Actyon Sports 4x4 M.T.V.indirimi hakkında (2008 Modeller)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan actyon sports 4x4 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 35
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 25,340

actyon sports 4x4

6"Lift Kit - 2" Spacer - 33" M/T
Yer
istanbul
Evet arkadaşlar 2008 model actyon sports aracım için bir dilekçe ve sigortacınızdan kasko değer bildirim formuyla birlikte ruhsat fotokopisini de ekleyip nakil vasıtaları vergi dairesine başvurduğunuzda 1800 cc lik dilimden vergilendiriliyorsunuz ve 650 tl küsür kar ediyorsunuz...
kasko sigortası değeri bildirim formundaki aracın bedelinin %5 i motorlu taşıtlar vergisinin yıllık tutarı üzerinde ise yukarıda yazdığım gibi bir dilekçe ile 2000 cc yerine 1800 cc lik dilimden verginizi ödeyebiliyorsunuz...

aşağıdaki linkten aracınızın kasko bedelini tespit edip %5 ini hesaplayıp ödediğiniz yıllık m.t.v. ile kıyaslayabilirsiniz...
kolay gelsin...
www.tsrsb.org.tr/tsrsb/kasko%20deger%20listesi

Etiketler
Ynt: Actyon Sports 4x4 M.T.V.indirimi hakkında (2008 Modeller)

değerli arkadaşım bu çok ayrıntılı fikir paylaşımlarınızdan dolayı Ssangyong 4wd kullanıcılarının ne kadar hassas, iyi niyetli olduklarını görmüş olduk inanın dünyanın her yerinde Ssangyong kullanıcı profili benzerlik arz ediyor size teşekür ediyorum.

Benim aracım 2009 . İlk ödenen vergi 868 TL . gelirler.gov.tr 'de ise yarısının ödenmesi gerektiği yazıyor . Bu işte bir gariplik var galiba . Ya da ne tutturulursa o alınıyor . Benzer urumda olan var mıdır ?

merhabalar konuyu tekrar hortlatıyorum malum vergi zamanı geldi
benim hesaplarıma göre:
aracım 2008 actyon sports 4*4 manuel
gib.gov.tr den girince 3 yaşını aştığı için 745x2=1490TL yıllık vergisi çıkıyor
ama internetten kasko fiyatlarını araştırınca
http://www.gib.gov.tr/fileadmin/kasko2011/SSANGYONG.htm?sayfa2011=fileadmin%2Fkasko2011%2FSSANGYONG.htm&test=Sonu%E7lar
Tip kodu:22 olan ACTYON SPORTS A200XDI 4x4 = 29.200TL kasko bedeli görünüyor
29.200x%5 = 1430TL yapıyor benim aracımın şuan yıllık vergisi 1490TL olduğuna göre bir alt dilim olan 480,50x2=961TL üzerinden vergilendirilmemiz gerekmiyormu?
ben bu şekilde başvuru yapacağım! bu şekilde yapmış yada yapacak olanlar varsa bu konu altından fikirlerini paylaşırlarsa yardımcı olacaktır

Evet kaskonuzu yaptırdığınız firmadan alacağınız yazıyla birlikte ruhsat fotokopileri ve bir dilekçe ile vergi dairesine başvurursanız bu yıllık m.t.v.miz (yani 2008 model düz vites actyon sports lar) 480,50 x 2 = 961 Tl olarak ödeyecekler... Ama geçen seneden hatırladığım kadarıyla vergi dairesine bu başvuru için ocak ayının 15-20 sinden sonra gitmek gerekiyordu galiba...

actyon sports 4x4' Alıntı:
Evet kaskonuzu yaptırdığınız firmadan alacağınız yazıyla birlikte ruhsat fotokopileri ve bir dilekçe ile vergi dairesine başvurursanız bu yıllık m.t.v.miz (yani 2008 model düz vites actyon sports lar) 480,50 x 2 = 961 Tl olarak ödeyecekler... Ama geçen seneden hatırladığım kadarıyla vergi dairesine bu başvuru için ocak ayının 15-20 sinden sonra gitmek gerekiyordu galiba...
süper haber ediz bey! o zaman bu şekilde vergisini ilk ödeyen bu konu altından bilgilendirsin diğerlerini

merhaba arkadaşlar konuya hariçten katılıyorum ama dikkatimi çekti sizin araçlar kamyonet olarak geçmiyormu
eğer öyle ise zaten söylediğiniz şeyler yanlış oluyor 2000cc kamyonet 1-6 yaş 946/2 473 olması gerkiyor
ama arazi taşıtı geçiyorsa bu söylediklerim yanlış olur
benim arkadaşımda 2010 modeli var kamyonet geçiyor dedi o yüzden yazıyorum bence bi araştırın
kamyonet diye köprüden geçemiyor bildiğim kadarıyla o halde vergidede kamyonet olması gerekmiyormu?

kamyonet diye köprüden geçemiyor bildiğim kadarıyla o halde vergidede kamyonet olması gerekmiyormu?

Vergide karar prosedürü şöyle:
Kamyonet olarak hesaplanınca daha çok çıkıyorsa kamyonet, 4x4 olarak hesaplanınca daha çok çıkıyorsa 4x4.
Köprüden geçerken ise herzaman kamyonet.

;D

(Şaka bi yana yurdum bir garip memleket...)

ayrıca aşağıda verdiğim link ten ayrıntılı olarak MTV lere bakabilirsiniz 2011 yılı içindir

https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/index.jsp

Arkadaşlar Merhaba,
konuya dışarıdan 1983 doç 4x4 çiftkabin kullanıcısı olarak katılıyorum.
fakat dün başımdan geçen olayı paylaşmak istedim;
dün aracımın vergisini ödemek üzere elimde dilekçem ve de kasko değerini gösterir sigorta firmasından aldığım
kaşe imzalı yazım vergi dairesine gittim. dilekçemi ve ekindekini sundum.
sistemden kontrol edip bana malesef dilekçenizi kabul edemiyoruz, vergi indirim mevzuu sadece otomobil ve de arazi araçları
için geçerli olup kamyonetler için geçerli değildir dediler. istersem aracımın 4x4 arazi aracı olduğunu belirtir bir dilekçe ile vergi dairesine
başvurmamı, budurum incelenip haklı görülür isem şuan ödemem gereken 436 TL yerine 657 TL ('ydi sanırım?) ödemem gerekeceğini bildirdiler. ben de itiraz etmeden dilekçemi geri aldım. isterseniz dilekçenizi vermeden önce ruhsatta kamyonet yazıp yazmadığını bir kontrol edin derim.
selamlar
Bilge

ruhsatlarımızda elbetteki kamyonet yazıyor ama ben bu işi 2 yıldır yapıyorum... gerçi; ilk sene sadece kasko değerini bildirir yazıyla birlikte dilekçe vermiştim, ikinci sene artı olarak ruhsat fotokopiside istediler, bakalım bu sene de sizin dediğiniz gibi bir yazı istemezlar inşaallah...

bizim araç 4x4 kamyonet olarak geçiyor ruhsatta 6 aylık vergisi 960 lira ödedik...

Arkadaşlar bugün vergi dairesine Kasko şirketinden aldığım;
*MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ TUTARINA ESAS OLAN KASKO SİGORTASI DEĞERİ BİLDİRİM FORMU
*RUHSAT FOTOKOPİSİ
*DİLEKÇE
*KİMLİK FOTOKOPİSİ
ile başvurdum zaten M.T.V. indirimi için sırada bekleyenlerde vardı.Sisteme gerekli bilgileri girdiler vergi dairesinden çıkmadan cepten vergi sorgulamaya girdiğimde 745TL görünen taksidim 480,50TL olmuştu! yaptırmayan varsa çok basit herkes yaptırsın hatta geçmiş yıllara ait ödemelerinizin indirim tutarını geri almanız da mümkün. Linki incelerseniz daha açıklayıcı olur: http://www.tuketiciler.org/?com=files.read&ID=1&pID=146
dilekçe örneği ve kasko değer bildirim formu var isteyene mail atarım. Görüşmek üzere
[attachment=2][attachment=3][attachment=4]
Ediz bey'e de bu konuyu bizlere açtığı için bolca Teşekkür ederim.
atten' Alıntı:
bizim araç 4x4 kamyonet olarak geçiyor ruhsatta 6 aylık vergisi 960 lira ödedik...
Üstad sizin araç kaç modeldi?

VERG 2

VERG 1

Ekli dosyalar

• MTV Ä°NDÄ°RÄ°M DÄ°LEKÇESÃÃ
    20.5 KB · Görüntüleme: 264
  • kasko-sigorta-degeri-bildirim-formu[1].doc
    37 KB · Görüntüleme: 1,490

prokopi' Alıntı:
Arkadaşlar bugün vergi dairesine Kasko şirketinden aldığım;
*MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ TUTARINA ESAS OLAN KASKO SİGORTASI DEĞERİ BİLDİRİM FORMU
*RUHSAT FOTOKOPİSİ
*DİLEKÇE
*KİMLİK FOTOKOPİSİ
ile başvurdum zaten M.T.V. indirimi için sırada bekleyenlerde vardı.Sisteme gerekli bilgileri girdiler vergi dairesinden çıkmadan cepten vergi sorgulamaya girdiğimde 745TL görünen taksidim 480,50TL olmuştu! yaptırmayan varsa çok basit herkes yaptırsın hatta geçmiş yıllara ait ödemelerinizin indirim tutarını geri almanız da mümkün. Linki incelerseniz daha açıklayıcı olur: http://www.tuketiciler.org/?com=files.read&ID=1&pID=146
dilekçe örneği ve kasko değer bildirim formu var isteyene mail atarım. Görüşmek üzere

Ediz bey'e de bu konuyu bizlere açtığı için bolca Teşekkür ederim.Üstad sizin araç kaç modeldi?
araç 2009 model

atten' Alıntı:

2009 model actyon sports 4x4 (manuel) 128022 kod numaralı araç kasko değeri: 33200tl görünüyor. %5=1660TL MTV yıllık=1931 TL
arac kasko bedelinin %5'i yıllık MTV'nizden daha az olduğu için bahsettiğim şekilde dilekçe kasko değer formu ve ruhsa kımlık fotokopisi ile nakil vasıalar vergi dairesine başvurduğunuzda bir alt dilim olan 1228TL üzerinden vergilendirileceksiniz. 1 taksiti=614TL
Araç bedelini hesaplamak için: http://www.tsrsb.org.tr/sayfa/kasko-deger-listesi
MTV hesaplamak için: http://www.motorlutasitlarvergisi.com/

Arkadaşlar benim araç 2008 4x4 6 AT ve bu sene kasko değerini 32350 den 36000 çıkardıkları için ben yine bir alt dilime düşemiyorum,benim araca sahip olup da düşürebilen varsa bilgilendirirse sevinirim.sadece manuel olunca düşüyor benim anladığım kadarıyla, otomatiklerde olmuyor. ama düşmezse de yapcak bişey yok binecez aslana ;D ;D
[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]

IMAG1027

IMAG0862

IMAG1046

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR