Ahşap Kano Yapımı - Wood Duck 12

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Mehmety Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 21
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 42,466

Mehmety

www.yelkenkayak.com
Yer
istanbul - Beykoz
Web
www.yelkenkayak.com
Herkese selamlar,

Uzun zamandır zımpara işleri devam ediyor. Sanırım haziran başında yapımına ilk başladığım kano ( chpk 17 )
tam bitmiş olacak. Bir yıl aradan sonra ... Şimdi yelken tertibatlarını yapıyorum, 5 metre direk ile hızlı yolculuklar
yapmayı planlıyorum. Yelken dikecektim ama zamandan kazanmak için sipariş ettim. Kano kürek ile denize
çıkmaya hazır olmasına rağmen daha su ile buluşmadı. bekliyor..

Ama, WoodDuck12 su ile buluştu. Kavacıktan-Küçükyalı ya araba üzerinde taşıyarak götürdük. Marina içinde kısa
bir tur yaptıktan sonra kanoyuda orada bıraktım. İlk hedef kınalı Ada olacak ama daha önce Bodeka eğitimine katılacağım
hafta sonu.

WoodDuck12 yi çok beğendim. Geniş kokpiti çok rahat, 80 cm genişlik ile 'aman devrilecek' tedirginliği yok. Taşıması
kolay, omuza alıp patika yollardan 1-2 km yürünür.

Ön tarafı yanlardan 50 cm ve altdan 100 cm karbon kumaş ile kaplamalı. Alt kısmın çoğu yeri 2 kat cam elfayı ile kaplandı.
İç kısıma ve dışa 4 kat epoxy sürüldü. Yeşil renk epoxy boya ile 3 kat boyandı.

Bu kano da sadece bir bagaj var, arkada, su geçirmez şekilde yapılmış. Çadır gibi her türlü eşya için yeterli.
Ön taraf tek parça ve su geçirmez bir bölüm yok. Bu yüzden kanonun içine ,burnun kısmına bir usturmaça
konuyor , vida ile en ön tarafa sabitleniyor. Bu güvenlik için. Yinede içeride 2,5 metrelik kocaman bir alan kalıyor.

Genel olarak daha önce yapım fotograflarını eklediğim Chespeak 17 nin yapılışı ile aynı teknik ile yapılıyor. Yani
''dik ve yapıştır'' yöntemi. Bu teknik de kendi içinde ikiye ayrılıyor diyebilirim. Bazı farklar var. En farkı bunda
küpeşte ( sherclamps ) yok. Belki buyüzden yapımı daha hızlı. Rağmen, alt ve üst bölümlerin birbirlerine dikilmesi
stresli bir iş. Sanırım ben bu aşamada şanslıydım. Normalde 3-4 kere prova yapıldıktan sonra birbirlerine dikilen
alt ve üst kısmı bir kerede monte edebildim.

3 mm okoume kontraplakdan yapılıyor. Üst kısımda renk için 'sapelle' kullanılıyor ama ben bulamadım.
360 cm boyunda 80 cm eninde, 18 kg

Bir kaç fotografı ekliyorum..

Selamlar
Memed

Etiketler
çok güzel gözüküyor, güle güle kullanın :smiley:

bende ''dik ve yapıştır'' yöntemi ile yapılan optimist ve lazer boyutları arasındaki yelkenli tekne planları inceliyorum. ulaşım sorununa da çözüm bulduktan sonra başlayacağım.

ActionMan*' Alıntı:
Çok iyi. Maliyeti ne kadar patladı. Aşağa yukarı ?
Selam Vedat,

Ahşap ile yapılan tüm kayaklar genelde 600 -900 tl gibi bir rakama mal oluyor. Detaya girersek;
- Orjinal plan 150- 200 tl
- 4 plaka 4 mm kontraplak 200- 250 tl
- 1 kutu 3 litre epoxy 100 tl
- 4 m cam elyaf 180 tl
- Boya 60 tl
- Ivır - Zıvır 100 tl

Ivır Zıvır ile kastetiğim, bronz tel, bol bol fırca, işkence, zımpara, ip, falan açıkcası. Hiç hesaplamadım
ama bu ufak tefek malzemelere bayağı para gidiyor gibi.

Bütün malzemeleri bir anda almak zorunda değilsin.
Bir aşamadan diğer aşamaya geçmek ( dik/yapıştır , yada diktikten sonra yapıştır, daha sonra zımparala ve
zımparalamaya devam et tekniği ) bayağı zaman alıyor,

Kolay gelsin,
memed

Merhaba Mehmet bey, becerileriniz hayranlık uyandırıyor,aynı zamanda amatörleri heyecanlandırıp teşvik ettiği ortada. Biz de Antal'yada deniz kayağı konusunu ciddi olarak ilgileniyoruz. tüm önerilerinizi dikkate alıyoruz. tabiki bu aşamadan sonra tecrübelerinizden faydalanmak istiyoruz. Umarım sorularımız ile canınızı sıkmayız. Biliyorsunuz Wood Duck 12 plan nette ücretsiz var.Biz bu planı edindik ama ekinde gelen bilgilerin yapım için yeterli olup olmayacağı konusunda tereddütlerimiz var. Bu konuda yardımcı olursanız seviniriz

selam,

Açıkcası internetden plan bulup, kayak yada tekne yapmaya uğraşmayı önermiyorum. Planlar pahalı değil..
bir kayak imalatı için bile toplam harcanan paranın altı da biri gibi.. buna rağmen orjinal plan olmadan
10 m tekne yapan çılgınlar var. Plan satın aldığınızda, sadece bir plan satın almış olmazsınız. Yanında bir
çok şey daha elde edersiniz. Bunlar bonus tur. Bonuslar süprizdir. süprizler de iyi gelir. Bunu çok plan satın
alan birisi olarak söylüyorum.

WoodDuck-12 yeni bir kayak modeli. Yapım tekniği, klasik dik-yapıştır kano modelinden farklı.
Daha fazla köşesi var. Bunun yanında, yapımı çok zevkli. Bitirmeden başından ayrılamayacaksın. Yapımı
bilmece çözmek gibi bir şey. Kitapçık olmadan biraz kafa yorabilirsin. orjinal kitapcığı da çok yeterli değil
açıkcası, belki de onu buldun.

Benim kısa tavsiyem; en çok simetriye dikkat et. Her çift parça'nın birebir aynı olması ve birleşme yerlerinin
arada boşluk kalmaksızın yapılması gerekiyor. Bunun için birleşme yerleri açılı olarak zımparalanıyor.
Yapım aşamaları için, arasıra yelkenkayak.com adresini ziyaret edebilirsin.

selametle,
Memed

Ben bu kanoyu biryerlerden tanıyorum...Selam Mehmet kardeşim.Marmaris inbükünde iyi bir sürüş keyfi verdi sana ve ailene .Tatilde görmüştük.Kanoda iyi bir üretimindi.SELAMLAR .SEVGİ ve SAYGILAR.

metin0035' Alıntı:
Ben bu kanoyu biryerlerden tanıyorum...Selam Mehmet kardeşim. Marmaris inbükünde iyi bir sürüş keyfi verdi sana ve ailene .Tatilde görmüştük.Kanoda iyi bir üretimindi.SELAMLAR .SEVGİ ve SAYGILAR.

Selam Metin abi,
Hisarönün de ünlü oldu benim kano. Bu sene yalnız kaldım kürek çekerken. Kısmetse önümüzdeki önümüzdeki yaz iki tane kano getireceğim.
Seneye yine görüşmek üzere. Saygılar,

Tekrar merhaba Mehmet bey, mesajınıza cevap veremedim kusura bakmayın. çalışmalar fena gitmiyor, üstadımızın önerisini dikkate alıp planları satın aldık (iyi de yaptık). geldiğimiz aşama fotolardan örülüyor. Gerçekten çok zevkli bir uğraş. Yapmaya başlayınca neden bu kadar çok plan satın aldığınızı daha iyi anladım. Yakında bazı sorularım olacak. Şimdilik hoşçakalın.

20130403 173123

20130403 173131

selam AzÖzBir,

Güzel gözüküyor, içi bittimi bilmem ama hızlı ilerliyorsun.. Bende yaklaşık aynı zamanda Shearwater17 ye başlamıştım. Seninki ile aynı
aşamada (ama ben arada bir tane de Kahalo 12 yaptım:smiley: alt bölüm ve üst bölüm sorun çıkartmadan birleşecek gibi gözüküyor.
Birleştirmede, en ön tarafı dikmek ve yapıştırmak ve özellikle dolguların üzerine temiz olarak şerit cam elyaf kaplamak zor oluyor.
Eminim bu aşamayıda sabırla geçeceksindir. Sanırım ikinci parti siparişinin ne olacağını düşünmeye de başlamışsındır. Kolaygelsin..

Ynt: Ahşap Kano Yapımı - Wood Duck 12

ellerinize sağlık güzel görünüyor.ayrıca sormak istediğim bu planları nerden alabiliriz yada paylaşma gibi bir durum sözkonusu olmazmı acaba.her ne kadar emeğe saygı duysam da yurtdışına para çıkışına da karşıyım.yerli malı yurdun malı mantığına sıkı sıkıya bağlı olanlardanım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.