ACİL-2007 Santa Fe için Lastik Önerisi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mgnmblues Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 42
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,753
Ynt: ACİL-2007 Santa Fe için Lastik Önerisi

235 yerine 245 olur mu sorusunu aynı aracta onu deneyen birileri varsa ancak o zaman yanıtlanabilir ama lastik dönüş çevresi %3 ten fazla değişmiyorsa ve direksiyonu tam kırınca lastik sürtmüyorsa sorun olmaması lazım. Tabi sorun derken sorundan ne anladığınıza bağlı. Mesela fren mesafesinin uzaması kimi insan için sorundur kimi zaten sakin araç sürüyorum her gün kazık fren yapacak halim yok ya der. Yazık lastikler için durum böyle. Kışlık lastikler için ise durum farklı lastik tabanını genişletmek kışın karlı yollarda motorun ve yürüyen aksamın üzerine düşen yükü arttırmaktan başka hiçbir işe yaramıyor. Faydası yok zararı var.

Boyut hesaplarına gelince. 235/245 şeklindeki yanak genişliği milimetre, 65/70 vs şeklindeki yanak yüksekliği ise yanak genişliğinin yüzdesi şeklinde. Bu yüzden taban genişleyince bu yüzdenin azalması lazım ki lastik çapı ve çevresi aşağı yukarı aynı kalsın. Bu hesapları http://www.miata.net/garage/tirecalc.html sitesindeki programla yapabilirsiniz.

Etiketler

sakyuz' Alıntı:
235 yerine 245 olur mu sorusunu aynı aracta onu deneyen birileri varsa ancak o zaman yanıtlanabilir ama lastik dönüş çevresi %3 ten fazla değişmiyorsa ve direksiyonu tam kırınca lastik sürtmüyorsa sorun olmaması lazım. Tabi sorun derken sorundan ne anladığınıza bağlı. Mesela fren mesafesinin uzaması kimi insan için sorundur kimi zaten sakin araç sürüyorum her gün kazık fren yapacak halim yok ya der. Yazık lastikler için durum böyle. Kışlık lastikler için ise durum farklı lastik tabanını genişletmek kışın karlı yollarda motorun ve yürüyen aksamın üzerine düşen yükü arttırmaktan başka hiçbir işe yaramıyor. Faydası yok zararı var.

Boyut hesaplarına gelince. 235/245 şeklindeki yanak genişliği milimetre, 65/70 vs şeklindeki yanak yüksekliği ise yanak genişliğinin yüzdesi şeklinde. Bu yüzden taban genişleyince bu yüzdenin azalması lazım ki lastik çapı ve çevresi aşağı yukarı aynı kalsın. Bu hesapları http://www.miata.net/garage/tirecalc.html sitesindeki programla yapabilirsiniz.

Öncelikle her soruma yanıt verdiğiniz için çok teşekkür ederim. benim orjinal lastiklerim 235 / 60 R18 ben AT 245/65 almayı düşünüyorum. Olmazsa 235/65 o da olmazsa kendi ölçülerinde (235/60) alacağım.

yazlık kışlıktan öte AT lastik için düşünüyorum.Amacım da virajları iyi dönsün,fren mesafesi kısa olsun, kışın da kullanabileyim,güvenli ve konforlu olsun(ses..vs.).. hafif araziyi de kaldırsın,şehir içinde de güvenli olsun..

235/60R18 ten 245/65/R18 e geçince çok şey değişiyor. Arada %5 dönüş çevresi farkı var. Araç hem hantallaşır hem de otomatikse bir viteste karar kılamayıp ikide birde vites değiştirip durabilir, ayrıca şanzıman fazla ısınacağından dolayı hem aşınır hem de şanzıman yağının ömrü kısa olur. Aracın yerden yüksekliği de bir miktar değişir, süspansiyon sistemini tasarlayan adamın yaptığı hesaplar geçirsiz olur. Yani gereksiz riskler alırsınız.

Bence jant çapını değiştirmeden o araç için uygun AT tipi lastik bulmanız biraz zor. En yakın seçenek 245/70/16 gibi görünüyor.

Kışlık lastik yerine AT tipi lastik kullanma fikrine gelice, hava çok soğumadığı sürece idare edebilir, ama sırf idare etsin diye birsürü masrafa girip 4çeker araç almamışsınızdır sanırım. AT lastikler hafif çamurlu yolları idare etmek için mantıklı kışın kullanmak için mantıklı değil. O da çamurlu kısım fazla uzun değilse... Bence kışın kullanmak için kışlık lastik yazın kullanmak için ise AT tipi lastik bakmak daha doğru olur. Gerekçesine gelince burada başka bir konu başlığı altında yazdım http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=95325.msg1240531#msg1240531

sakyuz' Alıntı:
235/60R18 ten 245/65/R18 e geçince çok şey değişiyor. Arada %5 dönüş çevresi farkı var. Araç hem hantallaşır hem de otomatikse bir viteste karar kılamayıp ikide birde vites değiştirip durabilir, ayrıca şanzıman fazla ısınacağından dolayı hem aşınır hem de şanzıman yağının ömrü kısa olur. Aracın yerden yüksekliği de bir miktar değişir, süspansiyon sistemini tasarlayan adamın yaptığı hesaplar geçirsiz olur. Yani gereksiz riskler alırsınız.

Bence jant çapını değiştirmeden o araç için uygun AT tipi lastik bulmanız biraz zor. En yakın seçenek 245/70/16 gibi görünüyor.

Kışlık lastik yerine AT tipi lastik kullanma fikrine gelice, hava çok soğumadığı sürece idare edebilir, ama sırf idare etsin diye birsürü masrafa girip 4çeker araç almamışsınızdır sanırım. AT lastikler hafif çamurlu yolları idare etmek için mantıklı kışın kullanmak için mantıklı değil. O da çamurlu kısım fazla uzun değilse... Bence kışın kullanmak için kışlık lastik yazın kullanmak için ise AT tipi lastik bakmak daha doğru olur. Gerekçesine gelince burada başka bir konu başlığı altında yazdım http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=95325.msg1240531#msg1240531

Büyütmek iyi fikir değil,teşekkürler. ,
Peki jant boyutunu 17" yaparsam ilgili parçaları değiştirmek gerekir mi... 16" yapamam onu biliyorum..Ancak 17" olabilir mi??

Ancak 17" olabilir mi??

17" janta uygun sizin araca da uyan ebatta lastik varsa neden olmasın. 225/70R17 olabilir. 235/60/18 den sadece %1 fark görünüyor ve bu siteye göre o ebatta 1-2 AT lastik olması lazım piyasada: http://www.lastikcim.com.tr Tabi bunların bazıları sadece kağıt üzerinde olabilir. Ben de burdan bakıp lastik beğendim sonra bulunduğum şehirde olmadığı sipariş verirsem ancak ana depodan gelebileceğini ve üretim tarihini de siparişi vermeden öğrenemeyeceğimi anladım ve netice itibari ile sadece kısa mesafeli hafif çamurlu yolları idare edebilmek için 5 yaşında lastik kullanmaya ve depoda yıllarca bekleyip özelliğini yitirmiş lastiğin asfaltta 120 ile giderken yarılması riskini almaya gerek olmadığına karar verdim. Benim AT lastik ararken gidip asfalt lastiği almama sebep olan süreç böyle işledi. Sizinki de bu gidişle öyle olacak gibi görünüyor.

Düzeltme: Yukarıdaki mesajı yazarken yanlışlıkla 225/70/16 ebatına bakmışım. O sitede 225/70/17 ebatında AT lastik yok. Muhtemelen piyasada da yoktur çünkü orda listeledikleri lastiklerin bile hepsini bulamıyorlar. Bence 245/70/16 bakmak lazım.

sakyuz' Alıntı:
Düzeltme: Yukarıdaki mesajı yazarken yanlışlıkla 225/70/16 ebatına bakmışım. O sitede 225/70/17 ebatında AT lastik yok. Muhtemelen piyasada da yoktur çünkü orda listeledikleri lastiklerin bile hepsini bulamıyorlar. Bence 245/70/16 bakmak lazım.

Yazdıklarınızdan sonra 245/70/16 risklerini tabi ki kabul etmiyorum. Şu an ki 4mevsimlerin durumu iyi, bunlar eskiyene kadar orjinal ebat olan 235/60/18 AT tip lastik arayacağım.Şu anki lastikler eskiyene kadar geçecek sürede illa bulurum :smiley:

245/70/16 risklerini tabi ki kabul etmiyorum

Bana yazdıklarım biraz yanlış anlaşılmış olabilir gibi geldi (yukarıda yazdıklarımın büyük bir çoğunluğu 245/70/16 ebatı hakkında değil) ama önemli değil orjinali her zaman en iyisidir. Aracı o 18" jantları seçen adamların kafasındaki şartlarda kullandığınız sürece tabi. Yani asfalt üzerinde.

Her lastik seçimi çelişen gereksinimler arasında bir uzlaşmadır. Mesela şu an kullandığınız 4 mevsim lastikler de öyle. 4 mevsim kullanılabilmelerinin bedeli ne yazın ne de kışın kullanılabilecek en iyi lastikleri kullanmıyor oluşunuz oluyor. Orjinal ebatta bir lastik buldunuz diyelim. O belki asfaltta en iyisi ama arazide bir çukura kazara hızlı girdiniz mi 16" janta uyan alternatif lastik kadar affetmeyecek bu hatayı. O yüzden o ebatta arazi tipi lastik bulmanız biraz zor. Mantıklı değil çünkü. Mantıklı olmadığı için de üretilmemiş. Orjinal ebatı değiştirmenin emniyetli yolu da bunu lastiğin dönüş çevresini ve aracın yerden yüksekliğini etkilemeden yapmaya çalışmak, yanak genişliği ile de çok fazla oynamamak. Makul sınırlar içinde birşeyler değiştirilebilir. Neyin makul neyin makul olmadığını ifade etmeye çalıştım ama bu forumlarda yazı yazarak bazı şeyleri anlatabilmek mümkün olmuyor bazen.

http://www.rezulteo-lastik.com.tr/pirelli-lastikler/scorpion-zero-asimmetrico-lastik/fiyat-235-60-R18-103H-19230

http://www.rezulteo-lastik.com.tr/pirelli-lastikler/scorpion-zero-lastik/fiyat-235-60-R18-103V-20148

http://www.michelin.com.tr/otomobil-lastikleri/michelin-latitude-cross?fromTyreSelector=true&brand=hyundai&selectorMode=byCar&model=santa%20fe%204wd&range=santa%20fe&engine=2.2%20crdi%20150&year=2007&fromTyreSegment=2&carId=4W78416&selectedDimension=235%20%2F%2060%20R18%20107H%20XL%20

Benim orjinal ebatlarda sadece bu lastikleri buldum. Bu 3 lastiğin AT tip olup olmadıkları konusunda tekrar fikrinizi alabilir miyim? Eğer AT gurubu olduğunu düşünürseniz bu üçünden hangisini seçmek gerekir..

bir de rezulteo sitesinde ki özellikle test ve denemeler bölümündeki puanlamalar ne kadar bilginiz var mı? (örneğin michelin latitude cross rezulteo sitesinde güvenlikten hiç yıldız alamamış.)

bir sorum daha olucak:smiley:)
dediğim gibi benim orjinal ebatlar 235 50 18.ve at lastik takmak istiyorum.bulabilirsem orjinal ebatlarda almam gerektiğini yazılarınızdan anlıyorum.fakat bulamadığım takdirde sizin oneriniz ne olur?

Sadece en alttaki AT tipi sayılabilir, ama bu konuya bu kadar takılmanıza gerek yok sonuçta AT tipi lastikler de arazide harikalar yaratmıyor. Offroad yapanlar MT tipi kullanır ama o da asfaltta hiç mantıklı değil. Bu da böyle bir "çelişen gereksinimler arası uzlaşma" işte.. Uzlaşmanın sonucu ta belli: asfaltta biraz daha kötü ama arazide biraz daha iyi. Yani sadece "biraz".

Test sonuçlarına gelince, bu tür lastikleri genelde offroad meraklıları test eder o yüzden sonucu o sitede bulamazsınız.

bir sorum daha olucak:smiley:)
dediğim gibi benim orjinal ebatlar 235 50 18.ve at lastik takmak istiyorum.bulabilirsem orjinal ebatlarda almam gerektiğini yazılarınızdan anlıyorum.fakat bulamadığım takdirde sizin oneriniz ne olur?

Görebildiğim kadarı ile o ebatta sadece michelin latitude cross var. Onu bulamazsanız ve çamurlu yollarda çok fazla dolaşmaya niyetiniz yoksa bence en iyisi yine orjinal ebatta bir asfalt lastiği almak olur. O da zaten şu an kullanmakta olduğunuz lastik olur yıpranınca yenisi bakarsınız artık. Yani bunca muhabbetin özeti AT tipi lastik keyfe keder birşey. Daha ciddi bir gereksinim kışın kullanmak için kışlık lastik bakmak.

benım amacım offroad yapmak değil zaten.oyle olsa ona gore uygun bir arac alırdım.aracı hafta içi şehir koşullarında sürücem.hafta sonları da piknik mangal yayla vb hafif arazi koşullarında sürücem.bu yuzden hafif arazide koca suvla mahçup olmayım dıye at lastik almak istiyorum.tabii orneğin pikniğe çıktığımızda aracı oyle park edip tavuklara girişmicem:smiley: heves olarak da o hafif koşullarda aracı kullanmak istiyorum.

benım amacım offroad yapmak değil zaten.oyle olsa ona gore uygun bir arac alırdım.aracı hafta içi şehir koşullarında sürücem.hafta sonları da piknik mangal yayla vb hafif arazi koşullarında sürücem.bu yuzden hafif arazide koca suvla mahçup olmayım dıye at lastik almak istiyorum.tabii orneğin pikniğe çıktığımızda aracı oyle park edip tavuklara girişmicem:smiley: heves olarak da o hafif koşullarda aracı kullanmak istiyorum.

Ben de aynen o şekilde kullanıyorum araç ta tamamen aynı mantıkta bir suv. O yüzden kışın kışlık lastik yazın AT lastik kullanmaktan yanaydım ama malesef burası türkiye bu lastiklerin de müşterisi az o yüzden kolay bulamıyorsunuz. Aracın yenisinin %80 ötv'si olunca tabi bu lastiğin müşterisi neden az niye depolamadınız diyemiyorsunuz tabi lastikçiye. Aracın kendisi de o kadar çok satılmıyor çünkü lastiği nasıl satılsın. Land rover defendera MT lastik baksanız daha kolay bulursunuz. Malesef bu işler böyle.

tesekkur ederim.yakın zamanda yeni sorularla tekrar yazacağım:smiley:)

Merhaba, aracımın lastikleri Accelera iota'ymış nasıl marka bilginiz var mı?
http://www.oponeo.com.tr/lastik-veri/accelera-iota-255-60-r18-112-v

123

1234

İlk kez duyuyorum. Lastik hamurunda sertleşme/çatlama belirtisi yoksa ve üretim tarihinin üzerinden 6 sene geçmemişse kullanmaya devam edebilirsiniz. Benim araçta eskiden Kumho'nun yan ürünü olan bir lastik vardı 3-4 sene kullandıktan sonra takoz gibi oldu lastik demeye bin şahit. Lastikleri söktükten sonra üzerinde hafifçe vurunca lastik değil tahta sesi çıkıyordu ve gariptir 2006 üretimi olan lastikler sanki daha geçen sene alınmış gibiydi doğru dürüst aşınma belirtisi yok. Olağanüstü dayanıklı bir takoz malzemesinden yapmışlar ama bence kabak lastikle aynı kategoridiydi bunları bu kadar kullandığım yeter deyip çöpe attım (aracın eski sahibinden kalmaydılar)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri