Akü - İnverter - 12, 220v Oto Buzluk Hakkında Yardım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan abercaliskan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,599

abercaliskan

Yeni Üye
Abiler merhaba. İyi forumlar . Yardımınıza ihtiyacım var hem de 1-2 gün içinde karar verip sipariş vermem gerekiyor :smiley:
Elbet okudum araştırdım fakat elektrik bilgim sıfır olunca kafamda yer etmedi bilginize danışmak istedim.

Ben bir akü alıp bunu 220v çevirip telefon ,powerbank ve (alırsam) 220v ile çalışan bir oto buzluk takmak gibi bir niyetim var .

Peki kaçlık akü almalı , jel akü nedir asitliden daha mı mantıklı oluyor ?
Örn 60aH olan bir akü alınca 3000 Mah telefonumu kaç kere şarj eder yahut daha önemlisi fotoğrafını attığım buzluğu kaç gün / saat çalıştırabilirim. (ürünün ne kadar elektrik çektiğini bulamadım)

İnverter nasıl olmalı , yanlış bir bağlantı falan yaparsam telefonumun devrelerini yakma gibi bir hata yapabilir miyim ?
Elektrik , soğutma vs işlerinden anlayan , izni olan abilerim varsa telefonla dahi kafanızı şişirebilirim (hızlı çözüm adına :D )
Kullananlar var ise Mobicool w48 bu ürünü tavsiye eder misiniz bu arada ?
BvMNWn

DLZYRQ

5NmWBA

Son düzenleme:

Etiketler
Bu sisteme 'yaşam aküsü' denildiğini şimdi öğrendim :D Tabii sizler gibi tecrübelerim yok (çok derin testler yapılmış bu konuda ) . Ben en fazla 2-3 hafta kamp yapıyorum bu iş beni 1-2 hafta götürecek ise şarj işini sanayici abilere yaptırmayı düşünüyorum. Şimdilik sadece ''şu akü ve şu kadarlık inverter sana yeter '' bilgisi gerekli

Mobicool W48 saatte 4 Amper elektrik sarfeder. Bu tür soğutucular devamlı çalıştığı için elektrik ihtiyaçları fazladır, 24 saatte, 24x4=96 amper elektrik yakarlar.
https://www.amazon.de/Mobicool-W48-thermo-elektrische-komplette-Getränkekiste/dp/B00B6VNEGY/ref=sr_1_2?__mk_tr_TR=ÅMÅŽÕÑ&keywords=Mobicool+w48&qid=1562430692&s=gateway&sr=8-2

Jel akü bu iş için uygun olur.

Jel aküyü yarıdan daha fazla boşaltmamakta fayda var.

Akü kapasitesini Mobilcool’un saatte 4 amper elektrik çekeceğini dikkate alarak hesaplayabilirsiniz. Tekrarlamakta fayda var, ihtiyacınız olan akü kapasitesinin iki katını almakta fayda var. Böylece akünüz uzun ömürlü olur.

Mobicool’u doğrudan 12 volta bağlamak mümkün diye okudum. Bu durumda invertere ihtiyacınız olmayabilir.

Telefon şarjı için powerbank iyi bir çözüm. Yolda giderken çakmaklık üzerinden powerbankı şarj edebilirsiniz. 20 Amper kapasiteli bir powerbank tavsiye ederim. 3 amperlik bir telefonu 20 amperlik bir powerbank ile 5-6 defa şarjetmek mümkün.

Telefonları şarjı da doğrudan aküden yapabilirsiniz.
Çakmaklıktan şarj için böyle bir usb şarj ciahzına ihtiyacınız var.
Amazon.com.tr: 12v usb ladegerät

Kolay gelsin, başarılar.

Son düzenleme:

Abi öncellikle cevap için teşekkürler.
16 amperlik bir powerbank var , araç şarjım da var üstad ama sürekli yolda olmuyoruz ve 2-3 günlük kamptan sonra illaki bir kamping ihtiyacımız oluyor ( şuanki buzluğum kötü olduğundan) hem buz kasetleri hem de powerbank şarjını doldurmak için. Ama akü sistemini yaparsam belki dedim hem buzluk hem de 10-15 günlük şarj derdimiz olmaz ve bağımlılıktan kurtuluruz.

saatte 4apmer yakıyorsa örn. yukarda attığım mutlu 680A yazan aküyü ben 170saatte mi bitiriyorum? bu şekil düz mantık işliyor sanırım. Mobicool'u inverter olmadan nasıl aküye nasıl 12volt bağlayacağım bilmiyorum abi ,anlayamadım.

Bir de jel aküler çok pahalı geldi. Tavsiye etmenizin sebebi nedir ben farkını bilmiyorum. Asitli aküyü arabamda değiştirerek yada sanayide doldururum diye düşünmüştüm. Jel aküler o şekil dolduruluyor mu ?

Son düzenleme:

16 amperlik powerbank da yeterli olur.

Akülerin amper sayısı Ah (amper saat) olarak gösterilir. Sizin akünüz 60 Ah gücünde.

Aküler hakkında aşağıdaki linkte detaylı açıklamalar var. Bu uzun bir konu. En iyisi bu linke bir göz atın.
sarj ve yasam aküleri arasindaki fark - Google'da Ara

Mobicool ile ilgili verdiğim linkteki soğutucu Almanya’da satılıyor. Almanca açıklamasında 12 v ile doğrudan çalışır diye yazıyor.

Bu cihazlar sizin amacınıza pek uygun değil. Fazla soğutmazlar ama çok elektrik çekerler. Bunları araç yolda giderken, bir kaç saat bir yerde piknik yaparken veya kampingte kalırken kullanmak mümkün.

Peki araç buzluğu olarak tavsiye edebileceğiniz bir ürün var mıdır? kompresörlülere falan o fiyatları veremeyeceğim. En fazla vereceğım 900-1000tl. Bu mobicool.u da genel olarak buz kasetleri + seyir halindeyken 12v ile kampingte iken 220v ile kullanırım diye alacaktım ama çok kararsızım. Mobicool w48 ile igloonun elektriksiz ürünleri arasında kararsız kaldım ama tavsiyeniz varsa da dinlemeye açığım abi. Alman yine bu işin de en iyisi diye biliyorum...

Türkiye’de karavanlarda kullanılan soğutucuları sadece forumdan tanıdığım için bir öneride bulunmam mümkün değil.

Elektriksiz soğuk tutucuları buz kasetleri ile kullanmak mümkün ama buz kasetlerini nerede donduracaksız?

Ben karavanda küçük bir kompresörlü buzdolabı kullandığım için su ve meyve sebzeyi buzdolabına koymam.

Su için kaliteli bir soğuk su termosu işimi görür. Sıcak ülkeleri gezerken, hergün marketlerden aldığım soğuk su ile bu termosu doldururum. Sebze ve meyveyi koltuk altında serin olan bir yerdeki hava alan bir kutuya koyarım.

Gezilerimizde artık her yerde, her zaman ve herşeyi taze alma olanağımız var. Az az almak biraz pahalıya gelebilir ama işin bir de sağlık tarafı var.

Çabalarınızda başarılar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR