Adana Kebabı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AYDURAN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 19
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 24,927

AYDURAN

Zirve
Yer
İstanbul / Maltepe
Adana kebabı Adana'ya özgü, satıra benzer bir bıçak[zırh] la elde kıyılan parça etten yapılan bir kebap çeşididir.

adana.JPG

Adana kebabını diğer kebaplardan ayıran en belirgin özellik kullanılan ettir. Et, doğal ortamda ve kendine has bir floraya sahip bölge yaylalarında yetiştirilmiş erkek koyunlardan elde edilmiş olmalıdır. Üretim tekniği ve ustalık da ürüne önemli ölçüde farklılık katar. Karışım hazırlanırken kullanılan malzemeleri biber salçası, kırmızı pul biber, kuyruk yağıdır. Pişirme esnasında kesinlikle vantilatör kullanılmamalıdır. Adana Kebabı'nın servisi, tamamlayıcı unsurlar olan yeşillik, sumaklı soğan salatası ve salatayla yapılmalıdır.

Dana eti ile kesinlikle yapılmaz. Sadece kuzu eti, kuzu kuyruk yağı, pul biber ve tuz ile yapılır.

800px-Adana_kebap.JPG

Üretim Şekli

Yaylalarda doğal ortamda yetiştirilmiş, en az bir yaşındaki erkek koyundan elde edilen et, yağ, sinir, damar ve zarlarından ayrılır. Ayıklanan et parçalar halinde bir gün dinlendirilir. Dinlenmiş et zırh tabir edilen ve iki elle kullanılan keskin bıçakla kıyılır. Kıyılmış et miktarının % 30'u kadar kuyruk yağı zırh ile ayrıca kıyılır. Kıyılmış et ile kıyılmış kuyruk yağı, acı kırmızı pul biber ve tuz ilave edilerek yoğrulur. Karışım Adana kebabının ana unsurunu oluşturur. Yukarıdaki karışıma kırmızı taze biber, soyulmuş kök sarımsak ve acı yeşil biber doğranarak katılır. Hazırlanan karışım tekrar yoğrularak homojenlik sağlanır. Yoğrulmuş karışım üçüncü kez zırh ile kıyılır. En az 4-5 saat buzdolabında dinlendirilir. Hazırlanan karışım, 0,5 cm kalınlığında, 3 cm eninde 90-120 cm uzunluğunda şişlere sıvanır gibi saplanır. Şişlendikten sonra 1 saat kadar şişte dinlendirilir. Bu dinlendirme el suyunun etten akması içindir. Saplama esnasında el suya batırılıp şiş üzerindeki et sıvazlanır. Bu işlem etin şişten dökülmemesi için yapılır. Elde kalan su az olmalıdır, çok olursa et haşlanır, kebabın tadı bozulur. Bir kişilik Adana kebabı 180 gramdır. Bir buçuk tabir edilen Adana Kebabı’nın eti ise 270-280 gramdan az olamaz.

Pişirme Şekli

Adana kebabı alevsiz, durgun, korlu meşe kömürü ateşinde pişirilir. Pişirme derecesi etin kırmızıdan koyu kahverengine dönmesine kadar devam eder. Pişirme sırasında şişler sık sık çevrilir. Yağı pide ekmekle alınır. Bu işlem yapılmazsa yağ ateşe düşerek alevlenir ve kalitenin bozulmasına neden olur. sonra da afiyetle yenir.

Adana-kebabi.jpg

Adana kebabı coğrafik tescilli olup üretimi için Adana Ticaret Odası'ndan izin alınmalıdır.

Servis Şekli

Tipik bir servis Adana kebabı porsiyonu; kömürde pişmiş etin yanında közlenmiş domates ve biber, soğan salatası ve ezme ile gelir. Yöresel bir içecek olan şalgam suyu veya ayran ile tüketilir. Adana'ya özgü olsa da tüm Türkiye'de kebapçıların menülerinde yer alır. Ayrıca Zonguldak ve çevresinde salça sosuyla servis edilir.

adana.jpg

Etiketler

Ynt: Adana Kebabı

Ayça hanım Gezenbilir ailesine hoşgeldiniz. Sanırım Adana'lısınız? Adana Kebabının özü dediğiniz gibi olabilir ama pilavla servis edilen yerlerde var. Teşekkürler bilgilendirdiğiniz için...

Murat bey pilavı bilmem ama bunlar ayransız olmaz.................2 tane de ayran kütfen!..... ;D ;D ;D

AYDURAN' Alıntı:
Adana Kebabının özü dediğiniz gibi olabilir ama pilavla servis edilen yerlerde var.

Kebabın yanında pilav ikram edilmesi Adana'dan kuzeybatıya çıktıkça yaygınlaşır. Bunun en büyük nedeni ise bizim "İskender" dediğimiz yemeğin, Bursa ve çevresinde "Kebap" diye çağrılmasıdır. Bildiğiniz üzere de İskender kebabının yanında pilav ikram edilir. Bu yüzden o bölgelerde yaşayan vatandaşlarımız kebabın yanında pilav verilmesini yadırgamazlar çünkü onlar iskendere de kebaba da kebap demektedirler. Ama Adana kebabının yanında usülen pilav verilmez, çünkü ikisinin yapılış tarzları ve kullanılan malzemeleri farklıdır. Sizin pilavla ikram edilen yerler var dedikleriniz bu ayrıma pek dikkat etmezler.

şahsen bir adanalı olarak adananın her cm'sinde kebap yemişliğim var ve daha bir kere pilav görmedim kaldı ki ilk resimde sigara böreği falan var :D o foto bence adana dışında çekilmiş bir lokantadan çünkü kebap büzüşmüş gibi duruyor resimde ankarada yediğim kebapları hatırlattı bana zaten pilav ve sigara böreği oluşu adana dışında çekildiğini destekliyor sadece bilgi vermek amaçlı söylüyorum zaten bulursam temsili bir foto koyacağım. :D

il sınırlarından 1 km dahi çıksanız tadı değişiyor. çok değişik bir olay. bizzat şehir içinde kalabalık bir yerde yemek lazım :smiley: gece gece çok pis canım istedi ayrıca ;D

mstdgbkn' Alıntı:
il sınırlarından 1 km dahi çıksanız tadı değişiyor. çok değişik bir olay. bizzat şehir içinde kalabalık bir yerde yemek lazım :smiley: gece gece çok pis canım istedi ayrıca ;D
dediğinize kesinlikle katılıyorum 1 km bile çıksan tadı değişiyor bende hala ankarada kebabçı arıyorum bir umutla gözlemlerime dayanarak söylüyorum dev gibi lokantalar açıyorlar has adana sofrası 01 gibisinden isim koyuyorlar adanadan usta getirdik diye reklam yapıyorlar bir kebab yapıyorlar eni 2.5 cm genişliğinde çok şahit oldum tıka basa dev gibi lokantalarda insanların bunları yediğine :D

o halde ben Adana da çekilmiş bir fotoğraf ekleyeyim :smiley:

selamlar.

IMG 8237

Felice' Alıntı:
o halde ben Adana da çekilmiş bir fotoğraf ekleyeyim :smiley:

selamlar.
üfffffff, hakikaten muhteşem bir görüntü :D adana kebabı bir kere de olsa adana'da yeme şansım oldu, diğer şehirlerde adana kebap diye verdikleri ızgara et, eh işte birazcık gerçek adanayı andırıyor ::smiley:

rusya'da yaşayan benim gibi bir adanalı bunu görünce ölüyor işte, yalnız eski tadı kalmamış sanki etten kaynaklı diyorlar, bir de zırhla çekmeyenler çoğalmış öyle olmuyor işte. celal'in yeri halen duruyor mudur acaba ?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri