90 bg Diesel ile 110 bg Diesel motorun çekiş performans farkı nedir?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mimar_ankara Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 41
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 49,923
Ynt: 90 bg Diesel ile 110 bg Diesel motorun çekiş performans farkı nedir?

hamdi bey , 110 hp ile 90 hp versiyonlar arasındaki fark gerçekten 20 mi ? :smiley: aşkolsun size ne kadar saklı gizli kalmış bir bilgi bu böyle :smiley:

Etiketler

kyenipazar' Alıntı:
hamdi bey , 110 hp ile 90 hp versiyonlar arasındaki fark gerçekten 20 mi ? :smiley: aşkolsun size ne kadar saklı gizli kalmış bir bilgi bu böyle :smiley:
böylesi gizli kalmış sorunun,unutulmaya yüz tutmuş cevabıda diyebiliriz ;)

hamdi bey çok haklısınız ama burada böyle şeylere kızarlar...

eğer "110 hp 90a göre 2-3 litre fazla yakıyormuş ya da 90 hp ye göre 0-100ü 4 saniye daha iyiymiş , bazı arkadaşlar öyle dedi" yazsaydınız problem olmazdı...

kyenipazar' Alıntı:
hamdi bey çok haklısınız ama burada böyle şeylere kızarlar...

eğer "110 hp 90a göre 2-3 litre fazla yakıyormuş ya da 90 hp ye göre 0-100ü 4 saniye daha iyiymiş , bazı arkadaşlar öyle dedi" yazsaydınız problem olmazdı...
ben onu espirütüel anlamında yazmıştım.devamında bu soruya cevabım vardı.
demekki espirilerimi kendime saklamalıymışım.yada bildiğim kişilere yapmalıyım :smiley:

ben de onu diyorum hamdi bey , espri yapmayın...

extreme off roadçı duster , içi bilmem ne dışı bilmem ne forumlarına bakın , orada kızıyorlar espriye , geyiğe.
Bilgi eksenine oturtmaya çalışıyorlar forumu , siz ve ben gibiler bir de abdullah bey bozuyoruz yani...

Yapmayın sadece bilgi paylaşın. Sadece bilgi.

espiri topiğe göre değişir diyelim.
biz ankara grubu olarak espirilerimizi topiğimizde devam edelim en iyisi.
herzamanda ciddiyet olmaz sanırım.
saygılar.

4x4 Dizel, 90 bg. Dusteri dün teslim ettiler,2 gündür şehir içi orta sürat ve Ankara çevre yollarında biraz süratli test etme fırsatım oldu. Araba ambiance olarak geçmesine rağmen,bazı üst opsiyonların fabrikada eklenmesiyle Laurette ile arasında ara bir model olmuş. Çift airbag, klima, kapı içi cepler, macera kiti gibi internet sitesindeki özellikler tablosunda ambiance da olmayan özellikler eklenmiş. Aselsan navigasyon ve park sensörü de hediye ettiler.

Aracı, 110 bg. Laurette kullanmadığım için, daha önce kullandığım accent,tipo,renault 11 flash, brava ve marea gibi aynı segmentteki, 1600 cc.civarı 5 vitesli sedan ve hatchback arabalar ile, motor/kasa dengesi ve çekiş yönünden kıyaslayabiliyorum.

1-Arabada karşılaştığım en önemli özellik, 1. vitesin kısa mesafeli, hemen 2. vitesi isteyen ve arabayı fırlatmayan yavaş kalkış özelliği oldu. En son arabam marea idi. 1. viteste ani ivmesi çok başarılı olduğu için bunu yadırgadım. Dusterin 2.vitesi mareanın 1. vitesi gibi ani ivmeli. marea 110 beygir motora, 1100 kg. kasa iken, duster 90 bg. için 1300 kg. kasa. Bu orantıya bir de 1. vitesin kısa mesafeli tutulması dur-kalklı şehir içi kullanımı için olumsuz olmuş.2w den auto'ya alınca performans biraz artıyor.1. vitesin bu özelliği tamamiyle 4w ve arazi kullanımı için tasarlanmış bir özellik sanırım zira kısa 1. vites arazi için gerekli bir özellik.

Bugün ara yoldan ana caddeye çıkarken uzaktan yaklaşan araba gelene kadar çıkarım ve o gelene kadar aynı sürati yakarız diye düşünerek, eski arabanın alışkanlığı ile ana caddeye çıktım. 1. vites ivmesi az geldiği için uzaktan gelen araba bana yetişti.Selektör ve korna ile arkamda yavaşlamak zorunda kaldı. Arabanın bu performansına alışana kadar sakin ve emniyetli kullanmak gerekiyor.

2- 2 vitesten 6. vitese kadar uzun yol ve süratli kullanımda ise, 90 bg. umduğumdan çok daha başarılı. 1500cc. ve 90 bg. 1300 kg. kasa için bu viteslerde ve hızlarda gayet yeterli görünüyor. Çekiş ve sollamalarda ani gaz verip ivmelenme gayet başarılı.

2 günlük yorumum böyle. Şehir içi trafikte 1. vitesle kalkış performansına, arabanın hızlanmadaki yavaşlığına dikkat etmek ve alışmak gerekiyor.
Aşağıda da arabanın resimleri..

DSCN3720

DSCN3722

DSCN3725

Hayırlı olsun mimar.

Doğrudur, 1. vitese alışana kadar zorluk çekiliyor. 2. vites ile de kalkılabilir. Fakat debriyaja biraz yük bineceğini söyleyen servis bunu tavsiye etmiyor.

Fakat bu 1. vites çok güzel kullanım imkanı sunuyor. Bozuk yollarda, örneğin 1. vites 2000 devrin bile fazla geldiği zeminlerde, 1000-1500 devir 1. vites çok güvenli sürüş sağlıyor.

6 vites sizi şaşırtmasın. Diğer araçlardaki 5. vites bu araçtaki 6. vitese eşit. Şöyle de denebilir. Diğer araçlardaki 1. vitesi bölüp 1 ve 2 yapmışlar gibi.

Bu araçların en gizel taraflarından biri, güçlü torku sayesinde, biraz yüksek viteslerde bile 1500-1750 civarı devirle yavaş yavaş, motor hararet yapacak diye kaygılanmadın, illa da bir üst vitese yükseltmek zorunda olmadan gidebilmek. Böyle yapılan doğa gezilerinin zevkine doyum olmuyor.

Kazasız sürüşler dilerim.

Tecrübeleriniz için teşekkürler. 1600 cc. sedanl arabalar ile şehir içinde hangi vitesle gidiyorsam Duster hep bir üst vitesi istedi. Şehir içi 40-50 km. hızla giderken bile sık sık 4. vitesi istedi. Alışacağım bakalım.

Bu arada hatırlatayım, aracınızn lastik basıncını mutlaka kontrol ettirin. Servis teslimi çok yüksek basınçlı olabiliyor.

Kullanım kılavuzunda, ilk 1500 km. civarında 2500 devirle kullanın diyordu galiba. Servis ise 2800-3000 devir kullanın demişti; ben kitapçığa uymuştum.

Şu 6 vites beni zorlamıştı. Hatta sık sık yanlış vitese (örneğin 5 yerine 3'e, 6 yerine 4'e taktığım çok olmuştu. Sanıyorum ilk zamanlar bu sıkıntıyı yaşarsınız. (Belki yaşamazsınız, ama ben yaşamıştım; bu yüzden hatırlatmayı arzu ettim. Özellikle hızlı akan trafikte veya kritik bir durumda sorun olabilir. Mesela bir kavşağı 3. vitesle geçebilecek hızdasınız; şayet 5'e yakarsanız -veya 4/6- stop etme ihtimali olabilir. Deneyimdir.)

Bunun, alışana kadar en pratik yolu şu: Vitesi boşa alıp bıraktığınızda, 3-4 arasında duruyor vites kolu. Yani 5-6 aralığına dayanmış halde. Durduğu noktayı unutmazsanız yanlış vites hadisesi olmaz.

aracınız hayırlı olsun , güle güle kullanın.

Bugün ara yoldan ana caddeye çıkarken uzaktan yaklaşan araba gelene kadar çıkarım ve o gelene kadar aynı sürati yakarız diye düşünerek, eski arabanın alışkanlığı ile ana caddeye çıktım. 1. vites ivmesi az geldiği için uzaktan gelen araba bana yetişti.Selektör ve korna ile arkamda yavaşlamak zorunda kaldı. Arabanın bu performansına alışana kadar sakin ve emniyetli kullanmak gerekiyor.

Bu aracın en sevmediğim yönü.. (şehiriçinde)

Aracınız Hayırlı olsun çok güzel bir renge sahip, ayrıca macera kiti çok güzel olmuş ama aracı biraz kapatmış, yan basamak alırsanız aracınız ışıl ışıl gözükecektir..

Birşey daha söylemek istiyorum bende olguncandan gibi, arkadaki stepnenin üstünde stepneyi sabitleştiricek sıkıştırıcak vida tarzında birşey var fabrika çıkışlı olarak o vida sıkılmıyor yani üzerine hali hazırda konmuş oluyor (vida dediysem vida değil, pet şişe kapağı gibi birşey) onu sıkarsanız iyi edersiniz sonra benim gibi servise gidip arkada ses var demeyin :smiley:

Duster 'ı kullandıkça daha çok keyif alacağınıza adım gibi eminim. Güle güle kullanın..

mimar_ankara' Alıntı:
4x4 Dizel, 90 bg. Dusteri dün teslim ettiler,2 gündür şehir içi orta sürat ve Ankara çevre yollarında biraz süratli test etme fırsatım oldu. Araba ambiance olarak geçmesine rağmen,bazı üst opsiyonların fabrikada eklenmesiyle Laurette ile arasında ara bir model olmuş. Çift airbag, klima, kapı içi cepler, macera kiti gibi internet sitesindeki özellikler tablosunda ambiance da olmayan özellikler eklenmiş. Aselsan navigasyon ve park sensörü de hediye ettiler.

Aracı, 110 bg. Laurette kullanmadığım için, daha önce kullandığım accent,tipo,renault 11 flash, brava ve marea gibi aynı segmentteki, 1600 cc.civarı 5 vitesli sedan ve hatchback arabalar ile, motor/kasa dengesi ve çekiş yönünden kıyaslayabiliyorum.

1-Arabada karşılaştığım en önemli özellik, 1. vitesin kısa mesafeli, hemen 2. vitesi isteyen ve arabayı fırlatmayan yavaş kalkış özelliği oldu. En son arabam marea idi. 1. viteste ani ivmesi çok başarılı olduğu için bunu yadırgadım. Dusterin 2.vitesi mareanın 1. vitesi gibi ani ivmeli. marea 110 beygir motora, 1100 kg. kasa iken, duster 90 bg. için 1300 kg. kasa. Bu orantıya bir de 1. vitesin kısa mesafeli tutulması dur-kalklı şehir içi kullanımı için olumsuz olmuş.2w den auto'ya alınca performans biraz artıyor.1. vitesin bu özelliği tamamiyle 4w ve arazi kullanımı için tasarlanmış bir özellik sanırım zira kısa 1. vites arazi için gerekli bir özellik.

2- 2 vitesten 6. vitese kadar uzun yol ve süratli kullanımda ise, 90 bg. umduğumdan çok daha başarılı. 1500cc. ve 90 bg. 1300 kg. kasa için bu viteslerde ve hızlarda gayet yeterli görünüyor. Çekiş ve sollamalarda ani gaz verip ivmelenme gayet başarılı.

2 günlük yorumum böyle. Şehir içi trafikte 1. vitesle kalkış performansına, arabanın hızlanmadaki yavaşlığına dikkat etmek ve alışmak gerekiyor.
Aşağıda da arabanın resimleri..

Aracınız gerçekten çok yakışıklı olmuş, 90'lık ambiance modellerin Çift airbag, klima ve macera kiti ile satıldığını öğrendiğimiz iyi oldu. Macera kiti açık renklere çok yakışıyor, gri renk tercih etmeniz de bu yönden iyi olmuş. 1. Vites'in kısa olması ise; şehirden ziyade arazi için tasarlanmış, şehirde biraz sıkıntılı olabiliyor. Arazide çok işinize yarayacaktır. Yakıt konusunu da ilerleyen zamanlarda belirtirseniz 110'lukla arasındaki farkı da görmüş oluruz. Tekrar hayırlı olsun.

Saygılar

Aracınızı güle güle kullanın. Çok güzel duruyor. Bu 90bg dizel 4x4 modelin gelmesiyle Duster daha mantıklı fiyatlara çekilmiş. Sanırım baz 2011 model 40bin TL civarında. Klima filan yok, ama yeter ki dizel ve 4x4 ve hesaplı olsun. Zamanı gelince 2. elini almayı düşünüyorum. 90bg yük taşınmayacaksa sorun yaratmaz. Mesela station Logan'larda 70bg dci motor var, ama bir uzun yol sırasında rampada içinde 4 kişi oturduğu halde benim Jimny'yi öyle bir sollayıp geçti ki şaştım kaldım. Ve Jimny'de sadece kendim vardım, boştu. Yani 90bg normal şartlarda low range yerine geçen 1. vitesiyle Duster 4x4'e rahat rahat yetecektir bence.

Offroad tecrübelerinizi (elbette olacaktır - en azından soft offroad -yoksa neden alınsın ki bu araç) de burada paylaşırsanız güzel olur. Jimny ile geçtiğim yerlerin de çoğu (normal orman yolu, traktör yolunun çok kötü olmayanları, vs) soft offroad sınıfında kalıyor. Hard offroad için (İst. Kemerburgaz taraflarında öyle yerler var ki, çamurda neredeyse palet takmak gerekir) zaten modifikasyon şart, yoksa bir yere saplanıp kalmak işten değil. Ancak ağır modifiyeli araçlar çok yakıt harcıyor, fazla arıza çıkarıyor ve asfaltta pek güvenli değil. O tarz araçları kullanan arkadaşların ayrıca normal binek araçları var çoğunlukla. Yani biraz imkan meselesi.

Teşekkürler.. Ben uzun yolda, otoban da olsa, 100-110 geçmeyen, nadiren sollarken 120yi bulan biriyim. İkincisi "yoldışı" tarla taban yapmak amacım da yok. Amacı, toprak orman yolları ve traktörün ezdiği çok engebeli olmayan yollarda orman kampı yapmak. Bir de şehirlerarası çok giden biriyim. Az yakması da bir kriterdi. servis, vergi derken,bütün bunları benim için karşılayan Duster var birtek.

Yalnız, motorin 4 tl oldu, benzinli depodan sadece 25 tl ucuza doluyor. Dizel araçlar artık cazip mi bilemiyorum. Bir de ankara soğunuda sabah çalıştırma problemi de başlayacak. Tecrübelerimizi paylaşmak üzere iyi günler.

Yeni nesil dizellerde soğukta çalışma zorluğu problemi olmadığını okumuştum bazı deneyimlerden. Nedeni de, bu dizellerin sisteminin, klasik dizellerden farklı olmasıymış.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR