Akdamar Adası - Van

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan P_A_N Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 2
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,276

P_A_N

Yeni Üye
Yer
İstanbul
Nisan ayı içinde yaptığım gezinin ilk durağı Doğubeyazıt idi İsakpaşa Sarayı hakkındaki izlenimlerimi sizlerle daha önce paylaşmıştım. Doğubeyazıt'dan sabah saat 09.00'da bir dolmuş ( yada mini otobüs de diyebiliriz ) ile Van'a doğru yol koyuldum. Doğubeyazıt'tan Van'a günde 4 sefer varmış (07.00 , 09.00 , 12.00 ve 14.00). Yolculuk yaklaşık olarak 3 ila 3,5 saat arası sürüyor. Yolun ilk bölümünün coğrafi yapısı adeta bir başka dünya , sarp kayaların arasında yeşilliklerin inanılmaz uyumu. Sanrım bu bölgeyi gezmek için en uygun mevsim ilkbahar.

Van'a ulaştıkdan sonra bir otel'e yerleştikten sonra biraz etrafı öğrenmek amacı ile dışarı attım kendimi o gün Van Kalesini gezdim. Kalenin tarihi oldukça geriye dayanmakta Urartu'ların izlerini bulmak bile olası.

Ertesi gün bu gezimin ikinci önemli noktasına hareket etmek için çarşı içinden kalkan Gevaş dolmuşlarının bulunduğu durağa gittim. Minibüs yereli sayıda yolcu bulunaca hareket ediyor. Bu hattı daha çok üniversite öğrencileri kullanıyor. Gevaş'ta bir yüksek öğrenim kurumu bulunamkta. Yol Geva'a kadar yaklaşık olarak 45 dakkika sürüyor. Gevaş'tan ayrı bir dolmuş ile Akdamar Adasının tam karşısında bulunan iskeleye ulaşabiliryorsunuz. İskeleden bir tekne ile 5 ytl karşılığ adaya ulaşıyorsunuz. Ada girişinde ayrıca bir giriş ücreti alınmakta.

Adanın üzeindeki yegane yapı Kilise binası onun dışında hiç bir yapı yok. Kilise'nin onarımı oldukça iyi yapılmış. Ben kiliseyi gezdikten sonra biraz binanın etrafında dolaştım. Nisan ayı olması nedeni ile ada üzerinde bulunan kayısı ağaçları çiçek açmış idi ve tüm adanın üzerinde beyaz ve pembe çiçekleri ile adaya inanılmaz bir güzellik katmışlardı. Ben o gün adanın üzerinde sanrım toplamda 5 saat geçirdim ve inaılmaz bir keyif aldım. Van gölünün o inaılmaz büyüklüğü içinde bu ada adeta bir cennet parçası gibi idi.

Eğer ki fırsatınız olursa sizlere burayı özellikle bahar aylarında görmeyi tavsiye ederim.

Neverland 2 by PPAANN

Neverland 4 by PPAANN

Neverland 6 by PPAANN

Neverland 3 by PPAANN

Etiketler

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri