Ağaç Dikelim

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan zerrin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 179
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 43,273
Z

zerrin

Ziyaretçi
arkadaşlar bi duyurlarm var ...
manisa belediyesi ağac dikme kampanyası başlatmış .. şöyleki :
yediğimiz vişne kiraz şeftali kayısı erik gibi meyvelerin cekirdeklerini belirli toplama yerlerinde toplayıp ekim kasım ve aralık aylarında tema gönüllüleri, yamaç paraşütcülerive dağcıların yardımıyla cekirdekleri toprakla buluşturmayı planlayan bi organizasyon hazırlamış... hepimiz doğacı oldumuza göre belki böyle bi faliyete katılmak isteyenlerimiz olur die düşündüm..ceşitli kluplere üye olan arkadaşlar kendi kluplerinede bu faaliyeti iletirse güzel olur..birilerinin ilgisini cekerse,bu konu hakkında daha fazla bilgi edinirim

Etiketler

Dünyada En azından Dikili Bir Fidanımız Olsun '' Bu çok Kolay ''

En çok yağış alan yıllardan birindeyiz, Bu nedenle yediğiniz kayısı, şeftali, kiraz, vişne, erik vb.çekirdeklerini lütfen çöpe atmayın ve herhangi bir yerde toprağın 10cm altına gömün.Üzerine de bir bardak su dökün.Dikilen bu meyvelerin en az yarısı yeşerip ağaç olurmuş. Ekonomik yoldan ülkemizi yeşillendirmek için dikebildiğimiz kadarmeyve çekirdeği gömelim.

tarım ve köy işleri bakanlığı, tema vakfı,yöresel dernekler, tüzel ve kamu kuruluşlarının kampanyaları çevremizde gördüğümüz duyduğumuz tüm kampanyaları bildirelim.

http://www.tema.org.tr/default.aspx sitesinden mail kaydı yaptırarak güncel kampanyalardan yararlana bilirsiniz.

not: ormandaki karga ve türleri meşe palamutlarını toprağa ömerek yemek stok ederler tabiki hepsini çıkartıp yiyemezler bunun içindir ki orman gelişiminde işe yarar hayvanlardandır, Av cılık el kitabında avlana bilir kuşlar listesinde avcı başına 10 - 15 adet olarak izni var yetkili arkadaşların bilgisine (popilasyona göre bir orantı kurulmuştur eminim amma karga deyip geçenler duyrulur. )

Ynt: Ağaç Dikelim

Evet çok güzel fikir. Unutmadan her yıl EKİM ve NİSAN ayları arasında dikim ve ekim yapılabalinir.

Özellikle ŞUBAT ve MART ayları en uygun zamanlardır.

İlk mesajda bir organizasyondan bahsediliyor ama çok eski tarih.
Bu sefer biz kendimiz eksek bu çekirdekleri sonra da ektiğimiz mekanın bir fotoğrafını paylaşsak.
Filizlendiği zaman tekrar paylaşsak fotoğrafları.
Bahaneyle hepimizin birer meyva ağacı olur.
Ne dersiniz ?

Seval hanım ben sizin söylediklerinizin bir benzerini yapıyorum. Paylaşım amaçlı burayada yazayım.

1- Yazın evde, meyve çekirdeklerinden sağlıklı olanlarını pet şişelerin üst tarafını kesip dikiyorum.
Hepsi çıkmıyor zaten baharda çıkanlar oluyor. Pet şişeleri kesip bunları çıkartıp bunları orman alanları içerisinde boş yerlere aktarıyorum.

2- Doğa yürüyüşlerinde (Kış ve bahar aylarında), dere geçişlerinde gördüğüm söğüt ve kavak ağaçlarından fidan olabilecek ince dallarından kesip hemen o dere kenarındaki
boş alanlara dikiyorum, bu da bir çoğaltma yöntemidir.

Ağaç dikmek çok zaman almaz.

Bende elimden geldiğince dikmeye çalışıyorum .Gerek çekirdekten yetiştirerek gerekse fidan satın alarak ama mutlaka yapmamız gereken mümkün olduğunca ağaç dikmek olmalıdır. Sorumsuz insan davranışları arttığı sürece çok değil 100 -150 yıl sonra ülkelerin hali ne olacak ? bunu tahmin etmek çok zor değil.

SEVAL' Alıntı:
İlk mesajda bir organizasyondan bahsediliyor ama çok eski tarih.
Bu sefer biz kendimiz eksek bu çekirdekleri sonra da ektiğimiz mekanın bir fotoğrafını paylaşsak.
Filizlendiği zaman tekrar paylaşsak fotoğrafları.
Bahaneyle hepimizin birer meyva ağacı olur.
Ne dersiniz ?

Süper olur .Sosyal sorumluluk bilincine bir katkı olur , bol bol meyvamız olur :D

Cok keyif verici doga severleri bir arada gormek ;)yukarida arkadasimizin da belirttigi gibi Bir araya gelip agac dikme kampanyasini birlikte filizlendirebiliriz! ya da herkes farkli yerlerde farkli sorumluluklarda insanlarin bir araya gelmesi zor olabilir ,ama soyle bir tavsiye de bulunulabilir , yapilan seyler paylasildikca keyif veriyor ve bizlerde,herkim nerede agaclandirmaya katkida bulunuyor ise bunu fotograflandirip sitemizde paylasabiliriz!

IMG 3784

Evet bu yeni bir uygulama olabilir. Hemde örnek teşkil eder. Katılımcıların sözde değil, özde doğa sever olduklarını da ıspatlamış olur.

Aynı zamanda kaç adet tohum ektiğimizi ve kaç adet fidan diktiğimizide belirtirsek, hepimizin toplam sayısı muaazzam seviyelere ulaşabilir. :D

Hem Peygamber efendimiz (s.a.v.) bir hadiste şöyle buyuruyor; "Elinde bir ağaç fidanı olan, kıyamet kopmuş olsa dahi onu diksin."

Haydi kolay gelsin.

Ben en kısa zamanda birkaç fotoğraf gönderebilirim, son iki gündür hava yağışlı olduğundan...

Ben de geçtiğimiz hafta yeni torf aldım.
Yazdan sakladığım kayısı çekirdeklerim var.
Hafta içi onları ekip ben de paylaşacağım fotoğrfaları.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri