Ahşap Kano Yapımı - Chesapeak 17

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Mehmety Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 51
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 34,710
Cam elfafı kumaş; kalitesiz kumaş diyince ilk akla gelen marka Şişecam' ın ürünleri. metresi 4 tl.
ama değil 4 tl , beş para etmez. Çöp. Yinede 1 m alıp kesip macun hazırlamak için kullandım. Bodeka' da bulunan
tek ahşap kanoda sanırım Şişecam ürünü ile kaplanmış. Hiç bulaşmayın. Perşembe pazarında ithal ürünler bulmak mümkün.
Tüm kanoyu kaplamak için 200 tl gibi bir alışveriş yapmıştım. ( şişecam ürünü ie 40 tl ye mal oluyordu ) Sanırım Alman malı, süper. dokusu farklı, çalışırken dağılmıyor.
Bu arada siyah karbon ve kevlar gibi kumaşlar ile bazı krıtik yerlere özel uygulama yapmak mümkün. ( Kevlar kurşun geçirmez yeleklerin yapımında kullanılıyor,
sökmek yada zımpara yapmak imkansız, dikkatli olmak lazım )

[attachment=1]
[attachment=2]

Kokpit' in yapımı aşağıdaki gibi. 4 kat 4 mm kontraplak ile yapılıyor. Ambar kapaklarınında yapımı bu aşamada yapılıyor.

[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]

30a

31a

32a

33a

34a

Etiketler
Gerisi teferruat, epoxly sür, zımpara yap, tekrar epoxy sür sonra yine zımpara yap, zevke göre boyama yapamak gibi.

Boya olarak Poliüretan boya yada Epoxy boya kullanılıyor. ben Epoxy boya kullandım. Üç kat. Renk seçeneği pek yok ama
Perşembe pazarında karışım yaptırılabilir. Ben bu rengi elde etmek için 2 gün uğraştım. Boya üreticileri ( Morovia ) kataloklarına bir sürü renk
koymalarına rağmen, sorduğunuzda akıllı bakkal mantığı ile '' kalmadı '' diyorlar ve ancak 3 -4 renk seçeneği veriyorlar. Bir kaç renk alıp, karışım
yapmak zorunda kalıyorsunuz. tabi pahalıya geliyor. Bu arada buradan Morovia firmasını buradan katolog renklerinin hepsini , özellikle '' zümrüt Yeşili ''
üretmediklerinden protesto ediyorum. 2-3 kuruş zarar et ne olur. Yurtdışından boya getirtemiyoruz ki. ( Getirtebilsem zaten senle işim olmaz ) yapacaksan
bir işi iyi yap.

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]

Bir sonraki mesajımda plan'ın fotograflarını göndereceğim..

40a

41a

44a

43a

45a

Merhabalar arkadaşlar,
Arkadaşımızı emeği için kutluyorum.
Benim yaşımda olanlar ve daha büyük yaşta olanların mutlaka kendi imalatları olan botları olmuştur, mahalle arkadaşları hep birbirimize yardım edip yapardık.
Nasılmı?
İlk önce marangoz bir tanıdığımızdan (genelde babalarımızın arkadaşları olurlardı) tahtaları alıp öncelikle basitce iskeleti oluşturup daha sonra aralrını sıklaştırıp sağlamlaştırırdık ve iskelet (omurga) bitmiş olurdu, sıra dışını kaplamaya gelirdi artık sırada bakkal amca var tabiki ondan boş şeker çuvalı istenilecek (o dönemde şeker çuvalları şimdiki kot pantolon kumaşlarına benzerdi) evde yıkanıp sökülecek ve terziye gidilip (genelde babam olurdu) dikiş işlemi yapılacak sonra nalburdan geniş kalpaklı çivi satınalınıp hazırladığımız bez usulüne uygun olarak gerilip çivilenecek.
Sıra şimdi boya işine geldi tekrar nalburdan yağlı boya alınıp bezin üzeri birkaç kat boyanıp su sızdırmazlığı sağlanacak işte bot hazır birde kürek yaptıkmı doğru denize zaten bahçelerimizin dibi deniz haydi bakalım asıl küreklere elde çapari salla çek iri istavrit.
Ne güzel günlerdi arkadaşlar (benim yaşıtım akrabalarım 30-35 kişi vardık) hep birlikte yapar gezerdik.Hala aklımda baot yapma niyetim var bakalım yapabilirmiyim.
Uğur kardeş bu botları Faroz'lularda yaparlardı haberin olsun.
Türkülerle kalın, sağlıkla kalın.

ben en çok suyla buluşma anını merak ettim nerede ve ne zaman olacak acaba gerçekleştiğinde onuda paylaşın lütfen

Merhaba

Güzel paylaşım olmuş, teşekkür ederim.
Kayağın oturağı ve bagaj kapaklarının detaylarını nasıl çözdüğünüzü merak ettim.
Onların fotoğrafları var mı acaba?

orion' Alıntı:
Merhaba

Güzel paylaşım olmuş, teşekkür ederim.
Kayağın oturağı ve bagaj kapaklarının detaylarını nasıl çözdüğünüzü merak ettim.
Onların fotoğrafları var mı acaba?
[/img][/img]

selam Volkan,

Bagaj kapağı ve oturma yeri için bir çok seçenek var. Ben bu ilk kanom olduğu için planda anlatılan şekilde yaptım.
Şöyle;
[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]

Oturak ise aşağıdaki gibi;
[attachment=4]

Yazı beklerken, oturak için daha konforlu birşey yapmayı planlıyorum.

Geçen haftalarda dümen eklemek için kromdan bağlantı yerlerini yaptırdım.
Monte edince dümen fotograflarını da ekleyeceğim. Bu kanonun planın da
dümen dahil değil. Bu kano ile yelken yapabilmek için ' Sailrig ' var.
'Sailrig' planında dümen ve yelken detaylarıda eklenmiş olarak geliyor.

İki tip dümen takılıyor. ayak ile kontrol ve elle kontrol için.

( Riva Kano festivalin de tanışmıştık, hatırlıyorsan ahşap bir kano yaptığımdan kısaca bahsetmiştim.
seneye de festival düzenlerseniz, kanoyu rivaya getireceğim. )

selamlar, Memed

Kapak

K1

K2

S1

Kapak fotoğrafları ve detayları için teşekkürler.
İlk kayak için iyi iş olmuş gerçekten, tebrik ederim.
İlgilendiğim şeylerle ilgili tanıştığım kişileri kolay kolay unutmam, ahşap kayakla ilgili konuştuğumuzu hatırlıyorum ama inanın ki simanız gözümün önüne gelmiyor :smiley:
Bu yıl festivali tekrar yapmayı düşünüyoruz, tarihleri kesin olmamakla birlikte 16-17 Haziran gibi olacak.
Umarım daha geniş bir katılım olur.
Bu arada Bodeka olarak özellikle kış döneminde salon etkinliklerine ağırlık verip dia gösterisi, eğitici film gösterimi, söyleşi gibi bahanelerle buluşacağız.
Bunlardan ilkini 21 Ocak Ctesi günü yaptık, ikincisini gezenbilir'den de duyuracağım, ilgi duyan herkesi bekleriz.
Belki bu etkinliklerden birinde sizin kayağın yapım aşamalarını dia gösterisi şeklinde sunabiliriz. Kulübümüzde de ahşap kayak yapamakta olan ve yapmak isteyen kişiler var, bunlara ilham olur belki.

Görüşmek üzere

orion' Alıntı:
Kapak fotoğrafları ve detayları için teşekkürler.
İlk kayak için iyi iş olmuş gerçekten, tebrik ederim.
İlgilendiğim şeylerle ilgili tanıştığım kişileri kolay kolay unutmam, ahşap kayakla ilgili konuştuğumuzu hatırlıyorum ama inanın ki simanız gözümün önüne gelmiyor :smiley:
Bu yıl festivali tekrar yapmayı düşünüyoruz, tarihleri kesin olmamakla birlikte 16-17 Haziran gibi olacak.
Umarım daha geniş bir katılım olur.
Bu arada Bodeka olarak özellikle kış döneminde salon etkinliklerine ağırlık verip dia gösterisi, eğitici film gösterimi, söyleşi gibi bahanelerle buluşacağız.
Bunlardan ilkini 21 Ocak Ctesi günü yaptık, ikincisini gezenbilir'den de duyuracağım, ilgi duyan herkesi bekleriz.
Belki bu etkinliklerden birinde sizin kayağın yapım aşamalarını dia gösterisi şeklinde sunabiliriz. Kulübümüzde de ahşap kayak yapamakta olan ve yapmak isteyen kişiler var, bunlara ilham olur belki.

Görüşmek üzere

Selam,
Bodeka etkinliklerinde bulunmak isterim. Zaten Bodekaya üye olmak ve lisans da çıkartmak için fırsat kolluyorum. Bahane olur.
Kayağı tamamlamama ve fena da olmamasına rağmen, sadece senin rehberliğinde Riva da bindiğim 15 dakikalık '' seakayak''
tecrübem var :smiley: Ama kısa zamanda işi kaparım gibi geliyor..

Görüşmek üzere , Memed

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri