Ağaç Dikelim

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan zerrin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 179
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 43,259
Ynt: Ağaç Dikelim

Ben çekirdek ektim hatta fotoğraflarını paylaştım. Fakat hala filizlenmediler. Her sabah bakıyorum onlara.
Hele bir filizlensinler ilk işim fotoğraflarını yayınlamak olacak.

Etiketler

SEVAL' Alıntı:
Ben çekirdek ektim hatta fotoğraflarını paylaştım. Fakat hala filizlenmediler. Her sabah bakıyorum onlara.
Hele bir filizlensinler ilk işim fotoğraflarını yayınlamak olacak.
resimleri bekliyoruz umarım tutar ,tutarsa emin olun bir cok kişi dikecektir.

Merhaba arkadaşlar,
Bence asıl ağaç Esra hanımın Maçka Parkında fotoğrafladığı dut ağacı,diğerleri devasa boyutta bonzai çeşitlemeleri yani modifiye.Ben o ağaçların eğilip bükülürken acı çektiklerine inanıyorum.Hani bazı yerlerde birileri ellerimizi arkadan kelepçeler sonra biryere getirirler ya bunlarda bana o anları anımsattı çünkü ellerim arkada kolum bükülüp belime tekmeyi yerkenki acıyı unutamıyorum.Eğilip bükülen ağaçları görünce aklıma birden iki kolumun birden bükülmesi geldi.Yinede görüntü birilerine ders verir kimbilir.
Kalın sağlıcakla.

Arkadaşlar,
Silifke-Konya yolundaki MUT ilçesini bilirsiniz işte orada 900 dönüm MUSA EROĞLU HATIRA ORMANI var tüm masrafı kendisi üstlenmekte.Sanatcı boşuna olunmaz hele hele MUSA EROĞLU hiç olunmaz.Ben o ormanı gördüm.MUSA EROĞLU'nun önünde saygıyla eğiliyorum.Dünyamıza negüzel eserler bırakıyor.Sağolasın MUSA EROĞLU çok uzun yaşamanız dileğiyle.

Bu başlığı yeni gördüm malesef :(

Gezenbilir ormanı başlıklı konuda da yazmıştım.

İlk oğlum doğduğunda onun için ceviz ağacı dikmiştim. Oğlum şimdi 9 yaşında ve biz 3 yıldır ektiğim cevizden yiyoruz.
İkinci oğlum doğduğunda da incir dikmiştim. Oğlum şimdi 6 yaşında daha incir yemek nasip olmadı.
Eşim nar ağacı sevdalısı, onun içinde 3 hafta önce yaklaşık 1 mt boyunda nar fidanı diktim.
Kendim için ise Eylül ayında 2 adet çınar, 1 adet de karaçam dikmiştim. 3 hafta önce baktığımda çınarlar filiz vermişti, canlanmaya başlamış, karaçam ise ne olduğunu anlayamadığım bir şekilde tüm yaprakları kahverengi olmuştu. Bekliyorum belki tekrar canlanır diye.
Ayrıca yine 3 hafta önce boyları yaklaşık 20 cm olan 3 adet fıstık çamı diktim. Fıstık çamlarının birisi annem için birisi babam için.

Ağaç dikmek çok zevkli. Hele onun yeşerdiğini ve büyüdüğünü görmek paha biçilemez.

demir59' Alıntı:
Bu başlığı yeni gördüm malesef :(

Gezenbilir ormanı başlıklı konuda da yazmıştım.

İlk oğlum doğduğunda onun için ceviz ağacı dikmiştim. Oğlum şimdi 9 yaşında ve biz 3 yıldır ektiğim cevizden yiyoruz.
İkinci oğlum doğduğunda da incir dikmiştim. Oğlum şimdi 6 yaşında daha incir yemek nasip olmadı.
Eşim nar ağacı sevdalısı, onun içinde 3 hafta önce yaklaşık 1 mt boyunda nar fidanı diktim.
Kendim için ise Eylül ayında 2 adet çınar, 1 adet de karaçam dikmiştim. 3 hafta önce baktığımda çınarlar filiz vermişti, canlanmaya başlamış, karaçam ise ne olduğunu anlayamadığım bir şekilde tüm yaprakları kahverengi olmuştu. Bekliyorum belki tekrar canlanır diye.
Ayrıca yine 3 hafta önce boyları yaklaşık 20 cm olan 3 adet fıstık çamı diktim. Fıstık çamlarının birisi annem için birisi babam için.

Ağaç dikmek çok zevkli. Hele onun yeşerdiğini ve büyüdüğünü görmek paha biçilemez.

Çok güzel yapmışsınız. Aslında dikebilecek yeriniz varsa çocuklarınız için daha fazla dikebilirsiniz. Karaçamınız da muhtemelen yeşermeyecektir. Ama üzülmeyin, çünkü fidelerin bir kısmı gerçekten tutmuyor. Umut çoğaltmaya devam edin.

Acaba ağaçları nereye dikiyorsunuz, yani kendinize ait bir arsa mı, bahçe mi, yoksa yol kenarı, orman gibi bir yerler mi...

gelde ağaç dikme bu görüntülerden sonra değilmi. :D (benim bahçemden)

DSC00880

DSC00885

DSC00886

DSC00889

DSC00859

rahhat' Alıntı:
Acaba ağaçları nereye dikiyorsunuz, yani kendinize ait bir arsa mı, bahçe mi, yoksa yol kenarı, orman gibi bir yerler mi...

Eylül ayında diktiğim 2 çınarı, karaçamı ve 3 hafta önce diktiğim 1 fıstık çamını Şarköy'deki evimizin bahçesine, diğerlerini yine Şarköy'deki bağımıza diktim. Bu haftasonu Şarköy'e gidicem fotoraflarını çekip buraya yüklerim.

Tavsiyeniz için teşekkürler tabiki daha çok ağaç dikmeye devam.

Evin bahçesine diktiğim (karaçam yazmıştım düzeltiyorum) kızılçamın resimleri. Çocuklarla birlikte çekmiştim hatıra olsun diye. Ama şimdi yaprakları kahverengi oldu. Sökmedim bir umut belki yeşerir diye. En son gidişimde bir metre yanına fıstıkçamı ektim.

Fotoraf0315

Fotoraf0316

Fotoraf0317

Fotoraf0318

Merhaba arkadaşlar,
66 nolu yanıtı başka bir başlıkta gördüğüm eğilip bükülmüş resmen işkence edilmiş ağaçları görünce yazdım fakat buraya yazmışım.Birileri sözde sanat adına bence sadece para kazanmak uğruna ağaçları şekilden şekile sokmuş resimlemiş fakat Esra arkadaşımız Maçka parkında tamamen doğal olarak şekillenmiş bir dut ağacının fotoğrafını çekmiş ve koymuş bence harika işte o bana işkenceyi anımsatan o olayı kınamak için yazmıştım.Yaptıım hatadan dolayı özür diliyorum.
Kalın sağlıcakla.

Küçük bir hikaye ile katkıda bulunalım konuya :smiley: ;) :D 8)

Ağaç Diken Ihtiyar'ın Verdiği Ders

Ağaç dikmekle meşgul yaşlı birisini gören padişah. Hoşbeşten sonra sormuş.
Büyük bir ihtimalle diktiğin ağaçların meyvesini yiyemeyeceksin ne diye uğraşıyorsun?
Yaşlı adam;
Oğul demiş. Bizden evvelkilerin ağaçların meyvelerini biz yedik, bizim diktiklerimizin meyvesini bizden sonrakiler yesinler diye uğraşıyorum.
Bu cevap padişahın çok hoşuna gitmiş ve çıkarıp bir kese altın vermiş. İhtiyar;
Allah`a hamd ederim ki başkalarının diktiği fidanlar seneler sonra meyve verirken benim diktiklerim daha dikerken meyveye durdular, diyerek cömert yabancıya teşekkür etmiş.
Bu cevap da padişahın hoşuna gitmiş . ve çıkarıp yaşlı adama bir kese altın daha vermiş. Aksakallı ihtiyar;
Allah`ıma şükürler olsun ki başkalarının diktiği fidanlar senede bir kez meyve verdiği halde benim diktiklerimi iki defa meyve verdiler.
Padişah ihtiyarın bu cevabına da hayran kalmış ve çıkardığı bir kese altını verdikten sonra yanındaki zata dönüp burada daha fazla durmayalım, yoksa bu ihtiyar bizde para bırakmayacak.

Fotoğraf ekleyeceğimi söylemiştim. Öncelikle para vererek aldığım ardıçtan başlayayım :smiley:
[attachment=1]

Sonra da diğerleri ;)
[attachment=2]
[attachment=3]
Bu aşağıdaki ağacın ne olduğunu bilmiyorum. Bilen varsa söylesin de öğrenelim :smiley:
[attachment=4]

IMG 2276

IMG 2279

IMG 2283

IMG 2289

Bunları nerden mi aldım!

Gelişmiş olan ağaçların gölgesinde kalan alanlardan. Titiz çalışmayla köklere zarar vermeden alınmıştır.

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]

[attachment=5]

IMG 2291

IMG 2297

IMG 2302

IMG 2306

IMG 2312

Merhaba arkadaşlar,
Sizlere bir teklifim olacak,
İzmir'den istanbul'a geldiğimde (memur sürgün) çevreye alıştıktan bir süre sonra çalıştığım ilçenin belediye başkanına bir teklifte bulundum,Dedimki sayın başkan nikah salonu var hergün brkaç tane nikah kıyıyorsunuz nikah şekerinin yanında fidan da versenizde boş ağaçsız yerlere dikilse siz önderlik yapsanız orman işletmesiyle,tema ile görüşüp destek alsanız negüzel olur hem çevre korunur arazi işgalleri azalır talan önlenir.Sayın başkan fikrimi beğendiğini söyledi dediğin yerlerden bilgi alalım bir komisyon kuralım sende ol hep birlikte yapalım dedi ne güzel değilmi?
Meğer arazi talanına göz yumuyormuş ben haber bekliyorum ses yok belediye ye gittim dediler başkan ve birkaş kişi İzmir-Ödemiş'e gittiler fidan alacaklar sevindim gele gele sadece akasya fidanı geldiaşılı olanlardan diktiler yarısından fazlası kurudu bu arada fidancı iyi para kazandı o başkansa şimdi değil amma şimdi iş adamı devlet tahüt işleri yapoyor.
Teklifim şu;
Hepimiz birçok nikah töreninde bulunuyoruz değilmi işte nikahtan sonra tespit edilmiş yerlere topluca gidip fidan diksek nasıl olur.Zaten fidanlar tüplü olduğundan her mevsim dikilebilir.Mesela anadolunun ağaçları olan çınar,meşe gibi,ardıç,sedir yüzlerce tür var nasıl olur.Bu konu İlçe belediye başkanlarıyla (gerçi ben Maltepe Belediye Başkanı Sayın Mustafa ZENGİN ile görüşebilmek için istediğim randevuya bu güne kadar yanıt alamadım birkaç tane meclis üyesi ilede çok iyi dostluğum var zaten randevu tarihi eski değil yakın 05 EKİM 2009)gerekirse İBB yetkilileri ile Orman İşletmesi ile görüşüle bilir diye düşünüyorum.
Nasıl olur nikah tan sonra dikilmiş ve adı NİKAH ORMANI olsa fenamı olur?
Kalın sağlıcakla.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.