Acil durum çantası

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Hunter257 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,601

Hunter257

Ana Kamp
Arkadaşlar , bir acil durum çantası hazırladım. Belirli bir konsepte (deprem , yangın , halk ayaklanması vs. ) göre hazırlamadığım için içinde pek çok malzeme var , ve en büyük sorunum bu malzemelerin çok yer kaplaması.
Size çanta içindekilerinin listesini vereceğim ve sizden öneri isteyeceğim , (Bunlar çok fazla , bunlar gereksiz , bu malzeme eksik vs ) ve böylece daha amacına uygun bir çanta hazırlayacağımı düşünüyorum.

Giyim

Kazak
Üst Pijama
Alt eşofman
Tişört
Havlu
Yağmurluk
Bere
Balaklava
Eldiven(Yün)
Şapka
Bandana
Çorap ( 2 çift kalın yün )

Yiyecek / Su

20 paket çabuk çorba ( Tek kişilik porsiyon )
2 ton balığı konservesi
2 mısır konservesi
2 domates konservesi
1 yaprak sarma konservesi
Şeker
Tuz
7 şişe su ( 0,5 L )
25 poşet çay
I kutu şekerli içecek

İlkyardım/İlaç

İlkyardım çantası ( 2 kat fazla malzeme )
Antibiyotik ( 2 kutu )
Ağrı kesici
Ateş Düşürücü
Böcek sokmasına karşı jel

Hijyen

Islak mendil ( 3 paket )
Sabun ( 2 kalıp poşet içinde )
Kolonya
Sivrisinek kovucu
Antibakteriyel jel

Diğer Malzemeler

El feneri
Radyo
Yedek pil
Misina
Kanca
Çamaşır ipi
Halat
Makas
Çöp poşeti
Düdük
Bıçak
Çakı
Çakmak ( 4 )
Kibrit ( 10 )
Çanta yağmurluğu
Termal battaniye ( 2 )
İğne - iplik
Tornavida
Yapıştırıcı
Seher tası ( Çelik )
Tuvalet kağıdı ( 1 rulo )
Bant
Tutuşturmalık çıra

Dediğim gibi bu bir kap ve çık çantası , yani herhangi bir acil durumda , deprem çantası olarak , veya arabada duracak bir çanta olarak kullanılabilir. Sizin değerli görüşleriniz benim için çok önemli :smiley:

Teşekkürler

Etiketler

Ynt: Acil durum çantası

bence bir abartı yok belkide eksik var güzel bir konu tavsiyesi olan arkadaşlar varsa katkısını bekliyoruz takip

Ynt: Acil durum çantası

Merhaba arkadaş, ilk başta böyle bir çantanın ne amaçla hazırlandığı çok önemli. Sırf deprem çantası olarak mlzeme listen bana epey uzun geldi ( tabiki şahsi fikrim..) . özellikle deprem bölgesinde yaşayanlar için bir deprem çantası yapmak oldukça mantıklı , bu konudaki düşüncenizden ötürü de sizi tebrik ederim. Fazla bulduklarımdan birkaçı ..makas, bıçak, çakı, tornavida . Özellikle kaliteli bir çok fonksiyonlu çakı hem daha az yer kaplar hemde çantanızın delinmesini ve yırtılmasını engeller. Yine deprem çantası olarak kulanacaksanız ve aracınız da varsa bu araca ait fazladan bir yedek anahtarın da bu çantanın bir gözünde olmasında fayda var ( çanta evde olmak koşulu ile ) . Yİyecek listenize bir diyeceğim yok ( bazılarımız kraker ve çukulata ile de idare edebilir) size tavsiyem bir iki çukulata her koşulda içinizi ısıtmanıza ve hızlı bir şekilde enerji kazanmanıza faydalı olacaktır. Bu tür hazırlıklar genelde biz erkekler tarafından yapılırken bir konu atlanmaktadır. Şayet evli iseniz yine bu çantaya koyacağınız bir miktar kadın pedi de deprem sonrası zor koşullarda bayanlar için çok ama çook önemli bir ihtiyaç kalemi oluşturur, üstelik yer de kaplamaz. Bebeği olanlar için bir kaç bebek bezi de aynı değerde önem taşır. Kıyafetlerle ilgili olarak bu kadar çok malzemeye de gerek yok bence. Ortalama altı ayda bir mevsimine göre sadece yazlık yada sadece kışlık malzeme bulundurman yeterli olacaktır. hem bu 6 aylık periyotlarda ( daha erken olması daha iyi ) bozulan yada kullanım süresi geçen sağlık ve yiyecek malzememerlini de kontrol etmiş ve değiştirmiş olursun. son olarak olası bir deprem anında tüm ev halkıyla birlikte evden çıkış planınızın olması, herkesin bu plan içinde ( allah korusun ) bir deprem anında en yakın ve güvenli çıkış noktaye sına doğru hızlıca ilerlemesi ve bu deprem çantasının da en azından bu çıkış yolu üzerinde kolayca erişilebilecek bir noktada olması gerekir. ( araçta olacaksa başka tabi ). Allah kimseye böyle bir dert vermesin tabi ama hazırlıklı olmak her zaman iyidir. buradakiler benim şahsi düşüncem, daha deneyimli arkadaşlardan çoook daha iyi fikirler de gelecektir. saygılarımla..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR