Afet Ve Acil Yardım Kurumları Personeli İçin Telsiz Kullanımı El Kitabı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan erthem Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,286

erthem

Moderatör
Yer
Ordu
Acil durumlarda telsiz haberleşmesine ilgi duyan dağcı arkadaşlarım ve Arama Kurtarma Personeli arkadaşlarım için,
Doç.Dr. Bekir Kemal ATAMAN (TA2RX) Uzm. Dr. Tevfik Aydın KAZANCIOĞLU (TA1HZ) Sivil Savunma Amiri Erhan ERBAĞ(TA2DJ)
hazırladıkları telsiz kullanımı el kitabını sizlerle paylaşıyorum.

Onur Kaya KANATOĞLU
TDF Eğitmeni
İstanbul

Onur Kaya KANATOĞLU
onurkanatoglu@ hotmail.com
0-532-6046989
TB2MYE

http://**.com/files/10522684/TELS__Z_KULLANIMI_EL_K__TABI.pdf.html

Etiketler
Ynt: Afet ve Acil Yardım Kurumları Personeli İçin Telsiz Kullanımı El Kitabı

Linkte hata var...

Ynt: Afet Ve Acil Yardım Kurumları Personeli İçin Telsiz Kullanımı El Kitabı

kirli' Alıntı:
linkte hata var...

Aşşağıdaki Linkten Ulaşabilirsiniz.

http://www.rsm.gov.tr/sb112/dokuman/telsiz_kitap.pdf

Amatör telsizcilik başlığının ilk mesaj imiş, yeni gördüm. Kitapçığın yazarlarından biri aranızda :D

Kitapçık için bizim kendi sitemizin adresi http://www.tcswat.org/activities/EmComm/Kurumsal.pdf

Başka sorularınız da olursa lütfen sormaktan çekinmeyin.

Sevgiyle,
BKA

Hoş gelmişin kardeş. Seni burada görmek ne güzel.

Bu çok önemli ve faydalı bilgi için teşekkürler

Bekir hocamızın kitabını okudum. Çok güzel bir çalışma olmuş, elinize sağlık. Ancak kafama bir dizi soru takıldı. Diyelim ki bir vatandaş olarak acil bir durumda telsizle ambulans çağırmak istiyorum. Elimde de buna uygun bir teknik donanım var. 112,110,155 sevk komuta merkezleriyle bu telsizle temasa geçerek, ambülans, itfaiye veya polis desteği isteyebilir miyim? Bu konuda yasal veya fiziki bir alt yapı var mıdır? Vatandaşın ihtiyaç halinde ulaşabileceği bu tür telsiz frekansları nedir? Nasıl telefonla ihtiyaç halinde 155,112,110'u arayabiliyorsak, acil bir durumda telsizle bu kurumlarla temas kurma imkanımız nedir ? Cevabınız için peşinen teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.

beagle' Alıntı:
Bekir hocamızın kitabını okudum. Çok güzel bir çalışma olmuş, elinize sağlık. Ancak kafama bir dizi soru takıldı. Diyelim ki bir vatandaş olarak acil bir durumda telsizle ambulans çağırmak istiyorum. Elimde de buna uygun bir teknik donanım var. 112,110,155 sevk komuta merkezleriyle bu telsizle temasa geçerek, ambülans, itfaiye veya polis desteği isteyebilir miyim? Bu konuda yasal veya fiziki bir alt yapı var mıdır? Vatandaşın ihtiyaç halinde ulaşabileceği bu tür telsiz frekansları nedir? Nasıl telefonla ihtiyaç halinde 155,112,110'u arayabiliyorsak, acil bir durumda telsizle bu kurumlarla temas kurma imkanımız nedir ? Cevabınız için peşinen teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.

Bu tür kurumların kullandıkları frekanslar tahsisli frekanslardır. Yani yalnız o kurumun personeli kullanabilir. Diğer kurumlar ancak yapılan protokoller ile verilen izinler çerçevesinde bu frekanslarda çağrı yapabilir. Amatör telsizcilerin (dernekleri vasıtasıyla) ambulans, itfaiye ve sivil savunma ile yaptığı protokoller var ama emniyet böylesi bir protokolü kabul etmiyor örneğin. Bu durumda dahi protokol yapılan kurumların frekansını kullanacak olan kişilerin isimlerinin önceden bildirilmesi gerekiyor. İstanbul'da bu kişiler için valilik tarafından verilen bir kısım özel telsiz çağrı kodları var. (Yani her amatör telsizci canının istediği gibi sözkonusu frekanslara girip çağrı yapamıyor.) Buna rağmen sözkonusu kurumların konudan habersiz telsiz operatörlerinin, kimi zaman "telsiz kodunuz anlaşılmadı" deyip gelen çağrıyı kabul etmediğine şahit olabiliyoruz.

Bu durumda telsizle Acil Durum haberleşmesi diye bir şansımız yok anladığım kadarıyla. [SIZE=78%]Elimizde iletişim için sadece telsiz varsa, bu durumda sağa sola rast gele çağrı yapacağız. şanslıysak bu çağrımızı biri duyacak. Sonra Ali'ye, Veli'ye önce durumumuzu anlatacağız. Ali'yi ikna etmeyi başarabilirsek, Ali cesaretini toplayıp 155'i arayacak. Aklında kalanları yarım yamalak 155 aktaracak "Valla ben telsizden böyle birşey duydum, yalan doğru, gerisi size kalmış diyecek" [/SIZE][SIZE=78%]Yani yardım mardım beklemek nafile böyle bir durumda... Birde bu ülke büyük hazırlıklar yapıyoruz iddasıyla deprem tatbikatları yapılmıyor mu en çok bu tatbikatlara gülüyorum. [/SIZE]

amatör telsizciyseniz üye olduğunuz dernekte itfaiye sivil savunma 112 i ile protokolünü yapmışsa bunlardan telsizle yardım isteyebilirsiniz.
yada

amatör telsizcisiniz ama derneklere üye olmadığınız için protokolden yararlanamıyorsunuz.Bu durumda amatör frekanstan acil durum çağrısı yapıp yardım isteyebilirsiniz.Kimseyi ikna etmenize gerek kalmaz çağrı işaretinizle yaptığınız acil durum ananonsu ilgili kurumlara iletilir.

Depreme hazırlık önce bireyden başlar

umutkaptan' Alıntı:
amatör telsizciyseniz üye olduğunuz dernekte itfaiye sivil savunma 112 i ile protokolünü yapmışsa bunlardan telsizle yardım isteyebilirsiniz.yada

amatör telsizcisiniz ama derneklere üye olmadığınız için protokolden yararlanamıyorsunuz.Bu durumda amatör frekanstan acil durum çağrısı yapıp yardım isteyebilirsiniz.Kimseyi ikna etmenize gerek kalmaz çağrı işaretinizle yaptığınız acil durum ananonsu ilgili kurumlara iletilir.

Depreme hazırlık önce bireyden başlar

Benim kastettiğim neden telsizler içinde bir 155 çağrı merkezimiz yok şeklindeydi. Karmaşık olmayan basit bir çağrı prosedürünün olmamasını eleştirmiştim. Gerçi hala 110-112-155-sahil güvenlik diye ayrı ayrı çağrı karmaşasını da neden çözemediğimizi anlamış değilim. Tüm yardım talepleri tek merkezden komuta edilmeli.

Rahmetli Muhsin YAZICIOĞLU olayında bunu canlı canlı 3 gün boyunca TV'lerden izledik. Yardım komuta merkezleri hatta gerekirse GSM operatörlerinin veri tabanıyla da online bağlantı içinde olmalı. Telefonları dinlemek için bu servis sağlayıcılarla online bağlantı kurmayı bilen kafalar, hayat kurtarmak için neden bu bağlantıyı kurmayı savsaklıyor anlamış değilim.

Aslında (teorik olarak) emniyetin bant başı frekansları dinliyor olması lazım ama... (gerisini siz dilediğiniz gibi doldurun.)

beagle' Alıntı:
Benim kastettiğim neden telsizler içinde bir 155 çağrı merkezimiz yok şeklindeydi. Karmaşık olmayan basit bir çağrı prosedürünün olmamasını eleştirmiştim. Gerçi hala 110-112-155-sahil güvenlik diye ayrı ayrı çağrı karmaşasını da neden çözemediğimizi anlamış değilim. Tüm yardım talepleri tek merkezden komuta edilmeli.

Rahmetli Muhsin YAZICIOĞLU olayında bunu canlı canlı 3 gün boyunca TV'lerden izledik. Yardım komuta merkezleri hatta gerekirse GSM operatörlerinin veri tabanıyla da online bağlantı içinde olmalı. Telefonları dinlemek için bu servis sağlayıcılarla online bağlantı kurmayı bilen kafalar, hayat kurtarmak için neden bu bağlantıyı kurmayı savsaklıyor anlamış değilim.

bahsettiğiniz 911 tek numara sistemi antalyada pilot olarak uygulanmaya başladı.

112 arayarak bütün acil durumlarla ilgili yardım istenebiliyor.ilerde bütün ülkeye yayılacaktır.

Niye savsaklıyor 'u bugün BTK ile 45 dakikalık görüşme sayesinde öğrendim, Milli Frekans Planında açılmış görünen FRS / GMRS frekansları sivil kullanım Arama kurtarma için açılmış ama bunu
Bakanlık veya BTK bu işi yürütecek bir şirkete veya kuruma tahsis edecekmiş, ben bunu böyle anladım, yani bu frekanslar boşaltılınca , bize değil kurumlar arası haberleşme için faydalı olacak, VATANDAŞ ise yine havaya bakacak :smiley: yazık yazık.

Onun içindir ki... Ortak Telsiz Frekansı | Telsiz ve Haberleşme Platformu,
1985 yılından beri bu konu ile uğraşıyorum.
Görüşmek üzere.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,414
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri