Aç Kalan Yaban Hayvanlar Ekmek Atmaya Gideceğim......

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan bulent kocoglu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 19
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,102
Ynt: Aç Kalan Yaban Hayvanlar Ekmek Atmaya Gideceğim......

Mart ayı geldi. Ben bekliyorum :smiley:
Tilkiler, köylere inmiş, kümeslerden tavuk çalacak dermanları bile kalmamış.
Köylüler, besliyormuş.

Etiketler

Ben, bu hafta sonu, bir suç işledim.
Kurtboğazı çevresinde yaptığımız hafta sonu etkinliğinde ,
artan ekmekleri, bir ağacın altına koydum :(

geçen sene 2011 yılında yönetime yeni seçilince marmara orman bölge müdürü kulübümüze(İSOFF) davet ettik.
konu neden arazi araçlarıyla ormana girişimizin yasak olması.
kısaca 4 saatlik toplantının sonucu
1= bizim iyilik diye ormana bıraktığımız yiğeceklere alışıp yaban hayatında insan kokusu olan yerlere iniyorlar. çünkü avlanmaktan daha basit ve daha az yorucu
2= durduğumuz her yerde ihtiyaç molasında bulunduğumuzda ki bıraktığımız kokulardan dolayı 2 gün oranın yakınından dahi geçmiyorlar.
( yani bisikletçiler bile bizden daha çok ormanın ekolojik dengesini bozuyormuş)

bkocoglu' Alıntı:
Hafta Sonu Yaban Hayvanlara Yiyecek Bırakma Senaryosu
.
1. 2 Ocak 2011 tarihinde bir hafta sonu doğada yiyecek sıkıntısı çeken yaban hayvanlara yiyecek bırakma düşüncem ve gerekli izinler için Tarım İl Müdürlüğü ne gittim
2. Kimlik tespitimden sonra , kapıdaki görevliye fikrimi söylediğimde yüzümem saf saf baktı.
3. Beni , yaban hayat bölümüne gönderdi. Orası da genel evrağa gönderdi. Genel evrak müdür yardımcısı ile görüşmem gerektiğini söyledi
4. 8.kişi ile yaptığım son görüşmeden sonra saat 12.00 oldu. Memurlar yemeğe gitti.
5. Öğlenden sonra , görüştüğüm 12. Kişi “dilekçe yaz “ kardeşim dedi.
6. Dilekçemi yazdım, Genel evrak bölümüne götürdüm. Müdür Yardımcısı havale etsin dediler
7. Müdür yardımcısı dilekçemi okudu ve Valiliğe havale etti.
8. Ertesi gün, valilige gittim. Kimlik , üst aranması, vs prosudurlerden sonra ilk memurun karşına çıktım.
9. Valilik memuru , dilekçemi okudu ve HIIIMMM dedi.
10. Beni, şefe gönderdi. Şef ,dilekçemi okudu. HAAAA dedi.
11. Dilekçenizi, Emniyet Müdürlüğüne havale etmem gerekir dedi. Ve etti.
12. Ertesi gün , Emniyet Müdürülüğüne gittim. Üst arama ,kimlik kontrolü, kemer çıkartma vs prosüdürlerden sonra , her an yakalanma korkusuyla, sert bakışlı komiserin karşına çıkabildim.
13. Komiser , burası jandarma bölgesi biz bakmayız dedi.
14. Dilekçene cevap yazacaz, 2 gün sonra gel dedi.
15. İki gün sonra yazıyı aldım. Tekrar valilik havale , paraf , kayıt no derken İl Jandarma Komutanlığına havale ettirdim.
16. 10. Gündeyim. Jandarma komutanlığına gelebildim.
17. Sabah erken kalktım. Heyecanlıyım. Teskere aldıktan sonra bir daha jandarma ile karşılaşmam diyordum ama, traş oldum, takım elbise giydim, kravatımı taktım
18. Kapıda görevli çavuş beni dikkatle karşıladı. Önce astsubayına götürdü. Derdimi anlattım, O da beni teğmenine götürdü. Teğmen yüzüme şüpheli şüpheli baktı Yüreğim cız etti.
19. Yarın gel komutanımla görüşeyim dedi.
20. Ertesi gün yine gittim. Beni çok yıldızlı bir komutanın karşısına çıkardı. Derdimi anlatana kadar ter su içinde kaldım.
21. Komutan HAAA dedi. Bunun için komsyon toplanacak karar verecek dedi.
22. Dilekçemi aldı. Komisyon toplantısı sonucunu bekle dedi.
23. Çıkışta teğmene kim bu komisyon dedim. 14 kişiden oluşur. Tarım Müdürlüğü, Mal Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü vs vs uzmanlardan oluşur dedi.
24. On gün geçti, Her gün arıyorum. Komsiyon toplanamamış.
25. Ocak ayı sonunda komsiyon toplanabilmiş İzin çıkmış .Çok sevindim. Ama bazı evrakları hazırlamam gerekiyormuş.
26. Evraklar : Sağlık Raporum, Adli Sicil Raporum, Bölgeye gideceğim araca ait evraklar, hayvancıklara vereceğim yiyeceklerin , Tarım İl Laboratuvarından alınmış, “hayvan sağlığına Zaralı değildir” raporu……
27. Ekmeklerin raporu dışında evraklarımı hazırladım. Adli Sicil Raporunu almak için Adliyenin soğuk havasında sırada 2,5 saat beklediğimden olsa gerek , hasta oldum
28. Sıra geldi, hayvancıklara atacağım ekmeklere ait rapora.
29. Rapor için Laboratuvara 500 tl yatırmam gerekiyormuş. Neyseki aybaşı maaşımı yeni almıştım. Çocuklara palto alacaktım ama, dedim , dağda hayvancıklar aç perişan , Bizimkiler biraz daha beklesin.
30. Ekmekler için zaten mahallenin fırıncısına 2 aydır yalvarıyorum. Oradan 3 çuval bayat ekmek aldım. Yenimahalledeki laboratuvara gittim.
31. Ekmekleri laboratuvarda masanın üzerine serdiler. Bazıları küflenmiş, bunlar olmaz dediler. Yaklaşık bir çuvalı ayırdılar. Bunlar ne olacak dedim. Götür bahçenin kenarında köpekler var, Oraya at onlar yer dediler:smiley:
32. Bir hafta sonra rapor çıkar dediler.
33. Şimdi bekliyorum. Ekmekleri ve raporu alabilirsem,
34. Tekrar jandarmaya gideceğim. Ekmeklerle beraber , yanıma bir ekip arabası vereceklermiş. Ekip aracının yakıt ve personel harcırahlarınını vezneye yatıracağım. Ekiple birlikte gidip , yaban hayvancıklara ekmek atacağım
35. Bugün 9 Şubat rapor halen çıkmamış. Mart ayı sonunu bulur dediler………………………………….

Not: Bu senaryonun gerçek kişi ve kurumlarla ilişkisi yoktur

Bülent KOÇOĞLU
Ankara

Bu yıl biraz daha erken davranıp,
girişimlerima başladım. Kış erken gelecekmiş :smiley:
İstanbul dan da N.K. isimli bir arkadaşım aynı girişmde bulunacağını bildirdi :(

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri