Akyaka'da Haftasonu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan drares Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 30
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,862

drares

Haşmet Kalkancı
Yer
Aydın
Bu hafta sonunu Akyaka'da geçirdik. Çocukların sömestr tatili nedeniyle yanımızda olmamaları ve hava durumunun ümit vaat etmesi iştahımızı kabartmıştı. Kurban bayramından beri karavanımızla bir yerlerde kalamamıştık. Çocukların eğitim maratonu ayağımızı bağlayan en büyük engelimiz. Bu süre içinde günübirlik bir çok gezi yapmamıza rağmen, geceleme imkanımız olmamıştı.
Değişik rotalar üzerinde planlamalar yapmamıza rağmen akyaka'da karar kıldık. Cuma günü öğleye yola çıkmayı planladık. Perşembe akşamından karavanımızı geziye hazırlayıp, Cuma günü sabahtan çalıştık, işlerimizi düzenledik ve vira bismillah...
İlk durağımız Güzelköylü dizisinin çekildiği Bozüyük köyünde veriyoruz. Eşimin bu isteğini kırmayıp, öğle yemeğimizi de burada gözleme+ayranla hallediyoruz. Köy hakikaten güzel ama yaz aylarındaki Bodrum kadar kalabalık. İnsanlar süren dizi çekimini izlemek için setin etrafına sıralanmış, yaklaşık 150 kişi çekimi izliyor. Az bir seyirden sonra köyü geziyoruz. Tarihi binalar restore edilmiş. Sokaklar temiz ve bakımlı. Etrafta dizide rol aldığını tahmin ettiğimiz yöresel kıyafetli insanlar var. Pınarbaşı denilen mesire yerine güzel bir restoran yapılmış. Etrafından sular akıyor, ördekler yüzüyor.
Bu kadar yeter deyip yola koyuluyoruz. Muğla'yı pas geçip (nedense hep pas geçeriz) Sakar geçidine yöneliyoruz. Akyaka'ya ulaşmamız çok uzun sürmüyor. Gideceğimiz yer belli Çınar mevkiindeki ormanlık alan (37.048252, 28.294549).
Hava sıcak ve güneşli, deniz alabildiğine sakin. Hemen yerleşip kamp sandalyelerimizi çıkarıyoruz, demlik çoktan ocaktaki yerini aldı. Bu arada ben fotoları çekmeye başlıyorum.

20150206 162810

20150206 162842

20150206 162913

Etiketler
Ynt: Akyaka'da Haftasonu

Etrafımız sakin, bir kaç piknikçi ve uzakta sabit hale getirilmiş bir pejo karavan var. Çay demleninceye kadar çevreyi geziyoruz. Kurulu çadırlardan insanların kışın da burada konakladıkları anlaşılıyor. Sonra karavanımıza dönüp çayımızı içmeye koyuluyoruz. Akşam üstü olduğunda geceyi burada geçirip geçirmeyeceğimize karar vermeye çalışırken ilginç bir gelişme oluyor. Bizim konakladığımızı gören alman plakalı bir jeep (üzerinde araç üstü çadırı vardı) hemen ötemize gelip kamp düzenini aldı. Belli ki bizim geceyi burada geçireceğimizi düşündüler. Onların bizden aldıkları cesaret bizi de yüreklendirdi. Eşime onlarla birlikte artık 2 kampçı olduğumuzu ve daha güvende olacağımızı söyleyip orada geceyi geçirmeye karar veriyoruz. Akşam yemeği hazırlıklarımız başlıyor. Yemeğimizi yedikten sonra çok sevdiğimiz scrabble (kelime bulma) oyununa başlıyoruz. Gece yattığımız sırada yağmur başlıyor. Karavanda yağmur sesini dinlemeyi özlemişiz. Yağmurun tıpırtıları eber ısıtıcımızın tıkırtılarına karışıyor. Sabah 8 gibi uyanıyorum. Aslında erken saatlerde geçen balıkçı motorlarınn sesiyle uyur uyanık bir sabah geçirdim. Çocukluğumdan beri o sesi de çok severim, bana yine çocukluk günlerimi hatırlattı :smiley: Sessizce kalkıp, doğudan yükselen güneşi fotoğraflıyorum.

20150206 195938

20150206 200253

20150207 075546

20150207 075603

Kahvaltımızı hazırlarken komşularımızın çoktan toplanıp yola koyulduklarını görüyoruz. Aramızda sıcak bir selamlaşmadan öte bir iletişim olmasa da her iki taraf da komşu olmaktan haz aldı, güven duydu. Ne demiş atalarımız "ev alma komşu al!" ;D
Kahvaltımızı dışarıda yapıyoruz. Hava düne göre serin ve biraz esinti var. Yerler yağmur nedeniyle ıslak ama hava açık. Çayımız içimizi ısıtıyor. Sonrasında bisikletle turlamaya karar veriyoruz. Akbük-Ören yoluna doğru bir süre bisikletle gidiyoruz. Yol tenha olmasına rağmen zaman zaman yanımızdan araçlar geçiyor. 1,5 saatlik bisiklet turundan dönüp bir süre karavanın önünde şezlonglarımızda dinleniyoruz. Bu arada Aydın'dan bziz arayan arkadaşlarımız yanımıza gelmek için yola çıktıklarını bildiriyorlar. Biz de Akyaka'ya kadar yürüyerek hem onları karşılamayı, hem de biraz alış veriş yapmayı planlaıyoruz. 2 km kadar yürüyerek merkezde misafirlerimizle buluşuyoruz. Bu arada önünden geçerken içine girdiğimiz Akyaka orman kampının Mart ayına kadar kapalı olduğunu öğreniyoruz.

20150207 094402

20150207 111310

Akyaka içinde bir süre yürüyoruz. Alış verişimizi tamamlayıp hep birlikte karavana geliyoruz, eşim paçaları sıvayıp ayaklarını denize sokuyor. Akşama kadar birlikte sohbet edip, akşam 6 gibi misafirlerimizi yolcu ediyoruz. Bu akşam orman daha ıssız, üstelik komşumuz da yok. Azmak kıyısına giderek orada kalmaya karar veriyoruz. Gündüz gezerken gözüme kestirdiğim bir yere gelip park ediyoruz. Yeni kamp alanımız daha güvenli. Akşam yemeğinden sonra yine scrabble oyunumuzu oynayıp, geceyi sonlandırıyoruz. Huzurlu bir uykudan sonra bu kez ördek sesleriyle uyanıyoruz, kahvaltımızı olduğumuz yerde azmak manzaralı yapıp yine bisiklet turuna çıkmaya karar veriyoruz.

20150207 113645

20150207 114300

20150208 095512

20150208 095537

20150208 095713

Karavanla gezi özlemimizi depreştirdiniz, Haşmet Bey... ;) :p
Geçtiğimiz hafta içinde 'Ege'ye bahar geldi' deyip, çiçeklenen ağaçları görüntülemiştik. Bugünse İzmir, şiddetli fırtına ve tipi halindeki kar yağışıyla boğuşuyor. Bu durumda sadece 35 km. mesafedeki Manisa'ya bile gidemiyoruz.. ??? ???
Sayenizde keyifli bir Akyaka gezisi yapmış olduk.. Konakladığınız çamlık çevresindeki çadırlar genellikle bal üreticilerinin sanıyorum..

Yeni gezi paylaşımlarınızı bekliyoruz... Selam ve sevgiler....

Hedefimizde Azmak başı denilen bölge ve ötesi var. Zaman zaman yokuşlarda zorlansak da 2 saatlik bir tur atıyoruz. İnceden yağmur yağıyor ama yağmurluklarımız bizi koruyor. Gezerken yanından geçtiğimiz bir zeytinlikte eşim kedirgen görüyor. Kedirgen kuşkonmaz bitkisinin filizine bizim buralarda verilen isim. Biz baharın bunu pırasa ve yumurtayla zeytin yağında kavurmasını yemeyi çok severiz. O çalı senin, bu çalı benim dolaşarak bir kavurmalık kedirgen topluyoruz, bu arada papatyalar ve laleler açmış, göz banyosu yapıyoruz. Yağmurun şiddetini arttırmasıyla karavanımıza dönüyoruz.

20150208 123946

20150208 124002

20150208 141004

Ülker hanım, Yavuz bey beğenmenize sevindim, sizin kadar olmasa da kendi çapımızda yaptığımız gezilerimizi paylaşmaya çalışıyorum.
Manzaramızı değiştirme zamanımız geldi, daha sessiz olan dünkü kamp yerine dönmeye karar veriyoruz. Burada kedirgenlerimizi kavurup yemek yiyecek ve sonrasında dönüş yoluna çıkacağız.
Yağmur sicim gibi yağıyor, Gökova'da muhteşem manzaralar birbirini kovalıyor. Kedirgenlerimiz pişti, sofraya buyrun...

20150208 154644

20150208 145632

20150208 145644

20150208 145700

20150208 145704

Sezon dışı çok daha keyifli..en güzelini yapmışsınız..yolu düşen herkez o çamlıkta illa konaklıyor nedense :smiley:

20140804 201258

Çok güzel bir hafta sonu geçirmişsiniz. Güney Ege'de oturmanın avantajı bu işte. Hafta sonu kaçamakları anca bizim yaz tatilinde gidebildiğimiz yerler :smiley:

Güzel bir gezi olmuş Haşmet bey . Sn EGELİ nin dedigi gibi insanın aklı şöyle pireleniveriyor da hani tembellikmidir ? nedir ? bilmem ki . İşte gözümüz gönlümüz şenleniverdi sagolunuz. Bir de merak ettim . Kedirgen bizlerin dediği gibi sarmaşık olabilir mi ? hani yumurtalı dediniz ya , oradan çağrışım yaptı bizde .
Saglıcakla kalın , selamlar.

Sayın mehmet_mtrs,

Kedirgen sarmaşık otunun tatlı olanıdır (boyu daha kısadır, bükülen boyun kısmı olmayan çubuk şeklinde sarmaşık demek lazım). Aydın- Denizli yöresinde çok sevilerek yenir ( İzmirde de pazarlarda satılır ama fiyatı sarmaşıktan biraz daha yüksek oluyor).
Sarmaşığa bazı yörelerde (Muğla tarafları) acı ot denir. Kedirgeni ise ( sayın drares'inde yazdığı gibi) kuşkonmaz olarak bilende çoktur.

( Bir ilave bilgi : Sarmaşık otunun acılığından hoşlanmayan, otu kavururken hiç ellemezse otun kedirgenden farkı olmuyor...)

Sayın drares çok güzel yerlerde gezmişsiniz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.