Almanya

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 100
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 89,888
Ynt: Almanya

Hüseyin abi hazır söz videodan açılmış iken bir katkıda ben bulunmak istiyorum.Yurt dışı gezilerinde kampların fotolarını zaten kendi sitelerinde görmek mümkün.Ancak kamp alanlarının videolarını nereden bulurum sorusunun en güzel cevabı http://en.camping-streetview.com/ sitesinde gizli.

Özellikle 2013 yılında yaptığım Fransa Lavanta rotasında bu Fransız orjinli siteden çok faydalandım.Muhtemelen ücret karşılığında tanıtımını yaptığı kamp alanlarını belli bir formatta inceliyor ve anlatıyor .Merak eden arkadaşlara çok faydalı olacaktır eminin.

Etiketler

Tifa' Alıntı:
Hüseyin Bey,
Çok hoş bir site, özellikle motokaravanla yapılacak gezilerde campingin yanında daha düşük maliyet sunmasıyla dikkate alınabilecek bir secenek stellplatzlar. Motokaravanlar için diğer bir avantajlarıda genellikle şehir merkezine yürüme mesafesinde olmaları nedeniyle ulaşım açısından motokaravancıları rahatlatmaları.
Bu güzel siteyi bize tanıttığınız için teşekkürler.

Fatih Bey, „Antalya‘ dan Kuzey Denizi kıyılarına „ başlıklı gezi anılarınızda değindiğiniz gibi, Avrupa ülkelerinde, özellikle Almanya, Fransa ve Italya‘ daki kamping ve karavancılık ile Türkiye‘ deki durum arasındaki fark çok büyük. Bu fark küçüleceğine gittikçe büyüyor gibi geliyor bana. Bir örnek vermek gerekirse, geçen yıl Gelibolu‘ da bir karavanpark açılması için dünya kadar yerli yabancı karavancı çağrıda bulunduğu halde, belediye hemen yanından geçip giden yüzlerce veya binlerce yerli yabancı karavancıya gözünü açıp bakmadı bile. Diğer taraftan Almanya ve Fransa‘ da köyler bile karavanpark açmaya başladılar. Karavanparklar, karavancılara biraz bağımsızlık hissi veriyor. Bazen bir şehirin surlarının dibinde, bir nehirin kenarında bazen Alp Dağlarının üzerinde bazen de üzüm bağlarının içinde geceleyebilmek arzusu karavancıları çoğaltıyor ve böylece karavan endüstrisi de gittikçe büyüyor.

Teşekkürler ve Antalya‘ ya selamlar.

mustafayetim' Alıntı:
Hüseyin abi hazır söz videodan açılmış iken bir katkıda ben bulunmak istiyorum.Yurt dışı gezilerinde kampların fotolarını zaten kendi sitelerinde görmek mümkün.Ancak kamp alanlarının videolarını nereden bulurum sorusunun en güzel cevabı http://en.camping-streetview.com/ sitesinde gizli.

Özellikle 2013 yılında yaptığım Fransa Lavanta rotasında bu Fransız orjinli siteden çok faydalandım.Muhtemelen ücret karşılığında tanıtımını yaptığı kamp alanlarını belli bir formatta inceliyor ve anlatıyor .Merak eden arkadaşlara çok faydalı olacaktır eminin.

Sevgili Mustafa, videoların bir kısmına bakabildim. Hakikaten çok güzel. Gezilere hazırlanma olanakları gittikçe artıyor.
Desteğin için teşekkürler ve Sakarya’ya selamlar.

Buechelwiesen karavanparkından sonra Scheidegg karavanparkınıda listeye aldım.
http://goo.gl/CyfRZb

Avrupa gezilerinin planlamasında faydalı olabileceğini düşündüğüm bilgileri bir PDF dosyada topladım. Aşağıdaki dosya ile ilgili değişiklik önerileri olursa sevinirim.

Ekli dosyalar

• Avrupa gezilerimize hazırlık.docx.pdf
    425.9 KB · Görüntüleme: 297

Avrupa‘ daki kamping ve karavanparklarda ihtiyacımız olacak kablo ve adapterler. Çoğumuzun bildiklerini tekrarlıyor olabilirim. Konu önemli olduğu için tekrarda fayda var diye düşünüyorum.
1.Karavanda mutlaka uzun bir kablonun bulunması lazım.
Resimde gördüğümüz kablonun iki çeşidi var. Birisi sadece kapalı yerlerde kulanılır diğerini dışarda da kullanmak mümkün. Biz kabloyu dışarda kullanacağız ve üzerinden araçlar da geçecek. Bu nedenle dışarda kullanılabilecek kaliteli bir kablo olması lazım. Kablonun uzun olmasında fayda var. Ben 50 metrelik bir kabloyu tavsiye ederim. Karavanı koymak istediğiniz güzel mazaralı bir yer elektrik prizinden uzak olabilir ve birgün iyi ki kablom uzun diyeceğinizi adım gibi biliyorum. Evet kaliteli ve uzun kablo ucuz değil ama ömürlük (fiyatı 100 € civarında)
Ekli dosyayı görüntüle 2

Kabelverbinder

Kabeltrommel

Adapter

Ekli dosyalar

• Dirsekli adapter.jpg
    Dirsekli adapter.jpg
    20.3 KB · Görüntüleme: 343

Ocak sonunda yaptığımız hafta sonu gezisinde Maastricht‘ e gidip gelirken iki gece otoban yakınlarındaki karavanparklarda geçirdik. Hava geceleri sıfırın altındaydı. Isıtıcı devamlı çalıstı. Ayrıca karavanımızda hiç eksik olmayan, aşağıda resmini gördüğümüz sıcak su torbalarınında yardımıyla soğukla bir sorunumuz olmadı. Bir Alman karavancının bu torbalarla ilgili önemli bir tavsiyesi var. Soğuk bir sabah karavanın aküsü motoru çalıştırmasza, bu torbaya sıcak su doldurarak akünün üzerine koyun ve 5-10 dakika bekleyin ve tekrar motoru çalıştırmayı deneyin diyor. Bizim henüz böyle bir ihtiyacımız olmadı ama, bilmekte fayda var.

Ekli dosyalar

• Unbenannt.PNG
    Unbenannt.PNG
    47 KB · Görüntüleme: 363

Karavanpark Mainstockheim.

Almanya‘ nın kuzey denizi kıyılarına doğru giderken Main nehri kenarında gecelemek istedik. Burada daha önceden tanıdığımız karavanparklardan birisine 5 km kala gördüğüm bir başka karavanpark levhasının gösterdiği yöne saptım. Ikiyüz metre sonra nehir kenarındaki karavanparkı görünce hiç düşünmeden planımızı değiştirdik ve burada kalmaya karar verdik. Mainstockheim yerleşim yerinin nüfusu 1927. Böyle küçük bir yerleşim yerinin 40 karavanlık bir karavanparkı var. Böyle yerleri görünce hep Gelibolu aklıma gelir. Avrupa‘ da köyler karavanpark yaparken, karavanpark için nadir olanaklara sahip Geliboluda, belediye reisini bir türlü ikna edemedik.

Bu karavanparkta toplam üç gece kaldık. Erken gelen nehirin hemen yanında durabilir. Önünden geçen gemileri ve feribotu seyredebilir. Bu karavan, arkası yere vurduğu için feribota binemedi. Panelvan araçlar için sorun yok.
SAM 8622

Şehrin yanındaki tepedeki üzüm bağlarını mutlaka gezmek lazım. Üzüm bağlarının arasında yürümek için yollar var.
SAM 8652

Artık bağbozumu yaklaşıyor.
SAM 8654

Aşağıdaki birinci video nehirden geçen uzun bir gemiyi gösteriyor.

Bu videoda feribotu gösteriyor.

Karavanpark için daha detaylı bilgileri aşağıdaki linkte görebiliriz. Videolar bu listede tekrarlanıyor.

Avrupa´ da Konaklama Yerleri

Son düzenleme:

Almanya‘ nın kuzey denizi kıyılarını 3 hafta gezdik. Ağustos ayında Akdeniz bölgesi sıcaktan yanarken, biz buralarda 20-25 derece arasında serin bir tatil yaptık. Hollanda sınırından Elbe nehrine kadar olan bölgenin ismi „Ostfriesland“. Bu bölgede yaşayan insanlar hakkında çok fıkra anlatılır, aynı Karadenizliler gibi. Ayrıca burada çok çay içilir. Buraya gelenin mutlaka bir çay içmesini tavsiye ederim. Burada deniz seviyesi karadan yüksektir. Aynı Hollanda‘ da olduğu gibi. Eğer deniz kenarında setler olmasa (Almanya‘ da Deich deniliyor) Aşağı Saksonya eyaletinin 6.600 Km2‘ lik bir alanını hergün iki defa su basar (Gelgit). Bu 1,2 milyon insanın hergün iki defa su altında kalması demek. .

Kuzey Denizi kıyılarında ve yakınlarında gezi esnasında konakladığımız yerlerden önemli bulduklarımızı size tanıtmak ve Avrupa‘ daki karavanparklar listeme almak istiyorum. Her karavanparkı tanıtırken bölge hakkında detaylı bilgiler vereceğim.

Bunlardan bir tanesi Karavanpark Greetsiel.

Greetsiel

Kuzey Denizi kıyılarında sonu „-siel“ ile biten çok şehir var. Siel şu anlama geliyor. Denize akan akarsuların, denize döküldüğü yerlerde şöyle bir sistem kurulmuş. Akarsu denize sadece Gelgitin git safhasında akabiliyor. Yani deniz karadan uzaklaşınca seviyesi azalınca, akasunun denize akması için kapaklar açılıyor. Deniz geldiğinde bu kapaklar kapanıyor. Böylece denizin akarsuların yatağından karayı basması önleniyor.

Karavanpark Geretsiel balıkçı köyünün hemen girişinde .

Koordinatları: 53.497222, 7.101944

Geceleme ücreti 11 €. Ayrıca kişi başına iki € köy belediyesi vergi alıyor. Elektrik ve temiz su içinde bir kaç € ödemek lazım. Karavanpark ve Greetsiel hakkında güzel bir viedo:

Aşağıdaki linkte bu çevredeki Karavanparkların listesi var. Deniz kenarındaki karavanparkların fiyaları 15-20€ arasında. Fiyatların yüksek olmasının önemli nedeni belediyelerin aldıkları vergiler (Kurtax). Sahilden uzaklaştıkça geceleme ücretleri azalıyor veya tamamen kalkıyor.

Alle Wohnmobilstellplätze im 30-Kilometer-Radius um D-26736 Krummhörn-Greetsiel

Karavanparktan şehire doğru giderken iki tane çok güzel yel değirmeni önünüze çıkar. Vakit denk gelirse bunlardan birisini gezmek lazım. Bu değirmenler istenirse çalışır durumda. Değirmenlerden sonra bir kaç dakika içinde şehir merkezindeki balıkçı teknelerinin bulunduğu limana gelinir. Çok güzel bir liman. Limandaki lokanta ve büfelerde hertürlü deniz ürünlerini bulmak mümkün.

Karavanpark listesi:

Son düzenleme:

Sevgili Mustafa, Almanya’da en çok sevdiğim kampingin bu güzel resimleri için çok teşekkürler.

Rheinfels şatosundan Ren nehrini gösteren resimlerin göz kamaştırıcı güzellikte.

Son düzenleme:

Karides 2

Bu sabah Radikal gazetesinde gördüğüm bu resimli haberde bir asır yaşamak isteyenlere yiyecek tavsiyesinde karides gözüme çarptı.
Kuzey denizi kıyılarında adım başı karides bulunur.:smiley: Ekmek içi karidesin, Almancası „Krabbenbrötchen“ tadına doyulmaz.
Krabbenbrtchen

Karavanpark-Cuxhaven

Koordinatları: 53.875833, 8.703611

Bu karavanparkta gecelemek gezi planımızda vardı. Son anda o çevredeki bir müzeyi gezmek isteyince sadece yakınından geçtik ve gezdiğimiz müzenin yakınındaki karavanparkta geceledik.

100 karavan kapasiteli karavanpark-Cuxhaven‘ de geceleme ücreti 10-13€.

Karavanparklar hakkında genel fikir edinmek için bu videoyu görmek lazım. Bulunduğu yerin güzelliği, şehire yakınlığı ve kuşbakışı resimler. Şahane bir tanıtım.

Son düzenleme:

Bir önceki paylaşımda bir müzeden bahsetmiştim. Daha öncede benzer tavsiyelerde bulundum ama önemli bulduğum için tekrarlıyorum. Almanya‘ da küçük yerleşim yerlerindeki müzelerde o çevrede eskiden günlük yaşamda hangi araç ve gereçlerin kullanıldığını görmek mümkün. Köy müzelerinde çevredeki insanların bugünlere nasıl geldiklerini görerek öğrenebilirz.

Bu müzede ilginç bulduklarımız:
SAM 8154
(basit tercümesi)

Her sabah Güneş doğar,

ve gece aydınlığa yerini bırakır.

Ödünç verilen alet hariç,

her şey kendiliğinden geri gelir.

SAM 8160

SAM 8168
Oturarak banyo yapılan küvet (Sitzbadewanne).

Unbenannt
Hiç bir şey neşe ve güler yüzlülük kadar kazanç getirmez.
Ayrıca bunların maliyetleride çok az.

SAM 8179
Müze yakınlarında gördüğümüz „ dört ayaklılar için su istasyonu“

Son düzenleme:

Die Nordsee Unser Meer stvd teaser stage

Bir kaç gün önce TRT Belgesel‘ de „Kuzey Denizi’nin Sırları“ isimli bir film gördüm. Filmde Almanya, Danimarka, Norveç, Iskoçya ve Hollanda’nın Kuzey Denizi Kıyıları ve denizde yaşayan canlılar tanıtılıyor. Almanya, Danimarka ve Norveç‘te gezdiğimiz bir çok yeri tekrar gördüm. Göz kamaştıran resimlerle ve faydalı bilgilerle dolu bir film. Almanya’da Amazonda DVD olarak filmi satın almak mümkün (8.99 €). TRT Belgesel arşivinde bu filmi görmek mümkün mü bilmiyorum. Film Türkçeye çevrildiği için TRT Belgeselde gösterildiği gibi bir video olması iyi olur. Bu filmi gören, hiç aklında olmasa da Kuzey Denizi kıyılarını gezi planlarına almak zorunda kalır!

Filmin Almancasının kısa tanıtım videoları var: Bunları aşağıdaki linklerde görmek mümkün:

Konuya devam.

Kuzey Denizi kıyılarında gecelediğimiz karavanparklardan biriside
Hooksiel karavanpark. Duş ve Wc var. Fiyatı 20 € civarında. Fiyatlar devamlı değişebilir. Bir fikir versin diye yazıyorum. Karavanpark hoşumuza gitti ama denizde yüzmek için yarım saat yürümek veya bisikletle gitmek lazım.

Son düzenleme:

Camping Schillig

Almanya’da Kuzey Denizi kıyılarında çok sayıda kamping var. Çok sayıda ve çok büyük kampingler. Motokaravanlar kampinglerden ziyade karavanparkları tercih ettikleri için, hemen her kampingin birde karavanparkı var. Aradaki ücret farkı 5-10 € civarında. Diğer farklı konular:

-Karavanparklara giriş ve çıkış (formalite) çok kolay.

-Almanya’daki kampinglerin hemen hepsinde öğle saatlerinde 13.00-15.00 arasında ve gece genellikle 22.00-07.00 arası istirahat zamanıdır. Bu saatlerde kampinglerde araç kullanılmaz, kampinge giriş ve çıkış yapılmaz.

-Kuzey Denizi kıyılarındaki karavanparkların büyük bir bölümünde duş var. Duş ücreti 1€ civarında.

Norddeich şehrine geldiğimizde aşağıdaki linklerde gördüğümüz Nord Camp’ın önünden geçerek hemen yakındaki karavan parka gittik. Nordsee Camp Kamping 650 karavan + çadır yerleri kapasiteli bir kamping. Yaz sezonunda günlük ücret iki kişi ve karavan için 29 €.

Nordsee Camp Norddeich - Campingplatz direkt am Deich an der Nordseeküste von Ostfriesland!

Bizim kaldığımiz karavanpark 100 karavan kapasiteli. Karavan +iki kişi 19 €. Karavanparkta seçtiğimiz yere yerleşirken yakınımdaki komşu yanıma geldi. Karavanparktan gideceğini, elektrik istiyorsam kendi kullandığı prizi kullanabileceğimi söyledi. Sayaça attığı paranın karşılığındaki elektriği tamamen kullanamamış. Bende 24 saat bu prizden aküleri şarj etmek için elektrik aldım.

D-26506 Norddeich Wohnmobilstellplatz ~ Niedersachsen

Aşağıdaki linkte yukarda resimde gördüğümüz kampingin bulunduğu bölge görünüyor. Bu linkteki resmi küçültüp büyülterek bu çevrede ne kadar çok kamping olduğunu görmek mümkün. Bu işin ekonomik yönünü bir tarafa bırakalım. Bu kampinglerde, yüzbinlerce, belkide milyonlarca çocuklu aile dinlenme imkanı buluyor. Bence bu çok önemli.

Google Maps

Son düzenleme:

Kuzey Denizi tarafına yolu düşeceklere biraz daha detay bilgileri vermek istiyorum.

Almanya ve Fransa’da çiftliklerde tatil önemli bir dinlenme şeklidir. Gelirleri belirli bir seviyenin altında olan çocuklu ailelere buralarda tatil yapabilmeleri için devlette yardım ediyor. Köylerden şehire akının Almanya ve Fransa’dan daha güçlü olduğu Türkiye’de, çiftlikte tatil köylüler için bir gelir kaynağı olabilir sanırım. Çocuklarım küçükken bizde bazen çifliklerde tatil yaptığımız için konuya yabancı değilim. Çiftliklerde tatil, Almanyanın her tarafınında var. Aşağıdaki resimde gördüğümüz –Bauernhofferien „Alt Pastorei“ tatil yeri Kuzey Denizi kenarında. Bir önceki paylaşımda verdiğim resimde gördüğümüz „Campingpaltz Schillig“in bir kaç kilometre yakınında.
Bauernhof

Resmi aldığım link:
Linkteki resimler tatil şekli ve yeri hakkında önemli bilgiler veriyor.
Google Maps

Bu linki, Kuzey Denizi kıyılarındaki setlerde gezerken sık rastlanılan manzaralar içerdiği için veriyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.