tekarlıyor olabilirim. Bilgiler Almanya’yı gezecek herkese açık olduğu için biraz detaylı yazıyorum.

Ben Almanya içinde bu listeyi sık kullanırım. Bu listeyi Almanya’yı gezen herkese de tavsiye ederim. Listenin özellikleri:

-Çok sayıda dilde listeyi takibetmek mümkün. 2-3 yıl kadar önce Türkçeyi’de listelerine almalarını rica etmiştim ama olmadı.

-Bu liste „Mobilisten.de“ çok güzel planlanmış. Listenin arama yerine "Suche" gezmek istedığiniz şehrin ismini yazarak, o şehirde ve çevresindeki karavanparkları görmek mümkün.

-Ayrıca Almanya’daki otoban numaraları ile de karavanpark aramak mümkün. Iki örnek vereyim. Avusturya’dan Almanya’ya Salzburg şehri üzerinden A 8 numaralı otoban üzerinden girilir. Karavanpark listesinin arama yerine a 8 yazarsak bu otoban üzerindeki karavanparkların listesini görebiliriz. Innsbruck üzerinden gelenler arama yerine a 7 yazabilirler. Almanya’daki otobanların numaralarını aşağıdaki linkte görmek mümkün:

http://www.bkg.bund.de/nn_194916/Sh...icationFile.pdf/Deutschland-Autobahn-2012.pdf

-Bir diğer kolaylık da nehir isimleriyle karavanpark aramak. Gezmek istediğimiz nehirin ismini yazarak, o nehrin kıylarındaki karavanparklarda bulunabilir.

-Bir diğer olanak çekme karavanlar için. Arama yerine „caravan” yazarak, çekme karavanla kalınabilecek karavanparkları bulmak mümkün.

-Üzüm bağları ve şarap üereten yerleri bulmak için arama yerine „Winzer“ yazmak lazım.

-Karavanparkı olan çiftlik ararken „Bauernhof“ yazmamız lazım.

Listeyi uzatmak mümkün ama aklıma gelenler bunlar.

Son düzenleme:

Cok tesekkur ederim Akdeniz 45, bu sefer bir karavan park bulamadim wannsee dedikleri yerde kamp yeri buldum. kis icin gunu birlik yer yok en az birhafta kalman sarti vardi. galiba kis sebebiyle almanca anlamadigim icin. berlin mitte de de yer kalmamisti orda gunubirlik yada tekgun kalabiliyorsun. acikcasi pek hosuma gitmedi ve berline hic yakismayan bir sonuc bu. suyumuzu petrolden doldurduk ve maalesef tuvaleti bosaltacak bir yer de yok bu yuzden wc yi petrollere de bosaltmama izin vermiyorlar. ve berlinde cok sukur wc ler var 50 kurus atip ihtiyacinizi giderebiliyorsunuz ve artik oraya birakmak zorunda kaldim. aslinda dogaya birakmak zorunda kalabilirdik bulamasaydim. ben wc de hicbirzaman kimmyasallar kullanmiyorum. ve tuvalet kagidida wc ye atmiyorum bu durumlarda .dogaya bir cukur kazip birakmak zorunda kaldigim oluyor.. ama atik su depomu petrollerde genelde izgaralar var oraya birakmama izin veriyorlar.buyuzden almanyada wc yazan sade park yereri var. bir sehre girmeden butun tuvalet depoyu bosaltmak en iyisi. bazen karavanciar icin de bosaltim sistemi bazi parklarda mevcut. aslinda bir elektrikli mekanizma varmis bu tur wc kasetler icin buunu taktirip musait izgaralara bosaltabilme imkani varmis. sizin bu durumlarda tecrubeleriniz nedir? Turkiyede baya zorlandim bu sene . sizler ne yapiyorsunuz bu durumlarda?

saygilar.

Akdeniz 45 siz almanyada nerde kaliyorsunuz? ben hollanda da almanyanin 48599 gronau west . sinir sehrindeyim. gezi lanlariniz bilirsek sizlere katilmayi isterim. ayrica buralara gelirseniz burda bizim musafirimiz olabilirsiniz. saygilar.

Cok tesekkur ederim Akdeniz 45, bu sefer bir karavan park bulamadim wannsee dedikleri yerde kamp yeri buldum. kis icin gunu birlik yer yok en az birhafta kalman sarti vardi. galiba kis sebebiyle almanca anlamadigim icin. berlin mitte de de yer kalmamisti orda gunubirlik yada tekgun kalabiliyorsun. acikcasi pek hosuma gitmedi ve berline hic yakismayan bir sonuc bu. suyumuzu petrolden doldurduk ve maalesef tuvaleti bosaltacak bir yer de yok bu yuzden wc yi petrollere de bosaltmama izin vermiyorlar. ve berlinde cok sukur wc ler var 50 kurus atip ihtiyacinizi giderebiliyorsunuz ve artik oraya birakmak zorunda kaldim. aslinda dogaya birakmak zorunda kalabilirdik bulamasaydim. ben wc de hicbirzaman kimmyasallar kullanmiyorum. ve tuvalet kagidida wc ye atmiyorum bu durumlarda .dogaya bir cukur kazip birakmak zorunda kaldigim oluyor.. ama atik su depomu petrollerde genelde izgaralar var oraya birakmama izin veriyorlar.buyuzden almanyada wc yazan sade park yereri var. bir sehre girmeden butun tuvalet depoyu bosaltmak en iyisi. bazen karavanciar icin de bosaltim sistemi bazi parklarda mevcut. aslinda bir elektrikli mekanizma varmis bu tur wc kasetler icin buunu taktirip musait izgaralara bosaltabilme imkani varmis. sizin bu durumlarda tecrubeleriniz nedir? Turkiyede baya zorlandim bu sene . sizler ne yapiyorsunuz bu durumlarda?

saygilar.
Akdeniz 45 siz almanyada nerde kaliyorsunuz? ben hollanda da almanyanin 48599 gronau west . sinir sehrindeyim. gezi lanlariniz bilirsek sizlere katilmayi isterim. ayrica buralara gelirseniz burda bizim musafirimiz olabilirsiniz. saygilar.

Berlin, Münih gibi bazı büyük şehirlerde karavanpark şehir merkezinden uzak. Merkeze yakın olanlarda da yer bulmak kolay değil. Kış aylarında bir çok karavanpark ve kamping de kapalı olduğu için sorun daha büyük. Almanya’da benzin istasyonlarında temiz su almak kolay ama wc boşaltmak sorun olabilir. Fransa ve Italya’da çok sayıda benzincilerde ve bir kısım otoparklarda wc boşaltma olanakları var. Maalesef Almanya‘ da böyle yerler az. Otobanlardaki parkyerlerinde wc’lere boşaltmak zorunda kalırsak etrafta seyirci olmamasında fayda var. Çünkü seyirciler bizim wc de kimyasal kullanmadığımızı bilmiyorlar. Benim navigasyonda Avruapa’daki karavanparkların listesi var. Karavanpark seçerken wc boşaltma olanağı önemli bir nokta. Wc boşaltma yeri olmayan karavanparklarda çok zaman en yakındaki boşaltma yerini tarif eden levhalar olabilir. Böyle bir levha yoksa orada bulunan diğer karavancılara sormak lazım.

Türkiye’de benzinciler şimdiye kadar hiç hayır demediler. Bu nedenle yollarda hiç sorun yaşamadık.
Siz Almanya’nın bir ucunda bizde öbür ucundayız. Bizim oturduğumuz yerin adı Türkheim, Münih-Lindau otobanı yakınında küçük bir şehir. Henüz planlamadık ama, hemen heryıl Ren nehri kıyılarını gezerken size biraz yaklaşırız. Gecen yıl Kuzey Denizi kıyılarına giderken size çok uzak olmayan Osnabrück şehrinden geçerek Emden şehrine gittik ve gezimize oradan başladık. Kuzeyde veya güneyde bir gün buluşabilmek ümidiyle, selamlar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.