Aaaah Şu Bunaltıcı Yaz Geceleri...yada Karavana Serin Hava Temini Üzerine.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EvliyaCelebi2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 42
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,004
Ynt: Aaaah Şu Bunaltıcı Yaz Geceleri...yada Karavana Serin Hava Temini Üzerine.

Ufuk bey, konu biraz uzayacak ama, Yukarının bize bir "mail" i yada 'meyil" i olmazsa, :D seneye, dualarınızı almak üzere tecrübelerimi yazacağım. (Aslında "Teşekkür butonu" nu tıklamanız daha makbule geçer de) :D

Karavan içindeki sirkülasyonu az olan havanın bunaltıcı etkisini arttıran en önemli unsur kanımca nem olmalı. Normal koşullarda bir kişinin günde ter ve nefes yolu ile kaybettiği su miktarının bir küçük kola tenekesine eşit olduğunu okumuşdum. Sıcak ve üstelik kapalı mekanlarda bir gecede iki kişi için bu miktarın bir teneke bira hacmına ulaşabileceği var sayılırsa, böylelikle hissedilen sıcaklığın daha da artacağı düşünülmeli ? Fanları bu yüzden bence bütün gece açık bırakmak uygun galiba.

Denemediğim ama aklıma gelen bir nokta da; değişimi yapılan havanın hacmını küçültmek. Ben hafif bir peştemalı perde olarak kullanmayı düşünüyorum. Kamperimizin üst yatak bölümünde vücut hacımlarımızı çıkardıktan sonra bu şekilde geriye sadece 2 m3 kalıyor. 3 pencere ile 2 fan umarım böylelikle daha etkili olacak. Üstelik bu bölümü, ısıyı depolayabilen kütlelerden ayırmak da avantajlı, ayrıca sivrisinek muharebe alanı da küçülmüş oluyor. ;) Birçok panelvanda bile bu hacmı 3-3,5 metreküpe düşürmek sorun olmamalı? 12x12 cm. lik fanların saatde 40-50 m3 hava devinim kabiliyetleri var. Yani, havanın ataletine rağmen, en geç 3 dakikada bir havanın yenilenmesi mümkün.

Klimacıların ölüm tehtidi için söylediklerim latife idi.
Söz konusu olan sadece aktif havalandırma yolu ile, duruma bağlı olarak, nem ve ısısı biraz daha düşük havayı en uygun şartlarla elde etmek.

Not
Dikkat, fanların yapısı, dolayısı ile sarfiyat, verim ve sesleri de farklı ! Daha büyük bilgisayar fanını deneyen olursa, (Vatan'da gördüm) tecrübelerini bilmek isterdik...

Etiketler

Öncelikle teşekkür botonunu kullanmayı hatırlattığınız için teşekkür ederim, kullandım :D

Bu fanlar gerçekten çok sessizler ve beklenenden çok iş yapabiliyorlar. Daha büyük çaplı olanları da var ama fiyat/performans ve sessizlik manasında en verimli olanları 14 cm olanları, bilginiz olsun.

Yan pencerelerimiz var ama temiz havanın içeri girmesi için dua etmekten fazlasını yapmaya karar verdiğimden beri nasıl yapacağıı düşünüyordum ve şöyle deneyeceğim. Fanları tam karşılıklı olmamak kaydıyla aracın her iki tarafına düşünüyorum. Malum ısıttığımız hava yükselerek aracın tavanında birikeceği için yüzümüze en yakın yerden dışarı üfletirsem yüzümüzden yukarı ve dışarı doğru hava akımı oluşturmuş olacağız. Bu giden havanın yerini alacak temiz havayı da karşımızdaki bölgeden dışarıdan içeriye doğru diğer fanla beslediğimizde, doğal olarak dışarıdan temiz hava sürekli yüzümüde doğru gelip ısındıkça dışarı atılacak. Teori bu :smiley: Pratik için biraz çalışma yapmam lazım çünkü bu fanlar için araçta özel havalandırma delikleri açacağım.

Hüseyin beyin dediği yüze doğru üfleyen iç fan da b planı. :smiley:

Hacim daraltma ile fazla uğraşmanıza gerek yok derim çünkü fanlar teorik olarak 3 değil de 6 dakikada bile tüm havayı sirküle etse o da fazlasıyla yeter.

Yukarıdan kime ne zaman "mail" geleceği bilinmez ömrümüz olur da önce hangimiz dener de yazarsak teşekkürü de duayı da o alsın :D

Bilmiyorum faydası olurmu ama araca yerleştireceğiniz fanlar için kablolarla uğraşmamanızı sağlayabilecek bir yöntem var https://m.youtube.com/watch?v=7PDeK6rprA4

picasso88' Alıntı:
Bilmiyorum faydası olurmu ama araca yerleştireceğiniz fanlar için kablolarla uğraşmamanızı sağlayabilecek bir yöntem var https://m.youtube.com/watch?v=7PDeK6rprA4

bence mantıklı neden olmasın elektrik kullanmayan işe yarar her ürün lazım karavan da ....

sayın Picasso 88 teşekkürümü ilettim.ben buzdolabımdaki ısıyı dışarı atmak için bergeden (8 cm ) termostatlı fan aldım o termostattında açma ısısı yüksek ısıda olunca termostatı söküp anahtar bağlayarak tekrar montajladım.Birsürü vakit ve nakit kaybettim.Bu olayı bilseydim hiç uğraşmazdım,tekrar teşekkür ederim.
Benim aracım yüksek tavanlı vito yan camları açma şansım yok üstteki havalandırmayı açıyorum ve içride dyson marka (pervanesiz ) 30 cm çapında ayaksız vantilatör kullanıyorum geceleri rahat uyuyoruz.Aynı vantilatörü teknede yatarkende kullanıyorum netice gayet güzel ayrıca belki tesadüf ama tecrübemle sabittir sivrisinek sorunuda pek olmuyor.Bu sivrisinek konusuda özellikle dışarıda yemek yerken bariz şekilde belli oluyor en son geçen sene iğne adada olan ve yakınımızdaki arkadaşlar gördüler. Tek kusuru 220 v ile çalışması 220 v imkanı yoksa invertörle halledilebilir.,
ersin

picasso88' Alıntı:

Cok guzel. Fani bir kutunun icine yerlestirip sabitlersek ve kullanacagimiz zaman sadece miktanislari yuvalarina takarak kullanabiliriz. :smiley:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Free energy henüz hayal. Dönme hareketi olmadan mıknatıs bir işe yaramaz. Bi yarasa zaten ;)

Fana videodaki adamın yaptığı gibi Mıknatıs yerine biryerlerine pil takarsanız pil bitene kadar çalışacaktır. ;D

bartek' Alıntı:
Free energy henüz hayal. Dönme hareketi olmadan mıknatıs bir işe yaramaz. Bi yarasa zaten ;)
Hayal değil türkiyede emekli bir emniyet müdürü temel olarak bu mantığı alarak motor üretti. yanlış hatırlamıyorsam üretilen elektrik enerjisinin % 25_30 u Mıknatıslara harcanıyordu yapılan sistemde. Almanyadan patent aldı. yaptığı motorun çalışmasını engellemek için 3 parçaya ayırarak her parçayı farklı bir bankanın kasasında sağlıyordu en son okuduğuma göre.

picasso88' Alıntı:

İlk hareket verildiğinde sürtünmeyi yok sayarsak belki uzay boşluğunda çalışır ama hava olan ortamda imkansız. Sürtünme ve havanın direncine karşı gelemez.

Bence, YouTube'daki bu hokkabazlığa (yada şarlatanlığa) inanmak en azından lisedeki fizik hocamızın kemiklerini sızlatmak demek.
Lise diploması geriye alınamıyacağına göre, peki, tekrar yeni başdan başlıyalım, “Hiçbir şey yoktan var olmaz ve var olan hiçbir şey vardan yok olmaz” Lavoiser.

YouTube'daki bu perpetuum mobile, bataklığa düşmüş bir insanın, kendisini yine kendi saçlarından tutup çıkarması kadar akla yatkın. ;)

Bilim adamları, bin bir çaba ile,
elektriği keşfediyor,
elektro manyetizmi keşfediyor,
elektro motorunu düşünüp, uygulayıp geliştiriyor, üstelik
bütün bunlarla ilgili kanunları formule ediyor ve
nutkları tutulup duruyorlar, akıllarına başka bir şey gelmiyor.
Sonra nihayet boş vakti bol emekli bir memur çıkıp, bir çırpıda beleşe enerji elde edecek sistemi bulduğunu idda ediyor. ( Patent dairesi, bilimsel ispat yeri değil, sadece araç yada metanın tanımının tescil müessesidir.)
Biraz bilime ve akla saygı desek, yerinde olmaz mıydı ?

Herneyse bereket hepimizde her zaman bu fanlara verilecek fazladan birkaç Amperimiz var.

Tekrar videoyu inceledim. Ve biraz daha araştırma yaptım. Dediğiniz gibi ilk hareket gerekiyor. Daha sonra dönüş başlıyor, bir miktar döndükten sonra Mıknatıslı manyetiklenme özelliklerini yitiriyorlar. Ve bilindik son pervane duruyor. Biraz eksik bilgi vermişim kusura bakmayın. Emekli memurun yaptığı motorda da ilk hareketi kendi veriyor. Ve üretilen elektriğin bir kısmını mıknatısların sürekliliği için kullanıyordu. Evet belki bazı icatlar uzun hesaplar sonucu çıkıyor. Fakat şuna bir gerçek dünyada tesadüf eseri bulunan birçok icat var. sağlıcakla kalın genç yurdumun güzel insanları

Mesut Bey'in konusunu dağıtıyoruz ama biraz bilgi zararlı değildir. Ben kendisinin bahsettiği buluşları basitce anlatıyım ;
Manyetik alan, dönme hareketi ve bir telden geçen akım ... Bu üç parametreden ikisi varsa ücüncüsünü elde edebiliriz.
Örnegin manyetik alan ve dönme hareketi varsa akım elde ederiz. (Jeneratörler...)
Ya da manyetik alan ve akım varsa dönme hareketi elde ederiz. (Elektrik motorları...)
Son olarak akım ve dönme haretketi varsa manyetik alan oluşturabiliriz.
Bunların içerisinden manyetik alanı çok fazla düşünmemize gerek yok. Doğada manyetik alan oluşturacak madenler var. Mıknatıs olarak bildiklerimiz. Ya da çok küçük bir akım /dönme ile manyetik alan oluşturabiliriz. Manyetik alan kısmını bedava sınıfından cebimize koyabiliriz.
Manyetik alanımız var. Dönme hareketi verip akım elde ettiğimiz zaman en az % 10 kayıp veriyoruz. Isı enerjisi olarak doğaya yayıyoruz. En büyük etken sürtünme.
Yine manyetik alanımız var, akım kullanarak dönme hareketi elde ettiğimizde kaybımız % 10 dan daha çok. Yine sürtünme, yine ısı enerjisi olarak kayıp.
Son yıllarda en büyük uğraşı bu kayıpları nasıl akü mantığıyla saklayıp, tekrar kullanabiliriz üzerinedir.

Hareket vermek için rüzgar enerjisi kullanmak şu an için bedava enerjiye şu an en çok yaklaştığımız uygulama.

Bir de tabii bedava enerji bulduğunu iddia eden insanlar var. Benim gördüklerim iki yolu kullanıyorlar;
1- Yukarda verdiğim 3 parametreden manyetik alanımız var diyorlar. Hareket verip kayıpsız akım elde ettiğini ileri sürüyorlar. Kayıpsız çevrim akla mantığa sığar mı siz karar verin. Bugün kullandığımız tüm mühendislik kanunları kayıpsız hiç bir çevrim olmaz diyor.
2- Dönme hareketini en çok kimyasal enerjiyi mekanik enerjiye çevirerek elde ediyoruz. Örneğin dizel motor. İşte bu insanlar burada devreye giriyor. Yanma sırasında hidrojen karıştırıyorlar, vs... Verimi çok yüksek çevrim elde ettik iddasında bulunuyorlar.

İnanıp inanmamak sizler kalmış...

Herkesin anlayacağı şekilde, çok faydalı bir açıklama.
Teşekkürler, Teoman Bey.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri