'79 CJ 5 , Bu da bizim ailenin kötü çocuğu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan izrafeel Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 146
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 114,324
Ynt: '79 Cj 5 , Bu Da Bizim Ailenin Kötü Çocuğu

Masallah Güle güle keyifle kullan hemşerim cok hos olmuş Allah Nazardan korusun.
selamlar

Etiketler
Ynt: '79 CJ 5 , Bu da bizim ailenin kötü çocuğu

Abi cok iyi ya gerçekten mükemmel kazasız belasiz bin abi :D

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba herkese;

Yine bir kaç işlem yaptık. Paylaşmak istedim.

Herhalde baskı balata azaldı diye gittik ustaya. Bir de baktık ki şanzıman aşırı yağ atıyor. Derdi anlaşıldı açacağız. İndirdik, açtık. Pek bir süprizle karşılaşmadık. Dişliler sağlam, sadece bilyalar eskimiş. Biz de maden açtık Şanzımanı komple elden geçsin dedik. Öyle de yaptık. Hazır Şanzıman bakım kitleri denilen bir kit aldık. (Yaman ticarete teşekkür ederim. Fiyatı da USA'daki ile nerdeyse aynı. ) İçinde herşey var. fotosu aşağıda mevcut. Bilya, keçe, conta vs. Baskı balataya baktık sorun yok. FAzlası ile var :smiley:

İkinci adım, arabayı 1 hafta çalıştırmayınca 2-3 defa marş basmak zorunda kalıyordum. Karbüratör tamir kiti aldık. Uyguluyoruz. İçinde her türlü parçası var. Sonucunu bir hafta sonra paylaşacağım :smiley:

üçüncü adım arka akslara geldi. Daha önce bilya dağıtmıştık. Çelik flanşları çıkardık. Yerine Rugged Ridge flanş aldık. Hazır. Alüminyum felan olduğu için çok daha hafif ve balans yapmıyor. Kesinlikle flanş alacaklara tavsiye ederim. Akslarda şapkalılar da kaldık. Bakalım. Bilyeler sağlam durur bu sefer inşallah :smiley:

Dördüncü olarak hiç ihtiyaç yokken direksiyon kutusu açtık. Aha o ne. Bitmek üzereymiş. Yeniledik onu da.

Aracın pek bir eksiği kalmadı desem yalan olur, CJ bu hiç belli olmaz :smiley: Yine de geldiğimiz nokta belli bir seviyenin üzerine çıkmış oldu. Tavsiye edeceğim bir konu daha var. Aracın altında şaft istavrozların çok gevşediğini gördük. Sıkıladık elbette. Lakin bundan önceki ustam ( bir ay önce göstermeme rağmen "ustam şu alt tarafı bir kontrol et gevleşeklik var mı ? ) dikkat etmemiş. Yerinden çıkacak bir parça ile takla atmamız an meselesiydi. Demem o ki , alt tarafın nasıl ve hangi kısımlara bakılarak sıkılandığını öğrenmekte fayda var. Eller cepte ustayı beklemek yanlış olabiliyor. Yeni CJ'ci arkadaşlara benden ufak bir küpe olsun.

Saygılarımla
İsrafil Önal

IMG 3863

IMG 3870

IMG 3872

IMG 3887

Ali bey teşekkür ederim. Ama artık herhalde birşeyleri değiştirmek için bozulmasını bekleyeceğim :smiley:

Merhaba Değerli dostlar, abiler ve arkadaşlar;

Dün yine boş durmadık tabi ve havanın kuru olmasını fırsat bilerek ne zamandır beklettiğim çamurlukların içini boyama olayını başladık ve bitirdik. Sadece siyah mat sprey boya kullandım. Boyanacak yüzey zaten pütürlüydü. İyice yıkayıp, temizledik ve kurttuk. Ardında ince zımpara kağıdı ile yüzeyi biraz rahatsız ettik. Ardından boyama işlemine geçtik. Boyanmasını istemediğiniz yerleri maske bandı ile kapayabilirsiniz. Nokta atışı oluyor :smiley: Ortama yarım kutu sprey boya yetiyor bir taraf için. Fotoğraflar ektedir. Eski ve yeni hali olarak ;

1

2

3

6

5

Ben normal sprey boya yerine aşağıdaki linkteki boyayı kullanıyorum. Plastik bazlı olduğu için çok güzel dolgu yapıyor ve kırılıp dökülmüyor. Özellikle pütürü dökülmüş olan yerlerde koruma amaçlı çok işe yarıyor.

http://724odeal.com/product.php?id_product=1721

Buggy' Alıntı:
Ben normal sprey boya yerine aşağıdaki linkteki boyayı kullanıyorum. Plastik bazlı olduğu için çok güzel dolgu yapıyor ve kırılıp dökülmüyor. Özellikle pütürü dökülmüş olan yerlerde koruma amaçlı çok işe yarıyor.

http://724odeal.com/product.php?id_product=1721

Emin abi sen var ya idolümsün ya.

Teşekkür ederim. Mutlaka bir dahakine dediğini deneyeceğim :smiley:

Arkadaşlar biraz önce yaptığım değişikliği yazmadan önce birşey belirtmek isterim.
aracımda yaptığım tüm değişiklikleri burada yazmayı , yeni konu açmaktan daha doğru buluyorum. Bir kaç arkadaşımız yeni konu açmanın takip açısından daha doğru olacağını söyledi bu doğrudur, fakat aynı konu altında değişiklikleri yazmak ,forumun daha da karışmaması için daha uygun olur diye düşündüm.

Neyse gelelim değişikliğe. Aslında çok basit. Yeni bir radyatör kapağı aldık. Eski olan hem hava tahliye kısmı hemde contasında sorun vardı. Radyatör belirli bir sıcağa ulaşmadan suyu tahliye ediyor bu da su fazlası olmadan, gereksiz sıvının tahliyesine sebep veriyordu. Dolayısı ile sürekli radyatörü kontrol etmek gerekiyordu. Yeni kapak conta kısmı ve hava tahliye bölümü sağlam olduğundan doğru çalışıyor, radyatör sıvısını sürekli kontrol edip tamamlamanıza gerek kalmıyor. Fiyatı da 35 TL.
NOT: Birinci foto da sağdaki ikinci fotoda soldaki yeni kapak.
Saygılarımla
İsrafil Önal

Radyatr kapa 1

Radyatr kapa 2

Basit ama hayati bir çözüm olmuş.Dikkatimi çekti, eski radyatör kapağında ki iz kaputtan mı kaynaklanıyor? müdahale edilmezse yenisi de aynı kaderi paylaşıcak sanırım.

Yok abi o iz başka bir anıdan ;)

İsrafil, açma basıncı biraz yüksek gibi (16lb) . 82 modele kadar aşağıdaki kapak tavsiye ediliyor ama o da çok düşük basınca göre, erken açıyor.

Ben 13lbs kapak kullanıyorum, sorun yok.

Screenshot 1

Screenshot 2

Abi teşekkür ederim faydalı bilgin için. Daha önceden bilseydim mutlaka dikkate alırdım. Resimdeki örneğin mandalı yok. Hava Aceba nasıl tahliye ediliyor ?

izrafeel' Alıntı:
Abi teşekkür ederim faydalı bilgin için. Daha önceden bilseydim mutlaka dikkate alırdım. Resimdeki örneğin mandalı yok. Hava Aceba nasıl tahliye ediliyor ?

Mandal fazla basıncı senin tahliye etmen için. Mandalı kaldırıp fazla basıncı atabilir ve kapağı sıcakken de açabilirsin.
Diğerinde su basıncı kapak yayının limit değerinin üzerine çıktığında boğazdaki lastik conta yukarı kalkıyor ve radyatörün boğazındaki tahliye deliğinden fazla basıncı (suyu) dışarı atıyor. Dezavantajı, mandal olmadığı için kapağı açmak için sistemin biraz soğumasını bekleyeceksin.

Kapak yayının bakımın ihmal etme. Antifriz ve su zaman içinde yayı paslandırarak özelliğini bozuyor, açması gerektiği zaman açmıyor ve su bir çıkış yolu buluyor. Yıllar önce başıma geldi, hortumlarım sağlammış ama tam egzos manifoldunun altındaki su tapası attı.

Yayın su tutmaması için WD40 iyi bir çözüm, olmazsa vazelin. Azıcık yağın radyatör suyuna karışmasında bir sorun olmaz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR