96 Öncesi Tahoe'ların Motoru Sorunlumudur, Neden Tercih Edilmiyor ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tarkan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,425

Etiketler
Ynt: 96 Öncesi Tahoe'ların Motoru Sorunlumudur, Neden Tercih Edilmiyor ?

Chevrolet 1996 dan sonra vortec diye adlandırdığı bir supercharger sistemini kullanmaya başladı bu hem yakıt tasarrufu sağlıyor hemde sıralı sistem enjektör sistemli.Önceki modeller tek nokta enjeksiyonlu karbüratör sistemine benzer bir sistemle yakıt beslemesi yapıyor

rast' Alıntı:
Chevrolet 1996 dan sonra vortec diye adlandırdığı bir supercharger sistemini kullanmaya başladı bu hem yakıt tasarrufu sağlıyor hemde sıralı sistem enjektör sistemli.Önceki modeller tek nokta enjeksiyonlu karbüratör sistemine benzer bir sistemle yakıt beslemesi yapıyor
Yanlış bilgilendirme olmasın.Supercharger tamamen farklı bir şey.Vortec motorların hiçbirinde yoktur.Vortec sadece SFI(Sequential Fuel Injection) motorların marka ismidir.Vortec motorların özelliği beygiri ve torku yüksek ,aynı zamanda ekonomik olmasıdır.1996 sonrası V8 ler Vortec motordur.

tarkan' Alıntı:
95 ve öncesi tek nokta enjeksyonlu mu karbüratörlümü yani..
evet Tarkan Bey,orjinal motoru değiştirilmediği sürece dediğiniz gibi tek noktandan olmak üzere 2 veya 4 enjektörlü tipleri mevcut.

CJ7V8' Alıntı:
Yanlış bilgilendirme olmasın.Supercharger tamamen farklı bir şey.Vortec motorların hiçbirinde yoktur.Vortec sadece SFI(Sequential Fuel Injection) motorların marka ismidir.Vortec motorların özelliği beygiri ve torku yüksek ,aynı zamanda ekonomik olmasıdır.1996 sonrası V8 ler Vortec motordur.
4.3 6 silindir de de vortec sistemi kullanılır ve vortec bir nevi sup.charg.işlevi görür.Ukalalık olarak almayın ama bir alıntı ve link gönderiyorum.Okumanız tavsiyem ile.Kabalık ettiysem bağışlayın.
"Superchargerlar motor devri arttıkça hızlandıkları için genelde alt devirlerde fazla güç üretemezler. ASA bu sorunu turbochargerlarda kullanılan sıkıştırma tekerleğini kompressöre uyarlayarak çözmüş. ASA kitlerinde 2500 devirden itibaren basınç hızla artar ve 4500 devirde maksimum basınca ulaşılır. Bu noktada ASA nın dünyada bir numara olduğunun altını çizmek gerekiyor. Sadece ASA kompressörlerinin alt devirleri bu kadar dolu. Vortec Amerika'da en iyi supercharger imalatçısı olarak bilinir. En iyi Vortec superchargerları denedik ve kısa süre sonra rafa kaldırdık. Neden mi? Çünkü Vortec bile alt devirleri dolduramıyor. 6000 devirden sonra basınç oluşuyor. Otomobilinizi sürekli yüksek devirde kullanmak zorunda kalıyorsunuz. "şu link i tıklayınız:http://www.supermeydan.net/forum/forum14/thread11392.html

Supercharger diyince aklım başka şeylere gitti.Kusura bakmayın.Düzeltme için teşekkürler..

CJ7V8' Alıntı:
Supercharger diyince aklım başka şeylere gitti.Kusura bakmayın.Düzeltme için teşekkürler..
Hiç önemli değil önemli olan doğruyu bulmak.Bazı blog sitelerinde bu tür fikir tartışmaları cok çirkin boyutlara ulaşıyor o bakımdan ben de çekinerek bilgimi paylaşıyorum.Ama "gezen bilir"fevkalade centilmen ve bilgi paylaşımına açık bir site.
Çocukluğumdan beri motorlarla pek iç içe yaşadım,şu an da da tekne imali ile uğraştığım için pek kopamadım onlardan

İyi günler dileklerimle

semsoylu' Alıntı:
bunun vortec pirensibiyle alakası nasıl, vortech'te aşırı hava beslemesi mi yapıyor.
Vortec Amerikada en iyi supercharger imalatçısıdır
Alttaki link i okumanızı tavsiye ederim
http://www.otocenneti.com/modifiye/supercharger-supercharging-nedir.html#comments

[attachment=1][attachment=2] sadece isim benzerliği

0507st 03 z2002 chevrolet silveradovortec engine

Vortech s trim headunit

hayır kesinlikle sorunlu değildir.Bizde 90 model K1500 var 5.0 L V8 250.000 milde daha yağ falan yakmıyor.Vortec motorların tercih sebebi sıralı enjeksion sistemi ve o güce ve torka rağmen ekonomik olması olabilir.Kısacası teknoloji farkı diyebiliriz heralde.

Vortec olup tek noktadan enjeksiyonlu olanlarda var.
mesela benim ki böyle yani ve lpg taktırmak istiyorum
ancak ne yapacağımı bilemiyorum

Dostlar supercharger bir asiri besleme sistemidir. Turbo gibi. Vortec in superchargerla alakasi yoktur.
asiri besleme silindir hacmine kompresorle asiri hava ve beraberinde yakıt sokup aynı hacimden daha fazla hacimmiş gibi performans almaya yarar. Supercharger da kompresor kranktan kasnak yada zincirle hareket alir. Turbo da ise egzos gazlarının cevirdigi bir turbin kompresor vazifesi yapar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Geri