Aaaah Şu Bunaltıcı Yaz Geceleri...yada Karavana Serin Hava Temini Üzerine.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EvliyaCelebi2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 42
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,006

EvliyaCelebi2

Söz insanın aynasıdır..
Karavancı özgürdür derler ama emekli karavancı teoride daha da özgürdür. Emekli olarak daha sonra gitmeyi planlasak ve sıcaklar bastığında güneye inmek zorunluluğumuz olmasa da bu sene bayramı (ve sonraki haftaları) arkadaşlarla güneyde geçirdik. Sağolsun köftehor sıcaklar da bizi yanlız bırakmadı :-\

Geceleri dışarıda sıcaklık uyuyacak seviyelere inse de, araç içinde statik havalandırma, vucutlarımızdan yaydığımız ısıyı dışarıya taşımaya yetmedi. İhtiyacımız yada bize göre yeterli olacak olan sadece dışarıdaki göreceli serin havanın içerde de olması idi.

Aslında herkezin bildiği belki birkaçımızın uyguladığı ama çoğumuzun etkisine şüpheli baktığına inandığım bir çözüm bize beklemediğimiz rahatlama sağladı.
Bahsettiğim 12Volt bilgisayar fanı, fakat 7x7cm. boyutlarında olanlarına tercih ettiğim 12x12cm. lik olanları. Anahtarı ve çakmak girişi ile beraber sistem 40 tl civarında. Çiftli sistem bile, fiatı ve fan başına 0,34 Ah sarfiyatla 8-9 saatde toplam 4Ah ile çok uygun ve şaşırtıcı boyutda etkin.
Prensip: dediğim üzere boğucu yaz gecelerinde karavan dışındaki serin havadan yararlanmak.

Tecrübelerim:
* Rahatsız edebilen nokta tesirinden kurtulmak için, fan dışarıya hava verecek şekilde konumlandırılabilir. Serin hava için açık olan diğer bir girişe de istenirse ikinci sistem içeriye yada dışarıya hava basacak şekilde kurulabilir. (İkinci fanı alsam da hala kurmaya ihtiyacım olmadı)
* Fanlar hava yastıklı rotasyona sahip olduklarından çok uzun ömürlü ve "fısıltı" sınıfında sessizliğe sahip !
* Seitz pencerelere adaptasyonu uygun, fazladan resimdeki şekilde ambalaj lastikleri ile kaymaya karşı önlem almak gerekebilir.
* Bazı fanlarda benim bir tanesinde olduğu gibi 4 küçük led integre edilmiş halde. (Yine de toplam sarfiyat 0, 34Ah !) Geceleri ışıktan rahatsız olabileceğini düşünenler dikkat etmeli.
* Kanatlar çok hafif olsada, dönüş hızı ile ilgili küçük de olsa yaralama kabiliyetine sahip.
Ancak kurulduktan sonra düğme ile açılması tavsiye edilebilir. Çocukların erişebildiği yerlere kurulmamalı !
* Bağlantı ancak doğru kutuplar ile yapılmış ise çalışıyor. Ters kutuplu bağlantılarda hareket yok! Bazı fanlar 3 fazlı, denemek lazım. İzolasyona tabiatı ile gerekli önem verilmeli.

IMG 20140911 174238

Etiketler
Ynt: Aaaah Şu Bunaltıcı Yaz Geceleri...yada Karavana Serin Hava Temini Üzerine.

Sevgili Mesut,

Almanya´nın hertarafı yayla gibiyken niye uğraşırsın böyle şeylerle? ;D

ağustosta bir haftalık çanakkale izmir arası karavanlı(panelvan) gezimizde geceleri piştik,aşırı bir sıcak vardı,karavanın içerisi dar olduğu için 3 kişi uyuyunca daha bir sıcak oluyordu,karavan pencereleri yeterli sirkülasyonu sağlamıyordu,
tavan klimasını açtığımızda ise klimanın üfleme yönünü bize doğru çevirdiğimizde çarpılıyorduk,klima üflemesini öne verdiğimizde arkada yine pişiyorduk,tatilin sonlarına doğru dikili çam kampingde karavanın arka kapısını ve ön,yan tüm camları açıp yatınca ilk defa serin serin uyuduk,ama tabiiki bu pek güvenli olmuyor,belki de bu fanlardan olsa geceler daha konforlu olacaktı,sonuç olarak arka yatağın 2 tarafına konan küçük yat lumbozları sıcak havalarda yeterli sirkülasyonu sağlamıyor

Akdeniz45' Alıntı:
Sevgili Mesut,

Almanya´nın hertarafı yayla gibiyken niye uğraşırsın böyle şeylerle? ;D

Ha ha ha :D
Hüseyin, şu an Burhaniye-Ören Altın Kampingdeyiz. Artık fanlara ihtiyacımız kalmadı.
Ama sizlerin Truma yada Eberspächer i çalıştırma zorunda olduğunuzu düşündükçe içim sızlıyor wallahi. :D

Benzer fanlardan bir tanesi karavanda yatağın üzerindeki havayı yukardaki pencereye doğru üfler. Bu fan bütün gün çalışır. Ikinci bir fan ayak ucu tarafında yukardadır ve havayı yüzümüze doğru gönderir. Arada 2 metre civarında bir mesafe olduğu için gelen hava hiç rahatsız etmez. Sıcak gecelerde iki fanında bütün gece çalıştığı olmuştur. Çok sessiz oldukları için bunları ancak dikkatle dinlersek farkederiz. Mesut´un hesapladığı gibi fazla elektriğe ihtiyaçları yok. Uzun zamandır böyle bir fanı üst pencerelerden birisinin içine monte etmek istiyordum. Konu açılmışken şimdi bu işi yapmanın tam zamanı. ;D

Fanin etkili olmasi icin icerideki sicak havanin kolayca dışarı cikmasi gerekir. Bu nedenle pencere iyi fikir. Disari hava cikinca iceride olusan vakum havayi diğer aciklardan ceker. Belki ikinci fana gerek bile kalmaz.

bartek' Alıntı:
Fanin etkili olmasi icin icerideki sicak havanin kolayca dışarı cikmasi gerekir. Bu nedenle pencere iyi fikir. Disari hava cikinca iceride olusan vakum havayi diğer aciklardan ceker. Belki ikinci fana gerek bile kalmaz.
Doğru pratikteki de durum öyle.
Dediğim üzere ikinci sistemi daha kurmadım. Seneye kurarsam şöyle düşünüyorum. Eşimle benim kamperin yukarısındaki yatağımızda baş hizalarında sağ ve solda iki dar ama uzun Seitz pencere var. İki fan da dışarıya odaklanmak üzere pencerelerin biri baş diğeri ayak ucuna gelen köşelerine konumlandırılacaklar. Belki sabitleme sorun olabilir. Fakat sonuçta baş ve göğüs hizasında noktaya odaklanmayan yani diffus bir sirkülasyon bekliyorum. Yine baş üzerindeki heki ye ise fan koymayı planlamadım.

Hüseyin, fan yada fanları hekiye uygulamayı düşünüyorsan, pervanenin hava yastıklı çalışması yüzünden, serbest dönüm sadece havanın içeriye üflenmesinde verimli oluyor.
Nedeni; tahminime göre aksi durumda pervanenin az da olsa kendi ağırlığı, sabit kısımlar üzerine düşerek temas ile titreşime (belki ilerde aşınmaya) sebep oluyor. Dikey durumlar ise sorunsuz.

Tekrar edeyim sistem sevindirici olarak sanılandan daha fazla etkili.
Dualarınızı bekliyorum.
Umarım klimacılardan ölüm tehtidi gelmez :D

Aşağıda led lisinin gece görüntüsü. :eek:

IMG 20140911 215000

dışarıda serin bir yaz gecesi varsa :smiley: bölgeye göre değişir.... bence dışardaki serin havayı içeriye yönlendirmek adına güzel bir uygulama ama yine söylüyorum dışarıda serin bir yaz gecesi var ise :smiley: bu sene trakya da ilk defa balkonda yatasım geldi çok zaman :D

Boyle kucuk bir fanin etkili sonuc verdigini gormek gercekten etkileyici. Verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim Mesut bey.

Benim aracımda yatak üzerinde bulunan 40*40 heki havalandırmanın orjinal pervanesi var. İki yönlü çalışıyor dilerseniz içerdeki havayı dışarı dilerseniz dışardaki havayı içeri veriyor otomatik termostat ayarlı ayrıca devir ayarıda mevcut.zor zamanlarda bize rahatlık verdi çok memnunum ama hiç bir zaman bir klima serinliğini veremez

Mesut bey, bu fanları bagaj havalandırmasında zaten kullanıyordum. İçeride de aynen dediğiniz gibi kullanmayı önümüzdeki sıcak günler gelmeden uygulamak üzere plana almıştım. Faydalı olduğunu deneyip onaylamanız memnuniyet verdi, teşekkürler. :smiley:

Ben iki tane kullanıp birini içeri hava çekecek diğerini de üfleyecek şekilde yapmayı planlıyorum. Hava dışarı üflenince başka bir yerden içeriye girecek, içeri çekilirse de başka bir yerden çıkacak yer bulacaktır tabii ancak akım yer ve yönünü kendim belirleyebilmek için çift kuıllanmayı düşünüyorum.

Sizin de iki tarafta birden pencere olduğuna göre bunu deneyerek, tek dışarı üflemeye göre farkını çok net tespit edebilirsiniz :smiley: Biz de sizin çift fan deneyiminizden yararlanır, size çift dua ederiz :D

Konuyu dikkat edilirse bilerek "soğutma" değil, "havalandırma" bölümü altında açtım !

Kullanılan, hatta daha büyüklerini görsemde 12x12cm.fan. Vücut yapımız ve kamperimizin hacmi göz önüne alınır, geceleri üretilen sıcaklık ve nemin tahliyesi için sarfiyatı da düşünülürse, bizlere yeterli geldi.
Karavanların yapısı, kişilerin beden karakterislikleri ve de sistemin değişgenleri bol, herkesi tatmin etmesi sorunlu olabilir. Ben sadece kendimizin memnuniyetine, dikkat çekmek istemişdim.

Sıcak havada insanın yüzüne gelen hafif bir rüzgar hemen bir parça rahatlık veriyor. Bu fanları bir metre civarında bir mesafeden yüzümüze doğru üfletirsek hemen farkını görüyoruz. Klima isteyenler islak bir bezi derin dondurucuda sogutarak fanın önüne asabilirler. Şaka değil ;D.

Akdeniz45' Alıntı:
Sıcak havada insanın yüzüne gelen hafif bir rüzgar hemen bir parça rahatlık veriyor. Bu fanları bir metre civarında bir mesafeden yüzümüze doğru üfletirsek hemen farkını görüyoruz. Klima isteyenler islak bir bezi derin dondurucuda sogutarak fanın önüne asabilirler ;D. Şaka değil.

Bu tarz ev yapimi klimalarin videolari youtube da var. Hatta gecen kis bir kac baslikta konusmustuk. Eski bir soguk saklama kutusunun tepeden iki delik aciyorsunuz. Birisine iceri ufleyecek sekilde fan digerine ise bir L boro koyuyorsunuz. Icinede bir kalip buz attiniz mi 5 derecede hava ufluyordu. Ben kendim denemedim ama videoda dijital derece ile olcum aldilar. Cok maliyetli degil. Havalandirmasi yetersiz olanlar deneyebilir.

Ev yapımı soğutma çözümleri :smiley:))

http://www.youtube.com/results?search_query=home+made+A%2FC

Üstad eline sağlık, havalandırma kampçı için iyidir. Selamlar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri