93-98 Grand Cherokee Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan beatrix Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 154
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 83,820
Ynt: 93-98 Grand Cherokee Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

eşek niyetine zj süper tanım:smiley:

bana göre bu arabayı bilen, yanlışa kolay kolay düşmez. Gezenbilir en büyük kütüphane. bu platformda olupta yanlış araba alan kişi çeksin valla:=)

Etiketler

997799' Alıntı:
Sayın Alfonse ve beatrix (ergun abi);
verdiğiniz bilgiler için çook teşekkürler...
Bu güne kadar zj ye çok iyi gözle bakmıyordum, xj den başka jeep marka araç düşünmüyordum aslında (95 üstü wrangler ve rubicon a gücümüz yetmez o nedenle düşünemiyorum zaten de). valla 91 model xj alacağıma 95 olur, 97 olur zj alırım daha iyi gibi gelmeye başladı. hatta konuyu ilk açtığınız zamanlarada ti ye de almıştım, bu kadar problemli de niye alırısınız hala bu arabaları diye. Aha bana da oldu size ne olduysa. Hadi bi el atın bana benim vitarayı verelim de alalım bir zj. iyisini siz bilirsiniz artık. Ben Çorum dayım nerden bilicem dimi. Şu garibana bi el atın... öyle fosur fosur hava atmakla olmaz...Çok şeymi istedim acep :smiley:
Sevgi ve saygılarımla...
nasıl bir yardım istiyorsun?

serkann' Alıntı:
bildiğim kadarıyla serviste cihaza bağlattığınızda gerçek km sini görebiliyorsunuz..başka türlü anlama şansınız çok zor...

Yok öyle bişey serkan.... Şehir efsanesi....

Yani varda, şöyle var...
Makina arıcın Pcm' ini okuyabiliyor. Mesala benim PCM 76.000 yazıyordu araç 127000' de iken. Yani; 127000-76000: 51000km' de beyin sıfır takılmış... ama beyinde yazan km asla sıfırlanamıyor....

Dolayısı ile 250000 yazan bi pcm olan araçta saat 150000 yazıyor diyelim.... Sahibi gidiyor aklı varsa, hurdacıdan fatura alıyor paar verip. Beyni çıkma aldım diyor.... duydum ben bunu bigün galerideki bi araçta. Trafik Sigortası gibi ruhsatta gezdiriyorlar 1 aylık fatuarayı :smiley: :smiley: amman dikkat....
Bu aklıda km düşürmesi yapan ustalar veriyormuş araç sahibine... Yıllar önce duymuştum...

Koltuklara bakın, eskimi, düğmelere bakın, pedal lastiğine bakın v.s.

Ama 150000' i geçmiş araçta çok farketmez bu. yani bu şekilde 170000 demi 270000 demi anlaşılmaz...

Benimde temiz 2.0.cc.V6.24.v. 1996 model temiz g.vitaram var, lpg yok, ortalama 300.krş.yakıyor... Jeep hastası oldum, aynı ortalamada yakıtı geçmeyen 1992-1995 arası lpg.li 4.0.cc. altı veya dizel temiz XJ veya ZJ arıyom takaslamak suretiyle... sitelerde var ama emin olamıyoz... yardımcı olursanız ben de sevinirim.... :smiley:

Hangi araç olursa olsun, eşk gibi binilmez ve kullanılmaz, sonra araç eşk gibi teper, masraf çıkarır :smiley: araca bakacanki oda sana baksın, zevk versin :smiley: yosam acıların çocuğu olun :smiley:

Eh hayırlısı ... Jeep bölümünü komple okumanızı tavsiye ederim . XJ de ve ZJ de en az 4.0 var zaten . 2.5 dizeller var XJ olarak ama kimse bu makinaları tavsiye etmeyecektir . XJ de 4.0 dan şaşmamak lazım . ZJ de keyfe göre bulunursa 4.0 Bulunmaz yada keyif öyle istiyorsa V8 . Bu makinalarla ilgili baya detay var forumda ...

Kolay gelsin ...

Merhaba
Bende 2002 model Jeep Grand cherokee almak uzereyim. Arac kaporta olarak cok temiz ve 120.000 km de. gordugum 3 buyuk sorun oldu.

- Airbag isigi yaniyor
- Check engine isigi yaniyor ( Diger konuda belirtildigi gibi 5 kere on/off yapip hata koduna gore sorunun nerde oldugu ogrenecegim )
- Geri vitese takinca alttan tokk diye ses geliyor ve araba hafif sarsiliyor.

Daha once jeep cherokee kullanmadigim icin sizin gorusleriniz nelerdir?

Tesekkurler

Güle güle kullanın şimdiden .

Motor nedir ?

1- Önemli sensörlerde mi sorun var ? Yoksa daha önce patlamış mı ?
2-Birçok nedeni olabilir . Kendiniz bakmak yerine serviste baktırın . Bilgisayar bağlarlar zaten
3-Şaft boşluğundan yada şanzıman ayarlarından kaynaklanabilir . Ustası bakmalı .

En önemlisi : kesinlikle bu araçlardan anlayan bir yere sıkı bir expertiz yaptırmanız gerekir . Forumun servisler bölümünden bulunduğunuz ildeki servislre ulaşabilirsiniz .

Motor 4.0 Lt 6 silindir, sanziman NV-242.
Malesef Belarus'da yasadigim icin burda iyi bi araba ustasi yada yakin bi yerde yetkili servis yok. Sensorlere bakmadim, arabayi almadan ayrintili bi inceleme yapip oyle parasini verecegim.
Su an icin tek yapabilecegim kendim bakmak.

Araç WJ kodlu grand cherokee muhtemelen Loredo gibi geldi doğru mudur ? Şanzımanda Selecttrack mı ? Yani 2 çeker olabiliyor .

Belarus güzel memleket . Ger.i yaşayanlar belki de aynı fikirde değildir ukalaık etmek istemem :smiley:

Orada bu araçlar kullanıldığına göre bir ustası mutlaka vardır . Biraz araştırın ve gösterin alırken derim . Hiç ustası anlayanı yoksa bence alım kararınıza değerlendirin . İlerde servis gereksinimiz olursa nasıl çözeceksiniz . Gerçi Rusya ya gidebilirsiniz ama servis yinede yakın değil .

Kolaylıklar dilerim ...

Aslinda biraz konu dışına çıkıyoruz, başlık 93-98 Cherokee ama ben 2002 moden bahsediyorum. Kusura bakmayın.

Şanzıman Sllectrack ( NP-242 )

Burada ikinci el araba gerçekten çok ucuz. bunun sebebi de gümrük vergisinin çok ama çok düşük olması. Her türlü ikinci el araba var, ama malesef ustası yok. Adamlar kendi arabası Lada Nivayı tamir etmekten aciz. Bi de işin ilginç yanı, Türkiye de yetkili servise güveniriz ya, buralarda tam tersi ;D

Bu arada arabanın internetteki ilanını da bi fikir vermesi açısından veriyorum

http://www.av.by/public/public.php?event=View&public_id=832127

Teşekkürler

Araç güzel görünüyor aslında . Petrolün ucuz olması aracın düz desek 9000 dolar olması çok güzel haberler aslında ... İkinci el böyle düşük olunca ustalık olmamaıs da doğal aslında . Adam işi bitince gönderiyordur ...

Usta olmadığına iş başa düştüğüne göre bir bakalım ...

1-Kaportayı iyice kontrol et , birleşim yerleri , kaput içinde düzeltme vs var mı ? Yani en azından başından büyük bir geçmediğinden emin olalım .

2-Acaba AB ışığı neden yanıyor ? Sahibinin bir bilgisi var mı ? Sensör , beyin vs bşryerde bir sorun olmalı ve gerektiğinde açılmayacaktır . Yada önceden kaza yapmış ve yastık konmamış yada eski sensörler takılmış olabilir .

3-Arıza kosdlarını al bence öncelikle , bakalım neler çıkacak .

4-Aracı lifte alıp genel olarak gözden geçir . Bu tak sesi için şaftlarda boşluk var mı yada ne kadar bak ( elle başlıklardan tutarak salla ) . Gress basarak tekrar denemeyi dene . Gresörlükleri vardır üzerinde şaftın .

5-Bu km gerçek ise motorda sorun olmayacaktır amam soğutma suyuna yağ karışmış mı , motoro çalışırken yağ doldurma kapağını açınca hava üflüyor mu dışarı (üflememeli) bak hiç olmazsa .

Aklıma bunlar geldi . Ustada olmayınca iş zor ama kolay gelsin ...

ucheniy' Alıntı:
Merhaba
Bende 2002 model Jeep Grand cherokee almak uzereyim. Arac kaporta olarak cok temiz ve 120.000 km de. gordugum 3 buyuk sorun oldu.

- Airbag isigi yaniyor
- Check engine isigi yaniyor ( Diger konuda belirtildigi gibi 5 kere on/off yapip hata koduna gore sorunun nerde oldugu ogrenecegim )
- Geri vitese takinca alttan tokk diye ses geliyor ve araba hafif sarsiliyor.

Daha once jeep cherokee kullanmadigim icin sizin gorusleriniz nelerdir?

Tesekkurler

Hata kodu o modellerde öyle alınmayabilir, konuyu iyi okumamışsınız bence, başlığını bile....

Bahsettiğiniz sorunlar büyük dertler... O km ile şaşırttı beni.....
Adam gibi bi ustaya gösterin derim...

ucheniy' Alıntı:
Aslinda biraz konu dışına çıkıyoruz, başlık 93-98 Cherokee ama ben 2002 moden bahsediyorum. Kusura bakmayın.

Şanzıman Sllectrack ( NP-242 )

Burada ikinci el araba gerçekten çok ucuz. bunun sebebi de gümrük vergisinin çok ama çok düşük olması. Her türlü ikinci el araba var, ama malesef ustası yok. Adamlar kendi arabası Lada Nivayı tamir etmekten aciz. Bi de işin ilginç yanı, Türkiye de yetkili servise güveniriz ya, buralarda tam tersi ;D

Bu arada arabanın internetteki ilanını da bi fikir vermesi açısından veriyorum

http://www.av.by/public/public.php?event=View&public_id=832127

Teşekkürler

Burada da yetkili servise güvenmeyin....

Çünki, onlar kendilerine çok güveniyor ;) ;D

ssbman' Alıntı:
Araç güzel görünüyor aslında . Petrolün ucuz olması aracın düz desek 9000 dolar olması çok güzel haberler aslında ... İkinci el böyle düşük olunca ustalık olmamaıs da doğal aslında . Adam işi bitince gönderiyordur ...

Usta olmadığına iş başa düştüğüne göre bir bakalım ...

1-Kaportayı iyice kontrol et , birleşim yerleri , kaput içinde düzeltme vs var mı ? Yani en azından başından büyük bir geçmediğinden emin olalım .

2-Acaba AB ışığı neden yanıyor ? Sahibinin bir bilgisi var mı ? Sensör , beyin vs bşryerde bir sorun olmalı ve gerektiğinde açılmayacaktır . Yada önceden kaza yapmış ve yastık konmamış yada eski sensörler takılmış olabilir .

3-Arıza kosdlarını al bence öncelikle , bakalım neler çıkacak .

4-Aracı lifte alıp genel olarak gözden geçir . Bu tak sesi için şaftlarda boşluk var mı yada ne kadar bak ( elle başlıklardan tutarak salla ) . Gress basarak tekrar denemeyi dene . Gresörlükleri vardır üzerinde şaftın .

5-Bu km gerçek ise motorda sorun olmayacaktır amam soğutma suyuna yağ karışmış mı , motoro çalışırken yağ doldurma kapağını açınca hava üflüyor mu dışarı (üflememeli) bak hiç olmazsa .

Aklıma bunlar geldi . Ustada olmayınca iş zor ama kolay gelsin ...

Arka şaftta grasörlük yok Barış...

Orda ustada yokmuş, parçada.... O makinalarda elektronik çok... Ucuz alsa yolda kalmaya değmez... bence almasın WJ...

Öyle bi ortamda en güzeli elektroniği az, basit bi makina.... XJ olabilir, WJ olabilir..... Güzel bi defender olabilir...

Haklısın , bende alım kararını değerlendirmesini tavsiiye etmiştim . Bu şartlarda XJ daha makul olabilir . Dışardandan parça temini ve kendi müdahalesi daha kolay olur . Defender da olur ama 2009 NİVA alsa ne parça sorunu olur ne servis sorunu :D

Pardon arka şaftta yok , hatalı bilgi için özür ...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri