Alanyurt Köy Mezarlığı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AYDURAN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,658

AYDURAN

Zirve
Yer
İstanbul / Maltepe
1 26

İli: Afyon

İlçesi: İscehisar

Kasabası: Alanyurt

Mevkii: Alanyurt beldesi

Konumu: Alanyurt imar planı içindedir. Sınırları Karacaahmet Camisinin 45 m batısından başlamaktadır.

Grubu: Arkeolojik Sitler

2 26

Nasıl Ulaşılır?

İscehisar-Alanyurt yolundan

3 24

Belde girişinin sağında hafif yükseltili bir tepe üzerinde kurulmuş olan ve ihata duvarı ile çevrili mezarlığın; doğusu köy yerleşimi, batısı arazi, kuzeyi Afyon şosesi, güneyi yerleşim yeri ile çevrilidir. İstanbul’daki arşivlerde köyün 600-720 yıl önce kurulduğunun yazılı olduğunu belirtilmektedir.

Mezarlık içerisindeki kadın ve erkek hece taşları farklılık göstermektedir. Erkek mezar taşlarına tüfek, mermi, fişeklik, baston (asa), kahve fincanı ve cezvesi alçak kabartma ve oyma tekniği ile işlenmiştir. Kadın mezar hece taşlarına ise düz saç, örgülü saç, kirman, kadın tasviri yapılmıştır. Bunun yanında düzgün sert kayalardan 2 m -2,5 m boyutlarında ince uzun sarıklı mezar hece taşları kullanılmıştır. Ölü gömme geleneği: kişi vasiyet ederse erkek ise bası veya erkek kardeşi mezar üzerine; (Erkek erkek mezarı üzerine, Kadın kadın mezarı üzerine) defnediliyor. Her ikisinin hece taşı da mezar üzerinde bulunuyor. Osmanlıca yazılmış mezar taşları birbirine benzer tarzda alçak kabartma tekniğinde ve kabaca yazılmışlardır. Bir mezarda: “Merhum ve mağfur Mahmutoğlu ruhuna 1245” yazılıdır.

Üst üste yapılan gömüler, eski mezarların tahrip olmasına neden olmaktadır.

4 24

Afyonkarahisar Valiliği Acil Durum Yönetimi ve Bilgi İşlem Merkezi (ADUYBİM)

Etiketler
Ynt: Alanyurt Köy Mezarlığı

merhabalar
sok olmadim desem yalan olur. Burasi benim köyum ben orada dogdum babamin mezari ve en yakin arkadasimin mezari tam orada 25 yasindaydi öldügünde
neden sadece mezarlik ?arsivler de sadece mezarlik mi var
o köy turizm kusagi yoludur ve frig vadisi diye bilinir
en az bir gununuzu ayiracaginiz bir geziyle anca gezebilirsiniz ve iyi bir foto makinaniz olmali
hatta agustos ortasinda buz gibi magara suyu icebilirsiniz lezzeti o bölgede bilinir ve bir bardagi bir kerede icilmez soguktur
en yuksek dagin tepesinde dir aracla gidilebilir harika cam ormani oksijen deposudur
magaralari ve bu magaralardaki figurleri gormeniz gerekli
köyde her türlü ihtiyacinizi karsilayabilirsiniz (yeme icme yakit vb.)
ulasmak icin eskisehirden seyitgazi ye oradan han ve sapmadan dümdüz daglarin icinden essiz manzaralar arasindan duzgun bir yolla koye ulasabilirsiniz
afyondan iscehisar uzerinden
afyondan organize sanayi icinden direkt hic sapmadan yine gidebilirsiniz o civarda herkes bilir
ESKI ADI : BAVURDU
köy halki misafiri cok sever gidilmesi gerekli yerlerdendir kesinlikle öneriyorum
tek hayalim o köye tekrar yerlesebilmek...

Bild 726

Bild 727

Bakacak da

Evet sana hak verıyorum kardeşim kim oldugunu bılmıyorum ama ben afyonda duruyorum kürtyurdu koyundenım orlarda gezılecek gorulecek cok guzel manzaralı yerler var bencede allah sıze oraları gezdırmeyı nasıp etsın

evet bende alanyurtta dogdum ve o cam havasi herseye deger
ve bir fotoda benden alanyurtumuz

O2f65tmp

mezarlığı yok etmeye çalışanları yok ettik
ormanı yok etmeye çalışanları ne zaman yok edebiliriz

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri