93-98 Grand Cherokee Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan beatrix Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 154
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 83,823
Evet daha yüksek model bir kj mantıklı olabilir tabi. 40.000 tl civarı iyi bir araç bulunursa. Şimdi kj leri incelemeye başladım mantıklı geliyor

Etiketler

Evet biliyorum ilana bakmıştım 45.000 istiyordu sanırım. Alacağım arabayı forumdan güvenilir birinden almayı tercih ederim. İlk önce binek arabamı satmam gerekiyor. Onu satar satmaz sanırım Kj alıcam. Takas yapan biri olursa takasa da girebilirim.. Ama dediğiniz gibi KLL’nin aracı olabilir.

Evet biliyorum ilana bakmıştım 45.000 istiyordu sanırım. Alacağım arabayı forumdan güvenilir birinden almayı tercih ederim. İlk önce binek arabamı satmam gerekiyor. Onu satar satmaz sanırım Kj alıcam. Takas yapan biri olursa takasa da girebilirim.. Ama dediğiniz gibi KLL’nin aracı olabilir.
Selam
Forumda ne var ne yok diye gezinirken rastladım. Çok büyük hevesle yıllar sonra topladığım araç evlenince eşime verdim ancak büyük geliyor. 94 model 5.2 takasa verebilirim tabi aracın ne olduğu da önemli. Ama bil ki çok doğru bir araç yolundasın...

93-98 arasi ZJ tip Grand Cherokee satin alirken nelere dikkat etmeliyim? ::smiley: ::smiley: ::smiley:

Offroad donanimi olmayan standart araclar icin...!

Atladigim nokta varsa ekleyin, ihtiyaci olanlara kaynak olsun.... ;)

1- Camurluk kenarlarina ( ice kivrilan kisimlarina) bak buralarda paslanma varmi ? Bunun sebebi buralardan herhangi bir kaldirma islemi olmussa zayif oldugu icin kivrim yerlerinden boya patlar ve paslanmaya acik olur. Daha sonra kapi üstlerinde tavan ile birlesim noktalarinin altinda pas varmi bak. bagaj kapagini ac, yukari kaldir, üst ice katlama yerlerinde pas varmi bak. Marspiyelerin ön camurlukla birlesim noktalarinin altlarina bak paslanma veya ezikler varmi. Bu noktalar ZJ lerde en zayif yerlerdir. Paslanmalar ilk bu noktalardan baslar.

2- Farlarin camlarina bak ( genelde plastiktir) soluk ve sarilasmismi. Farlari elinleköselerinden bastirarak yokkla, yerlerinden oynuyorlarmi ?( Far baglanti tirnaklari cok zayiftir ve genelde kiriktir > far ayari yaptiramassin sonra)

3- Arabanin yerini birkac metre degistir > yerde bir yag akintisi varmi ( ne olabilir ? özellikle kecelerden yag kacagi olabilir)

4- Koltuklara bak > özellikle söför koltugu sol taraftan asinir. Koltuk kumanda dügmelerinden ön koltuklara komut ver > motorlari calisiyormu ( ZJ kullanim kitabi topiginden
kullanim talimatini incele)

5- Tüm camlarin komutlara cevap verip vermedigini kontrol et.

6- Ortada gögüste ve tavanda bulunan yol bilgisayari calisiyormu?

7- Dikkat; toplam yaptigi km degil Mil`dir...!!

8- Arka koltugun altinda sol tarafta orjinal amfisi (infinity) olacak, yerindemi? Cok degerli bir ampfidir.
diger koltuk altinda kriko ve aletler yerindemi?

9- Koltuk isitmalari ve klima calisiyormu?

10- Arka bagaj perdesi varmi? ,calisiyormu? ( kendini geri topluyormu?)

11- Stepne kilifi varmi?

12- Bagaj kapagi amortisörleri calisiyormu? yoksa kapak kafanami iniyor?

13- Arabanin uzaktan kumandasi varmi? calisiyormu ( bu kumandayi sonradan bulmak cok zor ve pahalidir)

14- Arabanin altina bak, ön saft varmi? ( Jeep kullanmakla alakasi olmayan tipler az yaksin, gereksiz parca diye cikartirlar veya mecbur kalirlar eger ön difransiyelde bir ariza varsa)

15- Motoru calistir > D`ye taktiginda arabada sarsinti varmi veya tak diye bir ses alttan geliyormu.

16- Geriye tak ve 30 saniye kadar ayagin firende beklet > alttan bir inleme sesi geliyormu?

17- Vitesi bosa al ve Soldaki arazi sanzimanini hizli bir hareketle 4 LOW konumuna getir ve kalkmayi dene ( calisiyormu? > yani araba kalkiyormu?)

18- Araba gazli ise benzine gecir ve sadece benzinli konumda bir kac dakika calistir ( motorda sarsinti vuruntu varmi? )

19- Motor kapagini ac ve söför tarafinda önde bulunan hava filtresi kazanini kontrol et kirikmi?

20- Motor kapagi alt koruma kece örtüsü saglammi?

21- Kalorifer sisitemini muhakkak kontrol et > genelde soguk sicak ayrim motorlari ariza yapar.

22- Tavan dösemesinde sarkma, kabarma varmi > bilincsiz yikama veya temizlikten dolayi tavan dösemesi bozulur > ön cam birlesme noktalarindan ilk
önce atar.

23- Yol testine cik, özellikle 100 km`de giderken ön difransiyelde inleme varmi?

24- Vitesler hissettirmeden ve zamaninda geciyormu?

25- 100 Km ile glderken vitesi bosa at ve sag arka aksi dinle > inleme veya normal olmayan bir gacirti sesi geliyormu? ( Kronik hastaliktir > daha sonra aks koluna ya yüzük takilir veya kol degistirilir)

26- Hafif yokusa gel ve dur > direksiyonu tam sag yap ve yavasca kalkis yap > arka difransiyelden cat..! cat..! diye ses geliyormu ? Limited kilit pullari bozuksa yapar ) ayni islemi
direksiyonu tam sol yaparak dene.

27- Direksiyonda bosluk varmi?

28- Dik bir yokustan asagi inerken vitesi 1 konumuna getir ve arabayi asagi sal > motor arabayi firenliyormu?

29- Katalizatör yerindemi? cikartilmismi?
93-98 arasi ZJ tip Grand Cherokee satin alirken nelere dikkat etmeliyim? ::smiley: ::smiley: ::smiley:

Offroad donanimi olmayan standart araclar icin...!

Atladigim nokta varsa ekleyin, ihtiyaci olanlara kaynak olsun.... ;)

1- Camurluk kenarlarina ( ice kivrilan kisimlarina) bak buralarda paslanma varmi ? Bunun sebebi buralardan herhangi bir kaldirma islemi olmussa zayif oldugu icin kivrim yerlerinden boya patlar ve paslanmaya acik olur. Daha sonra kapi üstlerinde tavan ile birlesim noktalarinin altinda pas varmi bak. bagaj kapagini ac, yukari kaldir, üst ice katlama yerlerinde pas varmi bak. Marspiyelerin ön camurlukla birlesim noktalarinin altlarina bak paslanma veya ezikler varmi. Bu noktalar ZJ lerde en zayif yerlerdir. Paslanmalar ilk bu noktalardan baslar.

2- Farlarin camlarina bak ( genelde plastiktir) soluk ve sarilasmismi. Farlari elinleköselerinden bastirarak yokkla, yerlerinden oynuyorlarmi ?( Far baglanti tirnaklari cok zayiftir ve genelde kiriktir > far ayari yaptiramassin sonra)

3- Arabanin yerini birkac metre degistir > yerde bir yag akintisi varmi ( ne olabilir ? özellikle kecelerden yag kacagi olabilir)

4- Koltuklara bak > özellikle söför koltugu sol taraftan asinir. Koltuk kumanda dügmelerinden ön koltuklara komut ver > motorlari calisiyormu ( ZJ kullanim kitabi topiginden
kullanim talimatini incele)

5- Tüm camlarin komutlara cevap verip vermedigini kontrol et.

6- Ortada gögüste ve tavanda bulunan yol bilgisayari calisiyormu?

7- Dikkat; toplam yaptigi km degil Mil`dir...!!

8- Arka koltugun altinda sol tarafta orjinal amfisi (infinity) olacak, yerindemi? Cok degerli bir ampfidir.
diger koltuk altinda kriko ve aletler yerindemi?

9- Koltuk isitmalari ve klima calisiyormu?

10- Arka bagaj perdesi varmi? ,calisiyormu? ( kendini geri topluyormu?)

11- Stepne kilifi varmi?

12- Bagaj kapagi amortisörleri calisiyormu? yoksa kapak kafanami iniyor?

13- Arabanin uzaktan kumandasi varmi? calisiyormu ( bu kumandayi sonradan bulmak cok zor ve pahalidir)

14- Arabanin altina bak, ön saft varmi? ( Jeep kullanmakla alakasi olmayan tipler az yaksin, gereksiz parca diye cikartirlar veya mecbur kalirlar eger ön difransiyelde bir ariza varsa)

15- Motoru calistir > D`ye taktiginda arabada sarsinti varmi veya tak diye bir ses alttan geliyormu.

16- Geriye tak ve 30 saniye kadar ayagin firende beklet > alttan bir inleme sesi geliyormu?

17- Vitesi bosa al ve Soldaki arazi sanzimanini hizli bir hareketle 4 LOW konumuna getir ve kalkmayi dene ( calisiyormu? > yani araba kalkiyormu?)

18- Araba gazli ise benzine gecir ve sadece benzinli konumda bir kac dakika calistir ( motorda sarsinti vuruntu varmi? )

19- Motor kapagini ac ve söför tarafinda önde bulunan hava filtresi kazanini kontrol et kirikmi?

20- Motor kapagi alt koruma kece örtüsü saglammi?

21- Kalorifer sisitemini muhakkak kontrol et > genelde soguk sicak ayrim motorlari ariza yapar.

22- Tavan dösemesinde sarkma, kabarma varmi > bilincsiz yikama veya temizlikten dolayi tavan dösemesi bozulur > ön cam birlesme noktalarindan ilk
önce atar.

23- Yol testine cik, özellikle 100 km`de giderken ön difransiyelde inleme varmi?

24- Vitesler hissettirmeden ve zamaninda geciyormu?

25- 100 Km ile glderken vitesi bosa at ve sag arka aksi dinle > inleme veya normal olmayan bir gacirti sesi geliyormu? ( Kronik hastaliktir > daha sonra aks koluna ya yüzük takilir veya kol degistirilir)

26- Hafif yokusa gel ve dur > direksiyonu tam sag yap ve yavasca kalkis yap > arka difransiyelden cat..! cat..! diye ses geliyormu ? Limited kilit pullari bozuksa yapar ) ayni islemi
direksiyonu tam sol yaparak dene.

27- Direksiyonda bosluk varmi?

28- Dik bir yokustan asagi inerken vitesi 1 konumuna getir ve arabayi asagi sal > motor arabayi firenliyormu?

29- Katalizatör yerindemi? cikartilmismi?

Pazartesi araba bakmaya gidiyorum. Çok faydası olacak.
Teşekkürler.

Herkese merhaba.
Köken olarak chopper motosikletçiyim. Eşimle birlikte bir de micramız var.
Ancak her ikimizin de çocukluk rüyası (30'lu yaşlardayız) olan Grand Cherokee'ye gönlümüzü kaptırdık. Micra'yı satıp Cherokee almayı düşünüyoruz.
Sayfayı neredeyse baştan aşağı okudum. Halen güncel bir sayfa olması beni çok sevindirdi. Demek ki yalnız değilim :D
Bu araç halen alınabilir mi? Biz kampçı bir çiftiz. Şimdiye dek hem motosikletimizle kamp alanlarında tatillerimizi geçirdik. Ancak şimdi planımız araç üstü çadır setiyle daha özgür birer kampçı olmak.
Henüz 3-4 gündür araştırıyorum aracı. Etrafımda bilen de kullanan da yok. Bu yüzden altın değerinde bilgiler edindim. Herkese çok teşekkürler.
Halen zj kullananlar varsa yaşayabileceğimiz muhtemel sorunlarla ilgili bilgi verebilir mi? 30.000 - 35.000 bandında artık bu araçlar ve epey yaş aldılar.
Değerli görüşleriniz paylaşırsanız çok sevinirim.

Saygılarımla.

Herkese merhaba.
Köken olarak chopper motosikletçiyim. Eşimle birlikte bir de micramız var.
Ancak her ikimizin de çocukluk rüyası (30'lu yaşlardayız) olan Grand Cherokee'ye gönlümüzü kaptırdık. Micra'yı satıp Cherokee almayı düşünüyoruz.
Sayfayı neredeyse baştan aşağı okudum. Halen güncel bir sayfa olması beni çok sevindirdi. Demek ki yalnız değilim :D
Bu araç halen alınabilir mi? Biz kampçı bir çiftiz. Şimdiye dek hem motosikletimizle kamp alanlarında tatillerimizi geçirdik. Ancak şimdi planımız araç üstü çadır setiyle daha özgür birer kampçı olmak.
Henüz 3-4 gündür araştırıyorum aracı. Etrafımda bilen de kullanan da yok. Bu yüzden altın değerinde bilgiler edindim. Herkese çok teşekkürler.
Halen zj kullananlar varsa yaşayabileceğimiz muhtemel sorunlarla ilgili bilgi verebilir mi? 30.000 - 35.000 bandında artık bu araçlar ve epey yaş aldılar.
Değerli görüşleriniz paylaşırsanız çok sevinirim.

Saygılarımla.

merhaba,

şu konuyu da bir okuyun derim.

https://www.gezenbilir.com/konu/96-zj-guenluegue.121153/

alınacak 2. el bu yaşta bir araçta olası problemlere her an hazır olmak lazım.
ya da bu konudaki gibi toplanmış bir araç bulmak.

30-35 in üstüne kenarda 5-10 arası ne olur ne olmaz parası var ise bence düşünmeyin.
temiz araç bulabilmek mesele ama. en az iki defa eksper yaptırın ki biri jeep servisi olmalı.
ayrıca bakımları kayıtlı bir araç bulabilirseniz o da iyi.

merhaba,

şu konuyu da bir okuyun derim.

96 Zj Günlüğü

alınacak 2. el bu yaşta bir araçta olası problemlere her an hazır olmak lazım.
ya da bu konudaki gibi toplanmış bir araç bulmak.

30-35 in üstüne kenarda 5-10 arası ne olur ne olmaz parası var ise bence düşünmeyin.
temiz araç bulabilmek mesele ama. en az iki defa eksper yaptırın ki biri jeep servisi olmalı.
ayrıca bakımları kayıtlı bir araç bulabilirseniz o da iyi.

Merhaba, yanıt için çok teşekkürler.

Dün forumu gezerken denk geldim gönderdiğiniz konuya. Epey okudum ve açıkçası biraz gözüm korktu. Motosikletten dolayı eli az çok anahtar tutan biriyim ancak bu ebatta bir makineyle başa çıkabilir miyim bilemiyorum. İzmir’de iyi usta önerilerine ihtiyacım var.

Yüksek varsıllığı olan insanlar da değiliz. Umarım işler bizim ve bizim gibi bu araca gönlünü kaptırmış herkes için iyi gider

İzmir’de usta tavsiyelerine her daim açığız. Saygılar

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

İmir konusuna ben yabancıyım ama başka arkadaşlar yardımcı olacaktır.
ZJ kısmet işi, temiz gözükür araç masrafı bitmez, dökük gibi durur ama hiç masraf çıkartmaz

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Geri