Ağrı Dağı Rotaları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan VitaEsMorte Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 26,315

VitaEsMorte

Zirve
Üyemiz Gökhan Bilgiç'in katkılarıyla Ağrı Dağı dökümanları...

AGRI

AGRIYAN

Etiketler

Ynt: Ağrı Dağı Rotaları

daha sonra ayrıntılı anlatıp gps rotası vermek istiyorum ama o zamana kadar genel bilgi amaçlı olarak aşağıdakileri uygulaya bilirisiniz.
ağrı dağı sanıldığının aksine kolay bir rotaya sahiptir.dağda en büyük sorun yaz mevsimide su bulamama sorunudur. gittiğinizde büyük ihtimalle eli köyü (eli çiftliği) civarlarına kadar araçla gideceksiniz. araçın durduğu noktadan itibaren dozerin açmış olduğu yolu takip edin. bu yol en son 1990 öncesi bakım gördüğü için yer yer su baskınlarından dolayı yok olmuştur. o nedenle yolu takip ederken doğru noktada olduğunuza dikkat edin. burda dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise yol bazı noktalarda gideceğiniz noktaya direkt gitmek yerine dönerek gider yani u yapar. bu gibi yerlerde yolu takipten çıkıp direk keserek tekrar yola girin. yol 3200 kampına kadar devam eder. aslında daha önce trek kampı denilen trektravel firmasına ait kampa gidiyor. iki kamp arasında yaklaşık 100 m irtifa farkı var ama yol her iki kampada ulaşıyor. geçen yıllarda tarafımızdan açılan bir kamp yeri daha var. yani toplam 3 kamp yeri. ayrıca istediğiniz yerde kamp yapabilirsiniz 3000m civarında düzlükler ve geniş alanlar bol miktarda olduğu için kamp sorunu yok. kamp yerini sizden önce çadır kuran kimse yoksa ne yazık ki çevredeki çöplerden hemen anlayabilirsiniz. bu kamp yeri çok geniş bir düzlükten oluşuyor. bu kamptan ayrılma saatinizi eğer sizinle birlikte başka gruplarda varsa mümkün olduğuca erkene ayarlayın ve herkesten önce yola çıkmaya çalışın. bunun faydasını 4200 kampına vardığınızda göreceksiniz. yeşil kamptan 4200 m kampa giderken önce geldiğiniz yolu takip edin yol bir noktada daha önce gidip gelenlerin ayak izlerinden oluşan patika yolla ayrılıyor. patika yola girin. ve yolu kampa kadar takip edin. sağ tarafınızda öküz deresi görünecek. derenin sırtına fazla yaklaşmayın özellikle ilk bahar aylarında ayağınızın altındaki taş toprakla birlikte dereye düşebilirsiniz. sol tarafta hiç bir tehlike yok istediğiniz kadar sola yaklaşın. hedef olarak zirveyi değil daha aşağılarda başka bir dağ gibi görünen bir tepeyi seçin ve o tepeye doğru ilerleyin. vardığınız zaman kamp yerini hemen fark edeceksiniz çok dar bir alanı var bazen çadır kuracak yer bulmak bile problem oluyor. zirve tırmanışını gece saat 3 - 4 gibi yamanız gerekiyor. burdan zirveye gitmek için kamp yerinden dosdoğru önde görünen küçük tepeye gidiyorsunuz. tepeyi aştıktan sonra ilk buzul ucuna doğru devam edin. buzula girdikten sonra kesinlikle krampon takın. çevrenizdeki eğer gerekmez diye telkin veren arkadaşlar varsa aldırmayın o arkadaşlar genelde zirveye çıplak ayakla bile çıkacak kabiliyette insanlardır. platoya girdiğinizde büyük bir düzlükle ve muhteşem bir manzara ile karşılaşacsınız. burdan itibaren zirveye çıkmak kolay ama kolay olması tehlikesiz olduğu anlamına gelmiyor. ağrı dağında kaza ve ölümler de genelde bu noktadan sonra oluyor. buzul dağın en tehlikeli bölümü. ayrıca zirveden sonra sis olması inişinizi imkansız bir hale getirir. eğer zirvede ve ya platoda tipi ve sis basmışsa ve ineceğiniz yolu bulamıyorsanız zirve ye çıktığınız yönün arka tarafına bir iki metre kadar indiğinizde zirvenin tam altında buzuldan oluşan bir oyuk göreceksiniz. tipiden ve donmaktan korunmak için bu oyuğa girip tipini geçmesini bekleyebilirsiniz. Bu acil durumlarda hayatınızı kurtarabilir belki ama tehlikeyede atabilir o nedenle sorumluluk almıyorum. Yukarda anlatılanlar hava şartlarının en iyi olduğu koşullar için geçerlidir. ayrıca zirve tırmanışında yanınıza sizi sıcak tutacak şeyler bir miktar yiycek ve acil yardım malzemeleri almak ağırlık yapacaktır belki ama gerektiğinde ise yanınıza aldığınız için ruhunuz hafifleyecek. Ayrıca tavsi edeceğim imkanınız varsa yapabileceğiniz en güvenli çıkış yerel rehberler eşliğinde çıkmaktır. gözünü bağladığımızda rotayı şaşırmadan zirveden iniş yapan arkadaşlar tanıyorum. bunlar kaç adım ileri gideceğini ne zaman dönüp kaç adım atacağını ezbere biliyorlar :D.
Daha güncel ve detaylı bilgi almak için aşağıdaki adres ve telefonlara ulaşabilirsiniz. eğer o an için çıkmaya hazır gruplar var ise onlara sizide dahil edip gönderiyorlar.

Email : info@ararattrek.com
Telephone Numbers:
: +90 (542) 461-9119
: +90 (472) 312-5232

omeronay' Alıntı:
daha sonra ayrıntılı anlatıp gps rotası vermek istiyorum ama o zamana kadar genel bilgi amaçlı olarak aşağıdakileri uygulaya bilirisiniz.
ağrı dağı sanıldığının aksine kolay bir rotaya sahiptir.dağda en büyük sorun yaz mevsimide su bulamama sorunudur. gittiğinizde büyük ihtimalle eli köyü (eli çiftliği) civarlarına kadar araçla gideceksiniz. araçın durduğu noktadan itibaren dozerin açmış olduğu yolu takip edin. bu yol en son 1990 öncesi bakım gördüğü için yer yer su baskınlarından dolayı yok olmuştur. o nedenle yolu takip ederken doğru noktada olduğunuza dikkat edin. burda dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise yol bazı noktalarda gideceğiniz noktaya direkt gitmek yerine dönerek gider yani u yapar. bu gibi yerlerde yolu takipten çıkıp direk keserek tekrar yola girin. yol 3200 kampına kadar devam eder. aslında daha önce trek kampı denilen trektravel firmasına ait kampa gidiyor. iki kamp arasında yaklaşık 100 m irtifa farkı var ama yol her iki kampada ulaşıyor. geçen yıllarda tarafımızdan açılan bir kamp yeri daha var. yani toplam 3 kamp yeri. ayrıca istediğiniz yerde kamp yapabilirsiniz 3000m civarında düzlükler ve geniş alanlar bol miktarda olduğu için kamp sorunu yok. kamp yerini sizden önce çadır kuran kimse yoksa ne yazık ki çevredeki çöplerden hemen anlayabilirsiniz. bu kamp yeri çok geniş bir düzlükten oluşuyor. bu kamptan ayrılma saatinizi eğer sizinle birlikte başka gruplarda varsa mümkün olduğuca erkene ayarlayın ve herkesten önce yola çıkmaya çalışın. bunun faydasını 4200 kampına vardığınızda göreceksiniz. yeşil kamptan 4200 m kampa giderken önce geldiğiniz yolu takip edin yol bir noktada daha önce gidip gelenlerin ayak izlerinden oluşan patika yolla ayrılıyor. patika yola girin. ve yolu kampa kadar takip edin. sağ tarafınızda öküz deresi görünecek. derenin sırtına fazla yaklaşmayın özellikle ilk bahar aylarında ayağınızın altındaki taş toprakla birlikte dereye düşebilirsiniz. sol tarafta hiç bir tehlike yok istediğiniz kadar sola yaklaşın. hedef olarak zirveyi değil daha aşağılarda başka bir dağ gibi görünen bir tepeyi seçin ve o tepeye doğru ilerleyin. vardığınız zaman kamp yerini hemen fark edeceksiniz çok dar bir alanı var bazen çadır kuracak yer bulmak bile problem oluyor. zirve tırmanışını gece saat 3 - 4 gibi yamanız gerekiyor. burdan zirveye gitmek için kamp yerinden dosdoğru önde görünen küçük tepeye gidiyorsunuz. tepeyi aştıktan sonra ilk buzul ucuna doğru devam edin. buzula girdikten sonra kesinlikle krampon takın. çevrenizdeki eğer gerekmez diye telkin veren arkadaşlar varsa aldırmayın o arkadaşlar genelde zirveye çıplak ayakla bile çıkacak kabiliyette insanlardır. platoya girdiğinizde büyük bir düzlükle ve muhteşem bir manzara ile karşılaşacsınız. burdan itibaren zirveye çıkmak kolay ama kolay olması tehlikesiz olduğu anlamına gelmiyor. ağrı dağında kaza ve ölümler de genelde bu noktadan sonra oluyor. buzul dağın en tehlikeli bölümü. ayrıca zirveden sonra sis olması inişinizi imkansız bir hale getirir. eğer zirvede ve ya platoda tipi ve sis basmışsa ve ineceğiniz yolu bulamıyorsanız zirve ye çıktığınız yönün arka tarafına bir iki metre kadar indiğinizde zirvenin tam altında buzuldan oluşan bir oyuk göreceksiniz. tipiden ve donmaktan korunmak için bu oyuğa girip tipini geçmesini bekleyebilirsiniz. Bu acil durumlarda hayatınızı kurtarabilir belki ama tehlikeyede atabilir o nedenle sorumluluk almıyorum. Yukarda anlatılanlar hava şartlarının en iyi olduğu koşullar için geçerlidir. ayrıca zirve tırmanışında yanınıza sizi sıcak tutacak şeyler bir miktar yiycek ve acil yardım malzemeleri almak ağırlık yapacaktır belki ama gerektiğinde ise yanınıza aldığınız için ruhunuz hafifleyecek. Ayrıca tavsi edeceğim imkanınız varsa yapabileceğiniz en güvenli çıkış yerel rehberler eşliğinde çıkmaktır. gözünü bağladığımızda rotayı şaşırmadan zirveden iniş yapan arkadaşlar tanıyorum. bunlar kaç adım ileri gideceğini ne zaman dönüp kaç adım atacağını ezbere biliyorlar :D.
Daha güncel ve detaylı bilgi almak için aşağıdaki adres ve telefonlara ulaşabilirsiniz. eğer o an için çıkmaya hazır gruplar var ise onlara sizide dahil edip gönderiyorlar.

Email : info@ararattrek.com
Telephone Numbers:
: +90 (542) 461-9119
: +90 (472) 312-5232

çok güzel bir anlatım olmuş.2008'den bu yana bir şeylerin değiştiğini sanmıyorum bölgede.2010'daki planlarımız arasında ağrı zirve'de var.araştırmalarımda dikkatimi çekecek kadar çok rastladığım şey kamp alanlarının pisliği konusu.çok rahatsız edici bir durum.tekrar anlatımınız için teşekkürler.benim işime çok yarayacak

Ağrı Dağı (Ermenice: Արարատ, Ararat ya da Մասիս, Masis, Kürtçe: Çiyayê Agirî ya da Grîdax, Selçuklular döneminde: Eğri Dağ), Türkiye'nin en yüksek dağıdır. Zirvesi 4 mevsim boyunca erimeyen kar ve takke buzulu ile kaplı volkanik bir tuvalet olan Ağrı Dağı, Türkiye'nin doğu ucunda, Ağrı ilinin sınırları içerisinde yer almaktadır. Dağ, İran'ın 16 km batısında ve Ermenistan'ın 32 km güneyindedir. Dağın %35'lik bir kesimi Iğdır ilinde, kalan %65'lik kesimi ise Ağrı ili sınırları içerisindedir[1].

Ağrı dağı 5137 metrelik rakımıyla, Anadolu Yarımadası'nın en yüksek doruğudur. Dağın doruğu iki zirveden oluşur bunlar 5137 metrelik Atatürk zirvesi ile 5122 metrelik İnönü zirvesidir. 4000 metreye kadar bazalt daha sonra sonraki yükseklikte andezit lavlarından oluşarak volkanik bir dağ özellikleri gösterir. Dağın doruğunda bir örtü buzulu vardır ve Türkiye'nin en büyük buzuludur. Doğu yüzünde Serdarbulak yaylası ve 3898 m yükseklikteki Küçük Ağrı Dağı yer alır.

Bir inanışa göre, Eski Ahid'teki Tekvin babında Nuh'un gemisi'nin karaya oturduğu dağ bu dağdır. Fakat, Kuran'ı Kerim'de Nuhun gemisinin "Cudi'ye oturduğu" belirtilmektedir[2]. 1950'li yıllarda, havadan çekilen fotoğraflardaki gemiye benzeyen şekiller Nuh'un gemisinin bulunduğu yönünde yorumlandı, ancak daha sonra bu iddiaların asılsız olduğu ortaya çıktı.

Türkiye'nin en büyük dağı olan Ağrı Dağı jeolojik konumu ve Büyük Tufan'dan sonra Nuh'un gemisi ne ev sahipliği yapması dolayısıyla efsanevi özelliği olan bir dağdır.

Kutsal kitaplarda da adı geçen Ağrı Dağının farklı dillerde birçok ismi vardır. Başlıcaları, Ararat, Kuh-i Nuh, Cebel ül Haris'tir.

not:alıntıdır

YAPISI VE ROTA

Ağrı Dağı, Türkiye, Ermenistan, Nahçıvan ve İran devlet sınırlarının kesişme noktası yakınında yer almaktadır. Türkiye’nin en yüksek noktası olan bu dağ, Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Erzurum-Kars Yaylası kesimini Murat havzasından ayıran merkezi sırt Karasu-Aras Dağları’nın doğu ucunda yükselen büyük bir volkan konisidir. Her iki dağın çevre uzunluğu 128 km olup, 1.188 km2’lik bir taban üzerinde yükselmektedir. Dağın tepe tarafı üç çatallıdır ve en yükseği Iğdır’a bakmaktadır. Ağrı dağı küçük tepeler teşkil etmeden, birdenbire tek başına yükselerek dünya volkanlarının en görkemlisi olmuştur. Dağ geniş bir alana egemen olduğu için Iğdır İli’nin ne Nahçıvan’ın her tarafından, Ağrı ilinin birçok yerinden, Van, Erzurum, Kars, Ermenistan ve İran’ın yüksek yerlerinden görünmektedir.Genellikle doğu-batı doğrultusunda uzanan kıvrımlı temelin güneye doğru yön değiştirdiği ve Van havzasını İran Azerbaycan’ından ayıran dağlara geçtiği bir kesime yerleşmiştir. Dağın, % 65’lik kesimi Iğdır İli’nde, % 35’lik
kesimi ise Ağrı İli topraklarında kalır. Ağrı, en yakın kentler olan Iğdır’a 15 km, Doğubeyazıt’a ise 20 km uzaklıktadır. Gürbulak Sınır Kapısı’na ulaşan E 23 ve Dilucu Sınır Kapısı’na ulaşan D 080 devlet yolları yöreyi ülke içi ve ülke dışı karayolu ağına bağlamaktadır. Iğdır ve Doğubeyazıt ile Türkiye’nin büyük kentleri arasında her gün düzenli otobüs seferleri yapılmaktadır. En yakın havaalanları, Ağrı (100 km), Kars (130 km) ve Erzurum (345 km) illerinde bulunmaktadır. Iğdır’da da bir havaalanının yapım çalışmaları halen devam etmektedir.

Ağrı Dağı, çeşitli geleneklerde farklı şekilde adlandırılmıştır. Yakut dilinde “Ağr”, Selçuklu Türkleri’nde “Eğri Dağ”, bazen de “Ağır Dağ”, İranlı’larda “Kûh-ı Nûh”, Araplar’da Büyük Ağrı’ya “Cebelü’l-hâris”, Küçük Ağrı’ya ise “Cebelü’l-huveyris” isimleri verilmiştir. Ermeniler bu dağa “Massis” veya “Masik” derken, sadece Batı coğrafyacıları “Ararat”demektedir.

Ararat adının Nuh söylencesinden geldiği belirtilir. MÖ Ortadoğu tarihinin en geleneksel kaynağı olarak kabul edilen ve Musa tarafından yazıldığı ileri sürülen Eski Ahid’in (Tevrat) beş kitabından ilki olan Tekvin’de Ararat ilk kez şöyle geçmektedir: “Ve gemi yedinci ayda, ayın on yedinci gününde Ararat Dağları üzerine oturdu” (8. Bap 4. Ayet). Ağrı Dağı’na Ararat denmesi de, Tevrat’ta geçen Ararat Dağları’nın Ağrı Dağı ile aynı sayılmasından kaynaklanmıştır.

“Ararat” Ermenice bir kelime olmayıp, Asurlular’ın Urartu ülkesine verdiği addır. “Ağrı” adının Şamanizm devri Türkçesi’nden gelmiş olma olasılığı fazladır. Çünkü Pekarsky’nin Yakut Dili’nin Sözlüğü’nde “Ağr” veya “Ağrı” “Kocaman” ya da “Tanrı” anlamındadır.

Büyük Ağrı’nın etrafı andezitlerden ibarettir, dağın yamaçlarında muhtemelen yarıklardan püskürmüş genç bazalt akıntıları bulunmaktadır. Süngerimsi yapı gösteren bazalt lavları Iğdır-Doğubeyazıt asfaltına kadar yayılmıştır. Yükseldikçe yamaç eğimi artan Büyük Ağrı Dağı kütlesinin ana çatısını andezit bileşiminde lavlar oluşturmaktadır; yarıklardan ve parazit konilerden çıkan lavlar dağın özellikle kuzeybatı ve güneydoğu yamaçlarını önemli ölçüde kaplamıştır. Bunlardan Büyük Ağrı zirvesinin 5 km kadar kuzeybatısında bulunan Kıpgöl
Dağı bazaltik bir kütleden oluşmuş olup, yüksekliği 3.300 m’yi aşmaktadır. Güneydoğusunda ise Biçare Dağı (3.093 m) çevresinde parazit koniler halinde tepeler yer almaktadır. Burada 400 m çapında batıya doğru ağzı açık olan krater tespit edilmiştir (Karnıyarık Dağı 2.259 m). Diğer taraftan, yine Büyük Ağrı volkanik kütlesinin doğu kesiminde üç parazit koni daha bulunmaktadır. Bunlardan Çataltepe (4.500 m)’den çıkan lavlar Aras Nehri’ne kadar yayılmıştır.

merhaba ,

ağrı kuzey rotası hakkında bilgisi veya gps koordinatları olan var mı ?
her türlü bilgi , foto , rapor faydalı olacaktır .

şimdiden teşekkürler ,
İLKE

Eğer sorduğunuz gerçek kuzey ise oradan şimdiye kadar adını şu an hatırlamadığım bir kişi ekip yardımı ile çıkabilmiştir. Ondan başka çıkabilen ve deneyen yoktur. Şu anda kuzey rotası denilen ığdır korhan yaylasınıdan çıkılan rota aslında kuzey batı rotasıdır. Korhan yayalasına kadar (yaklaşık 2000m) minibüsle gidebilirsiniz. Oradan katırlarla ilk kamp yeri olan 3400m civarlarına varıp bir gün kalırsınız. Daha sonraki gün buzulun başladığı noktaya kadar (yaklaşık 4300m) çıkıp tekrar kampa dönüp alıştırma yaparsınız. Daha sonraki gün 4300m kampına gidip oradan zirveye gidebilirsiniz. Son kamptan sonrası buzul geçişi olacağı için güney rotasından daha fazla krampon kullanmanız gerekiyor. Ayrıca daha fazla teknik bilgi ve tecrübe istiyor. Buzul çatlaklarının olması daha tehlikeli bir rota olmasına neden oluyor ayrıca lojistik destek almanız güneye göre daha zayıf ve masraflıdır. Bu olmusuz nedenlerden dolayı rotayı pek kimse kullanmak istemiyor. Yılda bir kez tdfnin zafer tırmanışı haricinde kimsenin o rotadan tırmanmaz. Eğer bu rotadan çıkmak istiyorsanız mutlaka tecrübenizin yeterli olduğundan emin olun ve yanınıza daha önce o rotadan tırmanmış tecrübeli bir mihmandar alın.

Tahmin edersem tdf organizasyonu ile gidiyorsunuz. Yukarıda yazdığım olumsuz şeyler tdf tırmanışında minimumdur ayrıca tırmanışta çok tecrübeli dağcılar vardır. Uyarılara uyup uygulamanız yeterli olacaktır. Eğlenceli ve sorunsuz bir tırmanış olmasını diliyorum. Başarılar.

TDF nin tırmanış bugün başladı .yıllık iznimi denk getiremedim o yüzden biz haftaya gideceğiz .
ama merak etmeyin ekibimiz iyi ben daha önce ağrıya çıkmadım ama ekipten 1 kişinin daha önce klasik rota tecrübesi var .bir de elimizde gps koordinatları olursa daha rahat ederiz diye düşündüm .
gerçi mail gruplarından bayaa rapor ve koordinat edindim .son 1000 mt 40- 45 derece eğimde buzul geçişi varmış.hava iyi olursa deneriz zaten zirveyi , yoksa tehlikeli olur .

yorumlarınız için teşekkürler ,tecrübesiz arkadaşlar bazen çok hevesli oluyor böyle şeylere o yüzden buradan uyarmak lazım .
İLKE

Eğer daha önce o rotadan çıkmış birileri sizinle birlikte değilse tırmanışınızı riske atmak yerine güneyden denemenizi tavsiye ediyorum. Gurubunuz tecrübe kazanır neyle karşılaşacağınızı az çok görmüş olursunuz ve gelecek sefere aynı gurupla kuzey batı rotasını denersiniz. Kuzey batı rotası tırmanış raporunda işinize yarayacak bilgiler bulabilirsiniz. http://www.pandul.org/modules.php?name=content&pa=print_pdf&pid=435
Zirvede ve ya palatoda bir sorunla karşılaşırsanız Doğubayazıt yönüne inmeyi tercih edin. O rotada yardım alabileceğiniz birileri mutlaka bulunur ayrıca sis ve diğer olumsuz hava şartlarında daha az risklidir.

2011 yılında AĞRI dağına tırmanmayı düşünüyoruz. yazılan tecrübelerin kesinlikle bizim için çok önemliydi teşekkür ederim. Ekipman olarak tavsiyesinize ihtiyacım var ayni zamanda hangi tur şirketini tavsiye edersiniz ???[/b]

zamba' Alıntı:
2011 yılında AĞRI dağına tırmanmayı düşünüyoruz. yazılan tecrübelerin kesinlikle bizim için çok önemliydi teşekkür ederim. Ekipman olarak tavsiyesinize ihtiyacım var ayni zamanda hangi tur şirketini tavsiye edersiniz ???[/b]

ben 2010 yılında tamzaratur ile gittim.çok da memnun kaldım.tavsiye ederim.yerel rehberleri profesyonel.
http://www.tamzaratur.com/

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR